СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 4, 2013

Контактна фасада с каменна вата

как правилно да монтираме фасадната система

Контактна фасада с каменна вата

Както обещахме, във втората част на публикацията за контактната фасада с каменна вата ще обърнем внимание на много важния момент от строителната (а и от всяка друга) дейност – правилния монтаж. Опитът показва, че не е достатъчно да се проектират и изберат най-добрите материали със съответните характеристики. Достатъчно е само в един от етапите на монтажа да се направи грешка, която да създаде проблеми при експлоатацията на фасадата. При всички случаи никой не би искал това да се случи.

Монтажът на една система ETICS се състои от няколко важни и често свързани етапи. По този повод ще откроим някои от най-значимите:

Лепене на плочите от каменна минерална вата FKD-S:
Плочите от каменна вата, предназначени за контактна фасада, са със стандартни размери 100Х50 см. При лепенето им е необходимо да се спазват някои правила, които важат и за останалите изолационни материали със същите размери. Важно е да се знае следното:

- лепилото се нанася по рамково-точковия метод (както е показано на фиг. 1), като поне 40% от повърхността на плочата да бъде покрита с лепило. Също така във фугите между плочите не бива да се попада лепило (ако се получи голямо разстояние между плочите, то се запълва с парчета каменна вата, които са със същата дебелина),

- задължително е плочите да се редят вертикално чрез разминаване между отделните редове – (минималното застъпване на плочите се определя от производителя на системата, но добре би било то да бъде поне 20 см; стандартно разминаването е по средата на плочата).

- по ръбовете на сградата топлоизолационните плочи се кръстосват, като по този начин се гарантира устойчивост на захващане в тези зони.

- плочите от каменна минерална вата задължително се закрепват с дюбели; препоръчително е да се използват дюбели със стоманен пирон и диаметър на главата на дюбела 60 мм. В зависимост от вида, предназначението и мястото на обекта се препоръчват по 6-8 бр./кв.м по фасадата, а по ръбовете – 8-12 бр./кв.м (за подробности се обърнете към производителя на дюбелите),

- след като залепим и дюбелираме плочите от каменна вата, пристъпваме към следващите много важни детайли – поставяне на ъглови профили с армировъчна мрежа и укрепване на отворите, за да се предотврати появата на пукнатини в ъгловите участъци.

- когато приключим с тези дейности, преминаваме към шпакловането, като в шпакловката се вплита и армировъчна фибромрежа; с маламашката нанасяме лепило и леко притискаме фибромрежата; важна подробност е, че отделните ленти на мрежата трябва да се припокриват с поне 10 сантиметра; следващата стъпка е да се нанесе втори слой от лепилото.

- заключителният етап включва грундиране и полагане на мазилка със желаната структура и цвят. Важен момент е правилният избор на декоративна боя. Заради спецификата на каменната вата, която е изключително паропропусклив материал, е необходимо и завършващият слой да бъде достатъчно паропропусклив, за да не се превърне това предимство в потенциален проблем. По тази причина не се препоръчват акрилни, а силикатни, силикатно-силиконови и минерални бои.

- за всичко останало, свързано с монтажа, препоръчваме консултация с производителя на системата, който дава подробни указания за поставянето на топлоизолацията.

Този път спираме дотук. В следващия брой ще се занимаваме с някои конкретни решения, когато става дума за контактна фасада с каменна вата.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини