Вградени инсталации и системи против кражбиЕфективната защита на обектите от кражби изисква планиране и изпълнение на множество технически и организационни дейности. Съществува мощна многоотраслова индустрия с милиарди долара годишен оборот, която се занимава със защитата на собствеността от кражби. Всичко това налага да разгледаме техническите средства и организационни дейности като част от модерните вградени инсталации за защита на собствеността на фирми, държавни учреждения и частни лица.
Новите постижения на радио-електрониката, акустиката и на ембедед индустрията създаде ефективна електронна защита на стоките и вещите (EAS, Electronic Article Surveillance), която се използва широко в магазинната мрежа, като може да получи приложение и в производствени предприятия, учреждения и офиси. Тези системи са сравнителнo евтини, водят до значително намаляване на загубите от кражби (60-70% и повече), преминаване от продажби с щандове с продавачи към продажби с открити щандове пълни с всякакви стоки и без продавачи, намаляване на охраняващия стоките персонал.
По отношение на магазините системата включва предаватели, приемници, антени, алармиращи устройства, системи за гласови съобщения и управляващи пултове. Част от устройствата може да са скрити, а други да са направени нарочно видими на определени места. От друга страна, върху стоките и охраняемите вещи се поставят тагове, етикети или други лесно забележими или старателно скрити приспособления, които взаимодействат с вградената в сградата охранителна система.
Въпреки огромното разнообразие, системите против кражби се групират обикновено с три основни групи, всяка от тях подходяща за определени обекти: електромагнитни (electromagnetic, EM), радиочестотни (radiofrequency, RF) и акустично-магнитни (acoustical-magnetic, AM) системи. На високо ниво тези системи имат на пръв поглед много общи неща, но практическото им изпълнение е много различно и затова и сферите на приложение са разлчини. Най-общо казано, системите използват стационарен приемо-предавател, който облъчва определено пространство чрез специализирани антени. Ако в това пространство попадне предмет с монтирана защита стационарното устройство открива присъствието му и задейства алармиращ сигнал. Един охраняван предмет използва обикновено само една от защитните системи, но в по-отговорните случаи може да използва и повече от една технология, за да е по-сигурно опазването и проследяването му.
Радиочестотни системи
Радиочестотните системи за опазване на собсвеността са удобно и модерно допълнение към вградените електрически, електронни и механични системи, използващи закрепващи и укрепващи приспособления, електромагнитни и инфрачервени полета. Те се използват често в магазини за стоки за широка употреба и за даване на предмети под наем. При някои от тези системи върху опаковката на стоката или дори в самата стока (напр. риза, сако, касета и т.н.) се поставя устройство, реагиращо на радиосигнал с определена честота. Обикновено системите работят на честоти около 8MHz, но може да има и изключения. В най-простия случай върху охраняемата стока има трептящ кръг, съставен от бобина и кондензатор, който резонира на определена честота и излъчва сигнал с тази честота. Системата улавя този сигнал и така открива присъствието на стоката. Трептящият кръг се носи от етикет (label) или таг (tag), монтиран върху стоката. Таговете може да са с различни размери, като по-големият размер обикновено означава по-голямо разстояние на откриване на охранявания предмет от системата. Най-простият радиочестотен етикет се дезактивира еднократно и необратимо при заплащане на стоката на касата.
Радиочестотните системи обхващат значително разнообразие от технологии с различен принцип и обхват на действие. Тук трябва да се включат и системите за проследяване на превозни средства от всякакъв вид. Предполага се, че в бъдеще всяка пратка и дори всеки предмет, при които това е възможно и има смисъл, ще има собствен идентификационен код и устройство за проследяване чрез радиосигнал. В момента е възможно да се проследяват автомобили, мобилни телефони, някои компютри, периферни устройства и т.н.
Акустично-магнитни системи
При акустично-магнитните системи се използват променливи нискочестотни магнитни полета в ултразвуковия обхват (обикновено с честота от десетки килохерца), които променят силата, честотата и фазата си. Когато охранителните етикети (таговете) попаднат в това поле, те го променят, абсорбират част от енергията му и я използват за обратно излъчване на електромагнитен сигнал с определени параметри, който се приема от антените на охранителната система. По този начин системата следи придвижването на стоката. Електронният етикет се дезактивира на касата при заплащане на стоката. Системите действат на разстояние до около метър или дори много по-малко в зависимост от принципа на дейстие, от мощността на предавателите, чувствителността на приемниците, размерите и разположението на антените. Счита се, че тези системи имат много добра шумоустойчивост и рядко предизвикват фалшиви аларми. При акустично-магнитни системи етикетите може да се активират повторно. Това дава възможност да се използват отново, но създава възможност и за повторно невнимателно или злоумишлено активиране. Тези системи са сравнително скъпи.
Електромагнитни системи
При електро-магнитните системи се използват променливи нискочестотни магнитни полета в звуковия обхват (обикновено от десетки херци до няколко килохерца), които променят параметрите си. Когато електронните етикети (таговете) попаднат в това поле, те aбсорбират част от енергията му и я използват за обратно излъчване на еклектромагнитен сигнал с определени параметри, който се приема от антените на охранителната система. По този начин системата следи придвижването на стоката. Електронният етикет се дезактивира на касата при заплащане на стоката. Системите действат на разстояние до около метър или дори много по-малко в зависимост от предназначението на системата.
Използване на видео камери
Използванете на камери, и особено на скрити камери, става все по-масово, защото решава все повече проблеми по охраната на обектите. Камерите се монтират на очаквани и неочаквани места: по щандове, близо до пода, на височина на човешки ръст, по таваните, до и над вратите, на елементи от вътрешната архитектура, на осветителни тела и т.н. Поставят се и на подстъпите към сградата и на паркингите, така че проследяват всички приближаващи се и отдалечаващи се посетители и служители. Все по-често видео камерите се комбинират с подсистема за гласова комуникация и гласово разпознаване.
Трябва да се отбележи, че аудио и видео записите стават само с разрешение на съответните органи или със знанието на записваните.
Защита на сейфове и банки
Парите, ценностите и документите са стока, която трябва да се охранява по специфичен начин. За тази цел се изграждат сейфове, помещения и дори цели постройки за тяхното опазване. Тези съоръжения се снабдяват с множество охранителни системи, работещи на различни принципи.
Развитието на електронните средства за изпълняване на банкови транзакции (on-line banking, e-transactions) и масовото използване на банкомати направи банките жертва на огромно количество престъпления. Банките започнаха масово да използват системите с GPS (Global Positioning System, глобална система за позициониране), основана на сателити, за да установят местоположението на чувалите или кутиите с пари и ценности, които се превозват. Системата използва миниатюрни и почти невидими предаватели, монтирани в пликовете с пари или другаде. Предавателите, наричани понякога и модеми (modems), се задействат от магнитни полета, когато контролираните пакети се преместят от едно място на друго. Подобни методи се използват за проследявае и на превозни средства и охранители, участващи в транспорта на ценностите.
Банките инсталират и софтуер за автоматично разпознаване на служители и клиенти, за регистриране на видеозаписи на всички важни за сигурността действия (в банката, около банкоматите, около сградите и около транспортните средства). Много от банкоматите се разполагат вече в предверията на банките, а не са на улицата. Правят се редовни снимки (screenshots) на екраните на всички компютри, включени в системата на банката. Предприемат се мерки да се предотвратят кражби на лични данни и кражба на идентичност на служители и клиенти с цел да се отклонят незаконно средства от сметките в банката.
В проблематичните квартали и в банковите клонове, в които вече са извършвани обири, се предприемат и допълнителни мерки. Например, на банковите гишета се монтират защитни екрани (security screens), които прекъсват контакта между служителите и посетителите при опасност от атака. В такива банки се подготвят и пакети или кутии с банкноти, снабдени с радиопредаватели, с бомбички, които разпръскват трудноизтриваеми оцветители или самовъзпламеняващи се горящи смеси, отделящи големи количества цветен дим, чрез който да се проследи по-лесно движението на откраднатите ценности.
Роля на осветлението
Светлината е основен възпиращ фактор пред посегателствата на чужда собственост, здраве и живот и затова нощта е предпочитано време за извършване на тежки престъпления. Ето защо защитата от кражби изисква изграждане на система от основно и няколко вида допълнителни осветления. Спектърът на излъчваната светлина има психологическо влияние върху хората и е важно да се подбере правилно.
Все по-голяма популярност придобиват вградените в подовата настилка, таваните, стените и оградите светодиодни и други осветления, които е много трудно да се неутрализират от крадците. Обикновено ефективната защита изисква комбиниране на няколко вида осветителни тела за видима и невидима светлина. Една част от осветителните тела са захранвани от мрежата, друга от инсталация с централно акумулаторно захранване, трети от фотоволтаици, а четвърти от вградени батерии и/или акумулатори. Всичко това гарантира определена минимална осветеност на обекта при всякакви обстоятелства.
Защита на частни домове
Укрепените входни врати с поне две усилени ключалки, верига и шпионка са стандартна предпазна мярка за частни домове и на обикновените офиси, помещаващи се в жилищни сгради. Поставянето на защитна решетка или още една врата преди основната е също често срещано решение. Рамките за закрепване на вратата и прозорците трябва да бъдат усилени.
Стъклените входни врати на сградите трябва да се избягват или да са със специално усилено стъкло. Пред тях може да се поставят метални решетки. С цел подобряване на безопасността трябва да се използват и усилени прозорци с малки по размери стъкла и здрави рамки с допълнителни ключалки.
По-скъпите къщи и апартаменти е желателно да имат една или дори две електронни аларми със собствено буферно захранване, като всяка от тях трябва да има поне по два пункта за активиране и външни сигнализиращи средства.
Наличието на аварийно осветление в имота и около него с акумулаторно захранване за поне една част от осветителните тела е мощно възпиращо средство срещу кражбите, защото дори и да прекъснат централното захранване имотът и дворът около него ще бъдат осветени от аварийното захранване, което прави крадците забележими и уязвими.
Наличието на изнесени на външните стени на къщата устройства за звукова и светлинна сигнализация, обикновено действат обезкуражаващо на крадците.
Желателно е в сградите и в съоръженията да се симулира човешко присъствие. Съществуват евтини и надеждни електронни таймери, управляващи осветителни тела (light timers), които може да включват осветление около сградата с настъпване на тъмнината. Това предпазва от неприятни изненади.
Входните врати и подстъпите към тях трябва винаги да са осветени и да изглеждат солидни, тъй като е доказано, че повечето крадци използват точно тях за проникване в сградата.
За прозорци и врати се произвеждат малки портативни аларми, захранвани с батерии, които могат да се поставят при нужда и да оставят активни с месеци. Важно е поне веднъж месечно да се променя конфигурацията на алармената инсталация и нейните кодове за достъп и деактивиране.
Инсталациите и системите против кражби създават комфорт на собствениците на материални и духовни ценности и им позволяват да ги създават, колекционират и натрупват в още по-големи количества. Тези системи позволиха значително намаляване на кражбите и на загубите от тях. Тъй като от една страна цената на системите намалява непрекъснато, а от друга функциите им нарастват непрекъснато и работата с тях се опростява, все повече собственици с охота ги инсталират. Всяка нова технология и всеки нов продукт обаче създават и нови условия за кражби и като противодействие са необходими нови средства и методи за противодействие. 26/11/2013 |