Подхождаме с голяма отговорност при създаването и реализацията на всяка концепцияРазговор с арх. Галина Милкова, управител на студио ThinkForwardАрх. Милкова, тази година спечелихте първа награда в националните награди за строителство и инвестиции, в категория интериор, както и ваши проекти попаднаха в селекцията на Dezeen awards в категория „civic and cultural interior“. Разкажете ни за проектите, с които участвахте.
Екипът на Think Forward бе удостоен с първа награда за проекта „Един български офис“ в Националните награди за строителство и инвестиции, а дългосрочната стратегия Think Education Forward за модернизиране на училищната база в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Свети Влас, попадна в дългия списък на международните награди Dezeen Awards. Различни по функция и стилистика, и двата проекта интегрират в себе си духа на новите ценности, изправят се срещу статуквото и търсят своята уникална идентичност.
„Един български офис“ предлага нов прочит на съвременното офис пространство, като глобалните тенденции отстъпват пред локалните стойности; масово наложеният отворен офис план - пред визуална отвореност, съчетана с акустична изолираност; изкуствените зелени акценти - пред интегрирането на съществуващи природни дадености; а добре познатите игрови зони за физическа активност - пред медитативна атмосфера. Локалната концепция е допълнена от авторска колекция предмети TrEdition, които създават ново усещане за корпоративна култура. Циментовите плочи „Маказ“, масата „Паралия“ и комодът „Диканя“ обогатяват модерния разказ за българското, като интерпретират по модерен начин изконните послания на „маказа“ за благополучие и просперитет, събирателната сила на паралията, която спомага за неформално и приятелско общуване с клиенти, и българското трудолюбие, запечатано в земеделския уред за вършитба.
„Think Education Forward“ е поетапен проект за осъвременяване на амортизираната училищна база в общинското училище в Свети Влас, но преди всичко е опит за адресиране и разрешаване на критични проблеми в образователната сфера като детската агресия, липсата на свобода на избор на децата в образователния процес, морално остарялата архитектурна типология. От 2015 година до сега са реализирани пет проекта, сред които мултифункционалното пространство „5 Стаи“ /2015 г./, което спомага за творческо канализиране на детската свръхенергия; първото училище на открито в страната „Out-of-School“/2016 г./, което позволява прилагането на модерни образователни методологии; демократично пространство „Демократос“/2018 г./, което дава право на избор на децата сами да определят своята учебна програма; проекта „Нови инфраструктури“, който обогатява функцията на коридорните пространства чрез добавяне на три нови пласта - пространствен, социален и ценностен. Новата учебна 2020/2021 година посрещна учениците с ремонтирана закрита спортна база, за физически и интелектуални игри.
В рамките на 5 години Вие реализирахте четири проекта, свързани с общинското училище в Свети Влас. Каква нова типология на училищата на бъдещето искате да заложите?
Съвременните училища трябва да подготвят децата за бъдещето и неговите предизвикателства, да търсят връзка между теория и практика, да изграждат свободни личности с гражданска и екологична отговорност, национално самосъзнание и широк кръгозор, да възпитават ценности като добронамереност, уважение, толерантност, взаимопомощ. Това са задачи не само на националните реформи на училищното образование, а и на архитектурната типология, която със своята демократичност, гъвкавост, максимална прозрачност, отвореност, свързаност на пространствата, е способна да създава общности.
Въпреки индивидуалния характер на всеки проект, имате ли определени Ваши принципи на работа, които следвате, оформят стила Ви и Ви отличават като творци?
Социалният и изследователски подход са отличителна характеристика в работния процес на Think Forward. Във философията на студиото е вкоренена идеята, че изкуството притежава силата да формира нови реалности, да отправя значими послания. Затова подхождаме с голяма отговорност, както в процеса на създаване на една концепция, така и в процеса на нейната реализация. Друг разпознаваем принцип, провокиран от разнородните ни творчески интереси, е свободата на избор на изразни средства. Това предопределя мултидисциплинарния характер на портфолиото ни, което включва архитектурни проекти с обществено предназначение, дизайн със социално въздействие, продуктов дизайн, пътуващи интерактивни изложби, посветени на благородни каузи, лични проекти, изследващи взаимодействието между наука и изкуство, поезия и дизайн, музика и интеракция.
В края на разговора, бихте ли споделили върху какви проекти сега се фокусира студио ThinkForward?
Предстоят ни реализации на частни и обществени проекти, с голям творчески заряд. Щастливи сме, че тази година съвместно с общинското училище в гр. Ахелой спечелихме финансиране по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“ на МОН за изграждане на Център за креативни детски създатели. Проектът ще бъде изключително полезен за развитието на артистичните детски заложби в сферата на изобразителното изкуство, графичния дизайн, анимацията, режисурата. Продължава и дългогодишната ни работа с екипа на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Свети Влас, съвместно с който разработваме проект за научно-творчески трансдисциплинарен приложен център, който цели размиването на границата между теоретичното и приложното знание, между научните и творческите дисциплини в училище. За реализацията на проекта е необходимо значително дофинансиране, за което училищното ръководство разчита на дарители и финансовата подкрепа на Община Несебър. 09/12/2020 |