СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 7, 2013

Офисно осветление

системи за управление

Системата за управление на осветлението в сградите е една от най-важните части от сградната автоматизация. Тя има пряко влияние върху ефективността, продуктивността, здравето и сигурността на работещите в сградата и в частност в офисите.
В тази статия ще се спрем на модерните компютъризирани тенденции за управление на осветлението на всички нива - от индивидуалното осветително тяло до осветлението в цялата сграда и дори на комплекса от близко разположени административни сгради в така наречените бизнес центрове.


През последните десетина години компютъризираното управление на осветлението стана реалност не само на ниво сграда, етаж или помещение, но и на ниво работно място и индивидуално осветително тяло. Става дума не само за включане/изключване и за ръчно регулиране на яркостта, но за истински контролно-управляващи комплекси, оптимизиращи осветлението според вида на дейностите, извършвани на всяко работно място и на околната среда.

Цената на част от осембитовите микроконтролери, които се вграждат в съвременните осветителни тела, стана по-ниска от цената на обикновена лампа с нажежаема жичка.

Появиха се осветителни тела, които се зареждат с енергия при значителна външна осветеност и след това отдават светлина, когато стане по-тъмно. Има осветителни тела с регулируема яркост и цвят, така че светлината да отговаря на настроението, типа на извършваната работа и индивидуалните предпочитания на служителя.

Сензори за движение и сензори за присъствие се използват за включване на осветителни тела само там, където е необходимо.

Сензорите за осветеност се прилагат за регулиране на светлинния поток от осветителните тела. Това е важно в дългите коридори, хранилищата на документи, в дните на намалено присъствие на служители в офиса и т.н. Тези сензори обикновено са свързани и със системата за сигурност на офиса, защото ще задействат освлетлението при неразрешен достъп на лица в помещенията. Приоритетът на задействане на осветлението може да се програмира - например, ръчният режим да има по-висок приоритет от автоматичния режим или обратното.

Адресируеми осветителни тела
Става дума за осветителни тела, свързани в компютърна мрежа, като всяко осветително тяло има собствен адрес, който разпознава и може да изпълнява определен набор от команди, след като бъде адресирано. Една от ползите е, че централният компютър веднага може да разбере кога определено осветително тяло е износено или повредено и може да информира групата по поддръжка за извършване на необходимия ремонт.

В мрежата с осветителните тела може да има и адресируеми сензори за осветление и други интелигентни устройства. Контролирането на осветеността е важно, защото в повечето офиси има тенденция за използване на все по-голяма осветеност от необходимата, което в крайна сметка е и по-скъпо и по-вредно за работещите.

С интелигентното управление се елиминира и ефектът на пещерата (cave effect). При този ефект част от офиса е прекалено ярко осветена, а други части са прекалено тъмни, като и двете крайности са вредни за работния климат в помещението. Системите, включващи и сензори за осветеност и осветителни тела, се наричат системи със затворен цикъл (closed loop system) или системи с обратна връзка.

Сензори за присъствие
Сензорите за присъствие (vacancy sensors, occupancy sensors) позволяват да се изключва осветлението в помещенията, когато в тях няма хора. Тези сензори работят обикновено или с инфрачервени лъчи или с ултразвукови сигнали, използващи ефекта на Доплер. Срещат се и акустични сензори (passive acoustic sensors), които на практика са микрофони с интелигентно управление, разпознаващи звуци, идващи от хора и не реагират на други звуци. Системите имат определено закъснение, което обикновено е около четвърт час и след изтичането му изключват осветлението в помещението.

Осветление, продуктивност и сигурност
Осветлението е тясно свързано с продуктивността и със сигурността на работното място, включително и с нивото на трудовите злополуки, професионалните заболявания на служителите.

Хората, които се чувстват комфортно, работят без излишно напрягане на зрителния апарат. Затова работното място трябва да е без отблясъци и заслепявания. Тогава служителите имат по-висока производителност, вземат по-малко болнични и по-рядко напускат работа. Част от болничните, свързани с нервната система и зрителния апарат, може да са свързани пряко или косвено с неподходящото осветление на работното място. От 4 до 9% се забелязва подобряване на производителността на хората, когато работят при предпочитани от тях параметри на осветлението.

За да се получи оптимално осветление на работното място трябва да се вземат и определени мерки, свързани с вътрешната архитектура, обзавеждането и обучаването на персонала в организация на работното място и ефективното използване на локалното и индивидуално осветление. Изолирането на работните места с подвижни или фиксирани непрозрачни и шумопоглъщащи прегради създава условия всеки да регулира осветлението си така, че да получи оптимални условия за работа. Използването на преградни стени, обаче, не винаги е възможно и затова се прилагат и организационни мерки в тази насока.

Програмируемост и адаптируемост на осветлението
Новите цифрови технологии направиха програмируемостта и адаптируемостта на осветлението едни от основните му характеристики. Програмируемостта включва регулиране на осветлението в зависимост от часа в денонощието, сезона, осветеността от външни светлинни източници (слънчево греене), разположението на персонала в помещенията, типа на извършваната работа.

Осветлението понякога се разглежда и като част от вътрешната климатизация на сградата и може да си взаимодейства с нея. Една от причините е, че осветлението може да отделя значително количество топлина, която трябва да се отчита при осигуряване на вътрешния микроклимат. Друга причина е, че използването или премахването на големи количества щори, завеси и пердета, с цел да се повлияе благоприятно на осветлението, може да повлияе и на климатизацията. Същото се отнася и за преустройството на фасадите, за да се получат по-големи прозорци с цел да се подобри осветеността.

Със същата цел част от покривите се модернизират с поставяне на прозрачни и подвижни конструкции, което влияе и на микроклимата в сградата.

Безжично управление
През последните години безжичното управление на осветлението става все по-популярно. Безжичното управление обикновено е с радиочестоти или с инфрачервени лъчи, но може да има и други видове вълни. Наример, има светлинни източници, които се задействат от шум или от глас и такива, управлявани от ултразвук. Дистанционните управления на осветителни тела и инсталации напомнят на дистанционните управления на телевизионните приемници. Това позволява на служителя да заеме работното си място и да регулира осветлението и климатичната инсталация така, че да получи максимално ниво на комфорт.

Индивидуално управление
От една страна индивидуално управление означава, че всяко осветително тяло трябва да бъде управлявано от компютър както по отношение на положението му в пространството, така и като светлинни характеристики. Многоцветното светодиодно осветление с интелигентно управление е на път да направи това реалност.

От друга страна, най-важното е в рамките на законовите разпоредби да се осигури индивидуалния комфорт на служителя с възможност служителят да регулира всичко, включително и осветлението, за да постигне желаната производителност и качество на труда, без да уврежда здравето си и без да пречи на останалите.

Компютърните системи за управление на осветлението позволяват икономии до около 40% в сравнение със системите с ръчно управление. При ръчното управление има тенденция служителите да забравят включени голям брой осветителни тела, което води до големи загуби. Централизираното управление може да използва персонален компютър като централна станция, към която има специализирана периферия. Връзката между ПК и модулите за управление на осветлението все по-често се прави с USB интерфейс.

Осигуряването на подходящо осветление в офис пространствата е сложна задача, в която се срещат много научни и технически направления, нормативни документи, нрави, обичаи и лични предпочитания. Направен е значителен напредък за оптимизиране на офис осветлението и се очаква, че новите технологии ще допринесат още повече в тази насока. Непрекъснатият прогрес, свързан с множество нововъведения, е налице. Модерното осветление е неразделна част от концепцията за зелени сгради (green buildings) на бъдещето.