Пето издание на конкурса на фондация ЛафаржХолсимНаградите на ЛафаржХолсим са значим глобален конкурс за устойчиво проектиране и строителство. Конкурсът е насочен към проекти на водещи професионалисти, както и към смелите и авангардни идеи на по-младото поколение, които съчетават устойчиви строителни решения с архитектурно съвършенство. Той се организира от Фондацията на ЛафаржХолсим за устойчиво строителство и се стреми да открие идеите с най-голям потенциал за справяне с предизвикателствата на днешния ден, свързани с нарастващата урбанизация и подобрение качеството на живот. В конкурса могат да участват проекти и концепции от областта на архитектурата, ландшафтния дизайн, дизайна на градската среда, планирането, технологиите, строителното инженерство и проектирането на материали.
В основната категория могат да кандидатстват архитекти, проектанти, инженери, студенти, строители и строителни фирми, чийто проекти предлагат устойчиво решение на технологичните, екологични, социално-икономически и културни проблеми на съвременната архитектура и строителство. Проектите трябва да са достигнали напреднала фаза на проектиране. Участниците на възраст до 30 години могат да представят също и свои визионерски концепции и смели идеи, независимо доколко вероятно е същите да бъдат реализирани в действителност: категорията Next Generation (Следващото поколение) търси точно такива утопични решения на студенти и млади професионалисти.
Конкурсът се провежда в пет географски региона - всеки със собствено жури от експерти. Проектите се оценяват в зависимост от региона, в който трябва да бъдат изпълнени, според петте целеви критерии за устойчиво строителство. Критериите включват иновативност и прехвърляемост; етични стандарти и социално включване; ресурси и екологични показатели; икономическа жизнеспособност и съвместимост и контекстуално и естетическо въздействие. Журито се оглавява от Хари Гюгер за регион Европа, Рей Коул за Северна Америка, Анджело Буки за Латинска Америка, Нагуа Шериф за Близкия Изток и Африка и Доналд Бейтс Азиатско-тихоокеанския регион.
Победителите ще бъдат обявени на серия от пет последователни церемонии по награждаване през втората половина на 2017г. Победителите автоматично се класират за глобалния кръг на конкурса, който ще се проведе през 2018г.
Участието в конкурса е безплатно, кандидатури се подават на английски език чрез уеб-базиран формуляр, попълва се информация за авторите, резюме на проекта, технически данни, както и графики и илюстрации на проекта. На адрес уеб адреса на събитието ще се запознаете с ръководство, подробно описание на критериите за оценка и инструкции как да попълните формуляра за участие.
Партньори на конкурса са някои водещи международни технически университети. Швейцарският Федерален технологичен институт в Цюрих (ETH) ръководи Академичния комитет на Фондацията. Други партньорски университети са Американският университет в Бейрут, Ливан; Американският университет в Кайро, Египет; Университетът по Архитектура в Казабланка в Мароко; Индийският институт по технологии в Мумбай; Масачузетският технологичен институт в Кеймбридж, САЩ, Университетът Тонгджи в Шанхай, Китай; Университетът Цингуа в Пекин, Китай; Испано-американският университет в Мексико Сити, Мексико; Университетът в Сао Пауло Бразилия, Университетът на Британска Колумбия, Ванкувър, Канада; Мелбърнският университет в Австралия и Университетът Уитуотърсранд в Йоханесбург, Южна Африка. 21/08/2016 |