Заложените системи в сградата на Биовет се характеризират с висока енергийна ефективностРазговор с арх. Радомир Серафимов, Ателие Серафимов архитектиАрх. Серафимов, една от най-модерните офис сгради в Пещера – сградата на Биовет, е по Ваш проект. Бихте ли представили на читателите на Списание СТРОИТЕЛИ проекта, идеята за сградата и на какъв етап в момента е нейната реализация?
Биовет е една от най-бурно развиващите се компании в страната, с високо реноме на българския и световен пазар. В това си качество, тя е обект на посещение от редица свои партньори от чужбина. Нашата цел беше да осигурим представителност и модерна визия, отговарящи на престижния имидж на фирмата.
Архитектурно-пространствената композиция е силно повлияна от предназначението и местоположението на сградата и е подчинена на няколко основни структурни принципи, като изграждане на оригинален, запомнящ се архитектурен образ. Със съвременно отношение при решаване на всички строителни, технически и технологични изисквания с цел създаване на една икономически и експлоатационно рентабилна сграда, сме постигнали и необходимата екологичност на строителство и експлоатация.
При отчитане на подходите и околното застрояване, сме създали един спокоен и балансиран обем, изтеглен в дъното на имота.
Планово функционалното решение се отличава със своята яснота и категоричност при спазване на принципите на градоустройствената концепция. В плановата и обемна структура е подчертана главната ос изток- запад.
Към момента сградата е изпълнена на „груб строеж”. Фасадата е почти завършена. Предстои изпълнението на инсталациите, вертикалната планировка и интериор.
Бихте ли се спрели по-подробно на концепцията, върху която стъпва архитектурното оформление? Как е постигнато функционално усвояване на обемите?
Сградата е решена на шест етажа, като доминираща роля има представителното фоайе - оформено през два етажа при входа на сградата, ясно разграничаващо двете основни зони: представителна - със свободен достъп за посетители и служебна - с контролиран достъп.
С богатото си остъкляване към улицата фоайето е третирано, като естествено продължение на площадно пространство пред сградата.
Със своите пропорции в план и височина и с интериорното си решение, фоайето е зоната, показваща силата, перспективността и активността на Биовет. С предложената разработка се осигурява оптимална възможност за ясно функционално решение при съблюдаване на зоните за контролиран достъп.
Архитектурната концепция на новата сграда залага на практичен и модерен облик, който кореспондира на съвременния градски стил. Проектът съчетава по елегантен начин най-добрите практики и съвременни тенденции в архитектурата и толерантността към околната среда. В резултат се постига сграда с първокласна визия и функционалност, както и високо ниво на технологично изпълнение.
Сградата впечатлява още на пръв поглед със своята оригинална фасада. Какво я отличава в идейно, естетическо и енергийно ефективно отношение?
Архитектурно-фасадното решение е повлияно както от спецификата на производството, осъществявано от Биовет, така и от желанието ни да създадем емблематична сграда не само за компанията, но и за града.
Предвидената фасадна третировка има за цел реализация на оригинална система на формообразуване и идентичност на сградата, носещи в себе си като изходна база формата на хексагоналната структура на бензеновото ядро на ароматните въглеводороди.
Тази хексагонална структура е основа на органичната химия и фармацевтиката.
В модулния елемент на фасадното решение е включен и корпоративният символ на фирмата. При това трябва да отбележим, че търсеният ефект е деликатен и ненатрапчив. Основно се акцентира върху лекотата и ефирността на обема, на неговите пропорции и балансираност, които са адекватни на доброто име на Биовет.
Какви съвременни материали са предвидени за изграждане на ефектна визия и постигане на добри експлоатационни характеристики както във фасадата на сградата, така и в интериора - характерните детайли при оформянето на интериора и работните пространства според съвременните изисквания за осветеност, нива на шум, разпределение на зони за работа и почивка и т.н.?
Всички технологични решения, инвестирани в обекта, имат за единствена цел постигне на енергоефективност и висококачествена среда за обитаване.
Параметрите на микроклимата в сградата се следят от сензори за температура и осветеност и са свързани към BMS система, която контролира осветителната и ОВиК инсталации.
Заложените модерни сградни системи се характеризират с удобство и енергийна ефективност. В днешно време традиционното включване и изключване на осветлението не е достатъчно. Това, от което имат нужда клиентите в днешно време, са светлинни сцени, които те могат да посочват и настройват в зависимост от ситуацията. За осветлението на сградата ще използваме най-модерните и високотехнологични, светодиодни (LED) осветителни тела. Тези осветителни тела се отличават с висока класа и изключителен потенциал за енергоспестяване.
При проектирането и изпълнението на ВиК инсталациите се набляга на икономичното използване на водата, като природен ресурс.
Разделянето на панорамните офиси ще бъде изпълнено от стъклени модулни преградни стени, с възможност за реорганизация на помещенията, при нужда.
Осигурили сме достатъчна междуетажна височина, в която освен двоен под и окачен таван, за свободно преминаване на всички видове инсталации, имаме светла височина на помещенията от 3.00 до 3,50 с цел постигане на максимален комфорт на служителите.
Оформянето на окачените тавани ще се изпълни в комбинация от растерен и гладък таван. Изключително важно за благоприятната работна атмосфера в офисите е да се предвидят звукопоглъщащи материали, така че да се избегнат странични, натрапчиви шумове. Това ще постигнем със залагане на акустични, звукоабсорбиращи материали по пода, тавани и стените.
При избора на асансьор основни съблюдавани параметри са осигуряване на максимална ефективност и ниски нива на шума в порядъка от 35dB.
На какви системи и технологични решения ще се разчита впоследствие при експлоатация, с оглед намаляване консумацията на енергия?
Енергоефективността на сградата е постигната чрез високотехнологично решение за окачена фасада с прекъснат термомост и стъклопакети с отлични топлотехнически характеристики.
При избора на материали за остъкляване на брюстунга се наблегна основно на създаване на фасада с еднакъв нюанс и цвят, без нарушаване на идеята за целостта на обема, „опакован” от хексагоналната решетка. Без допълнителни слънцезащитни елементи постигаме високакачествен и отворен към външната среда микроклимат за работа.
Предвидена е централна климатична инсталация с VRF термопомпени агрегати на Mitsubishi Electric. VRF (Variable refrigerant flow) технологията използва екологичният фреон R410A, с рейтинг 0 на разрушаване на озоновия слой. Инсталацията е от последно поколение и е единствената по рода си двутръбна система, използваща инверторна технология и топлинно възвръщане- рекуперация на топлина, позволяваща топлината от охлажданите помещения да се използва в подгряваните. По този начин се осигурява целогодишно поддържането на микроклимата в работните помещения с висока ефективност. Вентилационната система на Mitsubishi Electric позволява утилизирането на 80% от топлината на изхвърляния замърсен въздух. ОВК системите се управляват от централна BMS система за мониторинг и контрол на параметрите на микроклимата в сградата. 25/09/2015 |