СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XI, брой 6, 2014

Пожароизвестителни системи

изисквания и стандарти

Пожароизвестителни системи

Съвременните системи за пожароизвестяване представляват сложен комплекс от технически средства за своевременно откриване на възникнал пожар, съобщаване за локализацията и разпространението му и сигнализация за управление на инженерните системи. Определени сгради и съоръжения трябва да бъдат осигурени с инсталации за пожароизвестяване и пожарогасене. Тук влизат обществени, производствени сгради и складове с конкретни характеристики. Не прави изключение и внедряването на подобни системи в жилищни сгради. Ще се запознаем с основните действащи стандарти, които указват особеностите на прилагане на определен вид пожароизвестителна система.

За всички сгради и съоръжения съществува рискът от възникване на пожар. Причините за това са много и от различен характер (късо съединение, висока температура на тоководящите жила на проводниците в резултат на претоварване на ел.верига, високи преходни съпротивления в ел. мрежата; дъги и искри от ел.произход, топлинно действие на нагревателни ел. уреди, на лампи с нажежаема жичка, нискоенергийни източници на топлина, като искри с механичен произход, от горене на твърди вещeства и материали, нагряване при триене и тлеещи цигари, топлинно действие от химични реакции на техническо оборудване, самозапалване на вещества и материали, действие на открит пламък от различни източници). Пожарите застрашават човешкия живот, дават се човешки жертви, а щетите, причинени от пожар, са скъпоструващи. Рискът от пожар не може да бъде отстранен, или намален, затова решаваща роля за безопасността имат ранното предупреждаване и бързото погасяване на възникналия пожар.

В съвременните сгради намаляването на риска се постига с технически средства за откриване, ограничаване и ликвидиране на пожара – или т. нар. протипожарна автоматика. Тук се включват пожароизвестителната система (ПИС), пожарогасителните устройства (ПГИ) и защитни устройства за ограничаване разпространението на пожара. Пожароизвестителните системи (ПИС) са ефективен и сигурен начин за автоматична, неслучайна детекция, чрез които се намалява времето за откриване и гасене на пожара. Крайният резултат от използването на ПИС е значително снижаване на загубите и намаляване на възможността да пострадат хора. Пожароизвестителната система (ПИС) е автоматична система, чието предназначение е да открива пожар в началния стадий на развитието му, да изработи алармена сигнализация за евакуация на намиращите се в обекта хора, да изпрати сигнали за пожарна тревога и предупреждение към дистанционен център и да задейства пожарогасителна инсталация и други защитни устройства/системи. Първите две функции на системата са задължителни, а последните две могат и да не се използват. Пожароизвестителните системи са част от задължителното оборудване за всеки обществен обект в процес на строителство и в експлоатация. Задължително условие, според изискванията на стандарта БДС EN-54, обектите да бъдат оборудвани с цялостно сертифицирани системи и решения.

Видове пожароизвестители
Пожароизвестителите се разделят в зависимост от анализирания продукт на горене. Основното им разделение е в две групи и няколко подгрупи. Едната група пожароизвестители са неавтоматични, към които се отнасят т. нар. ръчни пожароизвестители. Втората група са автоматичните пожароизвестители, които се делят на димни, топлинни и пламъчни.

Ръчни пожароизвестители
Този тип пожароизвестители са устройства, които имат най-голям приоритет, и при активирането им системата веднага преминава в алармен сигнал. Те са задължителни за всяка пожароизвестителна система. Тези устройства се активират чрез натискане на бутон или друг подвижен елемент. Обикновено бутонът е разположен зад стъкло, което не предизвиква наранявания, и трябва да бъде счупено, за да се активира системата.

Димни пожароизвестители
Основната задача на димните пожароизвестители е да откриват дима в най-ранен етап на възникване на пожара и да подават сигнал към пожароизвестителната централа. Димните пожароизвестители биват йонизационни оптични; на принципа на разсейването; оптични, линейни.

Топлинни пожароизвестители
Пожароизвестителят е предназначен за откриване на пожар в ранния стадий на неговото развитие, като реагира над определена стойност на температурата или над определена скорост на нарастване на температурата на околната среда. Има два вида топлинни пожароизвестители – максимални и диференциални. Максималните топлинни пожароизвестители са по-подхящи за влагане в инсталацията, когато са налице по-ниски или бавноизменящи се околни температури. Те имат по-голяма устойчивост на неблагоприятни околни условия спрямо другите видове. Диференциалните пожароизвестители са по-подходящи, когато има вероятност околната температура да се променя бързо за много кратко време.

Пламъчни пожароизвестители
Тези устройства реагират на пожари с пламък много по-бързо от топлинните и димните. Нямат, обаче, способността да откриват тлеещи пожари, затова и не се считат за общовалидни пожароизвестители, поради тази особеност се прилагат в комбинация с топлинни или димни пожароизвестители. Най-често пламъчни пожароизвестители се използват за сигнализация на пожари в открити пространства или складове и дървообработвателни предприятия, или наблюдение на критични места.

Стандарти
Действащ в момента е страндартът БДС EN-54. Този европейски стандарт определя специфични изисквания, методи за изпитване и критерии за изпълнение за токозахранващите устройства на пожароизвестителните системи, инсталирани в сгради. Това включва токозахранващите устройства, захранващи директно съставни части, различни от устройствата за управление и индикация, освен ако в други части на EN 54 не е посочено друго. Стандартът дава нужните разяснения относно изискванията към задължителна част на проектите, работени от проектантите по слаботокови инсталации за обществените обекти.

БДС EN 54-11:2006+A1:2006
Стандартът определя изискванията и методите за изпитване за ръчни пожароизвестители, които са предназначени за използване в пожароизвестителни системи във и около сгради. Той взема предвид условията на закрито и на открито, външния вид и задействането на ръчните пожароизвестители от тип А “с директно задействане” и тип В “с индиректно задействане”. Стандартът обхваща ръчни пожароизвестители с обикновени механични превключватели, такива, снабдени с прости електронни компоненти (например резистори, диоди) и такива, които съдържат активни електронни компоненти и работят съвместно с пожароизвестителна централа за сигнализиране и идентифициране – например на адрес или месторазположение. Този европейски стандарт не се отнася за ръчни пожароизвестители, предназначени за специални приложения, например ръчни пожароизвестители със собствена безопасност или за използване в опасни условия, ако тези приложения изискват допълнителни или други изисквания или изпитвания от тези, дадени в този стандарт.

БДС EN 54-12:2004
Този европейски стандарт определя изискванията, методите за изпитване и критериите за съответствие за линейни димови пожароизвестители, които работят с използване на затихването на светлината и/или промените в затихването на оптичен лъч, и са предназначени за използване в пожароизвестителни системи за сгради. Този европейски стандарт не се отнася за: – Линейни димови пожароизвестители, предназначени за работа при отстояние между насрещно разположените съставни части, по-малко от 1m; – Линейни димови пожароизвестители, чиято оптическа дължина на пътя се определя или настройва от обща механична връзка между тях; – Линейни димови пожароизвестители със специални характеристики, които не могат да бъдат оценявани посредством методите за изпитване в този европейски стандарт. Терминът “оптически” се използва за описване на онази част от спектъра на електромагнитните вълни, произвеждани от предавателя, на която е чувствителен приемникът. Тя не се ограничава до видимите електромагнитни вълни.

БДС EN 54-10:2004
Стандартът определя изискванията, методите за изпитване и критериите за съответствие за точкови възстановяеми пламъчни пожароизвестители, които работят с използване на излъчването от пламъка, предназначени за използване в пожароизвестителни системи за сгради. Този стандарт не се отнася за пламъчни пожароизвестители, работещи с използване на принципи, различни от описаните в този стандарт. За оценяване на такива продукти този стандарт би могъл да бъде използван само като ръководство.