СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 7, 2016

Edge в Амстердам

Върхът в енергоспестяващото и природосъобразното строителство

Edge в Амстердам

Конкуренцията в сферата на архитектурата и строителството е безмилостно жестока. Появяват се нови и нови проекти, в които са вложени космически суми. Ала през 2015г. бе въведена в експлоатация една феноменална сграда, носеща простичкото име Edge, която сякаш е изпреварила времето си с няколко десетилетия.
Във всички тематични класации тя бива назовавана с гръмки словосъчетания. "Най-уникалното офис пространство, създавано на тази планета” е само едно от тях. Сградата Edge се намира в Амстердам и е собственост на OVG Real Estate. Компанията инвестира над 1 милиард евро, за да разработи проект, съобразен със стандартите за устойчиво развитие. Постигането на тази цел е било придружено от колаборация със строителни експерти, университети и фирми, фокусирани върху новите технологии.


Основните обитатели на пространството от 40000кв.м. са служителите на Deloitte - корпорация, занимаваща се с одит, консултиране и други услуги в сферата на финансите. Фирми като AKD, Salesforce, Henkel, Sandvik и Edelman също са избрали да използват Edge като свой офис.

Зданието е създадено с висок коефициент на природосъобразност. Edge събира и рециклира дъждовната вода, освен това е енергийно неутрална. Затопля се от вода, събирана през лятото и се захранва със слънчева енергия. Стените са изолирани, за да не се губи топлина, а сградата е така изградена, че използва максимално количество дневна светлина, служеща за осветление в работно време. Доказателство за постигнатите отлични резултати е фактът, че британската агенция BREEAM присъди най-високата оценка за устойчивост, давана някога - 98,4% - тъкмо на холандското чудо.

Концепцията за "новия начин на работа"
Повечето хора се чувстват притиснати от четирите стени на своя офис. И смътно усещат, че е почти невъзможно да бъдат наистина креативни в среда, в която са заобиколени от дразнители. Как може един човек да се възползва максимално от своята продуктивност, ако климатикът духа в лицето му, слънцето го напича в гърба, а колегите му сякаш се надпреварват да го дразнят с телефонни разговори, музика, силен смях и какви ли не други шумове? Сигурно хиляди експерти по света не разгръщат целия си потенциал, само защото трябва да се съобразяват с един куп безумни фактори. И в крайна сметка посвещават енергията си на тях вместо на добре свършената работа.

Фразата “het nieuwe werken”, използвана от холандците, най-добре описва същността на концептуалните нововъведения, които създаването на тази сграда прави в света на архитектурата и строителството. Най-общо казано, тенденциите са да се търси “нов начин на работа”, който да кореспондира с модерните технологии по един смислен начин.

Основната цел на OVG Real Estate е начинът, по който хората работят, и местата, на които го правят, да бъдат осезаемо подобрени. Коен ван Оостром, основател и главен изпълнителен директор на компанията, подчертава при всеки удобен случай, че в световен мащаб се изпитва нужда от фокусиране върху иновативните подходи към проектите за сгради.

Тази философия се свързва още с ефективното използване на ресурсите, сред които попадат и самите хора. Сградата е проектирана да работи така, че загубите да са минимални – слънчевите панели генерират повече електричество, отколкото е необходимо на Edge, а цялата организация на работния процес оползотворява максимално времето и възможностите на персонала.

Иновации и технологии от най-високо ниво
В сградата на бъдещето функционират множество изобретения, използвани за първи път в историята на строителството. Някои са толкова сложни, че действието им трудно би могло да бъде обяснено. Едни от основните виновници за славата на обекта например са суперефикасните LED панели, създадени от Philips специално за него. Те изискват толкова малко електричество, че могат да бъдат захранвани през кабелите за интернета.

Панелите са покрити със сензори – за движение, светлина, температура, влажност и инфрачервени лъчи – които създават „дигитален покрив“. Общо 28000 сензора са разположени по периферията на зданието, напомняйки на синапсите в мозъка и по брой, и по начин на функциониране.

Интересно е да се проследи по какъв начин са имплементирани модерните технологии във всяко кътче от сградата. Затова ще направим виртуална обиколка на Edge, започвайки от първото място, на което се озовава всеки служител в началото на работния си ден.

Гараж за всякакви превозни средства
Когато някой от работещите в това офис пространство пристигне рано сутрин, не е нужно да търси до безкрай своя бадж и да се приближава внимателно с автомобила си до колонка с бариера, която трябва да убеди, че има право на достъп. Достатъчно е просто да приближи колата си до вратата на гаража. Система, свързана с разположените там камери, сравнява номера на превозното средство с досието на съответния служител. След това вратата се отваря.

Добрата новина е, че мениджърите на съответните компании не биха могли да проследят информацията, събрана персонално за всеки от служителите им посредством сензорите на Edge. С грижа за поверителността на данните, преди инсталирането на системата за сканиране и разпознаване на номерата на колата, от Deloitte са провели специално проучване сред своите подчинени. Мнозинството не са имали нищо против нововъведението, стига да направи техния живот в офиса по-лесен.

Гаражът е оборудван със сензорни LED светлини, които осветяват пространството, щом някой се приближи. А в момента, в който обектът напусне обхвата им, се гасят. Тъй като тази мащабна иновация е реализирана в Холандия, не е чудно, че има отделен гараж, снабден със стойки за велосипеди и конзоли за зареждане на електромобили.

Досадното обикаляне в търсене на място също е спестено. Посредством специално приложение за смартфон, разработено от Deloitte, хората биват упътвани до най-близката свободна клетка, на която да спрат.

Фоайе като никое друго
След като набързо е решил проблема с паркирането, служителят непременно ще мине през фоайето. То е ядрото на соларната система, използвана в Edge. Там са разположени панели със специално изчислени отвори между етажите, благодарение на които отработеният въздух се издига и излиза навън през покрива. По този начин се създава естествена вентилация, чието наличие е задължително за здание, в което работят толкова много хора.

Посредством слабо затопляне или охлаждане въздухът се модифицира, така че да създава усещане за атмосфера на парк, а не на офис. Това внушение е подсилено чрез естествена светлина - дори в дъждовен ден вътрешността на сградата е окъпана в нея.

Тайната е в емблематичния наклонен покрив, който, погледнат отвън, създава илюзията, че цяло парче от него е било отрязано. Тъкмо тази негова причудлива структура обаче осигурява на работните места дневна светлина и ги предпазва от шумовете на минаващите наблизо метро и влак.

Работни места, съобразени с дневния график
Краткият престой във фоайето всъщност е част от придвижването от гаража до работното място на всеки служител. Никой в Edge обаче няма свое собствено бюро. Посредством гореспоменатото приложение системата разбира какъв е дневният график на съответния служител. След това му зачислява бюро за сядане, бюро за работа на крак, заседателна зала, кресло на балкона или „стая за концентрация“.

Където и да бъде разпределен въпросният човек, приложението е наясно и с неговите предпочитания за светлина и температура. Заеме ли мястото си, сградата автоматично променя обстановката според вкуса му.

Около 2500 служители на Deloitte споделят 1000 бюра. Концепцията се нарича „горещо бюро“ и има за цел да окуражава новите запознанства, случайните взаимодействия и ефективното използване на наличното пространство. Бюрата биват използвани, само когато това е наистина необходимо. Някои от мъничките стаи в Edge разполагат само със стол и лампа. Те са предназначени за спокойно провеждане на важен телефонен разговор.

„Една четвърт от тази сграда не разполага с бюра, а е предвидена да играе ролята на място за срещи“, споделя Рон Бейкър, архитект на Edge от страна на лондонската фирма PLP Architecture. “Нямаше как да не забележим, че напоследък офис пространството не опира толкова до работното място. Всъщност ценното в него е възможността да създадеш работна общност - място, на което хората наистина биха искали да идват, защото тук идеите изникват една след друга, а бъдещето се изгражда неусетно“.

Места за спорт и отдих
Наличието на фитнес зала окуражава служителите да посветят обедната си почивка на една зареждаща и освежаваща тренировка. Тук отново се предвижда употребата на смартфон – чрез него всеки може да следи прогреса си на съответния уред. Някои от съоръженията дори са свързани към система, генерираща електричество в резултат на тяхното движение. Няма как обаче да не се направи аналогия с хамстери, тичащи в колело.

В сградата има също стаи за игри и кътчета с кафе машини, които отлично знаят кой как предпочита кафето си - само трябва да установят връзка с приложението на смартфона му. Огромни плоски екрани, разположени едва ли не на всеки ъгъл, могат да бъдат синхронизирани безжично с всеки смартфон или лаптоп, за да се използват не само за работа, но и за забавление.

Захранване със слънчева енергия
За да може оборудването във всички изброени помещения да функционира безпроблемно, е необходимо електричество. Тъкмо в сферата на енергоспестяването са най-забележителните постижения на Edge. Южната стена на зданието е покрита шахматно със соларни панели и прозорци. Покривът също е опасан с панели. Благодарение на смарт технологиите, приложени във всеки детайл, Edge използва 70% по-малко електричество в сравнение с останалите офис сгради. Отгоре на всичко произвежда повече енергия, отколкото консумира.

Сензорите в LED панелите, за които стана дума преди малко, събират и детайлна информация за температурата и влажността на всеки етаж. Проучване на Deloitte показало, че по-малко от една четвърт от служителите използват терморегулационните възможности на приложението. Същевременно повече от 3/4 всъщност го обожават! Тогава каква е причината за липса на интерес към него?

Прецизните предварителни изчисления, свързани с въздушните струи при загряване и охлаждане на сградата, са елиминирали проблема с естествените точки на жега и студ, появяващи се обикновено в близост до прозорците. В името на още по-впечатляващо свиване на използваната енергия за промяна на температурата, се планира разработване на приложение, което да предлага на служителите бюра, удовлетворяващи техните температурни предпочитания благодарение на специфичното си разположение.

Рециклиране на дъждовните води
Огромна бетонна туба, минаваща през единия ъгъл на гаража, събира дъждовната вода, която впоследствие се използва в тоалетните и за поливане на растенията. Това е едно от най-шумните места в сградата впрочем – по време на дъждовен ден, каквито има много в Амстердам. Водата се спуска шеметно надолу, събрана от покрива и балконите, за да бъде използвана повторно. Така се пестят огромни количества от ценния природен ресурс, а тази икономия допринася за поредната отлична оценка в бележника на Edge.

Гениална система за отопление
Сградата Edge е опасана с огромна мрежа от тръби. Те са два вида - в едните са разположени дебели снопове кабели, а в другите - вода. Зад всяка плоча на тавана е разположена система от тънки сини тръби, по които водата се движи до и от подземните каптажи, разположени на дълбочина повече от 120 метра, с една-единствена цел - да осигурява ефективно отопление и охлаждане.

Загрятата по време на летните месеци вода бива отвеждана дълбоко под земята. Така Edge не се нагрява твърде много, тъй като въпросните тръби усвояват голяма част от топлината на слънчевите лъчи. След кратко пътешествие течността стига до водоносен хоризонт под сградата, в който се съхранява до зимата. Тогава тя отново бива пусната в експлоатация, като този път тръбите влизат в ролята на парно. Тази система е разработена специално за Edge и представлява най-ефикасния метод за пестене на енергия, включващ водоносен хоризонт, в света, твърди Робърт ван Алпен, мениджър на проекта от страната на OVG.

Роботите работят нощем
Малки роботи патрулират нощем из сградата и се хранят с.... боклуци. Модерните прахосмукачки се движат или автоматично, или чрез дистанционно управление. Ако задействат някоя аларма, системата от камери веднага информира охранителите, че това е фалшива тревога.

В името на по-умното почистване, дневната активност в различните зони на сградата се проследява със сензори, вградени в панелите. На края на деня хората и роботите, отговорни за почистването, могат да се фокусират върху частите, използвани най-активно през последните 24 часа.

Част от екосистема
При създаването на Edge е поставен сериозен акцент върху комфорта и благоденствието както на хората, които я използват, така и на заобикалящата я среда. Сградата е вдъхновена от идеала, че трябва да допринася за здравето на живите същества във и около нея. Ето защо паркингът е отворен за обществено ползване извън работно време. Така се изгражда хармонично съжителство с хората, чиито домове се намират наблизо.

Освен това, проектът е изготвен с грижа дори за най-малките животинки. OVG са работили съвместно с властите в Амстердам, за да разработят “екологичен коридор”, през който различни видове насекоми да заобикалят модерния гигант. Къщичките за птички и кутиите за прилепи са разположени на ключови места, така че да се възползват максимално от предимствата на околната среда. Някои от живеещите наблизо видове могат да бъдат наблюдавани от терасите на сградата.