Поддръжка: Проверка на филтритеПоддръжката на всяка една строителна машина изисква време, познания и умения, а от качественото й извършване зависят до голяма степен производителността и надеждността при работа. В настоящия материал се спираме на филтриращата система на оборудването и начините за проверка на състоянието й, с цел да бъдем максимално полезни за качествено извършване на техническите обслужвания.
текст инж. Вера Ангелова В днешно време чистотата и контролът на замърсяването са изключително важни за дългия живот на оборудването и за добрата му ефективност. А единственото нещо, което застава между оборудването и пагубните количества прах и замърсяване, е филтриращата система. За да дава добри резултати в борбата с огромното количество градско замърсяване, тя се състои от много и различни по приложение и функции филтри – има филтри за смазка, гориво и ауспух, но в този материал ще обърнем по-голямо внимание на въздушните, хидравличните и вентилационните филтри.
Всмукване на въздух
Пространството в моторното отделение днес е ограничено, независимо дали става дума за камион или строителна машина. Затова, новите решения за въздушните филтри се характеризират с компактен дизайн и високоефективно филтриране, като това гарантира запазване качеството на работата в ограничено пространство.
Значението на въздушния филтър може да се илюстрира лесно с помощта на един пример – по време на изгарянето на един галон (4,54l) дизелово гориво обикновеният двигател ще използва повече от 8 000 галона (36 320l) въздух. И ако в двигателя се всмукне прах, дори и колкото чаена лъжичка, той скоро ще започне да показва признаци на бързо износване и ненавременни аварии. Всичко това превръща филтрирането на поемания от машината въздух във възлов момент на предпазването й от замърсяване. За да даде на офф-роуд машините възможност да “дишат” чисто сред прахта на обектите, повечето производители предлагат три етапа за въздушна филтрация. Тя започва с предварително почистване – циклонен сепаратор или устройство за предварително почистване с много тръби, което изпуска или отделя 75 до 95 процента от най-тежките частици, носени от въздуха. Следва главният филтър, който спира 99,9 процента от останалия прах и вътрешният, вторичен или защитен филтър.
Поддръжката на въздушните филтри също остава неразбрана понякога. Всички експерти по филтрация описват най-лошия си кошмар: човек, който изважда първичния филтър от машината, удря го в бронята, за да падне прахта, или го продухва с въздушен компресор и след това го монтира отново. Тази практика е честа и води до ремонт на двигателя, много по-рано от обикновеното. Отстраняването на прахта чрез удряне на филтъра или чрез продухване с въздушен компресор неизбежно води до събиране на прах по чистата страна на филтъра. А продухването на филтъра с въздух под налягане може да премахне голяма част от прахта, но е и причина част от прахта да прилепне много по-плътно по филтърната тъкан, което още повече влошава нещата.
Има различни видове уреди за предварително почистване. Уредите за предварително почистване под формата на тръба, характерни за извозващите камиони, събират прахта в купа, която просто изпразвате, когато се напълни. Но моделите с две секции, които пречистват посредством струйна помпа или въртяща се перка, не изискват никаква поддръжка.
Първото правило за поддръжката на въздушния филтър е, че колкото по-рядко го сменяте, толкова по-добре. Факт е, че всяко отваряне на отделението води до замърсяване. Някои хора сменят първичния въздушен филтър, когато сменят масления филтър, но това не е редно. По-добрият вариант е да се изчака, докато индикаторът посочи, че е време за смяна. Не можете да прецените дали филтърът е запушен, само като видите колко е замърсен. Ако сменяте въздушните филтри твърде често, всъщност замърсявате двигателя още повече, но твърде големите периоди на смяна също не са за препоръчване, защото вероятността за повреди в двигателя, ако чакате твърде много между две смени на филтъра, е голяма. Затова правилото гласи, че е добре смяната на защитния филтър да се извършва на всеки три или четири смени на първичния филтър.
Хидравлика
Една от най-големите промени при тежкото оборудване през изминалото десетилетие, е преходът от трансмисионно задвижваните хидравлични помпи към буталните помпи. Новите помпи осигуряват на ръчките и лостовете голяма чувствителност по отношение на натоварването, но тази прецизност изисква помпи с голямо налягане, по-малки толеранси и по-чиста хидравлична течност. Буталните помпи с променлива вместимост изискват по-висока чистота от буталните помпи с фиксиран литраж. А приложенията с повече от 3 000psi изискват по-чиста течност от онези под 3 000psi. Освен това, нарастващата популярност на приставките за багери, багери с обратна лопата и с плъзгащо задвижване, позволява голямо замърсяване на хидравличния поток.
Измерването, използвано за точно определяне на чистотата на хидравличната течност, е определено от стандарта ISO 4406, който посочва количеството на частиците в течността. Стандартът разделя частиците на нива 4, 6 и 14 микрона и е изразен като съотношение. Основното, което трябва да се има предвид, е, че всеки път, когато се повиши нивото, например от 16/13 до 17/14, се удвоява количеството на замърсяването в рамките на 6 и 4 микрона. Обратно, когато понижавате нивото, увеличавате чистотата на течността със 100 процента.
С подходяща филтрация хидравличната течност има по-дълъг живот от смазочното масло. За да бъде поддръжката подходяща, е необходим маслен анализ на всеки два до шест месеца, в зависимост от тежестта на приложението, като смяната на филтрите трябва да се извършва на база на падане на налягането и на чистотата на маслото.
Нивото на чистотата по ISO се определя от най-чувствителния компонент на системата. Помпата и цилиндърът в стандартната скоростна кутия обикновено изискват филтър с граница само от 10 микрона, за да се поддържа необходимото равнище на чистота от 19/17/15. От друга страна, сервоклапаните изискват равнища от порядъка 16/14/11, с филтри от 4 микрона. Фактори като налягането и вида на използваната течност (например на база петрол или незапалима течност) също неизменно оказват влияние върху необходимото ниво на чистотата.
За да измерите чистотата на хидравличното масло, е необходимо преброяване на частиците, като част от анализа на маслото. Броячът на частици е скъпо и специализирано оборудване и не е нещо, което ще намерите в магазина на доставчика, но и много дилъри на оборудване и на маслени лаборатории са готови да предоставят брояч на частици, като част от тяхната планирана програма за предоставяне на мостри.
Специалистите по поддръжката от водещите фирми твърдят, че е най-добре да се вземат проби от хидравличното масло, след като двигателят и хидравличната система достигнат работна температура – идеалното време е на обяд, след половин ден работа. По този начин течността е добре отработена и е достатъчно топла, така че елементите на маслената добавка ще бъдат напълно разпръснати и няма да доведат до неточно броене, както може да се случи със студена хидравлична течност.
Информацията за чистотата на хидравличната течност е ключът към избора на подходящия филтър и към оценяването на ефективността на хидравличните филтри и на процедурите за контрол на замърсяването. Всеки път, когато отваряте хидравличната система, било просто, за да смените маркуч, да поправите помпа или мотор, или за да поставите нов хидравличен цилиндър, трябва да превключите от обикновения хидравличен филтър към така наречения почистващ филтър.
Почистващият филтър прилича на обикновения филтър, но филтрира до фини нива – обикновено 6 до 10 микрона, и се оставя в машината за 250 часа, или до постигане на желаната чистота, след което се поставя обикновен филтър до 25 микрона.
Важно е да се запомни, че веднъж след като е постигната желаната чистота на течността, не е нужно да се използва финия почистващ филтър, тъй като той ще се запушва по-бързо и ще трябва да бъде сменян по-често.
При избора на най-подходящия филтър за вашите нужди се налага да направите баланс между разхода за филтъра и ползите от него. Когато вземате някои изключително високоефективни филтри, работите изцяло със синтетична среда, което оскъпява продукта.
Хидравличните системи са чувствителни към изпускане на налягане и замърсяване. В резултат на това има широка гама хидравлични филтри, които използват по-скъпа синтетична среда. Филтърът с целулозна среда може да бъде също толкова ефективен до около 10 микрона и струва по-малко от филтъра със синтетична среда, но обикновено изпуска повече налягане. Но за малко по-голям разход, синтетичната среда ще ви позволи да филтрирате до по-фино ниво, без нарушаване на потока. На практика това означава, че ще имате по-чиста хидравлична течност и удължен живот на елемента. Документирано е 50-процентно редуциране на износването на частите на хидравличната система, като са преминали от целулозен филтър до 25 микрона към изцяло синтетичен филтър до 10 микрона.
Вентилиращи филтри
В една тежка машина има няколко места, които изискват вентилиращи филтри, и ако в миналото вниманието към тях беше недостатъчно и те бяха често пренебрегван елемент, то днес отношението е съвсем различно.
Преди три години бяха проведени някои тестове, които показаха, че вентилиращите филтри могат да бъдат основен източник на замърсяване за някои машини и приложения. В някои случаи те не са нищо друго, освен стоманена вата в метална кутия. Тази конструкция обикновено не отнема нищо от прашната среда. И ако говорим за хидравлична система, която се загрява и охлажда, а цилиндрите се пълнят и изпразват, количеството на въздуха, всмукан в резервоара, е голямо. Следователно, използването на неподходящи вентилиращи филтри оказва голямо влияние върху общата чистота в системата.
Един от вариантите положението да бъде подобрено, е да бъде избран вентилиращ филтър с диапазон на микроните, който съответства на първичния филтър за това отделение.
В някои случаи за вентилиращите филтри се препоръчват изсушители – химикали, които абсорбират и спират влагата. Разбира се, това не е универсално правило. Ако компонентите се нуждаят от хидравлична течност, която емулгира водата в маслото, тогава маслото предпазва водата. Ако елементите се нуждаят от масло, което не е емулгиращо, тогава вентилиращите филтри с изсушители могат да бъдат от полза и да намалят работата на обикновения филтър по отстраняване на водата.26/02/2010 |