Съвременните складоветехнологии на третото хилядолетиеРазработването на речево управлявани системи за обслужване на складове е логичната стъпка в развитието на технологиите към модернизиране и оптимизиране на съвременните логистични работи.
Безконтактните информационни системи също са технология на бъдещето, която улеснява работата в складовете и гарантира подобрена производителност на работните процеси.
В настоящия материал разглеждаме характерните особености на тези две нови течения в обслужването на складове, като обърнем внимание и на позиционирането им спрямо конвенционалните складови системи.
текст инж. Вера Ангелова Pick-by-voice е общото название на системите за речево управление с глас. За разлика от конвенционалните системи за управляване на операциите, технологията Pick-by-voice дава възможност процесите да бъдат изпълнени при значително намален брой междинни стъпки. Обслужващият стелажите получава нареждания и потвърждава изпълнението на задачите през хедсет (hands-free телефон). Този вариант е значително по-бърз от работата с хартиени бланки или използването на система с баркодове. Работещият може да се концентрира изцяло върху работата по стелажите, което значително подобрява точността на изпълнение на задачите.
Не много отдавна доставчиците, занимаващи се с реализиране на преносни радиоскенери, започнаха да предлагат гласови системи в качеството им на допълнителни компоненти към разработени по-рано системи, които първоначално не са били пригодени за работа с такива технологии. Разбира се, това може да се разгледа като опит да се приспособят отдавна пуснатите в експлоатация преносни радиоприбори към новите системи и по този начин да се получи допълнителна печалба от предишни капиталовложения. Но не бива да се забравя, че тези прибори първоначално не са били пригодени за продължително използване в качеството им на гласова система. Гласовите технологии, създадени по пътя на усъвършенстване на стари, негласови системи, трябва да са базирани на надеждна и проверена платформа с програмно обезпечение – този момент е много важен за работа в съвременни складови помещения. Качеството им на функционалност и възможности, както при всички системи, зависят от характеристиките на съставящите ги компоненти. Това е важна тема, тъй като гласовата технология фактически определя производителността на работника в склада. По-надолу ще опишем няколко аспекта от първоначалния избор на система, работеща на пълен работен ден и снабдена с компактни преносими прибори.
Hands-free телефони
В последно време този вид телефони се усъвършенстваха значително. Основният им проблем е обезпечаването на продължително използване и повишаване качеството на приемо-предаване на речта в различни сложни условия – при работа в складови и търговски помещения. В най-новите микрофони има система за шумозаглушаване, която значително повишава качеството на предаване на звука в съчетание с ефективно намаляване на фоновия шум. Някои компании се опитаха да модифицират преносни радиоприбори за работа в качеството им на гласови системи. Оборудваха ги с вградени микрофони с различна чувствителност, но нито един от тези хибридни преносни прибори не е в състояние да работи качествено в условията на шумна складова среда. Звукът от движението на товарачи и автомобили създава фон, поради който хибридната гласова система с вградени микрофони подава грешни команди.
Най-важният избор е свързан с подбора на подходящ микрофон и щателното изучаване на неговите характеристики. Микрофоните, предлагани в момента на пазара като преоборудвани преносни радиоприбори, нямат функцията шумозаглушаване, за разлика от hands-free телефоните, специално разработени за складови гласови системи, затова за експлоатация в склад е необходимо да се избере само строго специализирана гласова система с шумозаглушаващи микрофони.
Регулиране силата на звука
Още един проблем за модернизираните преносни радиоприбори с вградени микрофони се явява регулирането силата на звука. Изолирайки се от външния шум, операторът е длъжен да чува ясно командите и да ги разбира от първия път. Т.е. командите трябва да достигат до ползвателя на устройството без нарушение на звука и да се разбират еднозначно. Само висококачествен hands-free телефон, пригоден за складови помещения с шумозаглушаващ микрофон е в състояние да отговори на тези изисквания.
Видове букси на hands-free телефона
Почти при всички преносими апарати с вградени микрофони за включване на hands-free устройството се използва стандартният широко разпространен 3.2mm накрайник за аудио апаратура. Ако той се развали или създаде проблеми при предаването на звука, работата на гласовата система се нарушава. При недобър контакт на буксата в гнездото възниква електростатическо смущение и речта на оператора става неразбираема за компютъра. На пръв поглед накрайникът изглежда маловажен компонент от общата система, но се оказва един от важните нейни части, отговарящи за надеждната и безопасна работа. Има специално разработени за складови гласови системи букси, които са разчетени на интензивна експлоатация в тежки условия и могат да издържат до 10 000 цикъла в година. Срокът им на годност е около четири години. Освен това при специално разработените за склад системи, неизправността на буксата не влияе на общата производителност.
Условия на работа
Особено важно е системите да са оборудвани с батерия, поддържаща апаратурата в продължение на 10-12 часа. При замяна или дозарядка на елементите на захранване, производителността на оператора се намалява и смисълът на използване на такава система се губи. Доколкото на него му се налага да носи системата със себе си, увеличаването на масата и заедно с батерията налага да се прави избор от по-умалени такива апаратури.
Като всяко оборудване, използвано в складови помещения, гласовата система е нужно да е устойчива към тежки условия на експлоатация. В течение на работния ден тя трябва да издържа на температури в диапазона от -29°С в хладилни помещения до +50°С в специални помещения с висока температура, както и на средната дневна температура. Също така влажността може да се променя от 5 до 90%. Апаратурата трябва да е надеждно защитена от въздействието на външната среда – влага, горещина и издръжливост към удар при падане от височина 1,52-1,83m. Производителят е длъжен да проведе изпитания на гласовата система според стандарта за устойчивост към вибрации и удари. Препоръчва се избора на система, в която фоновото и електронно смущения от компонентите на самата апаратура са сведени до нула.
Освен техническите параметри, необходимо е щателно да се анализира каква е самата компания, предлагаща гласовата технология. Нужната информация, която може да се открие за нея, помога за разпространението на външен пазар и в справочни издания, а анализът на базовите показатели – такива като оборот на продажбите, ежегоден прираст и ръст на чиста печалба помага да се оцени финансовото състояние на компанията.
Дотолкова, доколкото тези технологии са нови на пазара и е необходимо непрекъснато да се приспособяват към променящите се условия на работа, такъв фактор като финансовата стабилност на фирмата-доставчик е важен за окончателния избор на гласова система. Изучаването на списъка с клиенти на фирмата е много полезно с цел да се установи дали те имат сходна на вашето предприятие дейност или вътрешна структура на складовите помещения. Ако не намерите аналогия сред списъка, то може да потърсите такива фирми, които притежават сходни с вашите технологии, дори и да се отнасят към друг отрасъл на промишлеността. Като всеки продукт, в основата на който е залегнала иновационна технология, гласовите системи трябва да се оценяват наред с други алтернативни варианти. Окончателното решение трябва да се вземе само след съпоставяне на предимствата, характеристиките и измеренията им. Компаниите-доставчици на гласови системи препоръчват да се гледа на тях като на част от общата стратегия за внедряване на усъвършенствани системи и твърдо застават зад тезата, че скоро използването им в различни отрасли на промишлеността ще се разшири.
Pick-by-voice е напълно съвместима със съвременните концепции за управление на складовата техника “Lift by Wire”, (известна още като “Х by Wire“), благодарение на която стана възможно да се намалят значително усилията на оператора при включване на хидравличните функции.
RFID – революция в системите за идентификация
Технологиите на безконтактна идентификация все повече покриват изискванията на компютърните системи за управление, където се налага разпознаване и регистриране на обектите в реално време. Те са построени на базата на оптичен или радиочестотен принцип. Радиочестотното разпознаване се осъществява с помощта на закрепени за обекта специални маркери (етикети), носители на идентификация и друга информация. Именно този метод вече е залегнал в основата на построение на съвременните безконтактни информационни системи и се нарича RFID–технология (Radio Frequency Identification). Микросхемата на RFID наподобява бар-код, предаващ данни на устройството за разчитане или на скенер. Традиционните напечатани бар-кодове обикновено се разчитат с помощта на лазерен скенер, на който е нужна пряка „видимост” за разчитане на информацията. При използваната в RFID технология, скенерът може да разчита закодираната информация дори и да няма пряг досег с нея – ако тя например е вградена в корпуса на изделието или е вшита в дрехи. RFID съдържа много повече данни от обикновения бар-код и може да ги предава дори от вътрешността на кутия в закрит контейнер с товари.
Системата се състои от три основни компонента – четец (скенер), транспондер (обикновено това е т.нар. етикет) и компютърна система за обработка на данни. Скенерът се свързва с етикета по радиовръзка и сваля необходимите данни, като ги отправя към системата за обработка. Четецът има приемопредавателно устройство и антена, които изпращат сигнал към етикета и приемат „отговора”, микропроцесор, който проверява и декодира данните и памет, която ги съхранява до следващото предаване, ако е необходимо. Основните компоненти на етикета са интегрална схема, управляваща връзката между четеца и антената. Интегралната схема (чип) има памет, която съдържа идентификационния код или други данни. Етикетът се свързва с четеца и започва да предава данните, съхранени в паметта му, при което не е необходимо да има пряк достъп до четеца, тъй като вълните преминават и през неметални материали. В този случай етикетите могат дори да бъдат скрити в самите обекти, подлежащи на идентификация. При увеличаване количеството на етикетите, се увеличава и потокът от данни между компютъра и четящото устройство.
Самите етикети биват пасивни и активни. Активните работят с вградена в тях батерия, изискват по-малка мощност на четеца и имат по-голяма продължителност на четене. Пасивният етикет функционира без източник на захранване, като получава енергия от сигнала на скенера, използвайки технология на индуктивна връзка или електромагнитно поле и се състои от антена, кондензатор и неголяма полупроводникова схема. Най-новите разработки в тази област позволяват да се обединят тези компоненти на акрилна подложка, коята намалява себестойността на устройството и помага на производителя да прикрепи към товара етикети по начина, по който се слагат обикновените стари такива с бар-код. Пасивните етикети са по-малки и леки, по-евтини и имат практически неограничен срок на годност, не им е нужна батерия и съответно някаква форма на обслужване. Етикетите могат да се изготвят само за четене, за четене и запис или за еднократен запис, данните в които може да се внесат от ползвателя. Областта на използване на системата се определя от нейната честота. Затова параметрите на RFID се подразделят на следните:
високочестотни (850...950 MHz и 2,4...5 GHz), които се използват там, където е нужно голямо разстояние и скорост на четене, например при контрол на движение на вагони, автомобили, система за събиране на отпадъци. Такива четци се поставят например на врата, а транспондерът на челното стъкло на автомобила, превозващ товара. Голямата далечина позволява поставянето на четеца на безопасно разстояние от достъпа на хора;
междинночестотни (10...15 MHz), които се използват за предаване на по-голямо количество данни;
нискочестотни (100...500 KHz), които се използват, където е допустимо неголямо разстояние между обекта и четеца. Обикновено разстоянието се определя на 0,5m, а за по-малки етикети – дори на 0,1m. Голямата антена на четеца в известна степен компенсира такива разстояния на действие, но кабели за високо напрежение, работещи двигатели, компютри и лампи пречат на работата. Повечето системи за управление на достъп, безконтактни карти за управление на складове и производства използват нискочестотни устройства.
Когато говорим за основните предимства на новите технологии, трябва да отбележим, че RFID – устройствата освен, че нямат нужда от пряк контакт между обекта и скенера, четат бързо и точно (почти на 100% предавателна способност на информацията), могат да се използват дори в агресивни среди и да се разпознават под слоеве от грес, боя, вода, пластмаса и дървесина; в пасивен режим имат неограничен срок на употреба; носят по-голямо количество информация и могат да се нарекат „умни” системи; трудно се отделят от обекта; не само позволяват да се чете, но и да се записва информация.
Области на приложение
Дори и революционни в търговията на дребно, тези технологии не са нови, тъй като реално съществуват и се използват от 1940 година. Още по време на Втората Световна Война САЩ са използвали радиопредаватели за разпознаване на самолетите. В днешно време такива предаватели се използват на всички летателни апарати – това са т.нар. транспондери. Ето още един пример от недалечното минало – обезпокоени от разпространението на болестта луда крава по добитъка през 80-те, държавните органи задължават използването на средства за идентификация на животните. В резултат на това днес десетки милиони крави носят в ушите си чипове. RFID микросхеми се вграждат в идентификационни карти за безопасност, на челното стъкло на автомобилите с цел автоматично плащане на пътни такси, на домашни животни, за да бъдат открити лесно, ако се загубят.
Засега такива етикети се поставят само на контейнери и по-крупни опаковки, но се очаква скоро те да се изполват и при по-малките такива. По този начин компаниите проследяват пътя на товара, за да се осъществява по-лесен и бърз контрол на разпространение, а и от гледна точка на безопасността. Като цяло тези системи се използват там, където е необходим оперативен и точен контрол, както и отчет на различни обекти с много широко използване.
RFID системите набират все по-голяма популярност и при производителите на складова техника – на пазара вече се предлагат модели машини, които разчитат на идентификацията чрез радиолъчи, за да автоматизират максимално предвижването до дадена локация.
Ето и още няколко интересни области на типична употреба на RFID: електронен контрол за достъп на персонала на територията на дадено предприятие или склад; управление на производствени, товарни и митнически складове, магазини; автоматично събиране на данни и при необходимост надчисляване на такси на железопътни и автомобилни пътища, докове и терминали; контрол, планиране и управление на движението, избор на оптимален маршрут съобразно интензивността на трафика; управление движението на обществения транспорт и оптимизация на пътникопотока; система за електронно плащане за всякакъв вид транспорт, включително и организация на плащането на пътни такси, паркинги и други; защита на скъпи стоки в складове и магазини; защита и сигнализация в транспортни средства; обезпечаване на безопасност и защита от кражба в казина.
Макар и технологията RFID да е въведена отдавна, началото на нейното масово изполване в мрежата на доставчиците ще доведе до значителни промени. С нарастване на разпространението, и цените на скенерните и етикетните устройства рязко ще спадат. Освен това, търговските предприятия, влагащи средства в инфраструктура за управление на товари, ще могат да я използват в комбинация с други нейни приложения без допълнителни разходи. Революцията в областта на управление на доставчиците на дребно ще доведе и до нови решения за крайните потребители.21/04/2013 |