ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 6, ноември 2009

Най-новото при съчленените самосвали

Най-новото при съчленените самосвали

Въпреки перспективата за по-строги закони за емисиите от дизеловите двигатели през 2011 г. и текущите глобални икономически условия, многобройните разработки през тази година показват, че производителите на извозваща техника продължават да предлагат иновативни решения на своите клиенти.

текст инж. Вера Ангелова

Volvo Construction Equipment представи на тазгодишното издание на изложението Интермат системата си за автоматичен контрол на теглителната сила (ATC) – система, която автоматично контролира диференциалите в двигателната система с цел подобряване на ефективността и стойността за клиента.

Тази система се монтира на по-малките платформи – А25 и А30 през последните четири години, но с въвеждането на серията Е за по-големи платформи, тя вече може да бъде част и от системите на големите модели от самосвалите на Volvo - А35 и А40. Чрез АТС от компанията се опитват да намалят разхода на гориво с 5% и износването на гумите също с 5%.

По-късно през годината Volvo представи X "Transport Solutions" – концепция за самосвално шаси за платформите А25 и А30. Концепцията Transport Solutions означава, че клиентите ще имат възможност да поръчват съчленен самосвал без самосвалната част и съответните цилиндри. |Това ще им позволи да бъдат гъвкави и да могат да използват собствени надстройки. Volvo са разработили няколко нови опции за тази концепция, така че ако един клиент иска да монтира подемен или друг механизъм разполага с необходимата гъвкавост да направи това. Ключовият момент в новата разработка е поддържането на универсалност на базовата машина.

Концепцията Transport Solution на Volvo СЕ е ориентирана към клиентите и част от разработките се виждат в някои предишни специални решения, но не и в такава степен. Базирайки се на дългогодишния си опит специалистите от компанията избират настоящия момент за представяне на новата разработка, защото според наблюденията им когато пазарите се забавят интересът и необходимостта от решения според нуждите нарастват.

Размерът е от значение
Bell също се възползва от изложението в Париж, за да представи два нови съчленени самосвала (дъмпери). B25DN е тясна версия на съществуващия B25D, а B45D е съвсем нов модел с капацитет 23 м3, разработен да запълни нишата между самосвалите B40D и B50D на компанията.

С B45D Bell се опитват да представят една напълно нова машина, която дава допълнително предимство на товарните багери. От компанията са се спрели на различна дизайнерска философия с цел да бъде усъвършенстван конструкцията на B45D, за да се гарантира върхова производителност, дълготрайност и абсолютна безопасност.

B45D е базиран на модела B50D на Bell и споделя много от същите доказани компоненти използвани в 5-тонния модел през последните седем години. Съотношенията на диференциала и крайното задвижване са еднакви, както и скъсената щанга и валът на цилиндрите. Двигателят също е 350 kW версия на 390 kW 16 л двигател на Mercedes Benz, използван при B50D.

Мократа дискова спирачна система на всичките шест колелета и активното предно окачване ще бъдат стандартно оборудване за B45D, което – поради ширината и ниския център на гравитация – предполага отлична стабилност.

По-малкият модел B25D, който също беше представен в Париж, е специално разработен за определени европейски пазари. Във Франция, например, се наблюдава нарастваща необходимост от по-тесни ADT за съвкупни обекти, които да могат да бъдат използвани вместо традиционните камиони. Това, до голяма степен, се дължи на факта, че ADT вече са със сертифицирани система за предпазване при преобръщане (ROPS) и конструкция за защита от падащи предмети (FOPS), което позвполява използването им за такива приложения.

Bell ще представи B25DN в европейските страни, където има ограничения за ширината на машините, които се използват на пътя. Стандартният камион е широк 2,6 метра, но с опцията за гуми 20/5R25 ширината може да се намали до 2,55 метра, която отговаря на по-строгите изисквания.

Работата на корпуса
След представянето на Conexpo през миналата година, през настоящата 2009 г. Caterpillar показа своят ADT 740 с увеличен капацитет и в Европа. Освен увеличения размер на кофата до 24 куб.м, моделът ADT 740 разполага с диференциални ключалки, които могат да бъдат отключвани и заключвани по време на работа в трудни условия или на наклони.

Маслено охлажданите съединителни дискове на диференциалните ключалки означават, че оператора може просто да избере ниво на заключване като използва ключ монтиран на контролното табло и след това активира системата само с един крачен бутон, според заложеното в концепцията на Caterpillar.

Маслото над азотнато три-пунктово вибриращо предно окачване предпазва шасито на ADT 740 от шоково натоварване и подобрява возията, увеличавайки комфорта на оператора и производителността на машината. Блоковете на задното окачване са произведени от Caterpillar и жизненият им цикъл е удължен петкратно в сравнение с по-старите модели.

ADT 740 с увеличен капацитет е фабрично снабден с "Cat Product Link", която дава възможност за дистанционен мониторинг с цел спазване на работния график, както и осигуряване на детайлна информация за поддръжката.

JCB също пусна нов корпус, когато представи опцията "нагрят корпус" за 20-тонния ADT 722 с конфигурация на задвижването 6х6. Новата опция позволява чрез насочване на отработената топлина през долната част на корпуса да се гарантира чисто и ефективно освобождаване на материала, дори в студен климат.

JCB предлага три модела шарнирно съчленени самосвали - от 714 с капацитет 13 тона през 16,3 тона 718 до най-големия модел 722. JCB отчитат факта, че съчленения самосвал е изключително гъвкав инструмент, който може да бъде адаптиран към разнообразни приложения. Независимо от състоянието на конструктивния сектор, от компанията се насочват към привличане на интереса на други сектори като манипулирането на отпадъци и рециклирането.

Компактна техника
Компактен самосвал сигурно звучи противоречиво, но датският производител Hydrema е изградил репутацията си в тази пазарна ниша. Най-големият модел на компанията е 20-тонния 922, който беше представен през 2003 г., а 10-тонния 912 е основата на успеха на фирмата.

Моделът 912 е подходящ за много различни приложения и се справя отлично в ситуации, в които операторът се нуждае от слаб земен натиск. На това се основава популярността на модела 912, а през есента на тази година Hydrema пусна напълно новия 912DS.

Новият 912DS е нова окачена "комфортна" версия. Разработен е с идеята при работа да се повиши комфорта на шофьора и контрола на управлението. Очаква се и по-добра производителност от модела, тъй като операторът ще има възможност да кара по-бързо при груб терен.
Проектът DS е реализиран за приблиително 18 месецаи към момента е първият 10-тонен камион с такова ниво на окачване.

Пълното хидродинамично окачване с електронни сензори, които активират нивелирането, е разработено "у дома" и въпреки че има прилики с модела 922, това окачване е създадено специално за по-малката машина.

Окачването на малка машина е много по-трудно от окачването на голям тежък продукт според специалистите по разработка на Hydrema. За да се постигне настоящото нив на комфорта, е трябвало да се разработи изцяло нов проект, принципно различен от този за по-големите машини.

Hydrema в момента оценява тестовия модел на 912DS в собствената си тест база като се посочва, че първоначалните резултати са "много интересни".

Съвместимост
Настройването на системите и компонентите с цел осигуряване на оптимално решение е често срещана цел за производителите, водещо до забележителни ползи за потребителите.

Производителите се стараят през дизайна, инженеринговия и тестовия процес да се гарантира, че всички ключови компоненети на задвижването са съвършено съвместими, за да се осигури най-добрата възвръщаемост на всеки литър използвано гориво.

И в двата самосвала задвижвани с Cummins и MTU инженерните системи за управление са свързани с електронното управление на трансмисията, за да се постигне оптимално функциониране.

Всички ключови компоненти са собствено производство, което дава възможност да се настройва задвижването съобразно параметрите на скоростната кутия и вътрешните загуби. Използваните компоненти за съчленените самосвали са произведени за предварително определена цел и това гарантира 100% контрол върху всяка машина.

Komatsu също проектира и произвежда всички ключови компоненти: двигатели, трансмисии, оси и хидравлика, и се стремят са предлагат максимална надеждност. От компанията използват изключително много информационните технологии, за да оптимизират ефективността на машините си като това включва съвместяване на двигателя, трансмисията и предаването с цел оптимално функциониране.

Подобряване на функционалността
Трудната пазарна ситуация принуждава производителите да работят за подобряване на функционалните характеристики. Търсенето на машини с голям товарен капацитет и ниска мощност води до по-големи полезни товари, което от своя страна оказва голям натиск върху интегритета на компонента.

Производителите работят в посока повишаване на надеждността и подобряване на здравината на основните компоненти, за да предложат по-висока стойност за потребителите.

Водещ принцип е да се запазва началната покупна цена възможно най-конкурентна, което означава преценяване на всички ресурси, осигуряване на ресурси от цял свят и иновативно използване на материалите, най-вече по отношение на загубите от охлаждане и отопление.

Прогноза
Въпреки че пазарът беше ударен от глобалния срив в строителството, недостигът на гуми, който затрудни сектора преди 12 месеца вече не представлява проблем и много производители продължават с подобренията и представянията на нови машини.

Законодателството за емисиите от двигатели ще предизвика нови разработки в близко бъдеще, но дори и настоящите подобрения показват, че предстоят още повече такива за самосвалите произвеждани след 2011 г. свързани не само със съобразяването на двигателите с изискванията за емисии.