Инструменти за металМеталът е един от най-широко използваните материали в строителството. Елементите и изделията от метал намират приложение както като носещи в изграждането на сгради и съоръжения, така и в довършителните работи. Обработката на материала в кратки и технологични срокове би била невъзможна без употребата на широка гама от металообработващи инструменти и машини.
В настоящата статия е представен обзор на едни от най-често използваните в практиката инструменти за метал.
Представените металообработващи инструменти имат широко приложение. Чрез тяхната употреба могат да се извършват разнообразни ремонтни и монтажни дейности – повърхностна обработка на метали, премахване на неравности и грапавини, заглаждане на заваръчни шевове, почистване на ръжда и стари покрития, рязане, пробиване на отвори, монтаж и демонтаж.
Бормашини
Бормашината е универсално средство за пробиване на отвори в елементи и изделия от различни материали. Инструментът може да се използва и за завиване и развиване на винтове и различни монтажни дейности. Също така и за шлайфане, полиране, гравиране, бъркане на строителни смеси или премахване на стара боя, според различните представки, които се използват.
Според начина на захранване биват кабелни и акумулаторни. Кабелните бормашини се задвижват от монофазен или трифазен електродвигател, захранващ се от електрическата мрежа или подвижен електрически генератор.
Повечето модели имат възможност за плавно регулиране на оборотите в определен диапазон. Това ги прави универсални за различни материали, всеки от които се разпробива при различни скорости на въртене и размери на свредлото.
Акумулаторните бормашини се задвижват от електродвигател, захранващ се от акумулатор в самата бормашина. Акумулаторът може да е никел-кадмиева (Ni-CD) или никел-хидридна (Ni-MH) батерия.
Този тип бормашини са автономни и удобни, защото работата с тях не се ограничава от захранващ кабел. Използват се за монтажни и ремонтни дейности, както от професионални бригади, така и от любители. Времето за използване на батерията зависи от капацитета на акумулатора.
Има и пневматични бормашини, които се задвижват от сгъстен въздух, подаван от компресор. При натискане на спусъка, въздушният поток се насочва към турбина, която задвижва патронника на инструмента. Тези машини могат да се задвижват и от компресор, използващ двигател с вътрешно горене.
Винтоверти
Винтовертът е изключително практичен и удобен инструмент, подходящ както за домашна, така и за професионална работа. Използването на винтоверт значително би улеснило дейността по всеки един ремонт, а също и при по-мащабни проекти. Значително съкращава времето на работа.
В зависимост от начина на захранване винтовертите биват акумулаторни и с електрическо захранване (от мрежата). Акумулаторният винтоверт е предпочитан заради някои предимства. Основно, от които е използването му на места, където липсва електрическо захранване. Освен това предоставя пълна свобода на движенията, поради липсата на ограничаващ кабел. Инструментът може да бъде комплектован с една или две батерии, а при правилна експлоатация батериите могат да издържат с години. Що се отнася до професионалните винтоверти от висок клас, те се предлагат с „бързи” зарядни устройства, които могата да захранят изтощена батерия в рамките на 15 – 30 минути.
Акумулаторният винтоверт не отстъпва на мрежово захранвания по отношение на параметри и функционалност.
Основни параметри на акумулаторния винтоверт.
Съществен показател за тяхната работа е работното напрежение. Най-популярни са 9, 14.4 и 18 волтовите винтоверти. Колкото по-голямо е напрежението, толкова по-голяма е мощността на инструмента и той има възможност за извършване на по-голям диапазон от операции. Затова и 18 волтовият професионален винтоверт е предпочитан. Като недостатък на този винтоверт може да се посочи по-голямото му тегло, заради по-обемната батерия.
Поради гореспоменатите прични изборът на потребителите е ориентиран към използването на литиево-йонни (Li-ion) батерии. Те са с по-ниско тегло и са по-издържливи. Капацитетът на батериите е 1000-3000 мили амперчаса (mAh), като времето за зареждане на една батерия е пропорционално на нейния капацитет.
Друго предимство на акумулаторния винтоверт е възможността за регулиране на оборотите (скоростта на въртене). Това се постига чрез плавно натискане на спусъка до различна степен. Максимална скорост се достига при напълно натиснат спусък – пусков бутон. Повечето модели разполагат с превключвател за бързи и бавни скорости, като плавното регулиране на скоростта отново се извършва чрез спусъка. Някои модели имат и вградено осветление (предимно то се осъществява чрез един или два светодиода) за осветяване на работносто място.
При избора на винтоверт от значение са следните характеристики:
работно напрежение; вида на батериите и зарядното; една или две работни скорости и плавен спусък за регулиране на скоростта; въртящ момент – измерва се Nm (Нютон метри) и определя силовите характеристики на винтоверта; ударно действие – благодарение на него винтовертът може да има и пробивни функции; вид на патронника – има значение при смяната на битове и свредла.Максималният диаметър на патронника определя най-големия размер свредло, което може да се използва. Обикновено то е 10-12 mm.
Винтовертите пък с мрежово захранване имат предимство по отношение на непрекъснатото захранване от електрическата мрежа. Те са по-мощни и имат по-висок въртящ момент. Професионалните винтоверти от този вид са снабдени с по-дълъг кабел, за осигуряване на по-голяма достъпност.
Гайковерти
Този тип инструменти са идеално средство, чрез което се осигурява необходим въртящ момент за завиване/отвиване на гайки и болтове, при много малко усилие от страна на работника.
Според начина на задвижване и осигуряване на нужния въртящ момент, гайковертите биват с електрично, хидравлично и пневматично захранване.
Електрическите гайковерти се задвижват от електромотор, вграден в корпуса на инструмента. Напрежението, при което работят е 110 и 220 волта. Захранват се от електрическата мрежа.
Хидравличният гайковерт е инструмент, при който съответния въртящ момент за затягане или разхлабване, се генерира чрез хидравлични системи. За първи път е представен на пазара през 1960г. като първоначалният му вид доста се е различавал от познатите днес гайковерти. През годините е претърпял развитие и множество подобрения, повечето от които следващи тенденция за нови сплави, за по-лек корпус, както и гнездо за представките с по-малък радиус за по-тесни и недостъпни работни пространства.
Хидравличните гайковерти са по-тихи, по-леки и осигуряват по-прецизна работа.
При пневматичните гайковерти захранването на инструмента се извършва чрез сгъстен въздух. Този вид гайковерт предлага най-доброто съотношение мощност/тегло. Стойностите на въртящия момент зависят от промяната на налягането на въздуха. Предимство на този инструмент са по-малкото вибрации, което е предпоставка за по-точна работа. Въртящият моемнт на пневматичните гайковерти варира от 118Nm до 47600Nm.
Ъглошлайфи
Ъглошлайфът е инструмент за рязане, шлайфане и полиране на елементи от различен материал, а също и на цели изделия. Използва се за обработка на метал, дърво, пластмаси и други материали. В зависимост от материала, от който е направен диска, както и размерите и структурата му, се определя материала, който може да се обработва и степента на награпеност, която се получава при шлайфане.
Материалите, от които е изготвен диска най-често са синтетични диаманти или силиконов карбид. Размерът на диска зависи от вида и предназначението на ъглошлайфа.
В зависимост от особеностите на работа ъглошлафът бива ръчен и настолен. При невъзможност за използване на настолни режещи или шлайфащи машини, ръчният ъглошлайф е незаменим при рязане или шлайфане на едрогабаритни детайли и големи изделия.
Ъглошлайфът може да се захранва от електрическата мрежа или чрез акумулаторна батерия. В промишлената работа се използва и пневматичен ъглошлайф, захранван чрез сгъстен въздух.
При избор на ъглошлайф за определена работна дейност под внимание трябва да се вземат следните технически параметри:
скорост на свободен ход – скоростта на въртене на диска на ъглошлайфа, измерена в брой обороти на минута при ненатоварен режим; функция мек старт – предвижда се при по-големи ъглошлайфи с цел лесното удържане на машината при старт; захранващо напрежение – може да е както 220-240 и 110 волта мрежово, така и 18 волта чрез акумулаторна батерия; заключване на шпиндела на ъглошлайфа – за лесна и бърза смяна на дисковете; размер на диска – определя се от размера на самия шлайф.
Стандартни размери на дискове са 115, 125, 130, 150, 180 mm.
Малкият ъглошлайф работи с малки дискове, но с по-голяма скорост на въртене в сравнение с по-големите инструменти. Малките дискове се изхабяват по-бързо и имат по-малка дълбочина на среза.
Препоръчително е инструментът да е снабден с регулируем предпазител, който да предпазва от хвърчащи искри по време на работа, а също така да може да се регулира в зависимост от нуждите на извършваната операция. Разглобяемата странична ръкохватка също е предимство, понеже позволява работа и с дясна, и с лява ръка.
Шлайфмашини
Това са металообработващи машини, които извършват механична обработка чрез абразивни дискове.
Машината се състои от колело (диск), поместен в специално легло, а диаметърът му определя и съответната скорост на въртене.
При почистване на материала обикновено се отделя голямо количество топлина. Поради тази причина машините имат охладител за охлаждане на обработвания материал, така че да не прегрее. При някои по-съвременни и технологични модели се поражда много по-малко топлина и повишението на температурата може да се пренебрегне.
Вибрационни шлайфмашини – шлифовъчното действие идва от работната повърхност, която извършва колебателно движение с малка амплитуда, но с голяма скорост. В зависимост от начина на задвижване вибрационните машини могат да бъдат електрически или пневматични. Електрическите машини са предназначени за обработване на плоскости до получаване на гладък повърхностен слой.
В зависимост от това колко материл трябва да се отстрани от обработваното изделие, има машини за първоначална (груба), междинна и фина обработка. При първия вид машини амплитудата е голяма, приблизително 5 mm, а честотата сравнително малка – 6000 оборота в минута. При финото шлифоване е обратно – амплитуда 2 mm, брой обороти в минута – от 15000 до 20000.
Лентови шлайфмашини – имат най-голяма отнемаща способност сред останалите видове шлайф машини. С нея се отхвърля много работа и се пести време. Най-вече, когато става дума за предварителна обработка на детайли с голяма повърхност.
С лентовите шлайфмашини могат да се обработват труднодостъпни места, включително и ъгли. За тази цел машината разполага с удължено тясно шлифоващо рамо, около което е опъната лента. Тя е с широчина 6-19 mm, а скоростта й на движение е между 3.8 и 9m/s. Лентите са покрити с абразивен материал, който може да е циркониев корунд, обикновен корунд или ленти от нетъкан текстил.
В практиката се използва и специалиризарана шлайфмашина за тръби и овални предмети. Работната й част се състои от две рамена, между които е опъната шлифовъчна лента. На едното рамо е валът, задвижващ лентата и направляваща ролка. Другата ролка се намира в края на неподвижното рамо. Под въздействие на силна пружина рамото поддържа лентата опъната. Тази конструкция позволява движещата се лента да се нагажда според диаметъра на обработвания детайл. Лентата е с широчина 40-760 mm и се движи със скорост 2.7-8.5 m/s.
Друг практичен и технологичен инструмент е шлайфмашината за ъглови шевове. Тя е модификация на стандартен ъглошлайф и е специализиране за изпиляване и шлифоване на заваръчни шевове, разположени в ъгли и труднодостъпни места. В края на удълженото рамо е закрепен шлифовъчен диск.
Настолни отрезни машини
Предимство на повечето отрезни машини, като средство за обработка на метални изделия, е масивната им основа, която гарантира ниско ниво на вибрации за максимално точен разрез при работа.
В зависимост от начина на подаване на обработвания материал и извършване на рязането, има няколко вида отрезни машини:
xоризонтални лентови машини с наклонена рама за рязане под ъгъл; xоризонтални лентови машини с паралелно водене на рамата; xидравлични ножовъчни отрезни машини с рязане под ъгъл 45° и 90°; вертикални лентови отрезни машини с възможност за рязане под ъгъл 30°, 45° и 90°.
Подаването на материала се извършва ръчно, както и настройване ъгъла на рязане.
При работа с машините трябва да се следи за оборотите на празен ход, диаметъра на режещия диск, регулиране ъгъла на наклона.
При автоматичните дискови отрезни машини процесът на работа е напълно автоматизиран. Материалът се подава и притиска от система със серво управление. По този начин се постига високо качество на работа и прецизна изработка на детайлите. Машината е снабдена с тънки карбидни режещи дискове. Така процентът на отпадъка е сведен до минимум. Осигурено е честотно регулиране на оборотите на въртене. Машината е снабдена с ефикасна охладителна система, чрез която се постига максимална гладкост на отрезната повърхност. Притежава автоматизирана система за подаване и придържане, също и система за разделяне на детайлите от отпадъка. Достига се висока производителност.
Отрезна машина от MakitaЦиркулярният трион е професионална отрезна машина за метал. Реже стомана с дебелина до 6 mm, с гладки ръбове и без искрене. Работи без прах при висока скорост на рязане. Циркулярът разполага с температуроустойчив свръхмощен двигател с мощност 1100W и обороти на празен ход 3500 rpm. Дълбочината на прореза при работа под ъгъл 90° е 63mm, а пробиването на режещия лист с диаметър 185mm е 30mm.
Циркулярът тежи 4,7 kg и е много удобен за работа и лесен за употреба. Основният му плот е от неръждаема стомана. Има добра оценка за ефективност от потребителите и висока работоспособност.
Машина за заточване на режещи инструменти TORMEKЗаточват и полират сложни форми - холкерни длета, свредла, дървостругарски и дърворезбарски длета и машинни ножове, така и кухненски ножове, ножици и брадви. Водното охлаждане и ниските обороти на машините не позволяват прегряване на иснтрументите и запазват тяхната твърдост. Фините абразивни дискове, ниската скорост и патентованата система за настройка на ъгъла на заточване правят контрола на машината лесен и позволяват постигате на отличен резултат дори и от непрофесионалисти. Режещата част на инструментите може да бъде оформена точно и прецизно според нуждите на потребителя. Машината притежава кожен диск за полиране, с който придава финален блясък на заточения инструмент. Моделите TORMEK T-3 и T-7 се предлагат в България от Интеза със 7 години гаранция.
Ъглошлайф с автобалансьорЪглошлайфът с автобалансьор на Metabo е надежден, с много добро охлаждане за интензивна работа дори и в екстремни условия. Интегрираният автобалансьор е предпоставка за по-малко вибрации и до 200% увеличаване на шлайфшайбите.
Ъглошлайфът е с ергономична дръжка и допълнителна Vibra Tech ръкохватка. Снабден е с Metabo решетка, предпазваща от прах намотките на ротора. Други предимства на този инструмент са дълготрайните, самоизключващи се четки, Metabo S-предпазен съединител и Метабо “Quick” – смяна на шайбата. Диаметъръ на диска е 125mm. Въртящ момент – 3,3Nm. Инструментът е с тегло 2кг.
Електрически винтоверт RTR-MAXЕлектрическият винтоверт RTR-MAX се отличава с ергономичен дизайн и удобство при работа. Винтовертът е с мощност 500W и обороти 0-200r/min. Притежава двукомпонентна дръжка и е с пресована противоударна конструкция. Съгласуването на оборотите и въртящия момент на 500 - ватовия мотор е предпоставка за бързото извършване на работните операции.
Лесният за обслужване с една ръка дълбочинен ограничител и универсаленият магнитен държач, повишават ефективността при серийно завиване върху неподвижни части. Машината е с електронен превключвател със застопоряващ бутон, което повишава комфорта при продължителен режим на работа. Металният корпус на редуктора повишава експлоатационната продължителност на винтоверта и му придава масивност. Освен това машината е с лека и компактна конструкция за намаляване умората на работещия.
Шлайфмашини Bosch GGS 28 C Professional и GGS 28 CE ProfessionalНовите прави шлайфове на Bosch GGS 28 C Professional и GGS 28 CE Professional са универсални. Предимството им е компактният размер и тегло - само 1,4кг. Те са удобни и особено подходящи за работа с една ръка и на трудно достъпни места. Мощният двигател от 650W (600W за GGS 28 C Professional) гарантира бърза работа. Интегрираната система Kickback Stop предпазва при блокиране и осигурява мигновено изключване на машината. За още по-прецизна работа с GGS 28 C/CE Professional е разработена нова система за фиксиране на консуматива без хлабина. Допълнително вградената Constant Electronic гарантира константни обороти дори и при по-високо натоварване. Правите шлайфове на Bosch са в две изпълнения: GGS 28 C Professional с максимални 28 000 оборота в минута и GGS 28 CE Professional с избираеми обороти в диапазона 10 000-28 000об/мин.
Бормашина Sparky-BUR2 350EN CETSparky-BUR2 350EN CET е професионална двускоростна ударна бормашина. Инструментът притежава електроника за предварителен избор на оборотите, както и електроника за поддържане на константни обороти, независимо от натоварването. Чрез прекъсвач се осигурява плавно регулиране на оборотите. Машината е с ляв и десен ход. Удобство за работещия са предпазните механичен съединител и превключвател за ударно действие. Машината може да се използва със стандартни бъркалки.
Инструментът е с мощност 1010W и максимален въртящ момент 65Nm. Оборотите на машината на празен ход са 0 – 2000rpm, а ударите в минута 0 – 36000min-1. Максималният обхват на патронника е 16mm.
Други добри полезни на машината са светодиодната индикация, наличието на самоизключващи се четки и двойната изолация. 30/06/2011 |