СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 3, 2015

Модерната законова база ще улесни работата на колегите архитекти

Разговор с арх. Георги Бакалов, Председател на САБ

Модерната законова база ще улесни работата на колегите архитекти

Арх. Бакалов, САБ наскоро чества 50 годишен юбилей. Как бихте обобщили дейността на съюза през годините?
Съюзът на архитектите в България е основан на 17.03.1965 г., но да не забравяме, че архитектурната колегия има зад гърба си една над 120 годишна история – създаване и изграждане на българското инженерно-архитектурно дружество (1892 – 1948 г.), формиране и утвърждаване на научна секция „Архитектура” към Научно-техническия съюз и естественото продължение в Съюз на архитектите в България.

През тези години Съюзът на архитектите е имал постоянно и целенасочено развитие в следните направления: да отстоява авторитета на архитекта, архитектурната професия и архитектурата в обществото; да разработва, защитава и утвърждава в практиката съвременните архитектурни идеи и ценности; да съдейства за устойчивото развитие на архитектурната среда, селищата и териториите; да съдейства за съхраняване и развитие на българската архитектурна идентичност и архитектурното ни наследство; да участва в развитието на законовата и нормативна уредба, свързана с архитектурата, устройственото планиране, архитектурното образование и архитектурното наследство; да защищава и подпомага творчески, професионално и социално своите членове; да развива и подпомага техните контакти помежду им и с архитектите от други страни; да развива архитектурната култура в обществото и да формира активна обществена нагласа към архитектурата.

Може би трябва да посоча факта, че САБ устоя на политическите промени, не се разпадна, а продължава да бъде водеща неправителствена организация на всички архитекти, независимо от това къде упражняват професията като проектанти, администратори, преподаватели, строителни предприемачи и т.н.

Върху какво акцентирате в дейността си, за да бъдете в полза на колегите?
Със съжаление мога да отбележа, че все още огромният професионален потенциал на САБ не се ползва в достатъчна степен, а държавата ни има нужда от това. Това е и една от най-важните задачи: да се презентира пред обществото необходимостта от работата на архитекта и неговата основна роля за формиране на жизнената среда, да се идентифицират постоянно най-наболелите проблеми пред устойчивото развитие на средата и да се търсят начини за решаването им. Напоследък все повече внимание отделяме на създаването на законовата база и се надяваме, че нашите аргументи и предложения ще получат по-голяма подкрепа. Смятаме, че създаването на нова политическа култура ще налага все повече вслушването в експертните мнения. Естествено, една стройна, модерна законова база, ще създаде възможности за улесняване на работата на колегите и съсредоточаването им върху основната им дейност.

Какво Ви мотивира, за да продължите успешното си развитие?
Естественото развитие на организацията трябва да бъде свързано пряко с решаването на проблемите на днешния и с ясна визия за утрешния ден. Много важно е инициативите и решенията на проблемите да произлизат от членовете на САБ и от дружествата, тогава бихме могли да говорим за демократично развитие. Ако само ръководството има визия или взема решения, то тогава ще тъпчем на място. А моята мотивировка е да подпомагам тези инициативи, да ги представям пред обществото и да настоявам за решаването на важните проблеми.

Бихте ли споделили очаквания за развитие на бранша?
Развитието на строителния бранш е част от общото икономическо развитие, и тъй като не съм икономист, трудно бих могъл да дам точни прогнози. Но от гледна точка на архитект, бих казал, че е необходимо известно пренастройване на приоритетите. Понеже земята е с точно определена площ, не е възможно да се разчита на интензивно застрояване. Трябва да обърнем поглед към реновацията и адаптацията, към решаването на проблемите с енергийната ефективност на сградите и съоръженията, към иновативни методи за строителство, към технологично нови, екологични строителни материали, към ясна и точна организация на строителния процес, т.е. да не се тюхкаме, а да сложим по няколко нови чипа в главата си.