Да заковеш успехаКогато трябва да се закове пирон, нищо не може да замести добрия стар чук под ръка. Но ако пироните са много, а времето - малко, на помощ идва електрическият пистолет за пирони. Качественият инструмент от този тип може да закове за един ден хиляди пирони в дърво или друг материал и то здраво и точно. В съревнование с винтовертите, поели немалка част от функциите им, пистолетите за пирони остават незаменими при работа по покриви, дървени дограми и всякакви ремонтни дейности, където е необходима бързина и прецизност.
Първата стъпка при избор на пистолет за пирони е да се определи за какви цели ще се ползва инструментът - дали ще строите скелет на сграда или къща за кукли, както и дали ще го ползвате за еднотипни или разнообразни дейности. Важно е да се определят и търсените качества на крайния продукт - какви натоварвания ще поема, какъв и колко дебел материал ще се обработва, съществен ли е естетическият вид на обработваните повърхности или напротив - без значение. Отговорът на тези въпроси ще определи от какви пирони се нуждаете, а от там - и от какъв инструмент.
Инструмент за всяка функция
Най-общо, според функцията си и съответните необходими пирони, пистолетите могат да се разделят на четири групи - за конструктивни рамки, за довършителни интериорни работи, модели с малки пирончета за декорации и модели за покривни дейности, които работят със специално предназначени за заковаване на покривни шиндли пирони.
Ако пистолетът ще се ползва за наистина сериозна работа, като фиксиране на скелет на сграда или на друга носеща конструкция, най-удачният избор е пистолет за конструктивни рамки. Тези модели забиват пирони с диаметър 2,9-3,1mm и дължина 50-89mm (3 1/2”) с лекота, без да изискват особени усилия от оператора.
Довършителните пистолети работят със сравнително по-малки пирони - с диаметър 1,63-1,83mm и дължина 16-65mm (2 1/2“). По-малките глави на предназначените за тях пирони са покрити с анти-корозионно покритие, така че да не изпускат ръжда след като се боядисат. Довършителните пирони предлагат здравина без да жертват външния вид, тъй като потъват в дървото и осигуряват равна повърхност. Затова, те са предпочитани при леки ремонтни дейности, конструиране на мебели, прикрепяне на MDF, дърворезби или други базови дърводелски дейности.
Когато е необходимо почти невидимо заковаване се използват пистолети за пирончета с малък диаметър - до 1,22mm, малка дължина - 16 до 50mm, и много малки главички - някои производители предлагат и модели без глави.
Ако пистолетът се ползва основно за един вид характерни дейности - като приковаване на обшивки, настилки или покривни шиндли, добра идея е закупуването на специализиран инструмент. Разбира се, някои конструктивни пистолети могат да послужат и при по-леки дейности, а други довършителни могат да се справят и с по-сериозни конструкции, но това вече зависи от спецификацията на конкретния продукт.
И четирите групи пистолети работят с пирони, залепени един за друг в лента, подобно на пълнителите за телбод, или прикачени към пластмасови ленти и завити на ролка, която се зарежда в пистолета. Зареждането с ролки е по-обемно, но е по-удобно при пирони с големи глави, докато това с лента зарежда с повече пирони - някой модели дори се зареждат с две ленти наведнъж, което означава и че се зареждат по-рядко. Съображение за избора между двете възможности е и общото тегло на инструмента - колкото повече заредени пирони съдържа, толкова по-тежък ще бъде.
Друг вид пистолет за заковаване на елементи, който трябва да се спомене, е много сродният на пистолетите електрически телбод. Той се прилага основно в мебелната промишленост и леките ремонти за довършителни дейности като фиксиране на ъглови елементи, гърбове на шкафове, усилващи ленти или друго спомагателно укрепване.
Захранването е съществено
Друга важна характеристика при избор на инструмент от този тип е правилният подбор на захранване и опериране - пистолетите могат да бъдат с пружина, пневматични, бензинови, електромагнитни или с ръчно въздействие. Разбира се, всяка от възможностите има своите предимства и недостатъци, така че изборът зависи от предвиденото ползване.
Моделите с пружина работят на принципа на пинбола - електро-моторът опъва пружина и изстрелва чук към заредения пирон. Системата е опростена и следователно по-стабилна, но е и сравнително по-малко мощна от останалите видове.
За разлика от тях, пневматичните пистолети за пирони са сред най-мощните и следователно - сред най-разпространените модели на строителните площадки. Вместо пружина, те използват въздух под налягане за изстрелване на чука. Пневматичните пистолети са с достъпна цена, широко разпространени и много мощни, но пък за работа с тях трябва да разполагате и с компресор.
Моделите с бензиново захранване предоставят почти същата мощ без „пъпната връв” за захранване на пневматичните пистолети. Подобно на автомобилите, те използват малък двигател с вътрешно горене. Тъй като са безкабелни, тези инструменти са подходящи за строителни площадки без електрическо захранване, за отдалечени обекти или просто за удобство на работа.
Електромагнитнитните пистолети използват електричеството за създаване на магнитно поле, което придвижва буталото на пистолета. Някои модели с такъв тип опериране се захранват с батерии и са безкабелни, което ги прави удобни за работа. Недостатъкът на електромагнитните пистолети е, че са сравнително по-малко мощни от пневматичните или бензиновите.
Съвсем различни по външен вид от останалите типове, пистолетите за пирони с ръчно въздействие наподобяват затворена в горния си край фуния и прилепват към дланта на оператора. Те са единствените, които работят със стандартни пирони, които не са специално предназначени за електроинструменти - вместо да се зареждат с лента или макара от пирони, гвоздеите се поставят в тях един по един и се изстрелват при ръчно стискане на инструмента. Ръчните пистолети се задвижват пневматично, така че също изискват компресор, но със сравнително по-малка мощност. Основните предимства на този тип инструменти е, че са малки, леки и с по-ниска цена, а в зависимост от модела могат да са и изключително универсални. Разбира се, зареждането на пироните един по един може да забави работата значително.
Работни характеристики
Важно за удоволствието и лекотата на работа е да не се пренебрегват основни характеристики като тежестта, мощността и безопасността на работа на инструментите.
Теглото на тези машини не е за пренебрегване, особено когато работата с тях включва често навеждане или работа с повдигнати нагоре ръце. Ако при тестване в магазина не можете да се изправите с инструмента в ръце докато не е зареден с допълнителната тежест на пироните, премислете сериозно от какво имате нужда.
Удобството на ползване е също съществено - въпреки, че работата с пистолет за пирони без съмнение е много по-лека от тази с чук и пирони, не трябва да се забравя че тя може да продължи дълго и трябва да е удобна. Пистолетът трябва да ляга удобно в ръката на оператора и да се маневрира лесно, а спусъкът да се натиска удобно.
При безопасността на работа, най-важното условие е с инструмента да се оперира правилно - следователно една от важните стъпки е запознаване с упътването за работа. Друг риск при работа с пистолетите е опасността от случайно изстрелване на пирон - в тази насока производителите въвеждат системи за безопасност, като например изключване на спусъка в режим на почивка, които са предимство при избора на модел.
Най-слабото звено при работа с инструменти, обаче, са самите оператори, които нерядко пренебрегват мерките за безопасност. Пример за това е запъването на спусъка, така че да е постоянно натиснат. Някои модели имат двустепенен механизъм за изстрелване на пироните от съображения за безопасност - след натискане на спусъка, пистолетът трябва да се притисне към повърхност, за да се изстреля пирон. При запъване на спусъка, първото движение се спестява, а в процеса на работа се извършва само второто - много по-бързо, по-лесно и много, много опасно.
При избор на пистолет е полезно да се вземат предвид и други основни характеристики, като размер на инструмента и възможност за работа под ъгъл. Размерът има значение, когато се работи с малки междуосови разстояния на свързваните елементи и е наистина полезно пистолетът да може да влезе между тях. Някои пистолети могат да работят само с равни повърхности, а други - и с такива, поставени под ъгъл. Работата под ъгъл е полезна при заковаване на перпендикулярни плоскости, така че един универсален инструмент би трябвало да я позволява.
Добре е при избора да се вземат предвид и фактори като обхвата на големина на пироните, гаранцията, упътването и разбира се, цената. В предлаганото на пазара богато разнообразие от модели, могат да се открият различни комбинации от качества, така че на клиента остава само да избере подходящата.
Аксесоари
Независимо на какъв тип пистолет за пирони се спрете, със сигурност ще се нуждаете от допълнителни аксесоари. Тези, без които не можете, са свързани със захранването и начина на опериране на инструмента, както и пригодените за работа с този вид пистолети пирони.
При закупуване на пневматичен пистолет, задължителен аксесоар е компресорът за въздух. Също както и пироните, компресорите се предлагат на пазара в многообразие от типов и ценови диапазон. Главното изискване при избора им е да могат да осигурят достатъчно голяма мощност за оперирането на избрания модел пистолет, а при включване на повече от един инструмент - за комбинираното натоварване от инструментите.
Двете основни характеристики при компресорите за инструменти, които е добре да се вземат предвид, са въздушният обем, който се измерва в литри в минута, и максималното работно налягане, измервано в барове. Обемът показва колко въздух се изпомпва за единица време, а налягането - колко силно се изпомпва. За осигуряването на достатъчно мощен компресор е необходимо да се проверят изискванията на пистолета в спецификацията на продукта и в упътването за употреба. Някои от пистолетите се предлагат на пазара в комплект с подходящ компресор.
При работа с безжичен инструмент са необходими бензин или батерии, инструкции за избора на които са включени в упътването. Добра идея е да се поддържа постоянна резерва на консумативите за навременно презареждане.
При избор на пироните също се вземат предвид препоръките на производителя. Основната грешка, която се допуска, е приемането по подразбиране, че всеки размер или производител би работил добре с избрания инструмент, което най-често не отговаря на истината.
Без значение какви са избраните инструмент или бюджет, не забравяйте за безопасността - минимумът за работа с електрически инструменти са защитните очила. Други полезни аксесоари за защита са тапите за уши и предпазните ръкавици. 06/07/2011 |