ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 2, април 2009

BAUMA China – немският опит се пренася на Изток

BAUMA China се появява през 2002 година и моментално се превръща в най-престижното и най-голямо изложение за строителна техника, материали, специализиран транспорт и оборудване в Азия. Разчитайки на опита на организаторите, които са отговорни и за BAUMA-Мюнхен, и на нарастващото местно производство на машини и оборудване с международна популярност, BAUMA China е на път да се превърне в едно от водещите интернационални строителни изложения.

При премиерното си издание през 2002г. година BAUMA China се разполага върху площ от 45 000 кв.м, за второто издание през 2004г., площта вече е 100 000 кв.м, в последствие увеличена с 50% за изданието 2006г. За BAUMA China 2008г. бяхме свидетели на поредното мащабно разрастване на проявата. Върху площ от 210 000 кв.м, от които 80 000 в залите на Shanghai New International Expo Center (SNIEC) и 130 000 кв.м открити изложбени площи, показаха продуктите си 1,608 фирми-изложителки от 30 страни.

Нови машини за сградно и комунално строителство
Разбира се, събитие от такава величина означава, че сред експонатите неизменно има изобилие от нови машини и оборудване. Това важи с особена сила за местните производители, които използват възможността да представят на международно ниво продукцията си и да създадат нови бизнес партньорства. Що се отнася до производителите от Европа, Северна Америка, Япония и Корея, за тях изложението е възможност да представят на китайския пазар машини, показани за пръв път на последното издание на BAUMA в Мюнхен или Conexpo в Лас Вегас.

Sany представи изобилие от големи машини на щанда си – цели 46, сред които ново поколение автобетонпомпа с Х-образни опори. Компанията показа общи две нови автобетонпомпи – 25-метровата SY5190THB-25, на шаси Sany и модела SY5385THB-50m.

Подобно на тази автобетонпомпа, много от новите машини на Sany в останалите строителни области се стремят към по-големи мащаби. Заслужава да бъде отбелязан е 1000-тонния верижен кран SCC10000, които се смята за най-тежкотоварния, произведен до момента от китайска компания. Интерес представляваха също 200-тонния верижен багер SY2000C и SR360 – най-голямата ротативна сонда на компанията.

Сред премиерите на Sany имаше и машини в изцяло нови области – мобилния кран QAY220 с капацитет 220 тона и първия минен камион SRT55.

Друга представена и на българския пазар компания, Liugong, показа на Bauma China своята нова серия компактни уплътняващи валяци, включваща модела CLG604T, 4-тонен валяк с две амплитуди. Новост беше също 13-тонния CLG 613T би-амплитуден вибрационен валяк, използван за уплътняване на горещи асфалтобетонни смеси, както и за бетонни повърхностни пътни слоеве.

При еднобандажните модели, нов е 12-тонния модел CLG 613T 12. В областта на пътностроителната техника, компанията представи още автогрейдъра CLG 422, оборудван с дисково ротативно устройство, позволяващо греблото да се завърта до 90о наляво или надясно. Новост е също моделът колесен валяк CLG630R с тегло 30 тона, който може да се използва за уплътняване на повърхностния асфалтов пласт, основните слоеве и почвата.

Liugong представи също показа новите си хидравлични багери - 5.9-тонния 906C,13.5-тонния 915C, 26-тонния 925 LL и 36-тонния 936LC.

Новите машини от Sunward включваха багери, челни товарачи, концептуалната им мултифункционална машина, телескопични манипулатори и сонди. Новите модели багери са SWE60H, SWE80H, SWE90U, SWE230LC, SWE330LC и SWE150m. Sunward представи също и най-малкия модел в своята продуктова гама – SWE 08.

Споменатата концептуална машина, SWEL55, всъщност е минимашина с тегло 5.5 тона, която притежава особен дизайн на стрелата, позволяващ да бъде използвана като багер или товарач. Характеризира се с много малък радиус на завъртане над ходовата част, при възможност за завъртане на 360°, независимо от работното приспособление. Машината поддържа висока скорост на придвижване и има малка транспортна дължина – само 5.2m.

Changlin представи новите си колесни товарачи ZL30H, ZL40H и ZL75H, както и автогрейдера PY220H. Моделът ZL30H има 10 тона оперативна тежест, обем на коша 1.7 m3 и се задвижва от 87kW двигател Cummins.

Новост от Chenggong на Bauma Chinа беше колесния товарач CG990H. Снабдена с двигател Cummins с ефикасно използване на горивото, машината има безшумен вентилатор, захранван самостоятелно за добро охлаждане и намален разход на гориво. Просторната операторска кабина е оборудвана с регулируема и абсорбираща удари седалка. Машината е снабдена също със защита срещу преобръщане (ROPS) и защита от падащи предмети (FOPS).

На щанда на Zoomlion и Cifa можеше да бъдат видяно разнообразие от нови строителни машини, сред които монтираната на шаси бетонпомпа с X-конфигурация на подпорите и Z-конфигурация на стрелата, проектирана специално за преференциална употреба в ограничени пространства. Сред останалите изложени бетонпомпи бяха новите HBT90.40.572RS и HBT80.18.181RS.

Сред новите кранове на компанията беше кулокрана TCR6055- 2, които е първият с накланяща се стрела, произведен от нея. Максималната му товароспособност е 32 тона, а максималният работен радиус – 60 метра. Zoomlion представи също нови мобилни кранове, багерът ZE80, булдозер, асфалтополагач, грейдер, както и мултифункционалната ротативна сонда ZR220A.

Разбира се, на Bauma China имаше и много западни производители, което неоспоримо доказва интернационалността и важността на събитието като световен форум.

Volvo показа новия си компактен багер EC60C, както и набора от пътностроителна техника, който предлага. Машините, които оформят новото лице на гамата пътностроителни машини, са еднобандажния валяк за почва Volvo SD251DX, двубандажния валяк за асфалт Volvo DD146HF/DD138HFA и асфалтополагача Volvo ABG 8820.

Сред последните новости от компанията, показани на изложението, е също F-серията колесни товарачи, В-серията багери и Е-серията шарнирно съчленени самосвали.

JCB представи новите багери JS Auto, както и две от най-популярните машини – компактния багер 8056 и товарача 3CX. Новият 22-тонен JS220 Auto се захранва от отговарящ на изискванията за отработени газове 128-киловатов двигател Isuzu и се характеризира с подобрен операторски комфорт, отлична експлоатационна надеждност и интелигента система за управление.

Моделът миди-багер 8056 е разработен така, че да отговаря на най-суровите изисквания за устойчивост, здравина и работа при тежки условия. Включва като стандарт подобрена работна конфигурация и климатизация на операторската кабина.

Сред машините, които Liebherr представи на Bauma China, беше огромния 8-осен автокран с висока проходимост, нов кулогран с накланяща се стрела, 40-тонен верижен багер, специализиран мобилен багер за манипулация на материали, компактна смесителна инсталация и последното поколение автобетоносмесители. Най-голямата машина на компанията на изложението беше автокранът LTM 1500-8.1 за всякакви терени, който притежава 7-секционна, 84-метрова телескопична стрела и е с максимална товароподемност 500 тона. Като алтернатива на 84-метровата телескопична стрела LTM 1500 може да използва четирисекционната 50-метрова компактна стрела.

Най-големия хидравличен багер на Liebherr на изложението беше 40-тонния R 944 B Litronic, като бяха представени също последно поколение автобетоносмесители: HTM 1004 с 10 куб.м номинален обем на миксера, на 3-осно шаси и HTM 1204 с 12 куб.м номинален обем на миксера, на 4-осно шаси.

Подемна техника и оборудване за достъп
Manitowoc показа три нови автокрана Dongyue на Bauma China. Компанията наскоро започна да работи съвместно с Tai’an Dongyue Heavy Machinery. Новите кранове са 10-тонният GT-10, 18-тонния GT-18 и GT-25 с товароподемност 25 тона.

Новост от друг член на групата Manitowoc, Potain е MCR225A – кулокран с накланяща се стрела с максимален повдигащ капацитет 14 тона, произведен във фабриката на Manitowoc в Zhangjiagang, Китай.

Grove показа най-тежкия си високопроходим кран- модела RT9130 с капацитет на повдигане 120 тона.

Hitachi Sumitomo представи на изложението 275-тонния верижен кран SCX2800-2 с хидравлична стрела с решетъчна конструкция. В модела е увеличена товароподемността и е подобрен комфорта на оператора, като са засилени мерките за безопасност на работното място. Нов автокран също беше представен от компанията. Моделът е развит като следващо поколение на модела UCX300, като се запазват размерите и максималната товароподемност.

Сред останалите нови кранове на Bauma China бяха 150-тонен верижен модел от Shenyang Sanyo, кулокрановете М1500 и М1200 от SCM.

При оборудването за височинен достъп, Manitou представи новата Maniaccess AETJ серия платформи за хора, както и телескопичните манипулатори MT Privilege. Серията предлага няколко работни височини, включително 17-метров модел. Някои от характеристиките на новите модели са електрическо захранване, мрежест под на кошницата за по-добра видимост, индикатор за волтажа. Като опция се предлага батерия с висок капацитет (360 Ah), 3-D завъртане и работно осветление

Haulotte представи H28 TJ+, който, според представители на компанията, е с повишена производителност в широк кръг от работни приложения. Моделът притежава 6-метрова телескопична стрела, достига максимална височина от 23 метра и има товароподемност до 350 кг. На щанда на Haulotte Group баха показани още автовишката H43 TPX възможност за завътане на360° със симултантни контроли и висок клиранс.

На изложението бяха също електрическата подемна платформа HA15 IP, както и високопроходимия компактен ножичен повдигач 12DX (C12DX). Електрическата ветрикална мачта Star 10, проектирана за работа на височина 10 метра в ограничени вътрешни пространства, също беше на щанда на Haulotte.

Във връзка с придобиването на Bil-Jax, компанията също показа машини от серията “Summit Series.”

Hangzhou Aichi показа набор платформи за достъп, включително вишката HYL5140JGK, монтирана на шаси Dongfeng EQ1141KJ.

Новите продукти от Beijing Jingcheng включват 20 и 55-тонни кранове, монтирани на шаси от камион. Hunan Runshare представи модели платформи за достъп с телескопична и съчленена стрела, като работните височини са между 20 и 40 метра.

Alimak Hek показа новите лебедки CN 450 FC и CN 650 FC. И двата модела се предлагат в конфигурация с една или две карети, като CN 450 FC предлага издигане на два тона при скорост 54 м/мин. На изложението беше също новият Alimak A3 – онлайн система за дистанционно управление и следене на състоянието на височинното оборудване. Чрез e-mail, интернет или мобилен телефон, системата предава информация за работата на машината, броя на пусканията и спиранията, времето на престой и възникнали отклонения от нормалните работни параметри.

JingLong, най-големия китайски производител на лебедки показа серията SCE с капацитет от 5 до 10 тона, както и най-новите си кулокранове.

Пътностроителна техника
На Bauma China Wirtgen Group представи последните машини на трите си марки. Сред новите продукти на Wirtgen е асфалтовата фреза W 150 с широчина на рязане 1.20, 1.30 и 1.50 метра и максимална дълбочина на работа 320мм.

Voegele представи последното поколение асфалтополагач, както и новия Super 1800-2 Spray Jet (SJ) за полагане на тънки пластове асфалт. От Hamm можеше да се види серията HD, включително 1.5-тонния HD 8 и 1.7-тонния HD 10С, които допълват съществуващата гама двубандажни валяци. Изложени бяха 7 от 15-те пътни фрези на Wirtgen, както и пълна гама възлови компоненти. WR 2500 S – най-добре продаваната машина за студено рециклиране и стабилизиране на почва, също взе участие в изложението и, както останалите модели на компанията, е оборудван с микропроцесно управляеми инжекционни системи за вода, битумна емулсия или циментова каша.

Voegele показа моделите S-800, S-1800-2, S2100-2 асфалтополагачи, като специален акцент се постави на новата ергономична и интуитивна оперативна система ErgoPlus.

Gomaco показа полагача Commsnder III – оборудван с контролна система G22, която може да се използва с безжична технология и 3D контролни системи.

14-тонния двубандажен валяк CC624HF на Dynapac същото имаше своята азиатска премиера на Bauma China. Той притежава широчина на барабана от 2.13 метра и създава статичен линеен товар на предния и задния барабан съответно 30 и 26кг/см. DCA-A (Dynapac Compaction Analyzer for Asphalt) се предлага като допълнителна опция към машината, за да осигури информация в реално време за степента на уплътняване, отчитайки температурата на асфалта. Възможно е също оборудването на модела с вградена GPS система за позициониране. Най-новият асфалтополагач на Dynapac – моделът F182CS, който е проектиран за работни ширини до 13.5 метра и капацитет на полагане 900 тона в час, също присъстваше на изложението. Дебелината му на полагане е до 350 мм, а работната скорост достига 23 м/мин.

Друго оборудване
В сектора на фундирането Bauer показа няколко машини, от серията BG.

BSP International наблегна на пилотонабивните си машини и RIC-уплътнители.

Atlas Copco показа хидравличния къртач SB 302, подходящ за багери до 9 тона, както и най-големия си къртач HB 10000 РroCare, както МВ 1500 от средната серия.

Allu представи приставка за пресяване и раздробяване, която може да се използва с багер, товарач или челен товарач и може да пресява, смесва, разделя, подава или товари материал.

Sandvik Mining показа набор от техника включващ сондите DX 700 и D1500, трошачките CH 660, CJ613.