Компресорите в строителствотоПневматичните инструменти и голяма част от бояджийската техника се нуждаят от въздух, за да работят нормално. Подобно на много видове енергия, въздухът е безплатен. Това, което изисква средства е неговото “впрягане” и “опаковане” в полезна форма. Това е, което вършат компресорите. Те поемат въздуха и го компресират така че да можете да захранвате инструментите си.
текст инж. Вера Ангелова Принципът на работа на компресорите е относително прост: в класическия случай едно бутало и цилиндър компресират въздуха в резервоар, който се освобождава посредством регулатор, поддържащ налагането. Компресор, който не може да поддържа равномерен поток от налягане работи много тежко и ви кара да чакате, а това не е добре нито за компресора, нито за вас.
Можете да сведете до минимум разхода за “опаковане” като изберете подходящ компресор за работата, която вършите, и след това го поддържате добре, за да му осигурите независим и дълъг живот, съветват експертите.
Какво искат строителите
Обширно проучване сред клиентите на производителите на въздушни компресори показва, че строителните фирми класират дълготрайността и производителността като най-важните критерии при избор на въздушен компресор. Затова и новите модели компресори се произвеждат така, че да са максимално лесни за използване и по-малко чувствителни към рисковете характерни за строителните обекти.
Днешните мобилни устройства включват специални клетки, които предпазват уязвимите компоненти на компресора с безопасна обвивка. Местата за маркучите, измервателните устройства и дренажните клапани са с по-добра защита и значително улеснен достъп.
Избирането на подходящ компресор за всяка конкретна работа започва с преглеждане на инструментите, които се използват: определят необходимото на инструмента налягане и след това се търси най-добрата комбинация от капацитет и мобилност.
Производителите прогресивно подобряват дизайна на компресорите, в резултат на което дори го-големите модели са лесни за придвижване из обекта. Много от моделите са с по-нисък център на тежестта, което намалява вероятността от падане или преобръщане.
Потребителите, които искат да си купят нов компресор, често се объркват от мощността. Въпреки, че цифрата е стандартна, тя не показва силата на въздушния компресор. Затова по-добре обръщайте внимание на максималното налягане и на размера на резервоара.
Ако инструментът работи с по-ниско налягане, по-голямото количество в резервоара се превръща в повече складирана енергия, което пък води до по-голям капацитет. Можете да работите по-дълго между циклите на компресията.
Маркучи и фитинги
Изборът на маркуч оказва влияние върху работата на инструмента. Поставяйте компресора колкото е възможно по-близо до източника на мощност, след това използвайте маркуч, който да отвежда сгъстения въздух до работното място. Когато се използва удължител се губи повече мощност, отколкото ако се използва маркуч от компресора до работата.
Фитингите също могат да оказват влияние върху работата на инструмента.
Ако е необходимо един компресор да подава налягане към повече от един среден или голям пневматичен инструмент, специалистите препоръчват да се използват регулатори за голям поток и фитинги с бързо свързване.
Работа под налягане: за вашата безопасност
Сгъстеният въздух, подобно на всяка енергия под друга форма, може да бъде опасен, ако не е контролиран правилно. Специалистите по работа със сгъстен въздух дават следните съвети за безопасност при работа с тази енергия:
- Убедете се, че въздушните компресори са снабдени с предпазни клапани за освобождаване на излишното налягане
- Фитингите и уплътнителите трябва да са метални, не пластмасови
- Мобилните компресори могат да са с голямо тегло. Демонтирайте ги внимателно.
- Двигателите, заглушителите и частите на компресора могат да се нагорещят, ако работят дълго време. Избягвайте горещите елементи, за да предотвратите риск от изгаряне.
- Никога не заварявайте резервоар с теч, тъй като рискът от нараняване е сериозен. Винаги сменяйте спукания или течащ резервоар вместо да го ремонтирате.
- Работете с компресора като го поставяте на равна повърхност (Някои модели могат да работят и под лек наклон).
- Убедете се, че компресорът е снабден с автоматично термален предпазител (АТП), който автоматично го изключва, ако моторът се претовари. Някои АТП се включват автоматично, докато други трябва да бъдат включвани ръчно с бутон.
- Не настройвайте бутоните за налягане в опита си да увеличите налягането. Компресорите са предназначени за работа с определено налягане и съответните мерки за безопасност. Ако ви е необходимо по-голямо налягане, купете компресор предназначен за работа с по-голямо налягане.
- Извадете източника на въздух, когато не използвате инструмента или го настройвате.
Компресори на пазара
Atlas Copco предлага най-широката гама мобилни винтови компресори и покрива максимано изискванията на пазара от този тип машини. Те намират приложение както в строителството, така и навсякъде където е необходим сгъстен въздух при отсъствие на електрозахранване. Машините могат да работят в широк интервал от температурни разлики, влажност и надморска височина.
Най-широко приложение на нашият пазар имат компресорите с производителност от 2,5 до 5,4 куб. метра на минута при 7 бара. Те се използуват най-често за захранване на мазилкополагащи машини. Наред с това те са удобни за работа и с пневматични инструменти. Могат да захранват до 3 пневматични къртача.
В края на месец март тази година беше представен и най-новият компресор, моделът XAS 87. Машината е предназначена специално за Европейските строителни компании, както и за фирмите отдаващи техника под наем. Компресорът е лесен за транспортиране и тежи общо 750 кг с всички възможни опции. По този начин, тази компактна и лека машина може де се тегли от превозно средство управлявано от шофьор със стандартен шофьорски клас. За да посрещне нуждите на строителните фирми, машината е изключително здрава и много лесна за работа и обслужване.
Новият XAS 87 Kd се задвижва от 4 цилиндров турбо дизелов двигател Kubota V1505 с водно охлаждане и мощност 33 kW. Компресорът е с нова олекотена винтова двойка и комбинацията от този винтов елемент и двигателят го прави много ефективен. Куплирането на двигателя и винтова двойка е директно с предавателна кутия.
Произвежданите 5 куб. метра на минута сгъстен въздух при 7 бара дават възможност да се захранват 3 пневматични инструмента (чукове, шлайфове, трамбовки и други). По този начин, компресорът се превръща в идеален източник на енергия за стандартните строителни дейности.
Компресорът е с ниво на шума 98 dB и се предлага във вариант с метален кожух или пластмасов, така наречената HardHat версия.
Много популярни са и компресорите работещи при 10 бара максимално налягане и 10 куб.метра на минута производителност. Те се използуват най- вече при бластиране и прокарване на оптични кабели.
Atlas Copco предлага също и широка гама генератори осигурияването електрозахранване навсякъде където е необходимо. Част от генераторите могат да бъдат качени на колесари или да са окомплектовани с осветителни кули.
Мобилните компресори и генератори на Atlas Copco са с изключително ниски нива на шум и емисии на изгорели газове и отговарят на най-строгите норми на ЕС.
Друго ефективно решение за строителните нужди са мобилните винтови компресори Kaeser Mobilair със световно известният “SIGMA PROFIL”. Техният дебит варира от 1, 2 до 27 m3/min. Оборудвани са с патентования “Anti – Frost Control” и предлагат широк диапазон на работно налягане и възможност за третиране на компресираният въздух.
Машините се предлагат и във вариант на изпълнение с вграден високотехнологичен генератор, както и във варианти на задвижване с дизелов, бензинов и супертих, високоефективен електрически мотор.
Патентованата от Kaeser система “Anti – Frost Control” е комбинация от термостатични клапани, които гарантират поддържането на оптималната работна температура независимо от атмосферните условия. Този метод се е доказал и утвърдил с времето. Ръчното превключване от летен на зимен режим е елиминирано, като то този начин се предотвратява допускането на грешки по време на работа на компресора.
Байпас на масленият радиатор осигурява достигането на оптимална работна температура при студен старт. Преоразмерения радидитор с обемния си запас поддържа необходимата температура. Това оборудване е стандартно за всички мобилни компресори Kaeser.
Системата “Anti – Frost Control” на Kaeser предотвратява износването, образува по-малко конденз и удължава издържливостта на маслената система, маслото и сепараторния елемент на компресора. Контролът срещу замръзване на сгъстения въздух функционира така, че оптималната работна температура и произтичащата от нея температурата на изхода са близки до температурата на околната среда. При температура на околната среда под 20°С компресорът повишава температурата на изходящият сгъстен вуздух, което предпазва пневматичните инструменти от замръзване, което значително удължава експлоатационния им живот.
Опитът на COMPAIR в проектирането и производството на висококачествени мобилни винтови компресори датира от преди почти 200 години. Днешните модели са резултат от интензивна програма за развитие и усъвършенстване, довела до високите експлоатационни качества и надеждността, очаквани от клиентите – строителни и пътно-строителни компании, компании за комунални услуги и фирми за отдаване техника под наем.
Продуктовата гама от мобилни компресори на COMPAIR, осигуряващи дебит на въздух от 1,4 m3/min до 13,3 m3/min при налягане от 7 bar до 14 bar.
Имат широко приложение в строителната индустрия - от захранването на един пневматичен инструмент, през възстановителни и разрушителни работи в гражданското строителство, геотехнически проучвания и укрепване и стабилизиране на земни масиви, до бластиране на големи бетонови и метални конструкции.
Компресиращият елемент гарантира безаварийна работа на компресора. Благодарение на последното поколение винтови двойки се постига по-голяма ефективност и по-ниско ниво на шума.
Системата за сигурност следи за средната температура на охладителната течност в двигателя и налягането на маслото. Машината се включва в изчакваща позиция (stand-by), ако няма необходимост от компресиран въздух.
Двигателите, като основна част на компресора, са специфично подбрани за всеки модел, което гарантира рентабилност и дълга безаварийна работа за всеки двигател, а тaка също и нисък разход на гориво. Благодарение на оптимално подбраното съотношение между мощност и разход на гориво се постига голяма икономичност.
Силно конкурентният пазар постави пред дизайнерите на COMPAIR предизвикателството за създаване на нова гама, в групата на големите мобилни компресори, фокусирана върху ниския разход на гориво, без нарушаване на останалите характеристики и в съчетание с висок стандарт на опазване на околната среда.
COMPAIR е единственият производител, който е разработил и патентовал революционния принцип на работа Turboscrew за икономия на гориво.
Новата гама турбовинтови мобилни компресори на COMPAIR съчетава всички технологични новости, за да предостави на потребителя икономично и надеждно подаване на въздух.
Мобилният въздушен компресор CompAir C38 (GS) е един от примерите в гамата на CompAir за ефективно приложение в строителството. Моделът се характеризира с мощност от 35.5 kW, задвижва се от двигател Kubota и осигурява работно налягане 7 bar. Капацитетът му е 2 m3/min , а генераните нива на шум при работа 98db. Моделът има габаритни размери 306.5 x 119 x 32.7cm и тегло 748kg.05/04/2009 |