Оптимист съм за бъдещето на покривните фотоволтаични системиРазговор с инж. Недко Пашамов, Управител на НЕДСТАР Г-н Пашамов, бихте ли споделили как се развива компанията последните години?
НЕДСТАР продължи дейността си в сферата на фотоволтаиците. За отбелязване е, че инсталираме все по-вече фотоволтаични системи за собствени нужди. Тази тенденция ще се запази и увеличи в бъдеще. В последно време се забелязва повишено търсене на покривни фотоволтаични системи. Развихме също така и затвърдихме дейността си с LED осветлението. Подменихме много стари луминисцентни пури с нови LED такива. Енергоспестяващия ефект е видим веднага, още в първите два месеца. Наши клиенти са много производствени фирми, шивашки предприятия, магазини, хлебопекарни и много други. Като по-известна сред тях бих посочил производствената база на ФЕСТО в град Смолян. Особеното и значително е, че от началото на тази година LED продуктите, които предлагаме, са вече с 5 годишна гаранция.
Какво е новото при Вас?
Новото при нас е, че от началото на тази година формата, под която работим, е НЕДСТАР, като собствеността си остава изцяло моя. През февруари открихме офис в Пловдив. Големият интерес на клиенти от пловдивски и други региони ни накара да предприемем тази стъпка. Първоначално ще се приемат заявки, ще се извършват консултации и проектиране на място, а последващите дейности ще бъдат завършени от служителите на фирмата в Смолян. Това посвоему си е разширяване на фирмата. Надявам се в скоро време да открием и склад в Пловдив, за да сме максимално бързи в обслужването на нашите клиенти.
Споделете и за реализираните проекти.
Ще отбележа тези, които реализирахме през последната 2017г. Като начало инсталирахме автономна фотоволтаична система с мощност 30kWp. Тази система беше консултирана от нас по време на проектирането още през 2014г., като през миналата година я инсталирахме и вече работи. Тя е трифазна автономна фотоволтаична система, изградена по хибридна схема с монофазни автономни инвертори, три на брой, свързани в синхронизация за трифазна електрическа мрежа и захранващи два броя мрежови (GRID) инвертори. Така през деня от мрежовите инвертори през автономните се зареждат акумулаторите и едновременно се подава и директна електрическа енергия от мрежовите инвертори към консуматорите. Вечер захранването е от акумулаторите през автономните инвертори. Тази система е инсталирана на покрива на предприятие за производство на сладка от диворастящи плодове. Предприятието е построено по програма за селските райони и се намира в Смолянското село Ягодина. През октомври инсталирахме и 50kWp фотоволтаична система на покрива на предприятие за тръби в Пловдив, за негови собствени нужди. Проектът, доставката и инсталирането са изцяло от нашата фирма. В края на годината пуснахме и една малка покривна мрежова система 5kWp в кв. Устово на Смолян.
Какви планове за бъдещо развитие имате?
Крайно време е в България да се въведе Net-metering, което означава баланс на потребената и произведената енергия за определен период на собствениците на къщи. Разликата между двете енергии ще определи дали собственикът ще доплаща или пък ще получава парични средства. Това ще даде една вяра и сигурност на собствениците, че имат възможността за независимост и съответно да контролират енергийните си нужди. Това от своя страна ще доведе до увеличаване на инсталирането на покривните фотоволтаични системи. Мисля, че и в България хората с финансови възможности ще използват все повече слънчевата енергия, която е най–чистата, няма елекромагнитни излъчвания, както и UV лъчение. Тоест ще бъдат построени така наречените активни къщи – енергията, която се произвежда от соларния покрив, ще покрива всички нужди и дори ще има излишък. Такива къщи видях във Фрайбург още през 2010г.
24/05/2018 |