Складовото оборудване съвременни концепции за управление на машинитеЦелта на новите концепции за управление, към които днес постепенно преминават всички водещи производители е да бъде облекчена работата на оператора. Купувачите на специализиран складов транспорт вече привикнаха добре познатите хидравлични лостове да се заменят с мини лостове и джойстик, които често са вградени в удължени подлакътници на седалката на оператора.
Как са приложени тези концепции от различните компании и какви са особеностите, можете да научите от тази статия.
текст инж. Вера Ангелова Ергономията е важен аспект при създаването на всяка съвременна техника. Това важи и за виличните товарачи. Фирмите-производители на такъв вид техника знаят добре, че на практика производителността зависи не само от чисто техническите възможности на оборудването, но и от това, колко е уморен психически и физически операторът на машината и колко дълго може да работи с достатъчно внимание и концентрация на силите. Затова елементите за управление на машината често играят определяща роля. По тази причина при новите поколения машини, традиционните лостове за управление на функциите вдигане и накланяне на мачтата, често се заменят с такива миниатюрни елементи за управление като джойстик или клавишни превключватели, чието преимущество при интензивен работен процес е очевидно.
Производителите на подемна техника се съобразяват с препоръките на специалистите по безопасни и здравословни условия на труд, според които традиционните елементи за управление не са безопасни за здравето при продължителен работен цикъл. За да приведе в действие управляващия лост, водачът трябва силно да се наклони напред. Раменният пояс се натоварва много силно, а дясната ръка, която прави основните усилия при изпълнение на операцията, се напряга, защото няма достатъчна опора. Водачът изпълнява за 8–часов работен ден тези операции безброй пъти, което води до физическа умора и натрупване на напрежение. В тази връзка, е логично да се разположат контролните елементи на машината така, че ръката надеждно да се опира на подлакътника на седалката и да не се мести по хоризонтала или вертикала. Затова и органите за управление трябва да получат принципно друг вид и форма, за което е помогнала електрохидравликата, залегнала в нова концепция за управление, наречена “Lift by Wire”, аналогична на революционната система “Drive by Wire” в автомобилостроенето.
Концепцията “Lift by Wire”, (известна още като “Х by Wire“), буквално означава “повдигане с помощта на електрониката” и благодарение на нея стана възможно не само разполагането на елементите за управление на нужното за конструкторите място в машината, но и да се намалят значително усилията на оператора при включване на хидравличните функции.
Една концепция - много алтернативи
С появата си, концепцията “Х by Wire“ вдъхновява веднага водещите компании за модернизиране на оборудването. Но тази иновативна идея бива реализирана по различен начин от различните производители, което се отразява на производствените им стратегии. Някои фирми оборудват серийното си производство машини с клавишни превключватели, а други, не толкова решителни в иновациите, ги предлагат като един от вариантите за използване, заедно с лостовете.
Характерен пример за разликата в подходите може да послужи продукцията, произвеждана от лидерите на пазара. Така ричтракът, серия REFLEX на фирма ВТ, е оборудван серийно с клавишни превключватели, които, според производителя, правят възможно плавното и много точно управление на хидравличните функции и не изискват от водача големи физически усилия. Компанията LINDЕ обратно, дава възможност на своите купувачи да изберат един от трите варианта на изпълнение на виличния товарач с противотежест. Основната част от моделите, които както и преди, се произвеждат с механични превключватели за хидравличните лостове, според специалистите на компанията, осигуряват високочувствително, надеждно и бързо стартиране на механизмите. Малко по-малък е делът на машините, оборудвани с джойстик или с четири клавишни превключватели, които са разположени върху десния подлакътник на ергономичната, регулираща се седалка на водача. Компанията има намерение и в бъдеще да предлага и трите концепции за управление, тъй като купувачите предпочитат една или друга алтернатива, изхождайки от конкретните условия на приложение.
По-различно е положението с моделите, оборудвани с издигната мачта, които за разлика от виличните товарачи с противотежест много по-често се търсят за работа с непрекъснат 8-часов работен ден. В този клас машини също може да се избира между джойстик и лост, но делът на машините, произвеждани с джойстик е около 80% и само 20% от купувачите предпочитат моделите с лостово управление.
Известната немска компания JUNGHEINRICH е една от първите, която започна да разработва нови системи за управление на виличните товарачи. Преди няколко години тя е предоставя на потребителите да оценят система за управление, наречена MULTI PILOT, имаща джойстик, който е като че ли продължение на конзолата на седалката. Операторът не трябва да си повдига ръката, когато извършва манипулации с джойстика. Едновременно с функциите вдигане-спускане на вилиците и накланяне на мачтата, джойстикът изпълнява операция за странично преместване на каретката, включва звуковия сигнал, избира посоката на движение. Това облекчава работата на оператора и увеличава производителността на машината, но както показва практиката необходими са определено навик и опит при работа с джойстик.
Резултатите от проведени тестове с ричтрак модел ETV 214 на фирмата JUNGHEINRICH показват, че за товарач, който се управлява постоянно от един водач, многофункционалният блок на управление ще му донесе повишаване на неговата производителност, докато традиционната концепция за управление е най-добрият избор за това оборудване, чиито водачи се сменят от време на време или се дават под аренда товарачи.
При товарачите на фирмата LINDE водачът въздейства върху елeктронното управление на хидравликата чрез два централни или отделни мини–лостове за управление на системата LINDE-LOAD-CONTROL, които са вградени в широк регулируем подлакътник и могат просто и точно да се управляват с леко натискане на пръстите. Разходът на физически усилия при действието на LINDE-LOAD-CONTROL намалява с 80% в сравнение с механичните лостове. Амплитудата на движение на ръцете, необходима за включване при повишена чувствителност, намалява почти двойно.
Левият лост от системата за управление отговаря за вдигане и отпускане на вилиците, както и за наклона на мачтата. Той е изпълнен като комбиниран орган на управление и затова двете функции могат да бъдат стартирани едновременно. Десният лост за управление отговаря за такива допълнителни функции като странично преместване на вилиците и захващането. Едновременното сработване на двата лоста е изключено от съображения за безопасност. LINDE съзнателно се отказва от възможността за едновременно включване с един орган на управление на няколко функции, противно на това, което предлага в своя MULTI PILOT JUNGHEINRICH. Така, в определен смисъл, продължава да развива традиционната логика за управление. Според конструкторите на LINDE така се изключва вероятността от грешни действия при управление и се дава възможност на водача по-добре да усеща машината и да контролира точността на изпълнение на операциите, дори ако работи с ръкавици.
Допълнително предимство на тази концепция е, според представители на компанията, повишената безопасност при възможна повреда на управлението: всички електронни компоненти са дублирани и са изпълнени в отделни контури. LINDE, както и компанията ВТ оборудват серийното си производство с клавишно управление. Аргументите са прости: нито инвестиционните, нито енергийните и сервизни разходи не влияят така силно на срока на експлоатация на товарача, както разходите за персонала. Колкото е по-комфортно за водача управлението, толкова по-дълго той ще може да работи с необходимата степен на концентрация на силите и вниманието, а това има не просто положително, но определящо въздействие на производителността и икономичността на товарача.
С марката TOYOTA на пазара се предлагат ново “поколение 7“ товарачи, система ОТС (Operator Total Care), специален “пакет“ за водача, който трябва значително да подобри ергономията и комфорта за управление. Съставна част от тази концепция също е задаването на функцията вдигане, чрез мини лостове, което прави възможно електронно управление с хидравлично пропорционалните клапани. Благодарение на ОТС, водачът може да управлява всички хидравлични функции буквално само с възглавничките на пръстите си, практически без да движи ръката си. Подлакътникът е оборудван с три позиционна регулировка, чрез която водачът може да определи положението на мини лостовете, според ръста си.
Както и ВТ, TOYOTA оборудва серийно с мини лостове новото поколение товарачи. Специалистите са убедени, че японските производители на такава техника постигат по този начин повишаване на производителността и по-здравословни условия на труд на персонала на складовете. По данни на TOYOTA водачите на товарачи най-често се оплакват от болки в раменните стави и гръбначния стълб, а изкривяването на гръбначния стълб е за тях почти професионално заболяване. Опорните регулируеми подлакътници, с вградени елементи за управление, могат да ликвидират причината за подобни здравословни проблеми.
Малко по-различна концепция за управление на своите машини (ричтрак) е реализирала шведската фирма ATLET. Те осигуряват опора не само на ръката, но и на дланта, която при управление лежи на особена поставка, в която са интегрирани органите за управление на отделните функции на повдигача, например, движение напред и наклон на мачтата. За да започне функцията движение напред, водачът премества цялата поставка напред или назад.
От фирмата Crown обръщат внимание и на това, че групата от оператори, работещи на една машина, може да бъде разнородна според нивото си на подготовка. За решаване на този проблем от компанията са разработили елементи за управление, които според замисъла ще бъдат максимално удобни за най-широка група от водачи: от неопитните, временно работещи, до добре подготвените професионалисти, с голяма практика. Проведените от компанията изследвания показали, че универсалните елементи за управление са важна съставна част на цялата концепция, ако в тях са обединени полагащи основни цели признаци като логика и най-висока производителност. Като успешен пример за такава разработка се смятат клавишните лостове за управление на ричтрак модел ESR 4500, с чиято помощ отделните функции на мачтата могат да се управляват отделно или заедно.
От HYSTER разчитат на стандартните хидравлични лостове, разположени странично на седалката, които са проектирани да пасват удобно във всяка ръка, а повърхностният им слой е изработен от висококачествена гума, гарантираща сигурен захват. От компанията са разработили педала MONOTROL, който осигурява по-бърз и безпроблемен контрол върху посоката и скоростта на движение, така че ръцете на оператора да са свободни и вниманието му да се съсредоточи върху работните процеси, за да се увеличи ефективността и производителността. Напълно регулируемата система за автоматично намаляване на скоростта (Auto Deceleration System) автоматично забавя машината, с което оператора разчита в по-малка степен на спирачните и се увеличават работните цикли.
Наред с новите елементи за управление на мачтата, в съвременните модели товарачи са представени и редица други иновации по отношение на ергономията. За да избавят оператора от неприятности с гръбначния стълб, товарачите са оборудвани с все по–съвършени седалки, имащи всевъзможни регулировки на положението им и на системите за поглъщане на вибрациите. Намаляването на шума е също обект на внимание на конструкторите в центъра. Увеличаването обема на кабината повишава комфорта й, а по-добрата видимост е не само фактор за безопасността, но и оптимизира ергономията:при обработката на товара, водачът не трябва повече да напряга мускулите на шията си, нито зрението.
“X by Wire” като фактор за ергономията
Технологията “X by Wire“ облекчава работата на оператора, който работи не само на товарач и подобния му ричтрак, но и на много други видове складово оборудване. Например, електрическото кормилно управление на електрическата количка в складовете за комплектоване OPUS, на фирмата ВТ, може надеждно да се управлява с една ръка. При това е възможно възелът на кормилното управление да се премества от дясната или лява страна на корпуса. По този начин работникът от склада може, примерно, да премести възела за кормилното управление в съответната страна, за да има възможност да върви редом с оборудването, в работен режим-съпровождане пеш. Така ръката на комплектовчика никога не излиза извън контура на оборудването, тъй като завъртането на лоста на 60 градуса предизвиква завъртане на колелета на 100 градуса. При отпускане лостът автоматично се връща в средно положение, което е много удобно.
Друг аспект, определящ развитието на елементите за управление е тенденцията към интеграция на обикновените подемно-транспортни средства с автоматизираните системи за съхранение на склад. В тези случаи, за определяне готовността на техниката за работа и получаване на информация, са необходими бордови терминали, чрез които сервизният персонал също може, например, да задава параметрите за работа на оборудването или да изключи неразрешения достъп.22/06/2010 |