СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 7, 2016

Керамичен „паркет”

В дизайна на подовете широкоформатните дървени настилки и естественият паркет са винаги популярни. Но естествената масивна дървесина е скъп материал, а подовите покрития от нея са капризни при монтаж, експлоатация и поддръжка. В същото време керамичните плочки са много удобни и практични, но в традиционния си вид не са подходящи за всеки интериор. Ето защо някои производители започнаха да предлагат специален вид керамични плочки, перфектно копиращи формата и текстурата на дъските от естествена дървесина.

Ако смятате, че подовата настилка от естествена дървесина би изглеждала най-добре в проекта ви, но се притеснявате как материалът ще издържи на по-сурови условия като влага, интензивен трафик и замърсяване, възможно решение може да е керамична плочка с външен вид на паркетна дъска. Визуалната измама на новата тенденция в подовите покрития – керамичен „паркет”, може да се разкрие само при допир. Керамичната настилка, имитираща паркет, е оптимален избор за бани, кухни, сауни, басейни и други приложения при висока влажност, както и за помещения и външни приложения, изискващи устойчивост на замърсяване и триене от интензивна експлоатация като антрета, коридори, тераси, всекидневни, офиси и други. Също така този материал се използва в проектирането на камини и други архитектурни елементи, изглеждайки напълно като от естествена дървесина, но служейки по-дълго от нея в посочените приложения.

Като цяло керамичните покрития тип паркет в много отношения показват превъзходство пред дървените. Те са последно поколение керамична настилка – не изисква почти никаква поддръжка, лесна е за почистване и дезинфекция, има висока устойчивост на износване, екологична е, не е хлъзгава, незапалима е и предлага голямо разнообразие от форми, размери и текстури.

Видове керамични плочки тип паркет
За имитация на дървена подова облицовка могат да се използват два вида плочки - както обикновени подови керамични плочки, така и гранитогрес. Керамичните плочки от тази група се различават от останалите керамични покрития само по външен вид. Те се произвеждат като типични керамични плочки от глина, която се пече в специални пещи. Приложението им е най-вече за жилищни помещения.

При гранитогреса тип паркет глинената маса се пече при температура по-висока отколкото при обикновените керамични плочки и материалът става по-здрав и износоустойчив. Такива плочки са подходящи за приложения на обществени места – офиси, магазини, търговски центрове и външни приложения. И двете разновидности - керамична плочка и гранитогрес, се срещат под наименованието керамична настилка тип паркет. Затова при избор уточнявайте типа материал и го съобразявайте с предназначението на помещението, в което ще се използва.

Как керамичният „паркет” ще се отрази на бюджета на проекта?
Цената на този тип настилки обикновено е по-ниска от тази на конвенционалните покрития от естествена дървесина, особено ако става въпрос за керамични копия на редки типове дървесина. Закупуването на керамичния аналог може значително да намали бюджета за довършителните работи. Разходите за монтаж на покритие от естествена дървесина и керамични плочки са съпоставими. Но керамичните покрития нямат нужда от циклене, лакиране, боядисване, пренареждане и специална поддръжка. Всички тези операции ще отпаднат с избора на керамичен „паркет”. Даже ако керамична плочка се счупи, например при падане на нещо много тежко, тя ще бъде заменена по-евтино отколкото една паркетна дъска.

Материали и свойства
За производството на керамични плочки тип паркет се използва висококачествена глина, която преминава през специална обработка - печене при 1300оС и пресоване. Често към сместа се добавят кварц, фелдшпат и натурални оцветители. Резултатът е много издръжлив материал, който може да се използва в помещения с интензивни експлоатационни натоварвания, където е противопоказно използването на подови настилки от естествена дървесина.

Керамичните плочки тип паркет се отличават с декоративните си качества. За разлика от ламината, линолеума и други синтетични настилки, които при имитация на дърво отстъпват на естетическата му стойност, то керамиката напълно може да се конкурира с дървото по визуална привлекателност. Керамичната настилка може много реалистично да симулира почти всички видове дървесина. С времето керамичният „паркет” няма да избледнее, защото багрилните вещества са включени в цялата дебелина на материала, което не може да се каже за синтетичните настилки.

Като недостатък на керамичните подове тип паркет може да се отбележи свързването им с лоша звукоизолация и ниска температура. Въпреки това, последното качество, лесно може да се превърне в предимство, защото за разлика от дървото или линолеума, керамичните плочки са оптимален материал за системата "топъл под". Дървото под влияние на високата температура може да се напука, а линолеумът се разтапя и освобождава вредни вещества. Керамичните покрития, за разлика от тях, запазват своите естетични и физически свойства и задържат топлината за дълго време.

Особености в дизайна
Типичната керамична плочка е с правоъгълна форма. Тези, които имитират дърво обаче, повтарят очертанията на дъска от масивна дървесина. В същото време повечето такива плочки са предназначени за безшевно полагане или полагане с минимални фуги, така че илюзията за паркет да е пълна. Тъй като размерите на керамичните плочки тип паркет са различни от тези на типичните керамични плочки, съществува голямо разнообразие от варианти за полагането им. Изборът на подходящ начин за подреждане ще зависи от дизайна в проекта. Препоръчително е при монтажа да се доверите на майстор с опит, за да знаете, че избраната схема на подреждане ще бъде спазена безпроблемно.

Декоративните възможности на керамичните плочки тип паркет са безгранични. Тези покрития се предлагат, като имитация както на традиционни дървесни видове (елша, дъб, бреза, хвойна, смърч, ясен, орех), така и на екзотична дървесина (венге, махагон, палисандър, тиково дърво). Предлагат се и универсални класически нюанси и цветни керамични плочи със сложни модели. Качествените керамични плочки тип паркет възпроизвеждат типичната структура на дървото до последния й детайл: като се започне от оцветяването, премине се през преходите в нюансите от годишните пръстени и се стигне дори до следи от разклонения в дървесината. Друг трик, до който прибягват производителите, за да се подчертае приликата с дървото, е ефектът декапе (фр.decapér, премахване на повърхностното покритие), който имитира състарена и изтрита с времето повърхност на паркет.

Практически е невъзможно да различите такова покритие визуално от естествен паркет. Разликата ще се усети само, ако ходите боси по пода. Подовите плочки с текстура на дървесина изглеждат хармонично с почти всички мебели и аксесоари в интериора и често са комбинирани с традиционните плочки за бани, с мозайки и естествен камък. Стилно се вписват и в екстериорни приложения, например около басейни, за пътеки и веранди, особено за дизайн, подчертаващ връзка с природата.

Как да изберем керамичен „паркет”?
Ако избирате керамичен „паркет” за обществено място – търговски обект, офис или друго място, където има високи изисквания към здравината и износоустойчивостта на пода, правилният продукт ще е гранитогрес. Обикновените керамични плочки тип паркет ще са подходящи за всички останали приложения. Все пак, за да сте сигурни, че сте направили правилен избор, обърнете внимание на опаковката на материала, където са посочени основните му характеристики по отношение на различните типове устойчивост. Износоустойчивост или изтриваемост се характеризира с показателя PEI (Porcelain Enamel Institute) в шест нива според повърхностното покритие. PEI 0 означава негодни за ползване плочки, PEI 1 са плочки за непешеходен трафик, PEI 2 – за слаб пешеходен трафик без абразивни частици (плочки за мокри помещения), PEI 3 – за среден пешеходен трафик - кухни, трапезарии, коридори, PEI 4 – за умерено тежък трафик (коридори в жилищни сгради, магазини) и PEI 5 – за силно натоварен тежък трафик - магазини, обществени сгради, улици, метростанции.

Плътността на плочката определя друг показател – водопоглъщаемост (Е), който пък показва дали материалът е подходящ за външни настилки – за стълбища, тротоари, басейни и други. Ако плочката е пореста, тя поема вода, която през зимата навън може да замръзне и това да доведе до повреда в покритието. Спрямо този показател плочките са три групи. Първата група са плочки с ниска водопоглъщаемост (Е≤3%). Те се делят на подгрупа BIa – Е≤0,5% - гранитогреси, подходящи за външно полагане в райони с тежки зимни условия, където са подложени на често замразяване и размразяване и подгрупа BIb – 0,5%<Е≤3% - гранитогреси и подови плочки, подходящи за външно полагане в райони с по-мека зима, като южна и югозападна България. Втората група са плочки със средна водопоглъщаемост (3%<Е≤10%). Те се делят на подгрупа BІIa – 3%<Е≤6% - подови плочки за вътрешни помещения и BIІb – 6%<Е≤10% -подови и стенни плочки за вътрешни помещения. И третата група са плочките с висока водопоглъщаемост (Е>10%) - това са само стенни плочки за приложения, в които няма непрекъснато мокрене.

На химическата устойчивост на плочките трябва да се обърне внимание при приложения в кухни, антрета и санитарни помещения. Именно в тези помещения подовете често имат контакт с агресивна битова химия. За тях търсете продукт с маркировка „А” или „АА”. Тя е показател за най-висока степен на химическа устойчивост. Според стойностите на всички тези показатели, заедно с качеството варира и цената на плочките.

Монтаж
От гледна точка на технологията на монтаж при керамичните плочки тип паркет няма нищо особено. Те се полагат като обикновени подови плочки. Единствената разлика е в по-големия брой на възможните при подреждане. Схемите могат да са най-различни, а някои от тях и доста сложни, ето защо се препоръчва да поверите монтирането на специалист. Само човек с опит ще бъде в състояние да положи плочките по такъв начин, че на пръв поглед да се създаде пълна илюзия за дървен под. Не забравяйте, че при плочките, имитиращи дърво, е много важен безшевният монтаж. Ако безшевната технология не се получава, трябва да се използват най-тънките кръстачки и най-близката по цвят до плочките фугираща смес.

Трябва да имате предвид, че към здравината на подовото покритие отношение има и лепилото – неговото качество, технология на нанасяне и съвместимост с повърхностите. Винаги използвайте лепила, предназначени за дадения продукт и подходящи за конкретните основи. Равномерното полагане на лепилото е от съществена важност, за да няма кухини, които предразполагат към счупване. Специално за полагане на плочки с голям размер се препоръчва използване на лепила с високи якостни показатели и остатъчна еластичност. Така ще се избегнат деформации и отлепване.