СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 4, 2015

Експо 2000 съчетава съвременни тенденции в дизайна с толерантно към околната среда проектиране

Разговор с арх. Мая Йовчева, Проектант на Офис Сграда EXPO 2000, студио Проарх

Експо 2000 съчетава съвременни тенденции в дизайна с толерантно към околната среда проектиране

Бизнес комплекс „Експо 2000“ – Фаза lll е елегантна и модерна офис сграда, която съчетава най-съвременните тенденции в архитектурния дизайн с необходимостта от по-екологично и толерантно към околната среда проектиране. Тя е третата сграда (от общо 4 бизнес сгради) на комплекса Експо 2000 Office Park, разположен в широкия център на София на бул. Никола Вапцаров.
Едно от големите предизвикателства пред проектантите на сградата, екипът на студио Проарх, се оказва градоустройственото разположение на сградата, ситуирана на необичаен калкан със съседния бизнес център. В процеса на работа проектантите решават да покрият част от калкана със сградата, а останалата част – със зелена стена. Освен това в градоустройствената концепция на проекта e трябвало да заложат и обема на четвъртата сграда в комплекса, чието изграждане предстои.


Арх. Йовчева, бихте ли представили сградата в архитектурно отношение?
В архитектурно отношение Фаза 3 на Експо 2000 е изградена от висока 8-етажна част и ниска 3-етажна част. Сградата притежава атрактивен и раздвижен силует, постигнат чрез динамичния контакт между два ясно изразени обема с контрастиращи по своя външен облик фасади. Обемът, който прави контакт с терена, е с изцяло остъклена окачена фасада. Покривът на сградата е отчасти озеленен, а растителността от ниското тяло се спуска като фасадна облицовка по най-тясната страна на обема и плавно се свързва с озеленяването на терена. Вторият обем стъпва върху първия като динамично се приплъзва по неговия покрив, така че да стане успореден на сградата от Фаза 1 и 2. Фасадата му е търсена като плътен елемент с отвори – контраст на първия обем. Облицовката е направена от композитни циментови плоскости, имитиращи видим бетон.

Във вертикално отношение от партерно ниво до 8-я етаж на високото тяло се помещават офиси. Конструктивната височина на офисите е 3.60m, а светлата височина е 2.91m. Около централното ядро е предвиден окачен таван с дебелина 35cm. В този случай светлата височина става 2.59m. По всички офис етажи, с изключение на площадките на стълбищните клетки, е предвиден инсталационен под с дебелина 41cm.

Сградата се отличава с атрактивна визия. Какви съвременни материали използвахте за постигането й?
В проекта ни търсехме запомняща се визия, която да допълва цялостния архитектурен облик на комплекса и я постигнахме чрез необикновената синергия между три типа фасади – плътна фасада с отвори, окачена стъклена фасада и зелена фасада. Плътната фасада е тухлена като 60% от нея са прозорци. Дизайнът при нея залага на шахматно разместване между отворите на всяко ниво. Два стъклени елемента с размери 1.2m на 2.9m и 0.45 на 2.9m се редуват през всеки 3m, като на всеки етаж позицията им се измества с 1.5m. Плътните части са облицовани с панели на циментова основа Cembrit, имитиращи видим бетон. С течение на времето всеки панел ще реагира по собствен начин на атмосферните условия и ще придобие уникален собствен нюанс.

Окачената стъклена фасада е стандартна алуминиева фасада с прекъснат термомост. Използвана е капачкова фасадна система на Raynaers CW50Fu. Растерът е през 1,5m като се редуват модул 1,5m в хоризонтала, а във вертикала 2.9m на 0.7m (с изключение на партера, където е 3.5 на 0.7m). По дължина на фасадата е предвидена спринклерна система, която в случай на пожар да предотврати разпространението му от етаж на етаж през фасадата.

Предвид факта, че имаме остъклена фасада, е предвидена активна външна слънцезащитна система – вертикално екструдирани алуминиеви елерони (elliptical blade) от западната и южна страна на сградата. Самите елерони представляват жалузи с ширина 200mm на разстояние един от друг 210mm и ъгъл на завъртане от 0 до 100 градуса.

При главния вход на сградата и фоайето е изпълнена структурна стъклена фасада с растер 3m на 2.3m. Използвана е структурна окачена фасада – Raynaers CW60SC свисочина 7m. Тя е монтирана в рамка от стоманена конструкция облечена с композитни алуминиеви плоскости.

Архитектурният детайл завършва с части от фасадата, покрити с естествена вечнозелена растителност. Зелена фасада от този тип е решена и по калканната стена към бизнес сграда Мандарин. В тази зона е предвидена и пергола от стоманена конструкция покрита с пълзящи вечнозелени растения. Подобна конструкция от стомана и пълзящи растения е направена и в зоната на контейнерите за отпадъци.

Кои са характерните детайли при оформянето на интериора и работните пространства?
В добрата архитектура има баланс между нестрандартна визия и функционалност. В този смисъл, нашият проект трябваше да притежава запомнящ се архитектурен образ, но и така конструиран вътрешен дизайн, че да отговаря максимално на нуждите на своите бъдещи ползватели. Разпределенията на офисните площи са предвидени с голяма флексибилност. Инсталациите са проектирани така, че да удовлетворяват всички потенциални възможности за разделяне на офис площите, като същевременно отговарят на абсолютно всички изисквания за осветеност на работното място, шумови нива и микроклимат в работното помещение. Спринклерните глави, пожароизвестителните датчици, климатичните тела са разположени на 1.5m така, че офис модулите да са кратни на 1.5. Съобразявайки се с европейските изискванията за осветеност от 500 лукса на 85cm височина на работното място, колегите от ITGA предложиха да се премине към по-различна концепция за осветление на офисите, като се използват стоящи на пода лампи в близост до всяко работно място. Те се включват с датчик за присъствие и имат опция за автоматично регулиране на яркостта. Това води до консумиране на по-малко енергия, по-малко излъчване на топлина и до намаляване на разходите за охлаждане. В коридорите около ядрото са използвани вградени в окачения таван осветителни канали. В общите части са използвани стандартни осветителни тела. Използвано е високо ефективно съвременно стъкло, контролиращо преминаването на слънчевата енергия в сградата. Стъклото има нисък соларен фактор g = 28 и високо ниво на светлопреминаване tv=58, което води до намаляване на експлоатационните разходи и до увеличаване на количеството дневна светлина в офис помещенията. Всички работни места имат естествена светлина, което също води до намаляване на разходите за осветление. Комфортът на обитаване беше водещ още в началните фази на проекта. Централното комуникационно ядро и компактният дизайн оптимизират оползотворяването на разполагаемата офис площ и минимизират разстоянията до работните места вътре в сградата. Двойният инсталационен под допринася за флексибилност на окабеляването, а всяко работно място разполага с подова кутия, която може да бъде инсталирана на всеки 60cm.

По отношение на интериора, решихме той да е в унисон с концепцията за зелена сграда. Творческа свобода и въображение проявихме в дизайна на фоайето, което има за цел да внушава на всеки посетител идеята за чиста околна среда, чието опазване следва да е приоритет на всеки човек. Основните цветове използвани в интериора са бяло, зелено и синьо. Бялото като символ на чистота и светлина и цветовете на Земята. Зеленият цвят е представен в две пана с естествена растителност, разположени по цялата 7-метрова височина на фоайето и от маслиново дърво, интегрирано в рецепцията – символ на дълъг живот, мир и приемственост. Синият цвят е представен чрез принт на струя вода върху бяло пано, изградено от модули Lacobel с общ размер 25m на 7m. Формата на рецепцията и местата за сядане на посетителите наподобяват камък в нюанси на бялото.