ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 3, юни 2011

Пътностроителната техника в действие

Пътностроителната техника в действие

Снимка: Трейс Груп

Подобряването на инфраструктурата е един от подотраслите на съвременното строителство, при които се наблюдава устойчиво развитие, дори и при нестабилна обща икономическа ситуация. Инвестициите в този сектор са значителни, което неизменно е предпоставка за засилен интерес от страна на строителните фирми.

текст инж. Вера Ангелова

Годишните инвестиции в транспорт в рамките на европейския Съюз нарастват устойчиво от 67 милиарда евро през 1995г. до повече от 120 милиарда през 2008г. Докато инвестициите в много други отрасли намаляват драстично, за финансирането на пътностроителни проекти се отделят всяка година повече средства – за 2008г. това са общо 58% от всички инвестиции в транспортния сектор.

И тенденцията към растеж продължава – в Централна Европа пътностроителния сектор се очаква да регистрира среден годишен ръст от 5% през идващите години, докато за Източна Европа очакваното развитие на пазара е дори още по-динамично.

През настоящата година България трябва да усвои 615 милиона евро за подобряване на пътната инфраструктура, което е значителна сума, в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа. За сравнение Полша е получила финансиране от Европейската Инвестиционна Банка за проект за изграждане на автомагистрала на стойност 350 милиона евро. Един от най-големите проекти, по които се работи в Румъния тази година е спечеленият от Strabag, оценен на 106 милиона евро проект за обновяване на пътната инфраструктура.

В един толкова конкурентен пазар е от ключово значение да се търси най-технологичното решение за изпълнението на отделните строителни работи. Това гарантира висока производителност, качество на изградената настилка, дълготрайност и минимизирани разходи за поддръжка. Всички тези параметри, от своя страна позволяват на всяка фирма изпълнител да запази конкурентни пазарни позиции и да се развива в положителна посока.

Френската пътностроителна компания Eiffage, например, наскоро инвестира в нова асфалтосмесителна инсталация в Страсбург, която се очаква да подобри производителността и ефикасността на работа, чрез рециклиране на старите пътни настилки.

Новата инсталация на Astec използва технологията за асфалтовата смес WMA, позволяваща материалът да бъде обработен и положен върху пътя при по-ниска температура, като по този начин се намалява консумацията на гориво в работния процес и се редуцира отделянето на парникови газове.

Освен достигането на нови, по-високи стандарти за качество в пътностроителния сектор, с тази технология също се повишава универсалността и гъвкавостта на изпълнение на отделните проекти.

Компанията Asphalt Drum Mixer също използва технологията WMA при своите асфалтови бази от серията Mile Maker, като това позволява да се прибавят нови спецификации на асфалтовата смес към традиционните горещи смеси.

Инсталациите от серията Mile Maker също дават възможност за повторно изгаряне на отпадните газове в гориванта камера на смесителите, като така асфалтовите бази подобряват своите екологични показатели. От компанията Asphalt Drum Mixer твърдят, че новите бази са с най-добри показатели по отношение на ефективност на използване на горивото, производителност и разнообразие на възможните смеси в класа по производителност от 160 до 425 тона/час.

Заедно с увеличаването на използването на рециклирани материали в пътното строителство, сред основните приоритети на пътностроителния сектор в Европа са поддръжката на повърхността и текущите ремонти, които да осигурят дълъг експлоатационен период на съществуващите пътни настилки.

Поддръжка
С фокус върху поддръжката на натоварените пътища Bobcat залага на повишената производителност в новият си модел планер-фреза за поправка както на асфалтови, така и на бетонни настилки.

Моделите с широчина 46 и 61 см са с тегло съответно 536 и 572 кг, като предлагат дълбочина на рязане от 0 до 152 мм, с максимален ъгъл +/-15°. Проектирани са за разнообразие от приложения: от обработка на повърхността до отремонтиране на малки дупки, пукнатини и неравности в настилката.

Сред основните подобрения спрямо предишните модели са увеличената сила на натиск върху настилката при рязане и новата рамка с повишена устойчивост.

В същото време от Bobcat се стремят да подобряват прецизността и универсалността на приложението на машините си. В началото на тази година, компания оборудва компактния товарач Т250, с работно приспособление грейдър с лазерен контрол, за нуждите на обновяване на пътна настилка в Дармщадт, Германия.

Разработен от Bobcat Bensheim, в сътрудничество с Moessinger Lasertronic, товарачът-грейдър притежава ултразвуков сензор, който засича горния ръб на бордюра като референтна височина, за да може напречния профил на пътя да бъде определен точно с помощта на градиент сензор, интегриран в лазерния приемник. С тази почти напълно автоматична система от оператора се очаква само да предвижва машината напред, тъй като позицията на грейдера се контролира от специална хидравлична система.

В проекта, за който е разработена тази уникална машина, се ремонтира много тясна улица с множество остри завои, което не позволява използването на традиционна техника. От строителната фирма споделят, че и преди са използвали специално пригодени машини за изпълнението на подобни проекти, но оформянето на напречния профил е трябвало да става ръчно, което е отнемало много време и работен потенциал.

Тенденцията за използване на съвременни технологии за подобряване на точността и ефективността при изпълнение на пътностроителни проекти се следва и от други водещи фирми в сектора. Gomaco например, планира да разработи серия машини с технология за 3D контрол в бъдеще.

През последните 12 години компанията си партнира с Leica Geosystems в търсене на съвремвнни решения за прилагане на безжични технологии върху строителните машини. Gomaco, разчитайки на дългогодишното си партньорство с Lеica и съвместната работа с Topcon и Trimble вече умело прилага системи за 3D контрол в някои от своите машини. Моделът 4400, представен на Изложението ConExpo през март тази година, е оборудван със системата G+, която значително улеснява работата наоператора.

Системи за позициониране на Trimble също се използват в много проекти в цяла Европа.

Автоматизация
Германското Федерално правителство финансира с 650 милиона евро проект за разширяване на автомагистралата между Хамбург и Бремен от четири ленти на шест. Главният изпълнител на обекта избира да използва рециклиращата машина Wirtgen W2100, оборудвана с автоматична система за 3D контрол от Trimble, включваща универсална тотална станция SPS930, контролна кутия CB430 и активен приемник МТ900, монтиран върху самата машина.

Универсалната тотална станция автоматично проследява приемника МТ900, който е прикрепен към барабана на рециклиращата машина, като непрекъснато отчита неговата позиция и предава данните към контролната кутия, намираща се в рециклиращата машина W2100.

В контролната кутия данните се използват за изчисляване на необходимата дълбочина на рязане. Тя също контролира хидравликата на машината в съответствие с изчисленията, така че самото рециклиране се извършва автоматично, според изискванията на работния проект.

Всичко това позволява операторът да извършва сложни операции автоматично, без необходимост от измервания, трасиране и маркиране.

Друга нова рециклираща машина от Wirtgen е моделът W250, разработен с цел увеличаване на ефективността на работа и икономичността на поддръжка. Масивната машина има максимална мощност от 731 kW и може да отнеме до 1200 тона асфалт за час. Моделът се харкатеризира с технология dual engine, която позволява на оператора да използва или единия двигател на 244 kW за по-малки по обем задачи или и двата двигателя за достигане на максимална производителност при по-големи натоварвания.

От Wirtgen също са се опитали да подобрят ефективността на използване на горивото, чрез контролиране на скоростта на въртене на рециклиращия барабан. Операторът може да избере между сравнително бавния режим 1600 rpm и максималните 2000 rpm.

Машината може да работи с шест различни ширини, вариращи от 2.2 до 4.4 метра и може да отнема асфалтови слоеве с дебелина до 150 мм.

Тенденцията към повишаване на скоростта и точността при работа се наблюдава и при асфалтополагащите машини, където новите технологии се усвояват с бързи темпове.

Друга компания от Wirtgen Group, Voegele, наскоро прие предизвикателството за полагане на настилката на изкуствен плаж от oцветен като пясък асфалт в Германия. За проекта се твърди, че е най-големята повърхност от цветен асфалт до момента и при реализирането му са използвани три асфалтополагача Super 1800-2. За широката 24 метра „плажна ивица” производителността се оказва основно предизвикателство. В суровите януарски климатични условия, от фирмата-изпълнител имат само два часа за да положат 4700 кв.м цветен асфалт. Основните слоеве са положени, използвайки Super 1800-2 с приспособление AB 500-2 TV за работа на ширина от осем метра. В последствие е положен завършващия слой, с помощта на още два Super 1800-2, които полагат слоя от 3 см цветен асфалт, използвайки технологията ”топло върху топло” за гарантиране да добра връзка между слоевете.

Volvo, от друга страна, обнови серията полагачи ABG, правейки ги приспособими за по-широк кръг от приложения: от общински пътища до зони за складиране на отпадъци.

Новите модели от средния и тежкия клас – ABG 5820, ABG 6820, ABG7820В и ABG 8820В, сега са с подобрени работни ширини и темпове на полагане и дават възможност за настилане с широк диапазон от материали. Машините могат да полагат настилка с ширина от 2.5 метра до 13 метра със скорост диапазона от 600 т/ч до 1100 т/ч.

Маневреност
Изискванията за повишена маневреност и възможност за работа в труднодостъпни места са основен движещ фактор за развитие в сферата на асфалтополагащата и уплътняващата техника.

Новият вибрационен валяк RD 16 на Wacker Neuson, отличаващ се с компактен дизайн, позволява изпълняването на задачи при които всеки сантиметър е от значение. От компанията твърдят, че новите 100-сантиметрови барабани го правят особено подходящ за работа в ограничени пространсктва като паркинги, подходи, както и в близост до бордюра на ръба на настилката.

По подобен начин се стремят да предложат универсален градски валяк и от Dynapac. Новата серия компактни двубандажни машини СС1100 СС1200 и СС1300 имат оперативно тегло от 2400 до 3900 кг и се предлагат както с отделно задвижвани барабани така и като комбинирана версия с един вибриращ уплътняващ барабан и четири гумени колела.

В допълнение към високата маневреност, от компанията твърдят че са постигнали изключително ниски оперативни разходи при експлоатация на машината.