Геодезическите измервания опростена технология за
по-голяма ефективностОпростяването на функциите и улесняването на манипулацията е водеща тенденция при съвременните уреди. По-лесната работа гарантира по-бързо завършване на задачите и повишена ефективност на процесите.
Този водещ мотив навлиза все
по-осезаемо и в строителната геодезия – новите уреди са с максимално опростен интерфейс, правейки работата значително
по-лесна и бърза.
текст инж. Вера Ангелова Напоследък се забелязва тенденция строителните фирми – изпълнители и подизпълнители, сами да изпълняват геодезическите работи на обекта, вместо да ползват услугите на екип от геодезисти. Наблюдавайки това развитие и съобразявайки се с него, с цел да улеснят процесите и да увеличат скоростта на работа на строителната площадка, производителите на геодезически инструменти предлагат актуалните си модели с опростен софтуер, познат и лесен за разчитане интерфейс и технология, която позволява бърз трансфер на данни между офиса и строителния обект.
Pocket Layout е иновативен софтуер от Topcon, проектиран да напътства непрекъснато строителите по време на различните геодезически измервания. Дизайнът му е стилизиран и ориентиран към максимално точно и бързо предаване на информацията. Според компанията, дори специалисти, на които се налага за първи път да работят в областта на измерванията, ще свикнат бързо с Pocket Layout, който гарантира удобно и ясно показване на информацията. Софтуерът навигира потребителите през необходимите стъпки, за да се завърши успешно и със завидна бързина всяко едно трасиране, топографска снимка или нивелачен ход.
Pocket Layout е съвместим с популярната серия контролери Topcon FC-200 и може да работи с всяка тотална станция на Topcon.
Специализираният софтуер е лесен за разчитане, позволявайки строителите да вършат сами голяма част от операциите по измерване, заснемане и трасиране.
Pocket 3D е друго решение от Topcon предназначено за строителните специалисти. С негова помощ могат да се проверяват точки, да се измерват обеми и сравняват повърхности, като тази информация може да се обменя в последствие, посредством Bluetooth.
Второто поколение геодезичен софтуер, Leica Geosystems – Leica Cyclone II TOPO създава топографски карти от данни, получени чрез лазерен скенер за улеснение на техниците, работещи с CAD-програми. Програмата не изисква специални познания по 3D или умения за работа с лазерен скенер.
Leica Cyclone II TOPO помага да се използват до максимален предел предимствата на лазерните скенери
High-Definition Surveying (HDS), като работата в офиса се улеснява значително.
При резултатите, получени от лазерни скенери има един основен проблем – често се оказват твърде сложно за специалистите да използват данните, получени от тях за създаване на конвенционални 2D топографски карти. Cyclone II TOPO решава този проблем, позволявайки CAD-техниците да създават карти от данни от лазерен скенер, понякога дори по-бързо, отколкото с данни, получени от традиционно непосредствено измерване.
Leica Cyclone II TOPO се характеризира с познат, подобен на карта интерфейс, като може автоматично да генерира релативни сечения и изометрични проекции на терена. Освен лекотата на визуалното възприятие, благодарение на функцията SmartPick, потребителят може да извади специфични точки от всички сканирани само с едно натискане на бутона на мишката. Това, според компанията, е едно от основните предимства на второто поколение Leica Cyclone, спрямо неговия предшественик, защото спестява значително време и повишава точността.
Стремейки се да направят геодезическата работа по-лесна и достъпна за по-широк кръг специалисти, от Trimble разработват нови характеристики и функционалности на своя LM 80 Layout Manager. Към безжичните му функции вече спадат нов контролер и офис-софтуер, позволяващи двупосочен трансфер на данни в реално време между проектантския екип в офиса и строителите на обекта. Това значително увеличава производителността и намалява възможността за несъгласуваност на действията.
Безжичната технология има за цел да предостави на изпълнителите на проекти стриктен контрол върху действията на строителната площадка, особено при по-сложни и специфични проекти.
Инженерите-проектанти могат да нанасят промени, които веднага се предават на техническия ръководил и строителната бригада, а изпълнителите могат да изпращат в реално време данните за изпълнената работа и да държат работещите в офиса постоянно в течение със строителните дейности.
Нови инструменти
Topcon отскоро предлага последната си новост в областта на роботизираните тотални станции – серията Imaging Station (IS). Моделите от серията са разработени на базата на средата на Windows, което ги прави лесни за приспособяване към условията на всяка строителна фирма.
Imaging Station комбинира роботизирано заснемане, 3D сканиране и видео технологии в един компактен, универсален и лесен за работа инструмент, според характеристиките, посочени от производителя му. Той осигурява точно и прецизно безрефлекторно измерване на разстояния до 2000 m, и максимална скорост до 20 точки в секунда. Вградената технология за дигитално възпроизвеждане на изображения има завиден обхват на картината и възможност за оптично увеличение от 30x. Когато се използва в комбинация с вградената функция за сканиране, роботизираната тотална станция предлага характеристики, съизмерими с тези на доста по-скъпи модели лазерни скенери.
С помощта на софтуера за дигитално изобразяване, строителите могат да комбинират различни снимки на строителната площадка, да създават 3D модели и групи от точки. Специалистите коментират, че в период до 5 години тази технология ще бъде единствената използвана, заради функционалността и икономичността си. Според тях конвенционалните тотални станции са ефективни и прецизни инструменти, но тази технология повишава качеството на работата, защото едновременно със измерванията, тя заснема реална картина на терена.
Обновената строителна серия дигитални нивелири Sprinter 150М/250М на Leica Geosystems е с повече възможности преди и след извършване на нивелацията, благодарение на различните програми и възможността за USB трансфер на данните. Чрез технологията за дигитално отчитане по лата с бар-код се постига средна квадратна грешка на 1 км двойно пронивелирано разстояние от ± 1,5мм; ±1мм; (±0,7мм с несгъваема лата), съответно за различните модели от серията. Вграденият магнитен компенсатор коригира грешките от грубо хоризонтиране и увеличава ефективността на уреда и надеждността на резултатите. Вградената вътрешна памет позволява автоматичен запис на 1000 измервания, като резултатите могат да бъдат прехвърляни посредством USB кабел на PC за обработка. Всички модели са с командно меню на български език.
Мултифункционалният еднобутонен електронен нивелир от Leica Geosystems, Leica Sprinter 50 също заслужава вниманието на строителите. Ключови характеристики на модела са неговите компактни размери и малко тегло. Електрониката е разработена така, че да свежда до минимум вероятността за грешка при измерванията и инструмента да е максимално лесен за използване. Производителите му го препоръчват за използване при ежедневни нивелачни задачи на строителната площадка – профили, площна нивелация, задаване и контрол на ниво на строителни обекти, изливане на бетон.
Функционирането е улеснено до максимум – за получаване на исканите данни е достатъчно да се насочи, фокусира и натисне бутона, след което отчета се изписва на екрана почти моментално. Грешки при отчитането на превишения и разстояния са невъзможни, поради вградените функции за намаляване на грешката.
От Sokkia отдавна произвеждат инструменти, ориентирани към строителите на обекта. Към серията рефлекторни и безрефлекторни тотални станции можем да добавим и тоталните станции за работа при екстремно ниски температури. Моделите SET530R-L ползват същия софтуер като останалите модели, но се характеризират с температурен диапазон на работа от -30°C до +50°C.
Снабдени са с новите LCD-дисплеи на Sokkia и иновативна лубрикантна технология, която позволява безпроблемна и гладка работа дори при най-сурови климатични условия на строителната площадка. Като допълнение не се компрометира и работата при високи темпертури. Инструментите SET530R са проектирани с желанието да се приспособят към съвременното целогодишно строителство с температурен диапазон от 80°C.
Световният производител на геодезически GIS и OEM GPS навигационни и позициониращи уреди Magellan вече предлага последния си продукт – ProMark 500, двучестотен GNSS приемател, който предлага бързина и висока точност на работа. Новият Magellan ProMark 500 работи със сигнали GPS, GLONASS и SBAS за постигане на максимална точност, благодарение на патентованата BLADE-технология. BLADE гарантира бързо настройване за работа, точност при широк обхват на измерванията и изключителна съвместимост с GNSS-продукти на други производители. Моделът се характеризира с иновативен дизайн, разбираем интерфейс и богата гама комуникации. В комбинация с новия, разработен от Magellan софтуер за обработка на данните от измерванията в полеви условия или в офиса, инструментът предлага едно отлично решение за специалистите от строителните компании.
Актуален модел в GIS-картографията е компактният уред GMS-2 Pro на Topcon. Моделът предлага вграден далекомер, възможност за измерване на опорни точки, система за обработка на изображенията, измерване на височини и широчини и много добра мобилност. GMS-2 Pro е снабден и с цифрова камера с 2-мегапикселова матрица, която гарантира ясна снимка на терена. Има вграден компас с точност ±4 градуса. Точността на далекомера е ±10mm, а диапазона му - до 50 метра. Вграденият далекомер е комбиниран с иновативна технология за снимане. Тя позволява да се измерва разстояние и да се снима едновременно. След като целта е заснета, за измерване на разстояния, височини и широчини е необходимо само да се маркират двете точки на екрана на уреда.
GMS-2 Pro има и възможност за нанасяне на корекции в реално време, благодарение на вградения BR-радиоприемник. Той може да се използва, за да получава субметрови диференциални корекции от радиофар в реално време за измерване и навигация. Това прави възможно приемането на корекции на места, където досега не е било възможно.
Уредът се използва с успех при изработването и обновяването на градоустройствените планове, за кадастрални и хидроложки проучвания, при изследване на почвите. Сферата му на приложение включва също измерване на опорни точки и в редица други приложения, свързани с основните отрасли и благоустройството.
Един интересен нов продукт от Trimble, който намира приложение не само при геодезично заснемане и трасиране, но и при рутинни дейности на строителния обект е серията Digital Pen Solutions, предназначена ексклузивно за строителната индустрия.
Проектирана специално за изпълнители на строителни обекти, фамилията дигитални писалки обединява лекота на работа с писалка и хартия с лесното преминаване към цифрови данни. След като са дигитализирани, документите могат да бъдат споделяни с проектни екипи и конструктори за се подобри отразяването на промени в документацията, да се улесни проследяването на строителния процес и да се намали риска. Благодарение на незабавния достъп до данните от обекта, работните екипи могат да имат ясна представа за развитието на работата във всеки един момент, без губене на време и средства за на сканиране и съхраняване на данни от хартия.
Trimble Digital Pen Solutions е подходящо решение за технически ръководители на обекти, специалисти по строителен надзор, инженери, бригадири, отговорници по безопасността и ръководители на проекти, което позволява на всички членове на екипа непосредствено да събират данни под различна форма, използвайки индивидуални дигитални писалки.
Цифровите записки, схеми и забележки могат да бъдат обобщени в оригиналния файл, като данните се проследяват по потребител, писалка и време. Дигитализираните данни могат да се добавят в имейли или да бъдат съхранявани на централизирани мрежи, за да се обединят и систематизират, като така се улеснява обмена на информация между екипите.
Тенденции
Често се оказва трудно за строителите, ръководещи изпълнението на строителни обекти, да намерят квалифицирани геодезисти и затова, въпреки че те нямат толкова задълбочени познания по геодезия, се оказва наложително да проведат сами необходимите измервания. Ако са снабдени с подходяща техника, за да може да се разчита на събраните данни, тази процедура се оказва доста икономически изгодна за инвеститорите и подобрява контрола върху извършваните операции.
Тази водеща мисъл – да опрости максимално операциите по заснемане и трасиране, кара водещите световни производители на геодезически инструменти да разделят продуктовата си гама на две – уреди за строго професионална употреба, предназначени за квалифицирани геодезисти и уреди, по-подходящи за изпълнители на строителни проекти.
С разработването на нови продукти, породено отчасти от липсата на квалифицирани кадри, се подобрява бързината на работа, която е особено ценена в съвременното строителство. Опростените модели значително увеличават продуктивността, което допълнително стимулира производителите към усъвършенстване на произведената продукция.
Бъдещото развитие на продуктите ще продължава да се съсредоточава върху по-лесната експлоатация на геодезическите инструменти, бързата работа и се очаква комбинирането на дигитално заснемане и традиционните земемерни методи да се появи във все повече уреди.
Производителите на геодезически инструменти се стремят да предлагат опростен дизайн на продуктите, комбиниран с най-съвременната технология. Това позволява на работещите на строителната площадка да използват инструментите по-лесно. Така драстично се намалява вероятността за грешка, допусната при измерванията, увеличава производителността и ефикасността и се спестяват ресурси.22/06/2010 |