ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина III, брой 6, ноември 2009

Intermat 2009 – последни новости при контролните и диагностични системи, компонентите и консумативите

Intermat 2009 – последни новости при контролните и диагностични системи, компонентите и консумативите

Topcon надгради своята система за контрол на машините 3DMC до вариантът 3DMC2, като сред новите характеристики е сензорът "инерция", с помощта на който се подобрява точността на контрол на машината. Като допълнение, в новата конфигурация, комуникационната GPS система позволява до 100 корекции в секунда, спрямо 20 в секунда за предходния модел, което означава по-добър контрол и позволява по-високи оперативни скорости. Това налага потребителите да оборудват машините с новата GPS кутия и също така да използват новия софтуер.

Topcon също разкри партньорство с немска компания, специализирана в производството на софтуер за планиране и визуализация. В сътрудничество с тях ще бъде разработен софтуер и системи, които позволяват интерпретация и презентация на данни, събрани с помощта на технологията Site Link, която обединява данни от няколко машини на една строителна площадка. В крайна сметка целта е данните изцяло да са съвместими с офисния софтуер на изпълнителя или инвеститора.

Друг интересен екземпляр, представен на Intermat от компанията е Topcon Tierra, показан за пръв път пред широката публика през септември миналата година. Системата, която подлежи на надграждане и е съвместима със съществуващи функции, предизвика особен интерес от страна на компаниите за отдаване на машини под наем, като вариант за оборудване на тяхната техника. Системата вече се използва в няколко такива компании от обединеното кралство, включително Hawk Plant Hire, чиито машини работят на строежа на Олимпийския стадион в Лондон.

Trimble състедоточи участието си в изложението върху своята нова технология "Connected Site" - web-базирана система за двупосочен трансфер на данни и комуникация в реално време. От компанията твърдят, че използването на системата на строителните обекти увеличава значително ефективността на работа при всички геодезични работи.

Други продукти от компанията на изложението са новите контролни системи, разработени специално за пътностроителната техника, използвайки опита на компанията при оборудването за земекопни работи.

Друга иновация от компанията е технологията за управление на активите, включваща възможност за дистанционно управление и системи за мониторинг, при които е улеснено преминаването от една машина към друга.

Новата за Intermat компания Actia Automotive представи гамата си от диагностични и електронни системи за строителното оборудване. Един от представителите на тази гама е новият XG Generation – мобилен компютър, проектиран като диагностична работна станция, задоволяваща нуждите на техниците на обекта. Платформата XG Generation може да проверява параметрите на машините дори при трудни условия на работа. Основно преимущество, което изтъкват от компанията производител, е че дисплея е четим, дори при пряка слънчева светлина, благодарение на автоматичните режими на настройка.

С очакваното да влезе в сила през 2011 г. европейско законодателство за машинните емисии, в часност Етап III B от директивата за вредните емисии при строителните машини, изложението Intermat беше важно събитие за новите дизелови технологии. Производителите на строителна техника и всички други заинтересовани специалисти имаха възможност да се запознаят с новите двигатели, от които изберат подходящите за своите нови модели.

Cummins представиха на Intermat своята платформа за двигатели QSL9, 8.9 l, съвместими с изискванията на Етап III B, които заменят сега използваните QSC, 8.3 l. С двигателите QSL9 горната граница на мощността нараства до 283 kW, като върхът на мощността може да достигне до 298 kW. Понастоящем двигателят, съвместим с изискванията на Етап III А разполага с мощност от 272 kW и връх на мощността 280 kW. Компанията очаква нововъведенията да позволят намаляване на потреблението на гориво до 5%, в зависимост от стойностите на мощността на съответния двигател.

Тези нови двигатели са оборудвани с напълно вградена система за въздух от началото до обработката на отработените газове, както и със XPI системата на Cummins за свърхвисоко налягане с директно впръскване на горивото, вграден филтър за частици Cummins и система за рециркулация на охладени отработени газове (EGR).

На изложението в Париж Scania представи своята серия от двигатели, съвместими с изискванията на Етап III B. Три базови блока с мощност от 202 kW и 515 kW бяха представени чрез десет отделни модела двигатели. На изложението бяха представени пет-цилиндровият модел DC9EMS, 9.3 l, шест-цилиндровият DC13EMS, 12.7 l, и DC16EMS, 16.4 l, с V8 конфигурация. Блоковете, цилиндровите линии и буталата са нововъведения. Литражите също са увеличени и всички нови двигатели са снабдени със системата за свърхвисоко налягане с директно впръскване на горивото XPI, която може да оперира при налягане до 2400 bar и е разработена в сътрудничество с фирмата Cummins. Всички двигатели имат устройство за селективна каталитична редукция (SCR), съобразно изискванията на Етап III B.

Perkins представи своята серия двигатели 1200, съвместими с изискванията на Етап III B. Типичен представител на асортимента е 7-литровият, шест-цилиндров, двоен турбо двигател с мощност 225 kW. Той произвежда с +21% по-голяма мощност от понастоящем използваният 5-литров двигател, съвместим с изискванията на Етап III А. На изложението беше представена и версия на "къс ход" - моделът 120E-66TA, който произвежда мощност от 130 kW на базата на литраж от 6.6l.

Olaer Group представи своята нова гама въздушни и маслени охладители за хидравлични системи под формата на продуктовите линии LDC, LHC, LAC и LOC. Друга новост от компанията са сериите диафрагмени акумулатори за превозни средства и товароподемна техника, както и хидропневматични акумулатори с камера за ниски (серията EBV) и високи (сериите EHV/EHVF) налягания, подходящи за добвния и строителния сектор, както и за енергетиката.

Компанията Dana показа своята нова ос Spicer 110, демонстрирана на 3.6-тонен челен товарач. Произведена за компанктни строителни и селскостопански машини, новата ос притежава модулен дизайн с ефективно разстояние от 880 mm или 1530 mm. Барабанна спирачка на предната ос осигурява по-добра ефективност както при работа, така и при нетипични маневри и паркиране.

Друг известен производител на електроника, Brigade Electronics, демонстрира на Intermat своята нова мониторинг система BE-970 FM. Основните й функционални елементи са водоустойчиви и системата е проектирана за транспортни средства и оборудване, кри които операторското място е изложено на действието на атмосферните влияния. Широкият 178 mm TFT LCD, защитен от отблясъци мониторима многообразни възможности за визуализация, включително опцията "картина в картина", която позволява на оператора да наблюдава всички "мъртви полета" в един общ екран. Опции за два или четири наблюдавани обекта в един екран също може да бъдат избрани за по-безопасно маневриране.

Brigade също показа новия монитор BE-870FM с които притежателите на машини могат да ограничат настройките, правени от страна на операторите, като по този начин се предотвратяват повреди на техниката, предизвикани от некомпетентна намеса.

Друга новост на изложението беше Xtreme Backsensе – система за детекция, отчитаща едновременно движещи се и стационарни обекти, при всякакви терени, температури и атмосферни условия.

RDS Technology показа своя асортимент от инструменти за отчитане на теглото, включващи серията Loadlog 500+ за малки товарачни машини с различна конфигурация. Новото софтуерно решение позволява подобрена точност и организираност на данните както за товара в кофата, така и за общия товар, като се компенсира влияниео на външни фактори като промяна на посоката на движение и скоростта на повдигане.

Motec представи своя нов монитор MD3000 с четворен дисплей, който дава възможност на 178-милиметровия екран да се показват четири картини от камерата във всеки един момент. Една от забележителните характеристики е 320000-пикселовия екран с презареждане на 50 кадъра в секунда, което позволява на оператора да управлява предаването по-ефективно и да превключва между различните гледни точки към едно изображение, даващо му по-подробна информация за интересуващата го картина, само с едно докосване на бутон.

Друга новост в Париж беше MC7000 – камера с подобрена видимост. Снабдена с нов сензор, който я прави по-малко чувствителна към отблясъци, камерата генерира ясно изображение, което не се влияе от ярката светлина
Нов продукт на компанията, който също беше представен на изложението беше камерата MC5100, разработена специално за операторите на кранове. MC1500 притежава 18х оптично увеличение и допълнително 12х дигитално интерполиране на изображението. Образно казано, тези параметри позволяват камерата да създаде изображение, позволяващо да се види монета от 60 метра височина.

IFM Electronic представи 32-битовия Classic Controller, който е разработен с идеята да контролира едновременно извършвани операции на машината. Контролерът е снабден с 16 мултифункционални канала за входни данни, има четири CAN – интерефейса и е изключително устойчив на вибрации и удар. Други основни характеристики са големият диапазон на работната температура и компактния корпус със степен на защита IP 67.

Друг интересен продукт на изложението беше новото независимо устройство за мониторинг CrossLog на CC System, което позволява бърз анализ на повреди при машините. Продуктът съответства на изискванията на специфичните стандарти на Европейския Съюз за безопасност, без да ограничава функциите на машината, а дисплеят осигурява наблюдение и контрол на машината. Той също предлага възможност за обработка на информацията за системна диагностика и връзка с други системи, извън конкретната машина.

Kosran представи един иновативен продукт – защитата против кражба Kosran ECV, която е снабдена с интелигентна клапа, спираща достъпа на гориво при непозволено влизане в машината. От компанията твърдят, че системата има 100% успеваемост и ефикасно опазва строителните машини, защото деактивирането й изисква прекалено големи умения и специални инструменти.

Новост на изложението беше клавиатурната система на ECV Comms, която интегрира електромеханичен контрол на машината с управление на активите от дистанция. Тя също позволява на притежателя на дадена машина да я изключва от разстояние, както и да променя PIN-кодове и други параметри и настройки.

Mondial Electronic и Telewalk представиха тяхното глобално телеметрично решение, което освен мониторинг на позицията и статуса, позволява на потребителите да реализира софтуерни обновявания от разстояние, както и да проследява възлови данни и да настройва параметрите на защита от кражба.

В областта на консумативите Michelin представи новата гума XHA2 за малки и средни колесни товарачи, която е подобрена версия на познатата вече XHA. Новата гума в създадена с цел подобряване на продуктивността на машините, безопасността и комфорта на работа. XHA2 предлага +9% удължаване на живота на гумата, чрез използване на ново, ненапукващо се съединение и повече гума по работната повърхнина. Вътрешната структура на гумата е олекотена с използването на много фина стоманена нишка, която предлага отлична устойчивост на износване, а за страничните страни са добавени укрепващи ребра и анти-надраскващи предпазители. Несиметричния дизайн на работната повърхнина драстично намалява вибрациите, а грайфевр на гумата се самопочиства, за да се гарантира добро сцепление.

Една от новите фирми на Intermat беше Solideal Radial General Purpose (SRGP) – производител на гуми за колесни товарачи, шарнирно съчленени самосвали и грейдъри. Нов продукт на компанията е SKSІ за компактни товарачи – асортимент, който осигурява много добро сцепление на машините, отличен комфорт за операторите и подобрено самочистване на грайфера.

Освен гуми, беше показана и гумена верига за поставяне върху гумите на компактни товарачи. Поставянето и свалянето й отнема по-малко от 20 минути и в допълнение се подобрява придвижването и се осигурява до 30% по-хубаво сцепление при всички възможни терени.