СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 5, 2016

Решения на Бош за соларна енергия

Решения на Бош за соларна енергия

Възможност да бъде събрана слънчевата енергия се дава от соларни топлинни (термични) инсталации, които произвеждат топлина и я доставят на системи за загряване на вода и отопление, както и от фотоволтаични (PV) инсталации, които произвеждат електрическа енергия и я подават в наличната мрежа. Фотоволтаиката в България обаче, е приоритет основно на големите проекти. За битовите потребители остава интелигентното и много ефективно решение, предлагано от соларната инсталация за подгряване на битова вода.

За загряване на битова вода се употребява средно една четвърт от използваната в българските домакинства енергия. Повече от половината от топлата вода е необходима в банята, една трета е за пералнята, а останалата част се използва в кухнята. Инсталирането на енергийно ефективно решение за подгряване на битовата вода, като например соларна система, ще реализира реална икономия от сметките за енергия.

Използването на фосилните и ядрени суровини въглища, нефт, природен газ и уран расте все повече, тъй като трябва да покрива увеличаващата се потребност от енергия на планетата. Тази тенденция, в комбинация с ограничеността на ресурсите, неизменно ще доведе до дефицит в енергоснабдяването. A слънчевата енергия е налична в неизчерпаеми количества.

Точният размер на бойлера се определя от броя живущи и индивидуалните нужди. Bosch, като производител на компоненти за соларни системи например, работи с пълна гама документи и софтуерна симулация за оптималното й изчисляване. За едно четиричленно семейство например, се препоръчва 300литров бойлер.

Има 2 вида слънчеви колектори – плоски селективни и вакуумно-тръбни. Съгласно проведено сравнително изследване на Ingolstadt University през зимния период плоските колектори са на едно ниво с вакуум-тръбните, а през някои дни дори са по-ефективни. Причината е в много добрата вакуумна изолация от околната среда, т.е. вакуумно-тръбните колектори остават покрити със скреж или сняг през деня и така работят реално много по-кратко време. По отношение на механични въздействия, като например градушки, плоските селективни колектори са генерално много по-устойчиви заради структурираното си предпазно стъкло.

Конретният срок за връщане на инвестицията зависи от консумацията на топла вода в домакинството, както и от цената на горивото, което пестим. Добрите колектори преобразуват в топлина не само директното слънчево греене, но използват и дифузни лъчения. Така например през облачни дни колектор Bosch улавя до 300W/m2 предимно чрез дифузна светлина, а в слънчеви дни уловената мощност е до 1000W/m2. Тъй като през зимата събраната енергия не е достатъчна за пълното осигуряване с топла вода, всяка соларна система се нуждае от конвенционален източник на енергия, например електрически нагревател или котел.

Соларната енергия в бита може да служи както за подгряване на топла вода, така и при добавяне на допълнителни колектори за подпомагане на отоплението или подгряване на вода в басейн. Инвестицията в система за подпомагане на отоплението пести до 30 – 40% от разходите за отопление. Особено рентабилно е изграждането на комбинирана инсталация, която през зимата подпомага отоплителната система, а през лятото подгрява водата в басейн, тъй като инсталираната колекторна площ се използва оптимално през цялата година.

Производители като Bosch са разработили пакетни решения, предварително оразмерени спрямо очакваното слънцегреене.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини