ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 1, март 2011

Пневматичните инструменти – развитие и перспективи

На фокус: Пневматични шлифовъчни машини

В наши дни, пневматичните инструменти се отличават с редица предимства и успешно се конкурират с електроинструментите. На практика пневмоинструментите са незаменими при изпълнението на работи, към които има наложени завишени противопожарни изисквания. Голямата мощност на този вид инструменти контрастира със сравнително малките им размери и тегло. Леки и удобни за работа, пневматичните инструменти се отличават с изключителна надеждност и голям работен ресурс.
В настоящия брой на списание Строители ще обърнем поглед и към предлаганите на пазара пневматични шлайфмашини.


Историята на създаването на първия от пневматичните инструменти намира своето начало през 70-те години на XIX век, когато електрическите инструменти все още не се радват на голяма популярност, а технологията на парните машини като цяло вече е остаряла. Експлоатацията на парните машини е съпроводена от множество неудобства, а често и с риск за живота. Необходим е нов, надежден вид инструменти и именно тази ниша успешно бива заета от пневматичните инструменти.

Първите образци на пневмоинструменти са предназначени за нуждите на минната индустрия постепенно навлизат в употреба и днес намират приложение в много и най-различни области. С навлизането на нови материали и изобретяването на нови устройства и приспособления, характеристиките им са значително усъвършенствани – непрекъснато се намалява теглото им, работи се по надеждността и се залага на ергономичните форми за по-голямо удобство при експлоатация. Принципът на работа на пневматичните инструменти остава един и същ – използване на сгъстения въздух за задвижване, но по всички други показатели съвременните инструменти ни най-малко не приличат на своите предшественици.

Едно от основните предимства на пневматичните инструменти е тяхната пожаробезопасност. Липсата на електрозахранване под високо напрежение осигурява почти на сто процента безопасни условия на работа в места като мини, работилници и заводи. Корпусът на пневмоинструментите обикновено се изпълнява от алуминиеви сплави, които се отличават с високи якостни показатели и малко тегло.

Зъбните колела на редуктора, лагерите и другите важни технически детайли се изработват от висококачествена легирана конструктивна стомана, поради което значително се намалява шума по време на работа, а също така се достигат и високите експлоатационни характеристики на този вид инструменти.

В сравнение с електрическите инструменти те се отличават с дълготрайност и значително по-малки експлоатационни разходи. За недостатък може да се счита необходимостта от специален източник за захранване – компресор. С това инструментите вече малко или много вече не са толкова портативни, а в някои случаи не бива да се пренебрегва и шума, който се произвежда от компресорите. Затова по време на работа е задължително носенето на лични предпазни средства като защитни очила и антифони.

По принципа си на действие пневматичните инструменти се делят на три основни групи: инструменти с ударно действие (пробивни чукове, длета, къртачи и др.); инструменти с ударно-въртеливо действие (гайковерти, крикове и др.) и инструменти с въртеливо действие (шлифовъчни машини, полиращи машини, бормашини, винтоверти и др.).

Пневматичните шлайфмашини се предназначени за шлайфане и полиране на метал, цимент, гранитогрес, мрамор, керамични и други повърхности – особено подходящи са при изпълнението довършителни, монтажни, ремонтни и други видове работи и намират широко приложение не само в строителството, но и в металургията и машиностроенето. Ето и някои от предлаганите на българския пазар пневматични шлифовъчни машини:

Suhner LOB 10 е новия пневматичен ексцентрик шлайф на компанията. Изработен от изключително здрави и леки материали новият модел виброшлайф предлага гладка работа с минимални нива на шум и вибрации. Работеща при налягане 6,3Bar, машината има номинална мощност от 200W. Предлага се в два варианта на подложката – 120 или 150mm. Скоростта на въртене/вибрация е 10000rpm. Теглото на инструмента е само 870 грама. Подходящ е за почистване и шлайфане на боя, ръжда, кит, паста и др. от всякакъв вид повърхности. Ексцентричността на машина е 5mm. Нивото на шум е под 81dB, а вибрациите са под 2.5M/s2. LOB 10 има вградени отводи за прах, като самото извличане на праха може да се осъществи с прахосмукачка, свързана към машината или от самата машина (ефект на Вентури). Абразивите се свързват с подложката, чрез велкро материя, което прави смяната им бърза и лесна. Suhner произвежда всички подходящи абразиви за ексцентричния шлайф. Предлагат се както и обикновенна шкурка, така и новата разработка OPN със специална мрежеста структура и много по дълъг живот. Лека и същевременно мощна LOB 10 е добър избор при пастирането на автомобили, почистването на големи повърхности, подготовката на плоскости за грундиране или боядисване, както и много други приложения. Ергономичният дизайн и качеството на материалите, от които е изработен, правят работа с виброшлайфа лесна, като в същото време потребителя не се уморява.

Festool LEX 2 150/11 e инструмент от серията за ексцентършлайфмашини с пневматично задвижване, които се предлагат с три различни диаметъра на работния орган – 125mm, 150mm и 185mm. Според големината на ексцентрицитета си те също се делят на три групи – с 2, 3 и 7mm. Оттук подгрупите вече са четири. Новият модел се предлага с изместване при въртене до 11mm и по предварителни данни има с 35% по-голяма производителност от този със 7mm. Основното му предназначение е грубото шлифоване, където се изисква отстраняване на голямо количество материал за кратко време.

Машината е с елегантен външен вид, съчетан с много добри ергономични характеристики. Удобна е за работа, дори с една ръка. Покрита е с еластична материя, която освен, че не позволява хлъзгане, гаси и част от възникналите при работа вибрации. Благодарение на специфичното си устройство и интелигентните решения за връзка между инструмента и въздухоподаващата и вентилационни системи, звуковият фон при работа с LEX 2 е значително по-нисък, отколкото при която и да е електрически задвижвана машина. Ексцентършлайфмашината LEX 2 150/11 използва патентованата от Festool система Jetstream за засмукване на отделената прах. При нея през отвор в центъра на шлифовъчния диск се подава въздух под налягане, а след това, заедно с отделената прах се засмуква обратно през 8 разположени близо до периферията отвори. Благодарение на това в зоната на шлифоване не се създава вакуум, отвеждането на прахта и процесът на шлифоване се подобряват, намалява се загряването на шлифованата повърхност, а дълготрайността на шлифовъчния диск се увеличава с около 30%. Шлифовъчната плоча има подложка за бързо захващане на шлифовъчните листове по системата Stickfix. Не е пропусната и системата VS-Stop за намаляване на вибрациите при работа, която се използва и при останалите инструменти от марката.

Sparky SM 10 е пневматична шлифовъчна машина с дълго рамо. Посредством сгъстения въздух без ограничения могат се извършват полиране, почистване и шлифоване на повърхности. Моделът е много олекотен и компактен, което го прави и идеално решение за работа на места, където с цел безопасност не е разрешено използването на електроуреди. Чрез присъединяването на индустриална прахосмукачка към шлайфмашината се осъществява ефикасно прахоулавяне на частиците. Универсално сглобените шлифовъчна глава и шлифовъчен диск предпазват от набраздяване и драскане обработваната повърхност. Предимство при този модел е и възможността на подвижната шлифовъчна глава да работи под всякакъв ъгъл. Контролът е лесен и прецизен, а лепящото се съединение позволява бързата смяна на аксесоари. Ето и техническите данни на SM 10: консумираната мощност е 150W (230V), а скоростта на въртене на диска – 1000 оборота в минута. Максималният диаметър на шлифовъчния диск е Ф200mm, а този на чашката – Ф180mm. При оптимално натоварване консумацията на въздух е 260 литра на минута. Работното налягане е в границите от 5,5 до 6,5 бара.