Подово осветлениеефектен акцент в сградитеПосредством светлината може да се поставят различни акценти в сградите, да се откроят значимите детайли, да се подчертаят пространствените плоскости, да се разделят помещенията на зони. Всеки ден, използвайки различни видове схеми за осветяване, може да се променя настроението, което създава една сграда. Това се постига чрез използването на различни видове източници на осветление и възможността за разместването им на разни нива в жилищното пространство. В настоящата статия ще се спрем конкретно на възможностите, които предлага подовото осветление.
Истински хармонично осветление се постига с помощта на комбинация от осветителни тела, с различно разпределение на светлината. Трябва да отбележим, че днес пазарът предлага широк избор от осветителни тела с разнообразна форма и стил. Светлината, разположена на различни нива и в различни плоскости, създава оригинално светлинно оформяне на интериора.
В зависимост от нивото, на което са закрепени осветителните тела, условно можем да ги разделим на: таванни; стенни, които осветяват отделни зони; наземни; вградени в пода, тавана или мебелите. Също така, осветителните тела може да се разделят според типа разпределение на светлината: пряко – когато светлината е насочена строго в една посока с тясно светлинно снопче; разсеяно – това е равномерно осветяване на фона, създадено, например, от матовото стъклено кълбо; отразено, когато светлината е насочена към отразяващата повърхност на стените или тавана.
Подробно ще се спрем на осветлението, което идва отдолу. Осветителните тела, вградени в пода, разделят жилището на зони без стени и прегради. Такова осветление създава релаксираща атмосфера, жилището започва да прилича на приказен свят. Вградените в пода малки осветителни тела, като вълшебни светулки, ще ви поведат от една стая в друга.
При избора на осветително тяло, което се вгражда в пода, трябва да се имат предвид следните параметри: типът на лампата, мощност, IP-защита (защита от въздействието на прах и влага); удароустойчив корпус и монтажни отверстия (отвори). Този показател е особено актуален именно в интериорите, тъй като неговата големина влияе на изграждането и дебелината на пода.
Видът защита се обозначава с буквите IP, след които има две цифри. Първата цифра показва степента на защитеност от попадането на външни предмети, втората – от проникването на вода. Използваните за вътрешно осветление осветителни тела трябва да имат защита не по-малка от IP20.
Токопроводна /кабелна/ система
При прекарването на осветлението голямо значение трябва да се отдели на токопроводната /кабелната/ система. Токопроводната система за осветление е определен набор от уникални, присъщи само на нея компоненти: кабели, устройства за окачване на кабелите и осветителните тела, различни прикачащи елементи и накрайници, трансформатори, където кабелът е носещ елемент за осветителните тела, които могат да бъдат поставени във всяка негова точка. Кабелът може да има различна конструкция и степен на твърдост и да бъде открит или изолиран.
Различават се няколко вида кабелни системи:
Струнни или въжени - токът тук протича по въжета (високоволтови системи) или по струни (нисковолтови системи). Към стените се прикрепят анкерни болтове, на които, за да се избегне увисване, силно се опъва въжето.
Шинопроводни – това е цяла група от системи за осветление. Те са различни по конструкция, което се отразява на техните наименования: треки /писти/, шини, модули, монорелси. Но от струнните те се отличават по твърдата конструкция, не изискват опъване, имат собствена форма.
Релсовите системи се отнасят към нисковолтовите. В тях токът тече по неизолирани проводници. Съществуват монорелсови и двурелсови конструкции. В зависимост от интериора релсите може да се опънат или свият до необходимия размер, но се препоръчва това да се направи в завода, за да не се повреди декоративното покритие. Трековите /пистови/ системи са алуминиеви или пластмасови изолирани профили с два проводника вътре.
Модулните системи представляват празни пластмасови кутии, в които се намира електропроводът. В тези кутии се поставят осветителните тела. За монтаж на вградените в пода осветителни тела най-често се използват тези системи.
Всички кабелни системи се разделят на нисковолтови и високоволтови. В първия случай в кабела се пуска променлив ток от понижаващия трансформатор с напрежение 12V и рядко 24V. Източници на светлина в нисковолтовите системи обикновено са относително евтините и разпространени в продажба халогенни лампички от 12V. Но те са чувствителни на промяната /падане и вдигане/ на напрежението, което може съществено да съкрати срока на тяхната служба. Важна част от кабелната система е понижаващият трансформатор, който се използва в нисковолтовите системи. Той потиска мъждукането на лампичките и повишава комфорта на осветлението. На него е възложена задачата да регулира интензивността на светлинния поток, плавно да променя яркостта на всеки източник на светлина.
Някои производители оборудват своите системи с устройство за дистанционно управление, с помощта на което може да се избере един от 16 режима на освeтление.
Кабелните системи са ценени заради универсалността си. С тяхна помощ може да се поставят необходимите акценти, да се отделят функционалните зони, да се обозначи пътят на придвижване в жилището. Те могат да се монтират във всяко помещение, способни са да се кръстосват във всички посоки. Ако искате да измените стила на помещението, използвайки тази система, старите осветителни тела лесно може да се заменят с нови. Нисковолтовите системи са безопасни за човека, затова се използват в кухните, в холовете, в детските стаи и коридорите. Те се използват за осветяване на огледала, книжни полици, картини, фотографии, колони и бордюри. А трековите /пистови/ модели, които се състоят от вериги от дълготрайни нисковолтови ксенонови лампички, успешно се прилагат за осветяване на ниши, отделни периметри от стаите, басейни и стени.
Светлинни ефекти
Какви ефекти може да се постигнат с помощта на светлината? Вграждайки осветителните тела в пода, най-често се търси ефектът на отразената светлина. Светлината, отразена от повърхността, няма ясно изразената насоченост, характерна за таванските полюлеи, лампиони или стенни лампи. Основното предназначение на скритите осветителни тела е да проектира светлинно петно с необходимия цвят и интензивност на една или друга повърхност или обект. За организацията на такова осветление най-често се използват халогенни осветителни тела. Те дават насочен, достатъчно интензивен сноп светлина с ярък цветови ефект. Сравнително малките размери на осветителните тела позволяват да бъдат скрити зад елегантни архитектурни детайли: первази, капители, хоризонтални повърхности. По принцип, тук външният вид на самия източник на светлина не е особено важен. А формата на светлинното петно, създавано на повърхността, често е една от най-важните характеристики на подобно осветително тяло.
Осветяването може да се раздели на два типа – равномерно и точково. Равномерното осветяване може да се нарече светлинни петна от няколко източника, сливащи се в една линия или област на отразяващата повърхност. При точковото осветяване светлинното петно на всяко осветително тяло има резки граници. Обикновено в пода се монтират точкови източници на светлина.
В качеството на вградени подови осветителни тела най-често се използват халогенни лампи, светодиоди, понякога оптични влакна. Халогенната лампа също е лампа с нагряване. Просто нейното вътрешно устройство по някакъв начин се отличава от обикновената нагреваема лампа. Асортиментът от халогенни лампи е много по-богат от обикновените осветителни тела. Например, в точковите осветителни тела се поставят халогенни лампи с отразители. Като правило, корпусът на точковите осветителни тела се изготвя от метал, стъкло, месинг и термопластика. Особен чар на осветителните тела придават специалните покрития – полиран месинг, матов месинг, хром, матов хром, черен хром, бронз.
Днес все повече и повече расте популярността на светодиодните източници на светлина. Светодиодите са енергоспестяващи източници на светлина и тяхното използване позволява съществено да се икономисва електроенергия в сравнение с лампите, дюралайт, неон. Отсъствието на нишка за нагряване и газоразреждаща среда обуславят фантастичния срок на действие на светодиодите – до 100000 часа, или 11 години непрекъсната работа. Това е 100 пъти повече, отколкото при лампите с нагряване, и 10 пъти повече, отколкото при луминисцентните лампи. Благодарение на полупроводниковата природа на светодиодите, тяхната яркост е обратно пропорционална на температурата на обкръжаващата среда, което прави тяхното приложение особено актуално в нашите климатични условия. Диапазонът на температурата при експлоатация на светодиодите е от -50...+60 градуса по Целзий.
Отсъствието на стъклени детайли и нишки за нагряване правят светодиодите устойчиви на механични въздействия – удари и вибрации. Яркостта на светодиодите е сравнима с тази на неона. Представете си: обикновената нагреваема лампа дава 10 лумена на 1W потребена енергия, а светодиодът – 50 лумена и повече. Свръх ярките светодиоди обезпечават силен светлинен поток за изделията от този клас, затова модулите могат да се използват не само за декоративни цели, но и за осветление.
Оптически влакна
Като източник на равномерно подово осветление може да служи и оптичното влакно – гъвкав, ярък и абсолютно безопасен световлакнест кабел.
Технологията на оптическата система е основана на мигновеното предаване на светлината по оптическия кабел на големи разстояния с минимални загуби. При присъединяването към източника на светлина кабелът се изпълва с равномерна светлина и пропуска през себе си светлинния поток. Вътре по нишките светлината се разпространява благодарение на пълното вътрешно отразяване и свободно се излъчва от другия край на оптичните влакна, като цветът на кабела се променя при всяко завъртане на светлинния филтър, намиращ се вътре в източника на светлина.
Ето някои особености на оптическите системи за осветление: оптическите кабели не се подлагат на разрушителното въздействие на ултравиолетовите лъчи; оптическите нишки не са проводник на инфрачервените лъчи, т.е. липсва нагряване на мястото на светлината, колкото и ярка да е тя; оптическите нишки притежават способността да пренасят големи светлинни потоци при минимален диаметър на кабела, което позволява да се осигури осветлението в труднодостъпни места; система с оптични кабели позволява лесно да се контролира смяната на цвета; срокът на експлоатация на тези кабели е повече от 10 години.
Светодиоди
Възможността да се получава всякакъв цвят и оттенък при излъчването на светодиодите, например чисто син, чисто бял, оранжев, синьо-зелен и десетки други чисти цветове и оттенъци, дава голям простор за развитие на творческата мисъл на дизайнера. Светодиодите притежават високо ниво на безопасност, обезпечаващо малко отделяне на топлина от светодиодите и ниско захранващо напрежение, което дава възможност за използването им в помещения с повишена влажност. Светодиодните източници на светлина лесно се прикрепят към всяка повърхност, което съществено улеснява монтажа и ремонта, а също така и разходите, свързани с тях. Светлината може да се контролира чрез контролери, димери, в т.ч. с плавно изменение на силата и цвета на осветлението. Контролирайки интензивността и режима на осветлението, може да се достигне фантастичен ефект на „жива светлина”.
Още един интересен подов източник на светлина е керамичната плочка с вградени светодиоди. В централната част на плочката е разположен светодиодният блок със светодиоди, който дава разнообразни възможности за създаване на стилен дизайн на най-различни помещения. С такава плочка може да се прокара, например, пътечка от входа към стаята или към стълбата, разделяйки по този начин пространството и едновременно с това, осветявайки го.
Плочки с диоди
В чакални, зимни градини или зони с висока проходимост може да се използва, в качеството на подово осветление, тротоарна плочка с вградено светодиодно осветление. Тротоарната плочка с вградено светодиодно осветление е изделие от стъкло с голяма здравина, моделирано като павета или тротоарна плочка. По-голямата част от изделието се използва в ландшафния дизайн, но може да се съчетава хармонично с керамогранит в интериора. Горната повърхност на плочката със светодиодно осветление е грапава, което предотвратява пързалянето по нея, затова може да се използва в помещения с повишена влажност. Технологията на редене на тротоарната плочка и включването на осветлението не изисква специални приспособления и може да бъде изпълнена от всеки специалист-електротехник. 26/09/2014 |