СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 1, 2015

Спортните зали ще стават все по-многофункционални и универсални

Разговор с арх. Борислав Богданов, Управител на Амфион

Спортните зали ще стават все по-многофункционални и универсални

Арх. Богданов, проектът за едно от най-модерните съоръжения, построени през изминалата година – спортната зала Арена Ботевград, е дело на Амфион. Бихте ли започнали с идеята и необходимостта от изграждане на подобна сграда и как обектът се вписа в градоустройствените и социални функции на града?
Развитието на спорта във всяка една община е въпрос на социална политика. Следователно изисква управленческо решение, мъдрост и смелост за вземането му, сила и твърдост за отстояването му. Инвестирането в спорта е инвестиция в бъдещето. Допълнително тя носи престиж и слава на района.

Ботевград е известен с редица качества от социален, географски, исторически и икономически характер. Наред с това, през последните години спортът започна да заема значително място в живота на града. Изградени са редица спортни съоръжения.

Всеки прогресиращ град стига до момента, в който трябва да се реши проблема с необходимостта от нови негови символи. Проблем, изискващ огромен материален ресурс, но издигащ го до друго ниво в държавата и света и поставяйки го на друг исторически пиедестал и променящ завинаги начина му на живот.

Всичко описано до тук е за да покаже, че решението да се построи спортна зала е завършек на един процес. Построяването на спортна зала Арена - Ботевград има не само спортно значение, но и икономическо, туристическо, символично, социално, а бих казал и историческо.

В градоустройствено отношение залата е ситуирана в спортна среда. Нейната поява организира своеобразен център не само за спорта, но и вторичен център за града. Това става възможно както поради характера на обекта – притегателно място за масови събирания, така и поради изграждането на характерния за спортните зали площад. Предвижда се в бъдеще той да заема все по-съществено място в живота на града. Така появата на спортна зала Арена – Ботевград променя градоустройствените измерения чрез създаване на нов притегателен пункт, устройствен център и градообразуващ фактор.

Бихте ли се спрели по-подробно на проекта на спортната зала? Върху каква концепция се гради функционалното и конструктивно оформление на сградата?
Спортните зали представляват обем, който трябва да бъде облечен във форма. Въпрос на мисъл и умение е тази форма да бъде така създадена, че да направи обема символ, лендмарк. Имаме възможност, трябва само да я използваме за доброто на града и архитектурата – в това се състои концепцията, над която работихме. За съжаление можем да видим много примери за пропиляна възможност, несполучливо, и даже грозно изпълнение.

Застроената площ на залата е 4 590 кв.м., а разгънатата застроена площ е 9 520 кв.м.

Сградата е с компактна изчистена форма, развита на четири функционални нива. Kонструкцията й е смесена монолитна, стоманобетонна, скелетна със стоманобетонни шайби. Металната покривна конструкция над игралното поле на залата е от стоманени, прътови конструкции – ферми, тип тръба в тръба, дълги 68 метра, които образуват рамки с кръстосани наклонени стоманени колони, оформящи северната фасада на сградата. Входове/изходите на сградата са осем - главните шест вход/изхода за зрители са разположени на северната фасада и са интегрирани във витрини, които оформят входните пространства с врати Dorma. На източната фасада са вход/изходите за спортисти, журналисти и ВИП гости. Входовете въвеждат в предверия с контролни пропускателни постове, каси и фоайе. Достъпът до различните нива на сградата се осигурява от четири стълбищни клетки и два асансьора.

Игралната зала е с максимален капацитет от 5 000 седящи места. Теренът на игрището е с размери 24/44 метра и отговаря на изискванията за игралните полета за баскетбол, волейбол и хандбал, с необходимата им сервитутна зона. Светлата височина на игралната зала е 12,85 метра. Местата за зрители са разположени на трибуни.

По протежение на източната, южната и западната фасадни стени на спортната зала са разположени основните обслужващи помещения - съблекални за спортистите, треньорите и съдиите, конферентна и заседателни зали, офиси, лекарски кабинет, допинг лаборатория, апаратна, коментаторски кабини и телевизионно студио, помещения за охрана, гардероб, тоалетни за гостите на залата. Всички те са съобразени с капацитета на спортната зала и отговарят на нормативните изисквания.

Всички фасади на многофункционалната спортна зала Арена Ботевград са вентилируеми: състоят се от носеща стенна конструкция, топлоизолация, вентилационен слой (кухина), окачваща система, облицовъчен слой от фасадни плоскости и свързващи части (елементи за оформяне на фугите между плоскостите).

Какви съвременни материали и технологии са използвани за постигане на ефектната визия на съоръжението и функционалната ефективност на помещенията?
Артистичната главна фасада е изключително прецизно завършена с HPL (High Pressure Laminates) плоскости FunderMax, монтирани на алуминиева окачваща система. Те представляват термо-свързани пластични материали, устойчиви на влага, атмосферни условия, надраскване и химикали, с изключителна устойчивост на температурни влияния, лесни за монтаж и поддръжка. Топлоизолацията е 10 см минерална вата Rockwool, каширана със стъклен воал, монтирана върху OSB плоскости и метална носеща конструкция.

Останалите три фасади са изпълнени с трапецовидна ламарина Ruukki като краен слой, касети с минерална вата Rockwool, монтирани върху металната носеща конструкция. От вътре външните стени са обшити с гипскартон. Части от фасадите са решени като окачени стъклени фасади и са изпълнени с профили на Wicona – европейски лидер в производството на окачени фасади и италиански стъкла Gloverbel.

Така изпълнени, ограждащите елементи на спортната зала осигуряват оптимална хидро-, топло- и звукоизолация, без да се допускат никакви компромиси с качеството и комфорта на ползване на сградата.

Покривът на сградата е изпълнен чрез послоен монтаж с първи, видим отвътре слой - LT ламарина Ruukki, вложената топлоизолация е Knauf Insulation, а като финален покриващ слой е монтирана мембрана Mapei, произведена от Polyglass® S.p.А. - един от най-големите и иновационни европейски производители на водоустойчиви мембрани.

Работите ли по други подобни проекти? В тази връзка, бихте ли обобщили какво е отличителното за този вид сгради и как виждате развитието им в страната?
Както вече споменах, спортните зали се характеризират с натрапващ се обем даващ възможност за доминиране в градската среда. Наред с големия брой хора, които традиционно и епизодично привличат и логичния транспортен достъп, те представляват градообразуващ фактор и силен градоустройствен акцент, който трябва да е съобразен в градското пространство. Неизменно, заедно със залата се предвиждат площад и паркинги, което разширява многократно възможностите за центриране на обществения живот.

Бъдещето на тези обекти е в разширяване на тяхната многофункционалност и универсалност. Не само като възможност за провеждане на разнообразни мероприятия, но и като комбиниране с търговски и културни обекти за осигуряване на по-добра рентабилност.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини