ПРОДУКТОВ СКЕНЕР: Разрушаване и рециклиранеРазрушаването на стария сграден фонд в наши дни е необходимост – всяка сграда или съоръжение рано или късно достигат последния етап от своя експлоатационен цикъл и се налага тяхното събаряне. В някои случаи по този начин се освобождават пространства за строителството на нови обекти – често срещан пример в гъсто застроената градска среда. От друга страна, остава въпросът какво се случва със строителните отпадъци след разрушаването на една сграда. Те могат да се рециклират и да се използват повторно в строителния процес. Това е едно добро решение с оглед на наложените строги екологични норми. Затова и темата за разрушаване и рециклиране в строителството набира все
по-голяма популярност.
Без съмнение, един от доказаните и ефективни методи за разрушаване на сгради е тяхното взривяване, но по разбираеми причини в рамките на един голям град или мегаполис това е трудно приложимо. Ето защо, за унищожаването на старите сгради и съоръжения, изпълнили своето предназначение предпочитан вариант са съвременните технологии и специализирано оборудване за разрушаване. За този важен етап от строителството специално внимание се обръща на техническите данни на машините. Те трябва да се отличават с характеристики като мощност, скорост на работата, универсалност, компактност и маневреност. Универсалност при разрушителната техника се постига чрез използването на различни видове приставки (чукове, ножици и различни модификации на грайфери, трошачки и др.) В тази област хидравличните чукове са най-широко приложими, защото позволяват изпълнението на болшинството от разрушителните работи. Скоростта на работа, от своя страна, зависи от бързината на смяна на работните органи. За тази цел производителите разработват и прилагат технически решения като устройства за смяна на прикачното оборудване тип quick coupler и използването на оборудване с комбинирани функции. Компактността и маневреността също са важни в стесненото пространство на съвременната градска среда. Тук на помощ идва т.нар. мини-техника (товарачи, багери и др.).
Разрушаването на сгради и съоръжения е труден и отговорен процес, който изисква задълбочена подготовка и координация. Изборът на специализирана техника и оборудване се явява необходимо условие за качественото и не на последно място безопасно разрушаване. Всяка сграда се състои от конструктивни възли и елементи, понякога доста различни по размери и вид на вложения материал. Поради това, разрушаването на сградите – големи или малки, изисква внимателен и интегриран подход. Той предполага разнообразие на използваното оборудване и технологии. Не бива да се пренебрегва и фактът, че управлението на техническото оборудване трябва да се извършва от висококвалифицирани оператори.
Събарянето на постройки включва използването на модерни багери-разрушители, хидравлични чукове, раздробяващи щипки и ножици и друга разрушителна техника. С тях се изпълняват определен брой задачи, предвидени в процеса на разрушаване. Хидравличните чукове влизат в употреба при разрушаването на сгради, за които се изискват по-големи усилия за разбиване на тежки конструктивни елементи като плочи и фундаменти, изчислени за големи товари. Самите чукове са взаимозаменяеми и могат се монтират вместо кофа на багери, челни товарачи и други. Щипките и ножиците също могат да се инсталират на различни видове хидравлични машини. Използват се за рязане на армировка и стоманени греди, трошене на тухли, камък, бетон. Ножиците позволяват безударно разрушаване – постепенно на късове, стъпка по стъпка се обработват части от сградата докато се достигнат основите. Комбинираните въртящи разрушители позволяват както разрушаването на конструкции, така и последващото раздробяване и сепариране на строителните отпадъци. Инструментите и оборудването за разпределяне, пренасяне и натоварване на отпадъчният материал също са неизменна част от работния процес.
Багерите-разрушители се отличават с качествено изпълнение на демонтажните работи, устойчивост и безопасност. Производителите предлагат модели с голяма разрушителна мощ и възможност за работа на различна височина в зависимост от удължаващите модули на стрелата. За новите модели е характерна подобрената конструкция, която осигурява стабилност на машината, но заедно с това осигурява отлична ефективност, съчетана с максимална сигурност. Рамите на надстройките са подсилени допълнително, за да издържат на изключително тежкото натоварване, като противотежестта е увеличена. Стрелите и носачите са внимателно конструирани и също специално подсилени в областите на високо натоварване. Предвидена е и защита от повреда при падането на бетонни късове или други отломки. Друг важен момент е осигуряването на отлична видимост на оператора, която да му даде възможност за заемане на по-удобна позиция. Налична е широка гама от работни съоръжения от различни компании-производители на разрушителна техника – механични и хидравлични бързосменни прикачни съоръжения, грайферни кофи за разрушаване и сортиране, мултипроцесори за трошене, рязане и раздробяване и ножици за скрап. Те осигуряват висока производителност във всяко конкретно приложение.
Да рециклираш или не?
В близкото минало разрушаването на старите сгради се свеждаше просто до тяхното събаряне до основи и депонирането на строителните отпадъци и скрап. Днес вече има и друг подход към този проблем и това се дължи главно на стремежа ни към опазване на околната среда. Сега сградите се събарят избирателно, а повечето материали по възможност се използват повторно. С всяка година се повишават изискванията в Европа, касаещи разрушаването и рециклирането и все по-разрастващата се индустрия. В света обемът на строителните отпадъци възлиза на 2,5 милиарда тона. Специалистите дори смятат, че тези цифри са занижени, тъй като при събарянето на постройки съотношението на теглото на отпадъците към площта на сградата обикновено е от 200 до 1000 килограма на квадратен метър. Делът на отпадъците от строителните площадки се оценява на 20 процента от общия обем на всички видове отпадъци. В Европа годишно този обем надвишава 180 милиона тона. Ако към това добавим и остатъчната земна маса и други отпадъци от изкопни и пътни работи, се получават 470 милиона тона само строителни отпадъци. Едва една трета от тях се рециклира и влиза в повторна употреба. Останалите две трети се извозват до сметищата или се изгарят. Съхранението на този вид отпадъци представлява огромен проблем поради големия им обем и екологичните опасности, които те крият – често в тях има съдържание на азбест и олово, които са опасни за здравето. В страните от Европейския съюз този проблем се решава различно.
От друга страна, можем да кажем, че съществува значителен потенциал за усъвършенстване на процеса по рециклирането на строителните отпадъци. Разработват се нови технологии. Старият асфалт може да се претопи и да се използва отново за полагането на пътни настилки. Чрез натрошаване бетонът и тухлите могат да намерят повторно приложение в различни области. Това важи и за армировъчната стомана и някои видове пластмаси. Разбира се, финансовата страна на нещата също оказва влияние – основен мотив за рециклиране на отпадъците е цената на сметищата. Затова понякога е по-изгодно се вложат време и средства за рециклиране, отколкото за „складиране”.
Най-често преработваният материал е бетонът – за него има най-различни начини за рециклиране и повторна употреба. При машините за обработка на бетон е постигнат голям напредък, особено при мобилното оборудване. Въпреки че подобни инсталации се произвеждат отдавна, най-голямо развитие те получават през 90-те години на ХХ век. През последните десет години този вид техника стана по-компактна и маневрена, а броят на производителите на мобилни съоръжения за рециклиране значително се увеличи. Заедно с това драстично нарасна и броят на компаниите, произвеждащи разрушителна техника.
Разрушителна техника от Volvo CE
Volvo CE предлага богата гама от верижни багери, предназначени за разрушителна дейност. Със специална стрела за високо разрушаване могат да бъдат оборудвани всички модели от 29 до 70 тона. Най-дългата стрела, която се предлага за флагмана на серията – модел EC700BHR, е с дължина 32m. Машините имат като стандартно оборудване обикновенна стрела и специална за разрушаване. Смяната на двете се извършва чрез специална патентована от Volvo технология, която отнема не повече от 30 минути. 70-тонният багер се предлага и във вариант с хидравлично разтегаема ходова част – рядко срещана опция, която подобрява стабилността на машината по време на работа с дълга стрела. За по-леки разрушителни дейности се предлага CLD серията, която представя подсилени варианти на конвенционалните модели, като тук специфицирането на машините е съобразено с предназначение за разрушителна дейност.
Верижни багери JCB JS 210
Верижните багери на JCB са добър избор при разрушителните работи, както и при обработката на метали. Верижен багер, оборудван с хидравлична ножица, превръща в лесна работа обикновено неудобния като размер входящ материал и ефективно го подготвя за рязане в резачката. Верижните модели могат да бъдат оборудвани и с хидравлично задвижвана кабина и всякакви приспособления за скрап: ножица, пулверизатор за бетон и метал, три- и четирипръстова грайферна кофа, компактор за отпадъци.
Багерът разполага с кабина, особености на която са установените в нея изцяло регулируема седалка на пневматична възглавница, лостове за управление с оптимална дължина, великолепен обиколен обзор, система за затопляне с устройство срещу запотяване на предното стъкло.
Хидравлична ножица MTP 200 Pulvarizer
Хидравличната ножица трошачка MTP 200 е конструирана за първично и вторично разрушаване на бетонни и тухлени сгради, разтрошаване на бетон и стоманобетон, за рязане и сепариране на армировка от стоманени прътове, както и за бързо разтрошаване асфалтовото покритие на пътищата. Подходяща за разрушаване на вертикални конструкции като стени със средна височина и дебелина и правоъгълни бетонови късове. Благодарение на постоянната притискаща сила и висока честота на притискане МТР 200 развива забележителна сила, което й позволява да функционира по-добре от други подобни трошачки. Този оптимален ефект осигурява постоянна висока ефективност при работа. Двата задвижващи цилиндъра осигуряват максимално отваряне на челюстите. Това, в комбинация със здрав корпус от лята стомана, осигурява оптимални параметри на разтрошаване при минимално износване на трошачката.
Хидравлични чукове SB-PLUS на SOOSAN
Фирма Санрок предлага на българския пазар хидравличните чукове Soosan, които са по-мощните и по-леките в сравнение с други чукове от същия клас. Патентованата уникална клапан система е добре хармонизирана с опростени хидравлични системи. Необходимо е малко количество смазка, което води до увеличаване на ефективността и позволява надеждност на работата. Отличават се с наличието на малко компоненти и по-лесна поддръжка. Опростената структура на хидравличните чукове SB-plus дава възможност на клиентите да намалят разходите за поддръжка. Здрава и напълно затворена конструкция със заглушаваща шумовибрационна система намалява нивото на шума както и вибрациите, което предоставя облекчение на оператора. Хидравличните чукове SB-plus се оформят в три категории – компактна (мини багери и мини-товарачи до 5 тона), средна (мини-товарачи до 5 тона и багер-товарачи до 14 тона) и високо-производителна (багери над 5 тона).
Претоварваща и сортираща машина Sennebogen 818
С тегло 19,5 тона и създадена на база на дългогодишен опит Sennebogen 818 се счита за стандарт в своя клас. Тя се характеризира с компактен и здрав дизайн е и предназначена за претоварване и сортиране в областта на рециклирането. С радиус при завой от 2,3 метра и ширина от 2,5 метра Sennebogen 818 е една много разнообразна, бързо маневрена и лесна за пренасяне машина, която се отличава с висока производителност в затворени помещения. При обща дължина на стрелите от 9,2 метра, много бърза работа на съоръженията, снабдена с грайфер за сортиране или многочелюстен грайфер машината има широк спектър от приложения в претоварването и прецизното сортиране.
По желание на клиента машината може да бъде произведена и с електродвигател, което предлага редица екологични и икономически ползи.
Багери разрушители New Holland
Моделите Е385LC и Е485LCH са изключително подходящи за разрушителните работи на голяма височина в градски условия. Покриват критериите за съкращаване на сроковете и намаляване на разходите, като едновременно с това се гарантира безопасността на оператора и околните работници. В допълнение, нивата на шум, прах и други фактори, влияещи върху околната среда, както и ефективното оползотворяване на строителните отпадъци също са взети под внимание. И двата модела разполагат с дълга стрела и оборудване, които осигуряват висококачествен демонтаж. Максималната височина на работа е 25 метра, което отговаря на 6-8 етажна сграда. Работната маса на Е385LC и Е485LCH е съответно 42 и 54 тона. Като специална опция се предлага и обратна лопата, монтираща се на основната стрела – това допълнително повишава универсалността на машината. 08/05/2011 |