Продуктов скенер ПЪТИЩАВ настоящото издание на рубриката Продуктов скенер разглеждаме накратко приоритетите на развитието на пътната инфраструктура в страната и правим преглед на някои от предлаганите на пазара материали, машини, инсталации, измервателни и контролни инструменти и функционални елементи, използвани при полагане на пътни настилки, експлоатация и поддръжка на ПЪТИЩА.
текст инж. Вера Ангелова Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. е една от седемте оперативни програми на Република България, които се финансират от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС. Тя е също и оперативната програма с най-голям бюджет в България - 2 003 481 163.68 евро.
Специфичното в ОП „Транспорт” е предварителното определяне на конкретните бенефициенти по проектите и предварителното приоритизиране на индикативен списък с инфраструктурни проекти, предвидени за финансиране от програмата.
Национална агенция Пътна Инфраструктура е единственият бенефициент по Приоритетна Ос II “Развитие на пътна инфраструктура през главните национални и пан-европейски транспортни коридори”.
Цел на приоритетната ос е изграждане и развитие на ключовите пътни инфраструктурни връзки от национално, транс-гранично и европейско значение и подобряване на оперативната съвместимост на основните пътни артерии.
Най-важните дейности по тази приоритетна ос са изграждане на нови и рехабилитация и модернизация на съществуващи автомагистрали и първокласни пътища от национално и европейско значение, по протежение на транс-европейската транспортна мрежа, както и пътни отсечки, свързващи основната пътна мрежа на България с тези на съседните страни.
Приоритетен инфраструктурен проект е автомагистрала Тракия като част от общоевропейския транспортен коридор VІІІ и Транс-европейската магистрала. Общата й дължина е 360.1 км, от които до този момент са построени и пуснати в експлоатация 245 км, оставащите 115,1 км предстои да бъдат изградени със средства от ОП „Транспорт”.
Автомагистрала Струма е част от Транс-европейската транспортна мрежа по направление на общоевропейски транспортен коридор ІV в отсечката от пътен възел Даскалово до ГКПП Кулата. Остават за изграждане 132 км от Долна Диканя до ГКПП Кулата, разделени на четири участъка.
Автомагистрала Марица е разположена по протежение на Транс-европейската транспортна мрежа и ще свързва автомагистрала Тракия при възел Оризово с Капитан Андреево на българо-турската граница. Проектът включва ново строителство на 67 км магистрален участък, започващ от края на вече завършената част от автомагистрала Марица при км 5+100 и завършващ в началото на магистрален участък Харманли-Любимец, който е в процес на изграждане. Изпълнението на проекта ще доведе до намаляване на времето за пътуване и ще повиши както комфорта при пътуване, така и безопасността.
Изграждането на Автомагистрала Хемус в участъка „Софийски околовръстен път- пътен възел Яна” от км 0 до км 8+460 също е сред приоритетните проекти. Тази връзка се явява част от Транс-европейски транспортен коридор IV. Новият участък с дължина 8,5 км и ще свърже съществуващият участък от автомагистрала Хемус с околовръстния път на София. Строителството на новия участък ще доведе до значително намаляване интензитета на трафика, обособен между път Е79 Ботевград – София и път I–6 София – Бургас. Много важна цел на този проект е да се подобри екологичната обстановка в тази зона, както и да се увеличи сигурността при пътуването.
Други проекти, по които предстои стартиране на тръжни процедури са: път I-5 Кърджали – Подкова; модернизиране на участък от път I-1 (Е-79) Враца- Ботевград; път Е-79, Видин – Монтана (Димово-Бела-Руженци).
Освен ОП „Транспорт”, Национална агенция Пътна Инфраструктура има амбициозни планове и проекти и по ОП „Регионално развитие”, програма „Капитално строителство” и програма “Основен ремонт”.
Изграждането на пътища с национално и европейско значение е комплексна и отговорна инженерна задача, която включва прецизна геодезическа работа, свързана с много нивелация, земни работи с големи обеми, уплътняване на почви, полагане на пътни настилки, оформяне на пътния профил, нанасяне на адекватна пътна маркировка и сигнализация и още множество съпътстващи процеси и операции. За да бъде качеството на готовият път съответстващо на наложения в другите страни от Европейския Съюз стандарт и да бъдат спазени сроковете за изпълнение, е необходима много стриктна организация и ефективна технология и механизация.
Поддръжката на настилките във времето също изисква правилен технологичен и организационен подход и използване на съвременни материали, машини и методи на работа.
Серия дигитални нивелири SPRINTER
Обновената строителна серия дигитални нивелири SPRINTER 150M/250M от последно поколение е много добро решение за геодезическата работа в пътното строителство, която е свързана с много нивелация. Чрез технологията за дигитално отчитане по лата с бар-код се постига средна квадратна грешка на 1 км двойно пронивелирано разстояние от ± 1,5мм; ±1мм; (±0,7мм с несгъваема лата), съответно за различните модели от серията. Нивелирът позволява визури до 100м, като необходимото време за отчитане е <3сек. Вграденият магнитен компенсатор корегира грешките от грубо хоризонтиране и увеличава ефективността на уреда и надеждността на резултатите. Вградената вътрешна памет позволява автоматичен запис на 1000 измервания, като резултатите могат да бъдат прехвърляни посредством USB кабел на PC за обработка. Всички модели са с командно меню на български език и се предлагат от фирма ГЕО-Иванов.
Грейдери серия G от Volvo CE
Volvo СЕ е един от най-големите световните производители на грейдери, като гамата включва седем модела между 15 800 kg и 22 100 kg. Volvo предлага три мощностни режима на двигателите си, което осигурява максимална производителност при минимален разход на гориво, като машината се адаптира според външното съпротивление. Моделите G946 и G976 притежават система AWD, която позволява да се избере формула на задвижване на машината. Чрез хидростатична система е възможно двигателен мост да е само предния, което осигурява много ниска скорост на движение и изключително прецизно подравняване на терена. За България интерес представлява 17.3- тонният моделG946, задвижван от 6-цилиндров, 7,2 l двигател Volvo D7E с максимална мощност 242 hp при 1800 rpm, и притежаващ максимална сила на избутване на работното гребло 16 671 kg.
Челюстни и конусни трошачки TRIO
TRIO предлагат и инсталират цялостни решения за питатели, челюстни, конусни и роторни трошачки; пресевни и промивни инсталации в конфигурации в зависимост от търсеното приложение и производителност.
TRIO ПРОДЪКТС предлагат челюстни трошачки с работно тегло до 80,000 кг и конусни трошачки с тегло до 79,000 кг. Челюстните и конусни трошачки TRIO са доказали качествата си в производство на висококачествени инертни материали, дори при най-тежките условия.
Трошачните инсталации TRIO са конструирани за дълъг работен живот при екстремни експлоатационни натоварвания. Голямата производствена гама на TRIO позволява гъвкави решения при оборудване на цялостни инсталации. Допълнително, те могат да се монтират към съществуващи вече инсталации, замествайки вече съществуващо оборудване на други производители.
LINTEC – асфалто-смесителни инсталации
LINTEC развива, проектира и конструира на първата в света ISO сертифицирана асфалто-смесителна инсталация с вибрираща пресевна повърхност за традиционните и класически пазари.
POWERTEK България, заедно с германския си партньор LINTEC представя на пазара технология за качествения асфалт. Базите на LINTEC са известни със своята компактност, възможност за бърз монтаж и лесно демонтиране, ниски транспортни разходи, не изискват бетонов фундамент. Базите работят с доказана енергийна ефективност и нисък разход на гориво, компоненти с дълъг живот, ниски нива на шум, прах и миризми, лесен достъп за поддръжка. Оборудването е защитено в предпазни контейнери. Въвеждането на двойно пресяващия барабан и първата в света асфалтова база в 100% ISO контейнери принадлежи на LINTEC.
BENNINGHOVEN Асфалтосмесител Concept 240 т/ч
Полу-мобилната инсталация на метални фундаменти се произвежда основно с 3 производителности: 160, 240 и 320 т/ч. Сушилният барабан с дебелина на стената 12 мм в комбинация с горелката на природна газ и дизел „Benninghoven RAX JET Turbo” осигуряват висок КПД и нисък разход на гориво. Филтърът прочиства отделните ръкави с атмосферен въздух при ниска температура на изходящите от сушилния барабан газове, което води до дълъг експлоатационен живот на ръкавите. Смесителната кула от тежка метална конструкция е оборудвана с 6-площно сито и топли бункери с капацитет 60 тона. Подаването на студен рециклиран асфалт е в 3-тоновата мешалка. До стандартните бункери за готова смес с вместимост 165 тона/3 камери са инсталирани 2 кръгли силоза по 70 тона за складиране на асфалт с продължителност до 72 часа. Компютърното управление „Benninghoven BLS 3000” е изцяло на български език и разполага с модемна връзка за сервиз и диагностициране директно от централата в Германия.
Автоматичен уред, производство на фирма CONTROLS, за уплътняване на асфалтови проби при подготвянето им за тест "Marshall"
Уредът автоматично уплътнява пробата и спира след предварително зададения брой на ударите. Калъпът се задържа на позиция чрез бързо затягащо устройство. Механизмът на изпускане е приспособен така, че чукът да пада на едно и също разстояние на всеки удар. Уредът включва ламиниран блок от твърда дървесина. Три предпазни устройства спират изпускащия механизъм, когато чукът не е в начална позиция.
Характеристики: Автоматичен контрол; Напълно безопасен за оператора при работа; Дигитална "touch button" конзола; Повдигащо устройство на чука; Постоянна височина на изпускане; Лесна подмяна на системата на чука; Нова система за заключване на калъпа; Модерен и надежден дизайн, осигуряващ дълъг експлоатационен период на уреда; Шумоизолираща кабина.
Геодезически инструменти и системи за автоматизация Topcon
Геодезическите инструменти Topcon и системите за автоматизация на строителни машини осигуряват прецизно управление, гарантират висока точност на работа и значителен ръст на производителността. Те позволяват пълна автоматизация на работата на булдозери, грейдери, багери, асфалтополагащи и други строителни машини. Системите TOPCON са лесни за експлоатация и достатъчно универсални за решаването на широк спектър от най – сложни задачи на всяка строителна площадка в съвременните условия на съкратени срокове и бюджети.
Вибрационни валяци CAT
CAT вибрационните валяци за почва включват 15 модела с работно тегло от 7 до 18,8 т и широчина на барабана от 1,70 до 2,13 м. Машините са с дизелови двигатели CAT С6,6 и С4,4 с технология ACERT за оптимална мощност и икономия на гориво. Системата за задвижване е с две помпи за максимален въртящ момент и непрекъсната тягова мощност към хидромотора на барабана и този на моста на задните колела. Конкурентно предимство е и вибрационната им система с метални дебалансиращи сфери, движещи се в масло, която е капсулована и позволява удължаване на интервала за смяна на маслото на 3 г. или 3000 м.ч.
CAT вибрационните валяци за асфалт са с раб. тегло от 1,6 до 11,7 т и широчина на барабана от 0,8 до 2 м. Възможността за избор на две честоти на вибрационната им система (при повечето модели) гарантира достигането на необходимото уплътняване на материала само с няколко работни хода.
Валяци DYNAPAC
Със своята пълна гама валяци – еднобандажни вибрационни валяци за уплътняване на земни маси (с работни тегла от 4 до 27 тона), двубандажни асфалтови валяци (1,6 – 17,0 тона), както и статични валяци с пневматични гуми ( до 27 тона) – Dynapac практически осигурявa решение за всякакъв вид проекти, изискващи качествено уплътняване на асфалт или насипи. Машините се характеризират с оптимално съотношение на статична и вибрираща маса, оптимално подбрани вибрационни параметри, надеждни и икономични двигатели, висококачествени хидравлични компоненти, високо ниво на комфорт за оператора, ефективни микропроцесорни системи за управление. Сред допълнителните опции, от които клиентите могат да избират, са включени и най-съвременни системи за контрол на уплътнението.
Двубандажен валяк JCB VMT860
Терра България и JCB Vibromax представят новия двубандажен валяк VMT860. Задвижван от дизеловия двигател на JCB с рекордно ниска консумация на гориво, моделът може да работи с висока амплитуда при ниска честота на вибрация за уплътняване на големи площи асфалт или почва, както и при оптимална амплитуда и висока честота за стандартна работа на асфалт. Основно е предназначен за уплътняване пътни основи и асфалт (като дворове, пътища, квартални улици, паркинги и летища). Ширината на бандажа е 1675mm, а стандартното теглото на машината е 8750 kg. Вибрацията се създава посредством единичен вал с преобръщащи се тежести, който позволява максимални уплътнителни характеристики при минимална поддръжка. Електрически управляемото хидростатично задвижване осигурява възможности за включване на вибрацията на предния, задния или двата барабана едновременно.
GRACO ThermoLazer
Машината за нанасяне на хоризонтална пътна маркировка GRACO ThermoLazer работи с горещ термопластик и е създадена с идеята да отговори на непрекъснато растящите изисквания към съвременните пътни маркировки-трайност, високо съпротивление при хлъзгане, увеличена дневна и нощна видимост при мокра настилка, устойчивост на променящи се атмосферни условия. Машината разполага с бункер с капацитет 135кг., двойна горелка, работеща с пропан- бутан и с мощност 20,000 BTU и инфрачервено контролиране на температурата. На българския пазар ThermoLazer се предлага от ГРАБКО– официален дистрибутор на GRACO за България.
Последователна система EXPORT
Последователните системи са изключително важни за ясното насочване на шофьорите и лесното ориентиране в опасната ситуация. Последователната система EXPORT е предназначена да указва на приближаващите превозни средства промяна на лентата за движение или завой. Настроена на опцията светлинна вълна, последователната система образува упътваща светлина, която сигнализира на превозните средства за наличието на препятствия и в същото време указва посоката, в която трябва да се отклонят.
Модел на работа: Мигащи в последователност 5 до 10 лампи свързани помежду си с кабел, по който се предава сигнала (от първата към всяка следваща лампа); Брой присветвания в мин.: 33 - 60 - 95 в зависимост от избраната скорост; Източник на светлина: лампа съставена от 120 светодиода (в съответствие с EN 12352 - L8H клас); Фото сензор: автоматично настройване на силата на светене.08/03/2010 |