СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 4, 2013

Реализираха проект по изграждане и пускане в експлоатация на нова система за пожарогасене в Оргахим

Реализираха проект по изграждане и пускане в експлоатация на нова система за пожарогасене в Оргахим

В началото на юни тази година в Русе бяха на посещение представители на Синхрон-С, Сименс- България и Сименс-Австрия. Визитата се осъществи във връзка с изпълнение на проект по изграждане и пускане в експлоатация на нова система за пожарогасене в Оргахим.

През нощта на 11 януари 2012 г. в русенската фирма Оргахим възникна пожар. Той бе локализиран само в цех „Смоли”, като не причини замърсяване на въздуха над град Русе. Въпреки големите материални поражения на сградата, на инсталациите и съоръженията в нея, нямаше пострадали работници и служители на фирмата.

Ръководството на компанията мобилизира финансови, материали ресурси и организира екипа на фирмата, така че в най-малка степен аварията да се отрази на производствените програми.

Веднага след като завърши разследването на инцидента, започна възстановяване на сградата и производствените инсталации. А за гарантиране сигурността на хората и производството в бъдеще, специалистите на Оргахим потърсиха съвременни и реномирани алтернативи на използваните досега средства за гасене на пожари в промишлени обекти.

Производствените корпуси на Оргахим са класифицирани като "Сграда с висока опасност в производството“. Това обуславя необходимостта от взимане на редица противопожарни мерки, както и изграждане на противопожарни системи с максимални изисквания за безопасност. При избора на метод за пожарогасене ръководството на компанията се спря на един от най-иновативните методи - методът за гасене с „водна мъгла”. Системите с водна мъгла атакуват пожара по три начина: охлаждане, отнемане на кислорода и блокиране на топлопредаването към съседните запалими предмети.

Технологичните условия в Оргахим позволиха да бъде извършен реален тест на инсталацията, който потвърди възможността за много ранна детекция на пожара (10-30 секунди) чрез едновременно следене на три независими параметъра – температура, скорост на нарастването й и наличие на IR лъчение, отделяно при горенето. Високото налягане на „водната мъгла“ (100-140 бара) дава възможност за стартиране на ефективно гасене в рамките на първите секунди след откриване на пожара и евакуирането на персонала. Изпуснатата вода във вид на водна мъгла бързо се преобразува в пара, която запълва изцяло пространството. По-нататъшно повторно запалване е невъзможно. Благодарение на това, системите с водна мъгла са единственото техническо решение за гасене на големи пожари в такива специфични рискови приложения. Налице са три основни предимства - бързо и ефективно гасене, без повреди за оборудването и без щети за имуществото, както и бързо възстановяване на работния процес и работата на съоръженията.

Ръководството на компанията анализира възможността за внедряване на инсталации за пожарогасене с водна мъгла и в другите цехове на фирмата.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини