СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 6, 2013

Leadenhall Building

Най-високият небостъргач в Лондонското Сити

Leadenhall Building

В сърцето на Лондонското сити се откроява нова най-висока сграда. Небостъргачът се намира на улица Лийдънхол 122, чието име носи, а поради формата си – скосена от едната страна фасада, вече си има и прякор - „Рендето” (Cheesegrater). Предвижда се сградата да бъде завършена през май 2014 г. Тя е висока 225m и е на стойност 286 млн. паунда.

текст Анастасия Янкова

Доскоро най-високата сграда във финансовия център на Лондон беше Heron Tower – 202m, но през следващата година тя ще бъде надмината от Leadenhall Building.

Началото на строителство на новия небостъргач е поставено с разрешение за проектиране през 2005 г., след което започва разчистване на терена и се полагат основите на новия проект. Предишната сграда на ул. Лийдънхол 122 е Former Post Office (1969 г. – 1996 г.) с височина 54m и 14 етажа. Разрушаването й започва през 2007 г., като първият етап е стандартен: след обезопасяване на обекта, изпълнителите извършват демонтиране отвътре и провеждат азбест проучване, преди да разрушат долните конструкции до нивото на подиума. Поради окачената конструкция на сградата следва нетрадиоционен подход на разрушаване, при който всеки етаж се демонтира отдолу нагоре. За да извършат това, изпълнителите монтирали структурна работна платформа, която същевременно играе и роля на безопасна бариера. Тя е била вдигната нагоре, тъй като се отстранявал всеки следващ етаж. Когато всички плочи и горни подпорни конструкции са отстранени, е разрушено бетонното ядро. Едновременно с това са изкопани и укрепени 25,000m3 земна маса.

Поради финансовата нестабилност и кризата в Европа, по време на която банки и компании за финансови услуги съкращават свои служители и замразяват пазара на офиси, строителните дейности по Leadenhall building са преустановени.

През 2010 г. проектите за небостъргачи в лондонското сити се „размразяват”, след като компаниите за недвижими имоти намират нови партньори, които да намалят рисковете. Вторият по големина британски собственик на бизнес имоти British Land Co. PLC подписва договор и създава съвместно дружество с Oxford Properties – подразделение за имоти на OMERS Worldwide Group of Companies, един най-големите пенсионни фондове в Канада, за изграждането на сградата Leadenhall, която ще включва обществени и търговски площи, развлекателни обекти и офиси. Решението за рестартиране на строителството показва, че предприемачи и инвеститори очакват повишаване на търсенето на качествени офиси през следващите няколко години. За да се неутрализират рисковете, предприемачите започват търсене на наематели, с които да сключат договори преди старта на строителството, но ниските наемни нива ги карат да обединят усилия с инвеститори. През май 2013 г. предприемачите съобщават, че 51% от сградата е отдадена предварително под наем чрез споразумения за наем със застрахователен брокер Aon и застрахователна компания Amlin. Според анализатори, очакваният период на строителството е четири години, а гратисният период за новите наематели е около две години, което означава, че е малко вероятно този небостъргач и другите подобни на него да носят някакви доходи до 2016 г. Строителните работи се подновяват през януари 2011 г.

Новата кула се отличава със скосена фасада от едната страна, както и стълбовидна рамка, която има за цел да подчертае вертикалния изглед на сградата и да я закрепи на земята, придавайки усещане за здравина. За разлика от други високи сгради, които обикновено използват бетонно ядро за осигуряване на стабилност, тази метална мега рамка, проектирана от фирма Arup, ще осигури стабилност на цялата конструкция и е най-високата в света от този вид.

В основата се открива атриум с височина 30m. Това открито публично пространство ще достига до съседен площад. Ще се използват външни стъклени асансьори, подобно на съседната сграда на Lloyd’s, проектирана от същия архитект.

Основният недостатък на този необичаен дизайн е относително малката етажна площ (84,424m2) за сграда с такава височина (48 етажа). Целта на архитектите е този кос и клиновиден дизайн, който изглежда странно, да има по-малко въздействие върху защитената обичайна ос (коридор на виждане) на катедралата „Свети Петър”, когато се гледа от Fleet Street. Голямо внимание е обърнато на дизайна на сградата и как се допълва архитектурата на заобикалящите сгради, особено относно коридорите на видимост към Лондон. Формата е много интересна, когато се гледа под ъгъл, с ясно изразени триъгълни фасади по източното и западното лице. Архитектите са организирали сградата с изчистена визия, а ядрото, „закачено на гърба”, е подчертано в ярко жълто.

Leadenhall Building е с предизвикателна и много сложна конструкция. Тя ще предлага 56 000m2 първокласни офиси с прекрасна гледка към столицата, разположени на 42 етажа в заострена, стегната в периметъра конструкция. От архитектурна гледна точка стоманената рамка на конструкцията е видима и поради формата на сградата има изключително трудни толеранси за преодоляване.

Освен уникална структурна форма, сградата предоставя и изключително гъвкаво отворено офис-пространство и дизайн на стоманена конструкция, която включва архитектурни детайли от най-високо качество.

За оптимизиране на голямата колонна мрежа с размери 16m х 10,5m всички асансьори, стълби и тоалетни са разположени в съседно структурно ядро откъм северната страна, което се свързва с офисите чрез относително тесен достъп. Тази стоманена конструкция е боядисана в жълто. За по-бързо и лесно строителство повечето компоненти за това ядро са предварително изработени във вид на „маси” – по три за всеки етаж. Стоманената конструкция за всяка „маса” се състои от основа (под) и прикачени колони. На работната площадка масите се издигат с кран до съответното им място и се свързват заедно, подобно на лего-тухли. Всяка „маса” тежи 40 тона при доставката й на работната площадка. Там ще има 20 пътнически и два товарни асансьора, които се издигат до 200 метра височина в конзолни висящи стъклени шахти.

Поради формата на сградата всеки следващ етаж е по-тесен от предишния с 750mm и изграждането на всеки 4-метров етаж се състои от бетонна плоча с дебелина 150mm върху 700mm готови греди. За по-голяма ефективност се изгражда структурна кухина с височина 2,75mm от перфорирани греди с отвори за аварийни дейности.

Триъгълната геометрична форма на сградата се оформя чрез т.нар. мега рамка от стомана, разделена на 8 мега нива. Всяко от тях е високо 28 метра и се състои от 7 плочи (етажи), с изключение на първото, което е от 5 етажа. В средните шест мега нива се намират офис-етажите, а на най-горното са разположени 4 етажа с машини и зона с генератори.

Приземният етаж на сградата се нарича „Галерия” – открито, широко и озеленено публично пространство. Два ескалатора в „Галерията” ще свързват улица Лийдънхол с главните входове на сградата и асансьорите на първия и втория етаж. Третият и четвъртият етаж са „спуснати” в пространството на „Галерията”, под ниво 5 на конструкцията, което пък е първото ниво върху цяла плоча в сградата. За ниво 5 също се предвижда откъм южната страна да се превърне в 10-метров свободно стоящ навес срещу вятър над Leadenhall Street.

„Галерията” ще създаде ново публично пространство в Ситито и е двигател при проектирането и избора на мега рамка”, обяснява Дамиан Елей, Arup Associate Director. Мега рамката позволява да се открие просторен приземен етаж в сградата, а за да се компенсира липсата на странична опора, стоманените колони са подсилени в тази част. Колоните, разположени в приземния етаж, са подсилени с напречни ребра, но внимателно и умело, тъй като изпълняват функция и на архитектурни елементи.

Изграждането на цялата стоманена конструкция е извършено чрез четири куло крана с изключение на 23-метровите колони на „Галерията”, които са монтирани чрез подвижен кран.

Най-голямото предизвикателство за екипа е как да свържат стоманените профили по практичен начин, така че да е красиво, тъй като цялата стоманена конструкция е видима. Шест елемента се събират във всяка връзка под различни ъгли в мега рамката, а съединенията понасят натоварване от 6 000 тона от минимум три различни посоки едновременно. Решението е да се проектират големи възлови точки 16 – 20 т, с размери 6m х 3m, които да свързват направо елементите на мега рамката чрез предварително напрегнати болтови съединения. Възловите точки осигуряват геометрично сложни преходи между различните елементи чрез заварени съединения между внимателно ориентирани плочи.

Стабилността на мега рамката представлява друго структурно предизвикателство. Тъй като седем етажните модули на мега рамката са толкова големи, колоните изискват допълнителна стабилност. Това се осъществява чрез шеврон или К-укрепителни панели, разположени в най-северните части на източните и западните чела, в крайните части на северните чела и около по-малките противопожарни ядра, разположени в офис зоните.

Изграждането на самата стоманена конструкция изисква стабилност. Без централно ядро, което да осигурява на стоманената рамка стабилност по време на строителните дейности, в средата на рамката е издигнато подсилено стоманено ядро (наречено „здрава кутия”). То трябва да издържи не само на натоварване от вятър, но и на огромните товари от куло крановете. Тази временна структура позволява стоманената конструкция да бъде изградена около нея и осигурява стабилност преди всяко ниво да бъде изградено свободно стоящо чрез колоните на външната мега рамка. Временните работи достигат височина до 14 нива и са демонтирани и използвани отново няколко пъти по време на строителната дейност.

Поради формата на сградата е имало опасност тя да се наклони на север с до 160 милиметра на върха. Това е било коригирано по време на строителството чрез процес, наречен „активно изравняване”, в който диагоналните елементи на мега рамката върху два профила са допълнително скъсени, така че да „върнат” сградата отново в правилната позиция.

Има 11 типа възлови точки, като всеки от тях има различни подварианти в зависимост от натоварването, което преминава през съединението. Повечето възлови точки побират шест профила, но някои от тях имат до осем стоманени елемента за свързване. Чрез предварително изработване на възловите точки се отстранява необходимостта от сложно заваряване на работната площадка. Въпреки това някои от възловите точки са отнели повече от 600 човекочаса за изработване. Възловите точки пристигат на обекта и се монтират на място с болтове. Болтовете на възловите точки са с висока якост, предварително напрегната резба до 76mm в диаметър. Съединенията са направени в рамките на профила на частите и пренасят тяхното предварително напрягане върху краищата на частите чрез галванизирани болтови кутии, разположени между фланците на гредите и колоните на основната стоманена конструкция.

Подреждането на възловите точки се определя от основната геометрия на рамката (широчината на частите (профилите) и ъглите между тях), както и от архитектурното изискване за изграждане на съединенията в рамките на елементите. Някои от най-тежките колони са в заострената част на конструкцията, където се издигат по цялата височина на сградата и понасят натоварване над 50 MN.

Със своята уникална форма и изцяло стоманен дизайн Leadenhall Building се очаква да се превърне в забележителност на лондонското сити и да се нареди до високите емблематични сгради, които са най-много от всички други европейски столици. Тази т. нар. „квадратна миля” се е развила съществено през последните няколко десетилетия, а в бъдещите планове влиза построяването на още внушителни сгради, които да подчертаят силуета й.