Започва магистърска програма Енергийна ефективност в УАСГОбучението за придобиване на професионална квалификация по Енергийна ефективност в строителството в образователно-квалификационна степен магистър има за цел да подготви специалисти за професионална изява като експерти, консултанти и проектанти по енергийна ефективност в строителството. Магистърската програма е разработена към Строителния факултет при Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
С наближаването на срока, в който България съгласно задълженията си към ЕС ще трябва да подсигури всички нови сгради да имат близка до нулева консумация на енергия, все по-належаща става нуждата от специалисти, които са в състояние да гарантират потенциал за висока енергийна ефективност на проектираните сгради, включително и в най-ранните етапи от проектирането, чрез подходящите архитектурни и строителни мерки.
За целта магистърът по Енергийна ефективност в строителството трябва да придобие знания и умения в широки технически граници, които да обогатят и доразвият получената основа в това направление от завършената образователно-квалификационна степен бакалавър и магистър по архитектура и строително инженерство. Така надграждането и разширяването на познанията ще даде възможност в процеса на обучение студентите задълбочено да се запознаят и да овладеят актуалните въпроси в областта на ресурсната и енергийната ефективност в строителството чрез запознаване с специфичните аспекти от строителната физика, енергийно ефективни и авангардни строителни материали и изолации, възобновяемите енергийни източници, както и с принципите и аспектите на устойчивото развитие и връзката им със строителството.
Разбира се студентите ще се запознаят подробно и с въпросите за енергийна и ресурсна ефективност в строителството, икономическите и нормативни аспекти на енергийната ефективност, активни и пасивни системи в строителството-пасивни сгради, енергийно одитиране, проектиране на енергийно ефективни сгради и реконструкция на съществуващи, както и урбанистични политики за устойчиво развитие.
С цел придобиване на богати и задълбочени знания и практически умения за успешно планиране и постигане на висока енергийна ефективност със съвременни средства, е предвидено изучаването на строително-информационно моделиране и използването на софтуерни приложения за частта му свързана с енергийни модели. Участниците в образователно-квалификационна степен ще придобият знания кои фактори влияят най-значимо върху топлинните загуби и печалби и как с помощта на добре подбрани параметри на сградното решение да осигурят необходимия енергиен баланс в сградата с цел максимално редуциране на разходите за отопление и вентилация. Като особено благоприятни за българските климатични условия ще се разгледат тъй наречените пасивни сгради, при които конвенционални климатизационни и отоплителни системи не са нужни, а се разчита основно на пасивни топлинни печалби от слънчево греене през зимата и пасивни методи за охлаждане през лятото. Ще бъде отделено специално внимание и на фотоволтаичните системи и възможностите за тяхното интегриране в сградната обвивка. Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект ще води лекционен курс Пасивни сгради, като практическите упражнения към него ще се провеждат в новия учебно-демонстрационен център по проект Train-to-NZEB , който предстои да бъде открит в сградата на УАСГ.
Магистърската програма Енергийна ефективност в строителството е разработена от преподаватели към катедрите Автоматизация на инженерния труд и Строителни материали и изолации към Строителния факултет при Университет по архитектура, строителство и геодезия. 25/09/2016 |