ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 4, август 2011

Електроинструментите - особености при избора

Трудно е да си представим строителство, реконструкция или модернизация на сграда без електроинструменти. Електрически рендета за дърво, прободни и циркулярни триони, дървообработващи машини, фрези, плоски и ъглошлифовъчни машини – това съвсем не е пълния списък от инструменти, които оказват неоценима помощ при извършване на различните видове строителни работи.

Работните параметри на основните процеси в строителството, изискват използване на различни инструменти, с разнообразни функции. Самите процеси се отличават по своя характер, сложност и тип на необходимите инструменти. Има универсални инструменти, които влизат в задължителния комплект необходими инструменти и специализирани – с по-специфични възможности и по-специализирано приложение. Обикновено. преди началото на работа се преглеждат наличните инструменти и след това се закупуват недостигащите. В практиката, поради стремежа да се реализира икономия, често се случва да се закупуват многофункционални инструменти, като не се обръща достатъчно внимание на редица техни технически и експлоатационни параметри.

За да се предотвратят проблемите по време на работа и да бъде тя максимално ефективна и ефикасна, е необходимо да изберем и да използваме правилно инструмента.

Голяма част от производителите работят дълго и използват най-добрите познати технологии при създаването на всеки модел на своите инструменти, съобразявайки се с изискванията на пазара. След многократни тестове, доработки и пускане в серийно производство всички инструменти, като правило, съответстват на параметрите, посочени в паспорта им.

Трябва да споменем обаче, че не всички потребители спазват правилата на експлоатация и най-главното, не винаги правят правилния избор на електрическия инструмент. На пръв поглед това е тривиална задача, но всъщност тя е отговорна и не е никак проста. В настоящия материал са дадени препоръки, подпомагащи правилния избор на електрическия инструмент.

Професионален – непрофесионален
Електрическият инструмент може да има професионално или непрофесионално предназначение. Някои фирми-производителки произвеждат серии и в двата класа, докато други са специализирали само в една от двете области.

Основната разлика между двата класа е, че професионалният инструмент предполага продължително използване, понякога дори денонощно, като работата с него е непрекъсната и натоварена. Затова разчетът на производителя на всичките му системни компоненти е направен за работа при такива условия. В производството се подбират материали с висока якост и издръжливост на натоварване, за да се гарантира необходимото качество и бързина на работата.

Непрофесионалният инструмент е с по-слаба конструкция на възлите си и работата му трябва да прекъсва през определени интервали от време.

Разликата в цената на професионалния и непрофесионален инструмент е съществена, но тя се определя от вложените материали и използваните технологии, затова при работа в строителна бригада, имаща собствени инструменти, е препоръчително да се избере професионалния инструмент.

Непрофесионалният е по-доброто решение, когато са необходими малки по обем работи през сравнително големи интервали от време. В този случаи, ако се предпочете професионалните инструменти с презумпцията, че те ще служат много години, не бива да се забравя, че при такъв дълъг период от време е много вероятно те морално да остареят.

Електрозахранване
Има два вида захранване на електрическия инструмент - от мрежата с променлив ток или от вградения в корпуса на инструмента акумулатор.

Когато придобием инструмент за мрежа с променлив ток, трябва да се убедим в степента на безопасността му, а ако е произведен в чужбина, е необходимо да проверим дали е сертифициран за използване при нашите мрежи.

Можем да си купим инструмент, който се захранва с акумулатор, само ако предстои постоянна работа с него на обекти, които не са електрифицирани.

Безспорно този инструмент е удобен - не е привързан към източника на захранване, не са необходими кабели, които често пречат при работа в трудно дъстъпни места. Но, разбира се, не бива да се забравя, че той изисква редовни презареждания на акумулатора и грижа за този компонент. Голяма част от акумулаторите изискват постоянно презареждане. Този инструмент не може да бъде оставен с години без използване - акумулаторът може да се повреди, а неговата замяна ще струва около една трета от стойността на самия инструмента, а понякога и повече.

Безопасност
Електрически инструмент, който е включен в мрежата с променлив ток и напрежение 220 V, трябва да има надеждна електрическа защита. В противен случай той може да стане източник на сериозен токов удар, който може да има тежки последствия, а в някои случаи и трагичен изход.

Производителите на инструменти имат специален символ за двойна изолация. Той представлява двоен квадрат, с различни графични оформления. Двойната изолация съдържа две нива на защита от токов удар. Първото ниво на изолация се прави върху всички електрически компоненти на конструкцията. Второто ниво изолира всички корпусни елементи на инструмента. Инструментите с двойна изолация могат да се включат към мрежата по двупроводна схема - вилка с два контакта в розетката, без заземяване. За максимална безопасност трябва да се купуват инструменти само с двойна изолация. Трябва да имаме предпочитания към моделите, които имат специална защита при случайно пускане. Тази защита се изразява, като правило, в това, че решението да се пусне главния пусков бутон се потвърждава с натискане на още един допълнителен бутон.

Универсалност
Много от производителите се стремят да направят своя електрически инструмент многофункционален. Такъв инструмент, особено класическата бормашина, може да изпълнява освен основните функции и няколко допълнителни. На пазара има много модели бормашини, които могат да пробиват, да правят резба и да пробиват отвори с удар, т.е, да изпълняват функция на перфоратор.

Някои производители на инструменти предлагат комплект, в който влиза бормашината като основен силов модул и допълнения към нея: ренде за дърво, ъглошлайф, циркуляр, резбарско трионче и други. Такъв комплект обикновено се помества в куфарче, което най-често е предназначено „за майстора”. Ако бормашината има и функция на перфоратор, то на пръв поглед този комплект задоволява всяко търсене. Обаче не трябва да забравяме, че всяка операция има своите характерни особености, изисква определена мощност, обороти на инструмента и продължителност на работа. Когато инструментът работи с претоварване или на границата на възможностите си, той бързо се поврежда и става неизползваем.

На практика не съществува идеален универсален инструмент. Най-добре е всеки инструмент да е специализиран в една основна функция – пробиване, завиване или разбъркване, за да я извършва с максимална прецизност. Когато се избере инструмент с допълнителни функции е добре с тях да се извършва 15-20% от предполагаемия обем работа.

Конструктивни особености
Освен да е с добър външен вид, електрическият инструмент трябва да бъде максимално удобен и лек.

Корпусът на инструмента трябва да е ергономичен, т.е. удобен за държане и работа, а елементите му на управление трябва да са много достъпни.

Ако инструментът е снабден с допълнителен кожух, то неговата конструкция трябва да се крепи надеждно и да не създава ситуации, при които на потребителя да му се налага от време на време да го сваля.

За някои видове инструменти има два абсолютно необходими устройства - регулатор на максималните обороти и устройство за плавно пускане. При наличие на устройство за плавно пускане инструментът може плавно да набира обороти, пропорционално на силата на натискане на пусковия бутон.

Една съществена характеристика е наличието на реверсивно въртене. Това свойство е особено полезно при пробивните инструменти. Без реверс е невъзможно да се нареже резба или да се извади винт. А когато бормашината има реверс е необходимо още едно устройство - регулатор на скоростта на въртене.

Ако се снабдите с мощен и тежък инструмент, то е желателно да има ограничител на пусковия ток. Такъв инструмент по-плавно набира оборотите, не трепери в ръцете и не създава ненужно натоварване на електрическата мрежа.

За инструментите, които отделят прах (шлифовъчни машини, рендета, фрези) е желателно да имат адаптер на корпуса на инструмента, с чиято помощ да се присъединява професионална прахосмукачка, гарантираща здравословна работна среда.

Избор на конкретен продукт
Ако е избран модела на електрическия инструмент и той отговаря на всички изисквания, трябва да се пристъпи към избор на конкретно изделие. В повечето случаи не трябва се купува първото, предложено ни от продавача - така може да се купува инструмент само от водещи производители, при които технологиите са отработени добре, както и изходящия контрол.

Направете няколко тестови включвания на две или три изделия. Целта на тези включвания е да се определи качеството на монтажа на силовите възли на инструмента. Така може да се направят важни изводи как е монтиран редукторът, как е подбрана задвижващата двойка зъбни колела, не са ли затегнати лагерите и т.н.

Включете предложените изделия и сравнете нивото и характера на шума. При по-качествено монтираните изделия шумът е равен, без пропадания и последващо усилване, без чукане, предаващо се на корпуса на изделието.

На практика и изделията, подбрани по най-равния шум, може да се подложат на още едно изпитване. Включете инструмента и при набиране на максимални обороти го изключете. Намаляването на оборотите трябва да бъде плавно, постепенно. При изключване на двигателя преди спирането се чуват добре шумовете от всички възли и предавки.

Инструментът не трябва да спира работа “като закован“ или подобно на това състояние. Ако това се случи, то нещо не е в ред – може би стегнати лагери, няма необходимия луфт при зацепването на зъбните колела, и още много други неща, за които може да се говори конкретно, само когато се знае конструкцията на изделието. При такъв продукт се изразходва голямо количество енергия за преодоляване на съпротивлението от въртенето, а неговият електродвигател ще се прегрява бързо и вероятността за повреда е много голяма. В много случаи процедурата на избор трябва да се повтори отново.