ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 1, февруари 2010

Избор на гаечен ключ

В строително-монтажните работи, както в много други сфери на производството, гаечният ключ е един от ръчните инструменти с най-широко приложение. Затова е важно изборът му да е съобразен с естеството на работата, с натовареността на работния процес и персоналните изисквания на оператора. В настоящия материал предлагаме основни насоки към този избор.

текст инж. Вера Ангелова

Колкото повече ключът приляга към скобата, толкова е по-малка вероятността от увреждане на скобата. По-новите модели ключове разпределят натоварването върху по-голяма площ от скобата.

Всички вложки се износват с времето и няма да прилягат към скобата толкова здраво, колкото в началото. Износените вложки трябва да се подменят, особено когато се използват на много здрави или 12-пунктови скоби.

Износените вложки са по-слаби и е по-вероятно да загладят ръбовете на скобите. Не се занимавайте с вложката, когато видите, че резбата е износена или хлабава или ако двигателната повърхност на вложката е разхлабена.

Ако трябва да работите по износена скоба е по-добре да използвате 6-пунктова вложка вместо 12-пунктова. Или използвайте ударна вложка, която е по-здрава от ръчната.

Повечето вложки се предлагат с поне три размера за държач. Например, 9/16” вложка се предлага с три размера за държач: 1/4”, 3/8” и 1/2”.

Вложката за държач 1/4” е подходяща за най-тесните места, но дръжката на ключа е прекалено къса за голямо натоварване. За сравнение, вложката за 3/8” е 25 процента по-здрава от вложката за държач 1/4”, а вложката за държач 1/2”е 21 процента по-здрава от вложката за размер 3/8”.

Дължината на дръжката е добър показател за избора на ключ. Изберете достатъчно дълга дръжка, която да осигурява необходимото лостово предаване, но не толкова дълга, че да счупи вложката поради претоварване.

Ако скобата не може да бъде завъртяна със съответния размер дръжка за тази конкретна вложка, използвайте по-голям държач и вложка. Удрянето на дръжката с чук или използването на по-евтин лост трябва да се избягва, защото може да претовари ключа.

Новите поколения ключове
Тенденциите за максимална ергономия и производителност, неизменно засягат и производителите на ръчни ключове. Новите модели се предлагат със задържащ механизъм, могат да бъдат от “бързите”, без ограничител, или с други иновативни характеристики, от които напоследък изобилства индустрията за инструменти.

Тези еволюционни промени на традиционните ключове правят работата с тях още по-бърза и по-лесна.

Ключовете с ограничител и задържащ механизъм комбинират опростения профил и малкото тегло на традиционния комбиниран ключ с бързината на ключа със задържащ механизъм.

Приемани първоначално с недоверие от механиците, заради съмненията в издръжливостта на задържащия механизъм, новите ключове с ограничител и задържащ механизъм вече са задължителен елемент в много кутии за инструменти.

Те не са предназначени за разхлабване на гайки или болтове, работещи при тежко работно натоварване. Въпреки че изискват по-голямо усилие за усукване, в действителност са предназначени за бързо отстраняване или монтиране на свързващи елементи. Тези ключове са леки, не заемат толкова място, колкото гаечните ключове, удобни са за тесни места и с тях се работи лесно и балансирано.

Ключовете с ограничител и задържащ механизъм са три основни модела: с плоска, извита или въртяща глава. Плоските ключове с ограничител и задържащ механизъм не могат да обръщат посоката на задържащия механизъм. Механикът обръща посоката на задържащия механизъм, просто като обърне ключа. Извитата глава на ключовете с ограничител и задържащ механизъм е разположена под ъгъл 10 до 15 градуса спрямо дръжката на ключа. Това дава по-голямо „поле за изява“ на работниците, когато завиват скоби близко до плоски повърхности или до препятствия. Въртящата се глава е закрепена в основата на главата и позволява движение от 180 градуса.

Ключовете с ограничител и задържащ механизъм, с извита и въртяща се глава, използват превключващ механизъм за смяна на посоката. Някои използват крилен лост, други са снабдени с болт или щифт. Част от крилните лостове са пластмасови, докато други са метални и най-често са по-здрави. Някои от лостовете са монтирани на едно ниво с главата на ключа или са с много опростен профил. Поради тази причина с тях се работи лесно, когато ръцете на оператора са мазни или влажни.

При всички положения, преди покупка на такъв инструмент, трябва да се убедите, че превключващият механизъм е здрав и работи безпроблемно.

Някои механизми за смяна на посоката са монтирани доста високо над повърхността на дръжката, така че да могат лесно да се бутат или обръщат в тесни места. Бутоните за натискане и дръпване, разположени странично по главите на ключовете със задържащ механизъм, могат по невнимание да обърнат посоките, ако главата на ключа се допре до твърда повърхност в края на движението. Превключващите механизми трябва да са с къси, малки бутони, разположени така, че да не създават много вибрации по време на работата.

Задържащият механизъм при този вид ключове може да бъде с фини или едри зъбци. Моделите с фини зъбци позволяват механизмът да бъде наместван с движение на дръжката на не повече от 5 градуса. Инструментите с едри зъбци изискват движение на дръжката от 10 до 15 градуса за наместване на механизма, но могат да издържат по-голям усукващ момент.

Дали зъбците са едри или фини може да разберете, като поставите пръст в главата, все едно е болтова глава и раздвижите задържащия механизъм. При работа в тесни места и с малки скоби, които не изискват голямо усукване, вероятно ще е по-добре да изберете механизъм с фини зъбци. Ако ви е необходимо пространство и ще работите с по-големи скоби, тогава е по-добре да използвате механизъм с едри зъбци. За индустриални приложения са предпочитани механизмите с едри зъбци.

И накрая, когато избираме ключ с ограничител и задържащ механизъм, трябва да преценим дали да използваме шестограм или дванадесетограм. Шестограмът е по-издръжлив, може да понесе по-силно усукване и е по-подходящ за завиване на болтове или гайки. 12-тограмите, от своя страна, са по-гъвкави. Докато шестограмът е подходящ само за шестоъгълни гайки, 12-тограмът е подходящ за 4-, 5-, 6- или 8-стенна гайка, но има вероятност по-лесно да ги заобли, защото не притежава “плътността” на 6-тограма. Дали ще използвате 6-тограм или 12-тограм зависи главно от това, дали и по какъв начин възнамерявате да използвате ключа.

Френски ключове с широк отвор
Много производители на инструменти вече предлагат комбинирани ключове със “скоростни” челюсти на отвора. Твърди се, че скъсените челюсти позволяват по-бързо наместване на ключа и приближават скоростта на работа към тази на ключ със задвижващ механизъм.

Този вид инструменти са предназначени главно за тесни места, където няма място за използване на ключ със задвижващ механизъм. Вместо да отстранявате напълно френския ключ от скобата и да го намествате отново, само го издърпвате леко, докато го въртите и той самичък се намества.

Стандартните френски ключове са “извити”, за да се подобри работата с тях. Малките зъбци, добавени към вътрешните челюсти на френските ключове, се представят като “неплъзгащи” или “антиплъзгащи”. При много от тези френски ключове е използвана специална геометрия, за да захващат плоската част на гайките, а не ъглите, като малките зъбци увеличават захвата на тези плоски части.

Работниците, които редовно затягат хромирани или полирани фитинги, трябва да знаят, че малките зъбци могат да надраскат скобите. Ако монтирате орнаментни или декоративни скоби, препоръчително е да изберете гаечен ключ с гладки челюсти, или да ограничите използването на затворен ключ само до финалната фаза, за да намалите надраскването.

Последна преценка
Освен новият дизайн на гаечните ключове, има и други неща, които трябва да се преценят, когато избирате такъв вид инструмент.

Специалистите твърдят, че кованите ключове са по-издръжливи от сечените. Последните са по-меки и по-податливи на огъване по време на усукването. Цената обикновено е добър индикатор за качеството на ключа. Ключовете с по-добра и по-здрава металургия са по-скъпи от нискокачествените гаечни ключове. Освен това, всеки гаечен ключ, който си струва да бъде днес на пазара, е с доживотна гаранция, която напълно оправдава малко по-високата първоначална цена.

Разход, който има най-малко отношение към трайността на ключа, е финишната обработка. Полираните с хром ключове струват повече от сатинираните ключове, които пък са по-скъпи от ключовете, обработени с “пясък”.

Няма реална разлика в качеството на ключа, независимо дали е полиран хром или е обработван с пясък. Единствената разлика е във външния вид, в това, колко лесно се почистват и може би в това, колко се плъзгат, когато са намаслени. Обработеният с пясък или с черен оксид ключ може да е по-малко хлъзгав от полирания хром.

И накрая, трябва да прецените как ви “приляга” ключът. Някои ключове имат квадратни ръбове по дръжката. Други модели имат обли ръбове, а трети са с по-заострени ръбове. Формата на ръбовете няма никакво отношение към работата или издръжливостта, но е много важна за комфорта на работника.

Редно е, преди покупка ключът да се изпробва на затегната скоба и да се прецени дали е удобен за ръката, когато се прави усукване.

Безопасност при работа
Всеки супервайзер или технически ръководител знае, че дори инструментите да са избрани оптимално, съобразно вида на работата, работниците често се опитват да ги използват за работа, която е коренно различна от предназначението им.

Специалистите дават полезни съвети, които могат да помогнат на работниците да използват гаечните ключове оптимално и по предназначение.
1. При работа е редно винаги да носите предпазни очила.
2. Никога не използвайте нискокачествени лостове или чукове.
3. Проверявайте и не използвайте изкривени, износени или напукани инструменти.
4. Избирайте възможно най-големия размер гедоре, подходящ за работата.
5. Не използвайте метрични вложки с английски скоби или обратно.
6. Поставяйте вложката по цялата скоба.
7. Тресчотката или гедорето са по-издръжливи и е по-малко вероятно да се плъзгат по скобата, в сравнение с гайковертните, френските ключове или ключовете без ограничител.
8. Избягвайте пресукването. Използвайте динамометричен ключ, за да постигнете точно необходимото усукване.
9. Не използвайте динамометричен мултипликатор, когато отстранявате скобите. Усукващият момент при отстраняването може да бъде два пъти по-голям от усукването при стягането, което може да претовари динамометричния мултипликатор.