СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 1, 2013

Високотехнологичност при геодезическите измервания

В съвременното строителство на сгради и инфраструктура на изпълнителите често се налага да извършват прецизни геодезически задачи с помощта на устройства, използващи глобалната навигационна спътникова система (GNSS). Поради нарасналата популярност на GNSS-съвместимата измервателна техника, производителите поставят основния фокус върху развитието на точно този тип продукти в производствените си гами.

Основно изискване към новите продукти, излизащи на пазара, е да бъдат в състояние да използват съществуващите в момента глобална система за позициониране (GPS) - САЩ и руската система GLONASS, като в същото време да са подготвени да получават сигнали и от бъдещите сателитни позициониращи системи като европейската мрежа "Галилео" и може би китайските Beidou / Compass.

Предвид тази информация, последните тенденции при геодезическото оборудване поставят фокуса върху устройства, съвместими с най-новия софтуер за комуникация, с които е възможно бързото прехвърляне на данни от разстояние от всяка точка на света.

Leica Geosystems, например, наскоро представи на пазара продуктовата серия iCON, отличаваща се с приспособимост към изискванията на професионалисти в строителството към решенията за позициониране и измерване.

В продуктовото портфолио се включва широка гама хардуерни и софтуерни приложения iCONstruct, предназначени за задачи по позициониране и измерване на място, в това число и пет нови модела тотални станции Leica Builder. Под шапката iCON е също така и системата iCONtrol, която осигурява комуникация между строителния персонал на място и различните устройства от iCON site, и е фокусирана върху инженерния и инфраструктурен сегмент, както и Leica iCON build: софтуерен пакет, който също е разработен така че да се интегрира с всеки от сензорите и контролерите на iCONstruct.

Преди няколко месеца Leica добави нови контролни панели към iCONstruct портфолиото си - iCON excavate и iCON grade, които са предназначени основно за 2D и 3D планиране и профилиране на терена. И двете устройства могат да взаимодействат със софтуера Leica iCONnect, което позволява свързване на системата към мрежа чрез безжичен пренос на данни.

Адаптиране
От Leica поясняват, че компанията се стреми да се адаптира към промените в строителната индустрия, да се съобрази с изикванията на клиентите и да се опита да улесни работата им. Основният мотив в разработването на новите инструменти е, че не се налага човек да бъде професионален геодезист, за да може да ги използва. Новите продукти са предназначени за обикновените строителни работници, техническите ръководители и изпълнителите.

С iCON работникът не трябва да мисли за сензорите и технологиите, заложени в алгоритмите на работа. Голяма част от процесите са автоматизирани и инструментите са решени така, че и непрофесионален работник може да работи с тях, без необходимост от провеждане на предварително обучение.

Идеята на iCONstruct е да се увеличи портфолиото с течение на времето, така че да се покрият и други пазарни сегменти. От компанията изразяват задоволство от начина, по който клиентите им приемат новите продукти и новата концепция. Системата позволява много голяма гъвкавост и високотехнологичност на интегрирането на измервателните датчици в софтуера, както и професионално представяне на резултатите от анализа на данните. Софтуерът е разработен така, че да се справя както с количеството, така и с качеството на данните.

В съвременното строителство се изисква все повече данни от геодезическите проучвания, като изискванията към точността и автоматизираността на обработката им също стават по-строги. Платформата iCON дава възможност в бъдеще в системата да се интегрират нови функции и да се улесни геодезическата работа на строителната площадка.

Междувременно, Topcon също отбеляза една много активна година по отношение на развитието на мрежата и премиери на нови продукти.

Най-новите продукти включват системата Tesla RTK Rover, използваща GNSS мрежа. Tesla RTK Rover разполага с 5.7‘‘ (145 mm) цветен сензорен дисплей и е проектирана за работа при тежки условия на средата.

Контролерът е съвместим и с новия софтуер на Topcon – Magnet, което позволява данните да бъдат обменяни дистанционно.

Новата тотална станция на Topcon – серията PS Series, представена на пазара в края на лятото, също използва този нов софтуер. При разработването на моделите е използвана нова оптика, система с лазери и усъвършенствани алгоритми за обработка на събраните данни. Серията PS също така използва технологията PowerTrac, която осигурява по-голяма прецизност при трасиране. PowerTrac дава възможност за трасиране на движеща се призма, дори и при най-тежките условия на околната среда. Според представители на компанията, PS има изключително бърза и мощна система за електронно измерване на разстояния, което в комбинация със софтуера Magnet, прави тоталната станция изключтелно подходяща за приложения в натовареното ежедневие на строителните обекти.

Сред останалите технологии, заложени в новите продукти от серията, е базираният на телематика комуникационен модул Topcon TSshield, който позволява работата на инструмента да бъде проследена по интернет, както и много други полезни операции. Long Link е друг софтуерен продукт на Topcon, който осигурява на устройството, върху което е инсталиран, 600 метра обхват за безжична комуникация, което позволява пълна гъвкавост при приложенията.

Сред останалите нови геодезически инструменти на Topcon са RTK - приемникът Hiper SR GNSS, за който се твърди, че има най-компактния и лек дизайн от всички кинематични приемници в реално време (RTK), предлагани на пазара.

Новост от Topcon е също и серията тотални станции OS Series, които са предназначени за инженерни проекти със среден бюджет. Продуктите от серията OS Series са оборудвани с Topcon Long Link, TS Shield и софтуера Magnet.

Нови софтуерни решения
Междувременно Sokkia – марка на Topcon, пусна две нови тотални станции на пазара SX Series и FX Series. Високотехнологичните софтуерни решения са една от ключовите характеристики на новите модели.

И двете нови тотални станции са оборудвани със софтуер Magnet и TS Shield от Topcon, като моделът SX Series може да се похвали също с роботизирана технология за висока точност, включително и система за автоматично трасиране. Отличителна харектеристика на двете нови тотални станции е електронната технология за измерване на разстояния Sokkia RedTech (EDM), както и усъвършенствана система за измерване на ъгли, която осигурява добри резултати по отношение на точност и надеждност при трудни повърхности, включително при минимална осветеност и повишена влажност.

Topcon също реорганизира своите глобални GNSS услуги след представянето на новата си марка - TopNET live, целяща да предложи базирана на абонамент GNSS мрежа за измерване в реално време. Съвместима с всички настоящи GPS и GLONASS данни, и проектирана да бъде съвместима с бъдещите сигнали, TopNET live се стреми да предложи високо качество и точни данни в реално време. Услугата е достъпна в цяла Европа и Северна Америка.

Trimble също работи упорито, за да предложи високотехнологични, универсални и гъвкави решения за строителната площадка. Компанията придоби производителя на геодезическо оборудване Ashtech в края на миналата година, като интегрира продукти Ashtech в своето портфолио Spectra Precision.

Последният продукт на Trimble е теодолитът Spectra Precision QM75, както и лазерен нивелир за измерване на труднодостъпни места, като високи далекопроводи, интериори на производствени предприятия и други на разстояние до 70 метра.

Spectra Precision UL633 е друг нов продукт от Trimble. Този автоматичен лазер позволява измервания и контрол спрямо всичките три оси (X/ Y/ Z). С устойчивия си дизайн, UL633 е в състояние да оцелее след падане от височина до 1 метър върху бетон, като запази херметизираността, влаго и прахо- непропоскливостта си. Устройството притежава и редица удобни функции като бърз конектор за прехвърляне на данни и смартфон конфигурация. Твърди се, че SPS985 се установява в работно положение изключително лесно и може да се използва като базова или подвижна станция. Приемникът също така се отличава с много добре развити комуникационни технологии, включително Wi-Fi, Bluetooth и възможност за радиовръзка в широк обхват от честоти.

Освен разработване на общофункционални инструменти за строителната площадка, Trimble се концентрира също върху специализирани приложения и отскоро предлага нов софтуер, специално насочен към строителите на тунели. Модулът Trimble SCS900 Site Controller Software Tunneling работи с Trimble Tablet и универсалната тотална станция Trimble SPS930, като дава възможност на изпълнителите да следят напредъка на строителните работи в реално време. Модулът използва Trimble Business Center - HCE, което му позволява да работи със сложни проектни и измервателни файлове, включително такива с "облак" от милиони точки.

Мобилно картографиране
Мобилните системи за картографиране са друг подотрасъл в геодезическата техника, който се развива и подобрява постоянно. Новият StreetMapper за монтиране на пътно превозното средство от компаниите 3D Laser Mapping и IGI позволява картографиране със завидна бързина с много висока точност. Инструментът вече е използван при проектиране на няколко големи магистрални връзки в Западна Европа. Друго основно предимство е, че не се налага спиране или ограничаване на трафика по време на измерванията. StreetMapper е предназначен за бързо 3D картографиране на магистрали, писти, железопътни линии, инфраструктура и сгради. Използването на инструмента, монтиран на превозното средство, предлага 360о зрително поле; устройството позволява висока прецизност картографиране в диапазон от 300m, с капацитет от 550 000 измервания в секунда, като точността на измерване е по-голяма от 10mm.

Геодезическите измервания от въздуха са друг развиващ се сектор за производителите на мобилно оборудване за картографиране. Компанията Bluesky пусна няколко нови продукта за измервания и картографиране, сред които безпилотни дрони и други летателни апарати. Технологията, първоначално разработена от военните, включва изкуствен интелект (AI), управление на автопилот, интегрирана камера с висока резолюция и акумулаторна система за задвижване.

От компанията Bluesky твърдят, че автономното излитане и кацане гарантира лесно използване на системата, а габаритните размери от по-малко от 1 метър, дават възможност за лесно транспортиране, без необходимост от ангажиране на специализарана транспортна техника.

Компанията посочи мащабните строителни обекти като ключови потенциални приложения на безпилотни летателни измервателни апарати, които ще позволят проучване на предварително определени точки през редовни интервали във времето, осигурявайки хронологични данни за управление на проекти, отчитане и финансиране.