Съчленени самосвалиПрез последните години наблюдавахме еволюция в технологиите за двигатели, следваща изискванията на ставащите по-строги с всеки следващ етап директиви за емисиите на отработени газове от строителните и селскостопанските машини (EU Stage IIIB и Tier 4 Intertim). Силно засегнати от новите изисквания бяха всички видове самосвали за жилищното и инфраструктурното строителство с до около 100 тона капацитет. Големите двигатели от 560kW не са засегнати от нововъведенията в нормативната уредба, но в тази група спадат основно много големи кариерни и минни камиони.
Що се отнася до самосвали за строителната индустрия, всички модели са засегнати от действащите закони и производителите ще трябва да се съобразяват с още по-строгите изисквания на Tier 4 Final в САЩ и Япония и ЕС Етап IV, които влизат в сила през 2014 г.
Много нови машини са пуснати на пазара като отговор на новите изисквания, с усъвършенствани технологично дизелови двигатели и включващи подобрен операторски контрол и бордово оборудване.
Голяма част от новите разработки в момента на пазара идват от ADT сектора, където основните купувачи са в Северна Америка и Западна Европа.
Като цяло секторът е динамичен, с въвеждането на нови, технологично подобрени и усъвършенствани модели. Голяма част от тях представят новите си модели по едно и също време, предоставяйки по-добри възможности за избор на строителните предприемачи. Интересно е, че всъщност базираният в Южна Африка производител Bell, както и американската компания John Deere, освен по едно и също време, представиха новите си продуктови сериии в ADT подразделенията си и с еднакви имена. И двете нови гами самосвали са наречени E-Series.
Двете компании имат интересно развитие на бизнес-отношенията си. До неотдавна те участваха заедно в продуктово споразумение, според което John Deere поема отговорността за производство, сглобяване и разпространение на ADT самосвалите Bell за продажба на северноамериканския пазар.
John Deere обаче започна да произвежда своя собствена гама от ADT самосвали – на изложението ConExpo през март 2011 г. беше представен премиерно 46-тонният модел 46E, конструиран от разработени в компанията компоненти. Машината се захранва от 13.5-литров двигател John Deere и от компанията ще се опитат да увеличат популярността й на пазара.
Различни технологии
От Bell проявяват разбиране спрямо решението на John Deere да излязат на пазара със свой собствен продукт. За тях е важно да се използват в максимална степен техните корпоративни компоненти. Съчленените самосвали Bell, например, се задвижват от двигател на Мерцедес, докато стратегията на John Deere е да включва колкото е възможно повече собствени компоненти в новите си модели камиони.
Всъщност, двигателят в новият ADT самосвал на John Deere използва съвсем различни системи за обработка на отработените газове, спрямо най-новите модели на Bell, за да отговори на изискванията на действащото законодателство – Tier 4 Interim и EU Stage IIIB относно емисиите. John Deere намалява дизелови емисиите отработени газове, използвайки технология за рециркулация на отработените газове (EGR) и филтър за твърди частици (DPF), докато Bell разчита на технологията селективна каталитична редукция (SCR), за да се съобразят със законовите разпоредби.
Технологията SCR включва третиране на отработените газове с урея с цел конвертиране на вредните азотни оксиди (NOx) в инертен азот и вода. Това налага необходимост от наличие на резервоар за урея в самосвала, като в същото време разчита на наличието в търговската мрежа и достъпността на урея в страната, където ще се експлоатира машината.
Технологията EGR намалява емисиите от охлаждането и спомага за изпомпване на част от газовете от изпускателната система в цилиндрите на двигателя, за да се намали температурата на горене. Това намалява количеството на NOx, но води до повече частици, които са отстранени от потока отработени газове от DPF.
От Bell твърдят че са много доволни от решението си да използват SCR технология. Въпреки първоначалното си безпокойство преди около 4 години, че достъпността на урея на пазара ще бъде ограничена и могат да възникнат трудности с манипулирането й на обекта, опитът показва, че клиентите досега не са се сблъсквали с подобни проблеми.
Едно от най-големите предимства на SCR технологията, което се изтъква, е, че тези двигатели са много по-лесни за конвертиране във двигатели втора употреба за по-слабо развитите пазари.
Двигателят на Mercedes, по наблюдения на Bell, запазва в голяма степен стойността си при препродажба в края на експлоатационния живот на машината. Той, на практика, е идентичен с Tier 2 двигател, така че системата SCR могат да бъдат деактивирани без нищо от самия двигател да бъде отстранено физически.
Продуктово портфолио
От Bell, които демонстрираха новата си E-Series на последното издание на специализираното строително изложение Intermat във Франция, са в процес на разработване и на 60-тонен модел. Работата по него е още в начална фаза, но от компанията изразяват увереността си, че новата машина ще се появи на пазара през следващите години. Посетителите на Bauma 2013 в Мюнхен, Германия - най-голямото търговско изложение за специализирана техника в света, което се провежда от 15-ти до 21-ви април - може да очакват с нетърпение обновените модели от серията E-Series, както и последните новости от разработката на новия модел.
Междувременно, компанията Liebherr, която е сравнително нов участник в този специализиран сегмент, е заложила доста амбициозна политика за развитие. След пускането на пазара на първия си модел, 30-тонният TA 230 на търговското изложение Bauma 2010, производителят инвестира сериозни ресурси и технологии в сектора и се очаква да се появат нови ADT машини на Bauma 2013.
ADT гамата на Liebherr ще покрие капацитет от 30 до 50 тона, като към модела TA 230 скоро ще се присъедини 40-тонна машина, разработена и конструирана по същия образац.
В същото време, по-популярната на пазара на ADT самосвали компания Doosan, през изминалата година отпразнува 40-годишнината от въвеждането на системата за едновременно, постоянно задвижване на шестте колела при ADT моделите си.
За да отбележи събитието, компанията организира голямо тържество в ADT завода на Doosan в Elnesvagen, Норвегия, на което присъстваха над 50 дилъри и клиенти от Германия, Италия, САЩ, Канада, Саудитска Арабия, Норвегия и Русия.
ADT самосвалите на производителя са разработени с наклонена задна рама и при проектирането им е въведена концепция, позволяваща теглото да се разпределя равномерно по цялата машина, осигурявайки по този начин отлична стабилност, дори и в силно пресечени терени.
Конструкцията гарантира, че всичките шест колела са в непрекъснат контакт със земята за повече стабилност и сигурност. Постоянното задвижване на шестте колела означава, че самосвалите на Doosan може да работят върху много стръмен и мек терен на строителни обекти, при пътностроителни приложения, както и в добивната промишленост.
Най-новите модели на Doosan са представени в серията DA и са съвместими с Tier 4 Interim. Серията включва 276-киловатовия DA30 с капацитет 30 тона и 368-киловатовия, DA40 с 40 тон капацитет, който беше пуснат на пазара преди една година.
Doosan се сдоби с гама от съчленени самосвали, когато купи специализирания производител Moxy през 2008 г., но в момента се разпродават последните модели с марката Doosan Moxy и новите модели камиони ще се продават под марката Doosan. Марката Moxy вече е свалена и от името на фабриката, като предприятието в бъдеще ще се нарича Doosan Infracore Норвегия, а не Doosan Moxy, както досега. Промяната в името няма да бъде съпътсвана с промяна в производственото предприятие или в самото производство, твърдят от Doosan, и собствеността ще остане същата. Промяната на името не само илюстрира намеренията Doosan за интегриране на допълнително съоръжение в групата Doosan, но че тя също засили присъствието на Doosan в ADT пазара.
Технология
Японската компания Hitachi Construction Machinery започва да произвежда своя собствена система за задвижване преди четири години с въвеждането на модела самосвал EH3500ACII, и продължава да създава огромни подобрения в тази технология. Новият модел от продуктовата гама EH5000AC-3 е един от най-сложните самосвали, създавани от тежкотоварната индустрия. Оборудван с дизелов двигател Cummins QSKTTA60-CE, който генерира 2125кВт (2850 к.с.) при 1900 оборота в минута и отговаря на изискванията за емисиите на EPA Tier 2.
Значителна новост е новата система за задвижване, която осигурява изцяло ново ниво на ефективност, повишаване на товарния капацитет, както и на теглителната сила. Други ключови подобрения за EH5000AC-3 са създадени така, че да се гарантира най-високо ниво на безопасност. Повишена е видимостта около периметъра на машината, което е постигнато чрез интегрирането на стратегически разположени огледала и камери, както и по-широко предно стъкло в кабината.
Междувременно Volvo, който е друго, познато от дълги години име в ADT сектора, твърди, че са разработили концепция съчленено присъединяване през далечната 1960 година. От компанията обръщат особено внимание на наличната в момента технология, представена в най-новата й гама от ADT самосвали – съвместимата с Tier 4 Interim и Stage IIIB0020 серия F, като наблягат на иновативните характеристики, отличаващи новата серия машини от конкурентните модели.
Всъщност, бордовата система за контрол на новата (OBW), разработена за серията F-Series, спечели Intermat 2012 Innovation Award. Предлагана като опция към F-серията (от 24-тонния A25F до 39-тонния A40F), системата автоматично следи за натоварването на машината, с помощта на сензори, интегрирани в товаро-разпределителната система, които подават необходимата информация към специализиран софтуер, свързан с машинната електроника.
Системата OBW също така записва всички превозвани товари, като данните се обработват статистически и се представят на екран в операторската кабина. Информацията може да бъде достигана и дистанционно, благодарение на иновативната Volvo CareTrack телематична система, която дава възможност за цялостно управление на товара. Тя предоставя достъп до данни относно общото тегло на превозвания товар, превозените тонове за литър гориво, както и броя на работните цикли във всяка работна операция.
Самосвалите, оборудвани с OBW, са снабдени и с индикатор за товар, който е монтиран извън машината, така че да бъде видим за оператора на челния товарач или багер, който трябва да товари и разтоварва машината. Индикаторът показва жълта светлина, когато самосвалът е частично натоварен; светлинният сигнал се променя на зелено при номинално натоварване и ще стане червено, когато камионът е претоварен.
Последните модели на Komatsu, съобразени с етап IIIB / Tier 4: самосвалите HM3003 и HM400-3 също притежават нова технология за контролиране на полезния товар, предлагана като опция. Технологията използва сензори, вградени в системата за хидро-пневматично окачване на предните и задните оси и подава поток от информация за големината на натоварването към контролен панел, разположен в операторската кабина.
Събираните по този начин данни могат да бъдат достъпни във всеки един момент чрез безжичната система за мониторинг на машините KOMTRAX. По този начин може да се следи за ефективността на ADT самосвала през целия му експлоатационен живот.
Заедно с новата технология на Komatsu за контрол на емисиите от двигателя, новите самосвали също разполагат с напълно обновен дизайн на системите за тракшън контрол. Новост е и системата K-TCS за контрол на сцеплението, която автоматично променя настройките на конфигурацията за постигане на оптимално сцепление с всякакъв вид почва.
Информацията за състоянието на терена се подава от сензорите за скорост, разположени на четирите колела, които отчитат приплъзването на гумите и автоматично подават сигнал за блокаж на диференциала. Ако приплъзването на гумите продължава да бъде отчитано, от сензорите се задействат четири независими спирачки към колелата, които се хлъзгат, като така се възвръща сцеплението и се намалява значително износването на гумите.
Повишеното ниво и качество на автоматизация е ключов елемент и в новата серия Terex ADT поколение 9, която включва модели в товарния диапазон от 25 до 42 тона полезен товар. Най-новият модел в гамата е самосвалът TA400, който се задвижва от 331-киловатов двигател Scania DC14, отговарящ на изискванията за отработените газове. Камионът може да работи с максимален полезен товар от 42 тона и е оборудван с две системи за забавяне на движението и подобряване на сцеплението при движение с пълно ремарке по труден терен. Самосвалът е оборудван с маслено охлаждане и хидравлични дискови спирачки на всичките шест колела. Замисълът на конструкторите е да се осигури продължителен живот на компонентите на спирачната система, като се намалят сервизните интервали и оперативните разходи, подобрявайки цялостната ефективност на спиране. От Terex твърдят, че при новия модел TA400 износването на спирачките е намалено до абсолютния минимум за гарантиране на ефективен експлоатационен живот. Самосвалът има ново задвижване и подобрена система на окачване, която позволява на операторите да пътуват по-бързо и по-удобно при труден терен. 20/03/2013 |