София Ринг Мол съчетава успешно атрактивна визия с функционално оформлениеРазговор с арх. Кристина Канинова, част от екипа на Скица студио, работил по София Ринг МолПод това име СКИЦА Студио функционира от края на 2005 година, като за тези почти десет години е изградило портфолио от добре подбрани проекти в областта на офис, търговски, жилищен и промишлен дизайн, както и сгради със специално предназначение и устройствени планове.
Интериорни проекти на студиото се появяват на страниците на няколко български списания, а в края на 2014 г. в качеството си на проектант, заедно с испанската L35, получават престижната награда "Сграда на годината" в категория "Търговски сгради" за отворилия през ноември София Ринг Мол (до ИКЕА).
По всеки един проект, независимо от неговия мащаб, архитектите на студиото работят всеотдайно и с внимание към индивидуалните изискванията на клиента.
Арх. Канинова, в началото бихте ли запознали читателите на Списание СТРОИТЕЛИ с проекта на София Ринг Мол, като част от градоустройствената концепция за развитие на този градски участък?
Търговският комплекс София Ринг Мол е част от цялостен устройствен проект за развитие на зоната, разположена между Околовръстен път и лифтена станция Симеоново. Градоустройствената концепция и архитектурата на София Ринг Мол са дело на испанското архитектурно студио L 35 в партньорство с архитектурно студио Скица. Адаптацията на проекта съгласно действащата у нас нормативна уредба, както и координацията между всички екипи ангажирани в изпълнението му е най-съществената и значима част от работата на нашето студио.
Съвместната ни работа с испанските колеги стартира още от самото начало, като следим проекта от идейната му фаза. В началния етап внесохме предложения и корекции спрямо действащата в България нормативна уредба. На фаза технически проект се реализира съществената и по-тежка част по координацията.
Според градоустройствената концепция в този район (приблизително 280 дка) са обособени четири зони: търговска част, включваща магазин ИКЕА и София Ринг Мол; жилищен комплекс, смесена зона от офис сгради, хотели и по-високи жилищни сгради и паркова зона. За да добиете представа - Молът и ИКЕА са разположени от страната на Околовръстния път, а жилищните и офисните площи гледат на юг, към Витоша. Като буферна зона между жилищната част и търговската е предвидено изграждането на парк.
Като местен проектант целият екип на Скица участва и в разработването на цялостната концепция, придвижването на градоустройствените процедури, свързани с урегулиране на терените и смяна предназначението на земята.
Бихте ли разказали повече за конструкцията на сградата, за архитектурното оформление с оглед постигане на функционална ефективност на обемите?
Търговските зони, които са и по-оживени и генерират повече шум, са разположени до Околовръстния път. Те самите играят ролята и на шумова бариера, като изолират шума от пътните артерии. Жилищните площи са откъм планината с хубави гледки към Витоша.
С оглед постигане на по-голяма функционалност и за да се използват оптимално особеностите на терена, концепцията на мола е решена по следния начин. Всички помещения, свързани със зареждане и обслужване на сградата, са към Околовръстен път. По този начин се осигурява комуникационен достъп. Ресторантите с откритите тераси са на юг, с изглед към планината. Там са и главните входове и пешеходното лице на сградата.
София Ринг Мол има автомобилна връзка с ИКЕА на подземно ниво. (на ниво подземни паркинги), и пешеходна връзка на кота 0.
На кота терен, между ИКЕА и София Ринг Мол е оформена открита зона – Event plaza, предназначена за провеждане на представителни мероприятия. Зоната включва открита сцена и места за почивка.
Сградата е с разгъната застроена площ около 174 600 м2. Денивелацията на терена е използвана умело. Така отъм Околовръстен път сградата разполага с три надземни етажа, откъм планината с един.
Плановата схема на София Ринг Мол е традиционна за този тип сгради, търговска улица с атриум, и разположени от двете є страни търговски обекти. Достъпът на естествена стветлина във вътрешността на сградата се решава посредством покривно остъкляване над атриумите. Акцентът в интериора са две площадни пространства. Едното е в западната част – т. нар. Fashion Court (Моден център). Мястото е предвидено за провеждане на различни мероприятия. Зоната за хранене (Food Court) е другият обем в този смисъл. В тази част са разположени и кинозалите, чието интериорно оформление е съвместен проект на Индийската компания Сине Гранд и архитектурно студио Скица.
Тенденцията е София Ринг Мол да съвмести множество услуги и атракции.
Носещата конструкция е стоманобетонна, като единствено конструкцията на Food Court и Fashion Court е стоманена.
Конструкцията на кинозалите също е самостоятелна стоманена.
Интересен акцент е и намиращият се в източната част на сградата триетажен магазин със самостоятелни вътрешни ескалатори. Под кинозалите, на кота 0, има детски развлекателен център с много възможности за развлечения – ледена пързалка, зали за каране на колело, блъскащи колички, зали за празненства и др. Интериорният проект е дело на гръцки архитекти в партьорство със Скица студио. На междинно ниво -3.60 се намира закрита картинг писта.
Архитектурно студио Скица взе участие в разработването на интериорните проекти на някои от наемателите в мола, между които и картинг пистата.
Какви съвременни материали и технологии са използвани за постигане на ефектната визия на сградата както при фасадата, така и в интериора?
Визуалното разнообразие на фасадите е постигнато чрез използване на различни материали и текстури. В южната фасада са използвани два вида облицовки - HPL панели и каменна облицовка с диагонална фуга. Обемът на киното е облицован с алуминиеви композитни панели. Обемите на двете зони Food Court и Fashion Court са подчертани с окачени стъклени фасади. В интериорното решение са използвани светли, ненатрапчиви цветове, което допринася за комфорта и усещането за светлина.
На какви технологични системи и решения е заложено в проекта, с оглед постигане на енергийна ефективнoст?
Характерно за този тип сгради е, че те отделят много топлина. Има много инсталации, много посетители. И тъй като разходът на топлина е много голям, тази топлина се рециклира, като се използва за загряване на пресния въздух.
В електро инсталациите потреблението на енергия се контролира със сензори, така че оптимално да може да се използва и да се пести електроенергия. В общите части са използвани енергоспестяващи осветителни тела.
Чилърите са с коефициент 6, което означава, че за 1kW енергия генерира 6kW топлина или студ. Сградата напълно отговаря на всички актуални норми за енергийна ефективност. 17/04/2015 |