Предстоят нови иновативни решения и идеи с бъдеще с марка БаумитРазговор с Д-р. инж. Красимир Делов, Главен технолог на Баумит БългарияД-р жнж. Красимир Каменов Делов е роден през 1962 г. в Асеновград. Завършва немска езикова в гр. Пазарджик. През 1986 г. завършва УАСГ, тогава Висш Институт по Архитектура и строителство, специалност Хидромелиоративно строителство. През 1990 г. завършва специалност Приложна математика и информатика в Технически университет. В периода 1995 – 1996 г. специализира в Университета по Културтехника (Universität für Bodenkultur) във Виена. От 1991 г. до 1993 г. е аспирант в Институт по водни проблеми, БАН. Защитава дисертация през 1999 г. През 2000 – 2003 г. работи като Технически ръководител на строителни обекти (многофамилни жилищни сгради) във Франкфурт на Майн, Германия. През 2003 – 2006 г. е Мениджър (от българска страна) на проекта, финансиран с европейски средства (консорциум с немска фирма) - Депо за битови отпадъци – гр. Перник, фирма Станилов.
От 2006 г. до днес е Главен технолог и продуктов мениджър в Баумит България, Ел. Пелин. Инж. Делов е и хоноруван преподавател по специалността „Строителни материали” (немскоезично обучение) в Университет по Архитектура, строителство и геодезия, от 2008 г. до днес.
Инж. Делов, акцент в продуктовите Ви новости напоследък е новата мазилка Нанопор Фотокат, която се отличава със самопочистващ ефект. Бихте ли разказали малко повече за самия продукт и технологията, на която се дължи ефектът му?
Пастообразната мазилка Баумит НанопорТоп не е нов продукт за фирмата ни. Тя е разработена преди около 12 години, а е на пазара у нас още от 2007 година. Това, което я отличава от останалите мазилки от този тип наистина, е нейният самопочистващ ефект. Какво трябва да разбираме под този термин?! НанопорТоп мазилката е на силикатна основа. Със специалните добавки, при свързването си върху фасадата, тя успява да създаде тънък повърхностен слой, притежаващ особени свойства. Този слой е много гладък, което може да се види единствено на микроскопско ниво, при увеличение 500–1000 пъти и повече. Повърхността е осеяна с много голям брой пори, които са с нано–размери. И, какъв е ефектът: поради изключителната гладкост на повърхността и изключително малките размери на порите, мръсните частици не успяват да се задържат по мазилката. От друга страна, тя е минерална (силикатна) и не създава статично електричество на повърхността, т.е. мръсотията не се привлича допълнително. Дори отделни замърсители да успеят да се задържат, задухалият по-силен вятър или падналият дъжд успяват да ги отделят и отнесат. Всичко това спомага фасадите да остават за дълго време чисти, без промяна на цветовете. Многобройните, макар и мънички пори дават възможност на фасадата да „диша”, т.е. да отвежда безпроблемно навън преминаваща през стените влага.
Но какво е новото през настоящата година?! Както Вие отбелязахте във въпроса си, сега към наименованието на мазилката добавяме думичката „фотокат”. Това означава, че е използвана нова технология за допълнително гарантиране на чистотата. Докато старата мазилка се самопочистваше „пасивно”, сега Фотокат–технологията дава възможност нашата мазилка да се самопочиства и „активно”. Тя съдържа специална добавка, т. нар. фотокатализатор.
Понятието „катализатор” е широко разпространено в химията и означава вещество, което ускорява протичането на дадена химична реакция, без самото то да участва в нея. В нашия случай, фотокатализаторът успява да активира кислорода от въздуха. Когато върху фасадата са се отложили органични замърсители, то този активен кислород и с участието на наличната в атмосферата влага ги „изгаря”. Протича химична реакция, при която органичните замърсители се превръщат в неорганични. Една част от тях се отделя веднага от стената, а другата се почиства отново с помощта на природните сили – вятър и дъжд.
Какви са предимствата от влагането на Нанопор Фотокат мазилката? Бихте ли дали примери с някои реализирани вече обекти с този иновативен продукт?
Всъщност, основните предимства засегнах в отговора на първия Ви въпрос. Но, наистина, трябва да отбележа още нещо изключително важно. НанопорТоп мазилката с фотокатализатор не съдържа биоциди. Биоцидите са органични, силно отровни съединения, които имат за задача да не допускат появата на мухъл и гъбички в мазилката, веднъж докато тя е още в кофите, преди полагане, и след това – на стената, в периода на експлоатация на фасадата. Макар и с малка концентрация в пастообразните мазилки, тези вещества все пак оказват своето въздействие и не щадят околната среда. Баумит НанопорТоп мазилката е с високa киселинност (pH ≈ 12). Това позволява, и без съдържанието на биоциди в нея, тя да се съхранява в кофите, без да се „разваля”. От друга страна, наличието на фотокатализатор обезсмисля използването на биоциди за предпазване на фасадата от мухъл, с който мазилката се преборва сама, използвайки Фотокат–технологията.
Колко са реализираните обекти?
За съжаление, още не можем да дадем примери за реализирани обекти у нас, с използването на мазилката Баумит НанопорТоп с фотокат. Тя е изключително млада и тепърва се изпълняват първите фасади. Но примерите за сгради, чиито фасади искрят с цветовете си и блестят от чистота, защото са с крайно покритие Баумит НанопорТоп, са многобройни. За годините, през които предлагаме на пазара този продукт, сме изпълнили над 400 000m2 фасади и винаги очакванията на клиентите ни са достигани и задминавани.
Говорейки за фасади, лицето на една сграда, какви препоръки бихте дали относно избора на фасадни продукти? Може ли да се говори за някакви тенденции на пазара и предпочитания на клиентите?
Фасадите са лицата на сградите. Красивите фасади привличат човешките очи. Всеки иска да им се наслади и мечтае да живее в такива сгради. Казвам това, за да подчертая, колко важна е визията на фасадата за общото възприятие, ако щете на квартала и на целите градове. Архитектите, вложили своите виждания, идеи и емоции, желаят, когато сградата е построена, да открият себе си в нея. А това може да се случи единствено, когато е изпълнена качествено и с качествени материали. Ето защо, препоръката, която бих дал на клиентите, на инвеститорите, по отношение на топлоизолационните продукти е, те да бъдат избирани в система, от един производител, което ще бъде предпоставка и един вид гаранция за добър краен резултат. Ако към това се добави и избор на качествена фирма – изпълнител, то крайният ефект ще бъде запленяваща очите ни фасада.
В противоречие с тази моя теза са предпочитанията на клиентите, разбира се говоря за масовия случай. Обикновено те се инересуват единствено от цената – ако може да вземат всеки един продукт оттам, където е най-евтин и ако може топлоизолацията да се изпълни с минимум средства. Това обикновено води до грозни, некачествени и недовършени в детайлите си фасади, а често и до паднали от бурния вятър топлоизолационни плочи или до напукани от градушка или други въздействия мазилки. Примери и снимки за такива поражения мога да Ви предложа в изобилие.
В заключение, бихте ли споделили върху какво работите активно в момента, и в продължение на въпроса, какво да очакват клиентите на Баумит България в близък план?
Слогънът на Баумит е: „Идеи с бъдеще”. Баумит винаги мисли за бъдещето. Във всеки един момент в развойните лаборатории се подготвят новости, които ще бъдат въведени в производствата ни през следващите месеци, години. Не очаквайте от мен да издам нещо „от кухнята”, но мога да Ви обещая, че предстоят нови предизвикателства, нови иновативни решения и нови идеи с бъдеще с марка Баумит! 07/07/2014 |