ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 1, март 2011

Най-новите тенденции при минибагерите

Предприемачите в строителния сектор максимално бързо се адаптират към всяка промяна и в последно време виждат ползите от използването на мини строителните машини в широк кръг от строителни и монтажни работи.
Минибагерите са предпочитани от инвеститори и изпълнители както при изграждането на различни обекти от жилищното и инфраструктурното строителство, така и при дейности по ремонта и поддръжката.
Това е допълнителен стимул за производителите, които, виждайки адаптивността на минибагерите, прибавят допълнителни опции към своите модели, за да предложат най-доброто решение за всеки конкретен строителен проблем.


текст инж. Вера Ангелова

През последните десетина години единното европейско законодателство диктува темпа и посоката на развитие на строителните машини, ограничавайки все повече изискванията към отработените газове. Това води до създаването на почти непрекъснат цикъл на обновяване на машините, в съответствие с европейските директиви.

През следващата година се очаква да влезе в сила Етап IIIB от изискванията за ограничаване на емисиите отработени газове, който според специалистите ще постави индустрията пред най-голямото предизвикателство досега. Новият нормативен документ предвижда драстично намаляване на емисиите на прахови частици – черните сажди, които обикновено се асоциират с дизеловите двигатели. За постигането на това ограничение ще са необходими устройства за последваща обработка на газовете, които да се добавят към изпускателната система. Освен технологични усложнения, това предизвиква и много по-големи производствени разходи.

Що се отнася до сегмента на минибагерите, обаче, тези промени няма да имат почти никакви последствия, тъй като измененията ще важат само за двигатели с мощност над 37kW. Задвижваните от такива двигатели машини обикновено са с тегло над 5,5 тона, което се свързва с миди класа. За най-разпространените в строителния сектор в Европа модели минибагери, които попадат в 2-2,5-тонния клас, мощността на двигателя рядко надхвърля 20kW.

Без тласъка на постоянно затягащите се нормативни изисквания, човек може да предположи, че водещите производители на строителни машини ще оставят на заден план новите разработки при минибагерите и ще се ограничат с моделите, които вече са на пазара. На практика, обаче, се наблюдава точно обратното.

На тазгодишното издание на най-голямото международно изложение bauma бяха представени изненадващо голям брой нови модели минибагери, като голяма част от световните производители изкараха по няколко модела.

Предлагането тази година се насища и от нарастващия брой китайски производители, които правят своите първи стъпки на европейския пазар. Тук впечатление правят няколко частни предприятия като Sunward и Yuchai, които фокусират работата си основно в сектора на минибагерите.

Нови машини
Освен като силен и работещ пазар, запазващ задоволителни нива на продажбите, въпреки глобалния икономически спад, пазарът на минибагери може да се характеризира и като един от най-бързо развиващите се.

Само преди няколко години машините „без опашка” – със завъртане на корпуса изцяло в рамките на ходовата част, се считаха за „екзотичен вид”, а сега вече са се наложили като стандарт за дизайна, особено в по-леките класове.

Тази тенденция се вижда в начина, по който Hitachi доразвива продуктовата си гама. От общо 18 предлагани модела машини, девет са с традиционна конфигурация и девет са с нулево завъртане на корпуса извън ходовата част.

Новите модели са ориентирани към по-лекия клас. 1,6-тонния ZX 16-3 и малко по-големия 1,77-тонен ZX 18-3 притежават много от възловите характеристики, очаквани от един модерен минибагер – комфорт, лесна поддръжка и ниски експлоатационни разходи, без компромиси в ефективността на работа.

С цел минимизиране на разходите по експлоатацията, е обърнато специално внимание на издръжливостта на машините. Двата нови модели притежават подсилени рамки, които предотвратяват повредите, възникващи при евентуален удар, както и стрела с подобрена защита на хидравличните цилиндри.

При отваряне на капака на двигателя, ключови елементи като горивният и масленият филтър са оптимално позиционирани за бърз достъп с цел проверка или сервизно обслужване. Възможността за подмяна на страничните капаци също е улеснена максимално при евентуална механична повреда. Лесна за подмяна е също така и предпазната мрежа, която предотвратява навлизането на външни частици в радиатора и охладителя, както и последващите вреди за компонентите от задвижващата система.

Самият двигател е с мощност 10,7kW и осигурява значително по-добро представяне на машината, в сравнение с предходния модел. Според данни на компанията, силите на копаене в новата машина са повишени с 18%.

Комфортът за оператора също е тема, на която купувачите на оборудване отделят все по-голямо значение. Подобренията на кабината като по-добра шумоизолация, удобна седалка, лесни за манипулация джойстици и климатична система имат значително влияние при избора на минибагер. Затова тези характеристики влизат в стандартните версии на машините. Самите кабини на новите минибагери са просторни, осигуряващи много добра видимост. Седалката е напълно регулируема със система на окачване, която абсорбира вибрациите.

И двата модела, ZX 16-3 и ZX 18-3, могат да се оборудват допълнително със защитна система против кражба, която ограничава неоторизирания достъп до машината чрез използване на код.

Новост от Bobcat са моделите Е45 и Е50 с нулев радиус на завъртане над ходовата част. Двата модела са базирани на една и съща платформа, с ширина на ходовата част 1,96m. Общото тегло в работна конфигурация с кабина на Е45 е 4634kg, а на Е50 – 4095kg, с което двете минимашини покриват класа 4-5 тона. Дълбочината на копаене е съответно 3,30 m и 3,52 m за стандартните версии и 3,60m и 3,92m при стрела с удължено рамо.

Машините се задвижват от двигатели Kubota с мощност съответно 30,2kW и 35,4kW. Те са оборудвани с приетата за стандарт функция „auto idle”, разработена с цел да се намали консумацията на гориво. Благодарение на нея, когато функциите на багера не са използвани за няколко секунди, оборотите на двигателя автоматично падат и се поддържат на минимално ниво. Така не само се намалява разхода на гориво, но се гарантират и по-ниски нива на шум за оператора.

С подобна система са снабдени и новите модели минибагери на Komatsu – PC30MR-3, PC35MR-3 и PC45MR-3, които се позиционират в класа от 2,5 до 4,5 тона. Освен с икономичност по отношение на горивото, те се характеризират с изключително улеснено, според представители на компанията, управление. Всички контроли са разположени на интуитивни места под върховете на пръстите на оператора и позволяват да се постигне по-голяма прецизност на работата с различните прикачни приспособления при по-малко усилия.

Операторът може също да регулира потока на масло във външната хидравлична система с помощта на контролер, разположен в близост до седалката. Това позволява лесно да се определи оптималния поток за дадено работно приспособление, като така се предотвратяват повредите или спадовете в производителността.

Новата серия минибагери на Volvo включва четири модела – EC15C, EC17C, EC18C и EC20C, които се разполагат в тегловните класове от 1,5 до 2 тона.

Здравата и стабилна конструкция на копаещия модул позволява устойчивост и дълготрайност на машината, дори при по-голямо натоварване, подобно на по-големите машини. Краят на стрелата е изработен от стоманена отливка и основата на рамото е от чугун, с цел да се постигне максимална здравина на конструкцията и стабилност на връзките. Стремежът на конструкторите е да се гарантира висока надеждност при ниски разходи за експлоатация и поддръжка. Хидравличните маркучи са напълно защитени по цялата си дължина и стабилно свързани към стрелата. За всички важни компоненти е предвидена адекватна защита от повреди.

Кофата има голям ъгъл на завъртане – 195°, позволяващ изпълнението на квадратни изкопи с различни дълбочини.

Интересно нововъведение от Volvo е автоматичната промяна на скоростта, в зависимост от особеностите на терена. Така например, ако машината срещне по пътя си стръмен склон или труден терен, скоростта значително се намалява, за да се увеличи тягата.

В детайли е помислено за комфорта на водача и лекотата на управление на машините. Кабината на оператора е просторна и логично организирана, позволяваща комфортна работа и максимално бързо почистване. Някои от контролерите под формата на педал са пренесени в бутони, за да се осигури повече пространство за краката и по-голямо удобство.

На bauma 2010 Hyundai Heavy Industries Europe показа новите си багери от 9-а серия с работно тегло от 1,6 до 50 тона. Тук попадат и новите модели минибагери R16-9 и R27Z. Според представители на компанията, основен акцент при разработването на машините е подобряването на работната среда на оператора. Това се постига чрез централно разположена седалка осигуряваща лесен и удобен достъп до всички контролери, прецизност на движенията и оптимална видимост.

1,65-тонният R16-9 е проектиран с мисъл за лесното приспособяване от нуждите на една операция към особеностите на друга. Регулируемата ширина на ходовата част позволява намаляване от 1,25 метра при копаене до 1 метър при необходимост от преминаване през тесни проходи.

Моделът R27Z тежи 2,73 тона във версия с брезентово покривало и 2,88 тона с кабина. С нулев радиус на завъртане на корпуса над ходовата част, машината е проектирана като по-лека алтернатива на 3,5-тонния модел R35Z-7A.

Микро и миди багери
Не съществува точна класификация на минибагерите. При различите източници като минибагери се определят машини от 1,5 до 6 тона. Но има интересен сегмент машини с по-малко тегло, които често биват наричани микробагери. Голяма част от тях тежат по-малко от един тон и компактността на размерите им позволява извършването на широк спектър от дейности.

Пример за такава машина е новото попълнение в гамата на New Holland – моделът E10SR, който се характеризира с променлива ширина на ходовата част (до 750mm), позволяваща преминаване на машината дори през стандартни вътрешни врати. Това означава, че машината е достатъчно малка, за да бъде използвана при вътрешни ремонтни и реновационни работи, както и при прецизно селективно разрушаване.

Ако машината трябва да се използва вътре в помещенията, е необходимо тя да притежава някои особености на дизайна, с които разработчиците на New Holland са се съобразили изцяло. E10SR притежава функция за странично изместване на стрелата, особено полезна при копаене успоредно на стени, и максимално скъсена противотежест. Максималното конзолно изнасяне над 980-милиметровото шаси е само 38 mm, при това само от едната страна на машината.

Независимо от компактните му размери E10SR предлага дълбочина на копаене 1,75 метра, обхват 3,3 метра и максимална височина на изсипване 3,16m. Транспортирането също е улеснено максимално.

На другия край на спектъра минибагери са машините, които често се класифицират като миди-багери. В тази група най-често се включват моделите с работно тегло 5,5 до 10 тона – по-големи от минибагерите, но все още под класа на същинските земекопни машини

От гледна точка на дизайна при тях, както при минибагерите, впечатление прави стремежа към намалено завъртане над шасито и оборудването с гумени вериги. Но въпреки приликите с минибагерите, моделите в този клас постигат по-голяма мощност при копаене и съответно производителност.

Новият JCB 8085 ZTS е 8-тонна машина, предлагаща максимална дълбочина на копаене от 4,35 метра. Обаче, с отпечатък широк само 2,3 метра при дължина 2,8 метра и противотежест с нулев радиус на завъртане, машината е достатъчно компактна за използване в ограничени пространства, като гъсто застроени жилищни райони.

Тенденции
Прави впечатление, че независимо от размерите, класа и конфигурацията на минибагера и от фирмата производител, особено внимание в новите модели минибагери се отделя на комфорта на оператора и максималното улесняване на поддръжката и обслужването на машините. Дори при най-малките модели, където се търси максимална компактност на размерите, са предвидени достатъчно просторни кабини с удобни седалки и ергономични контролери. Всички тези екстри вече не са изключени, а по-скоро правило за производителите на машини.

Със всеки нов модел се наблюдават и подобрения в ефикасността на използване на горивото, независимо че сектора на минибагерите попада почти изцяло извън разпоредбите за ограничаване на вредните емисии. Голяма част от промените в конструкцията са насочени към постигане на по-голяма стабилност при работа и дълготрайност на машината. Стремежът на конструкторите е да осигурят условия за максимално лесен и бърз сервиз и мониторинг, за да се сведат до минимум престоите за ремонт и техническо обслужване.