Акумулаторни инструментиАкумулаторните инструменти стават все по-популярни благодарение на по-голямата си мобилност, приспособимост и независимост. Последните модели инструменти са с батерии с дълъг живот, осигуряващи възможност за по-продължителна работа, като изискват минимална поддръжка и осигуряват максимално удобство на оператора.
Тези инструменти предлагат оптималното съчетание между мощност, ниско тегло и компактни размери.
Една от най-важните характеристики на акумулаторните инструменти е номиналното напрежение на акумулатора. По-големите стойности означават по-голяма мощност на уреда, както и извършване на работни операции, изискващи значителни усилия при ръчна работа. Друг важен параметър е капацитетът на акумулатора, който определя времето на работа без зареждане и се измерва в амперчаси. По-голям капацитет, повече време работа без презареждане.
Напоследък интересът на повечето производители на акумулаторни инструменти е насочен към захранване с напрежение 10,8V. Причината за това е усъвършенстването на литиево-йонната технология, както и на машините, които използват този вид батерии.
От вида на батерията зависи мощността на инструмента, продължителността на работа, дълготрайността, а също и готовността на инструмента за работа.
За захранване на акумулаторните инструменти се използват следните видове батерии:
- никел – кадмиеви (Ni-CD)
- никел – металхидридни (Ni-MH)
- литиево – йонни (Li-Ion)
Никел – кадмиевите батерии са първите, благодарение на които на пазара се появяват различни прибори и инструменти с автономно захранване. Те са с най-малък капацитет спрямо останалите. Също така са с най-големи размери. Издържат над 1500 цикъла зареждане–разреждане и са по-евтини от останалите батерии. Характерно за тях е, че достигат пълния си капацитет след 4-5 цикъла на зареждане. А самите батерии трябва да се зареждат след като бъдат напълно разредени. В противен случай акумулаторът губи капацитета си и се съкращава срока му на работа. Това е т. нар. „ефект на паметта”. Ni-CD акумулатор трябва да се съхранява винаги зареден.
Никел – металхидридните батерии са по-съвършени от никел-кадмиевите, но и по-скъпи. Имат с около 50% по-голям капацитет при еднакви размери. Отстъпват по дълготрайност, защото издържат около 1000 цикъла. За тях също е характерно преждевременното бракуване на акумулатора – т. нар. “lazy ефект”.
И двата гореспоменати ефекта - „ефектът на паметта” и “lazy ефектът” значително намаляват капацитета на батериите и съкращават дълготрайността й.
Литиево – йонните са по-малки и значително по-леки от двата предходни вида батерии. Имат над два пъти по-голям капацитет от никел-металхидридните батерии. Издържат над 1000 цикъла на зареждане и разреждане. Съществено предимство при тях е големият капацитет, но не и за сметка на големи размери. Тези батерии са малки и компактни. Те са с около 40% по-леки от другите два вида батерии. Важно нещо, което трябва да се вземе под внимание при закупуването на инструмент с такива батерии, е факта, че тези батерии стареят дори и когато не се използват. Затова трябва да се следи и за датата на производство.
Съществен недостатък на никел-кадмиевите и никел-металхидридните батерии е чувствителността им към температурата на околната среда, а при минусови температури дори отказват. В това отношение литиево-йонните батерии са безспорна конкуренция, защото работят в температурен диапазон от -20°C до 70°C.
Голяма част от тези батерии са снабдени със светодиоден индикатор за оставащия заряд в батерията.
Корпусите на батериите са произведени от пластмаса, армирана със стъкловлакна, за гарантиране на максимална защита от механични увреждания.
Някои съвременни и световноизвестни производителки на инструменти използват батерии с вграден микропроцесорен блок, който следи, съхранява и анализира информацията за всеки елемент поотделно – брой на циклите на зареждане, степен на заряд, напрежение, максимален и остатъчен капацитет и др. По време на зареждане тези данни се обменят със зарядното устройство, което получило необходимата информация, осигурява оптимален режим на зареждане на всяка батерия и на всеки елемент в нея, а също предпазва елементите от увреждане по време на тяхното зареждане.
Зарядните устройства обикновено влизат в комплект с инструмента, но могат да се продават и индивидуално. При професионалните зарядни устройства електрониката осигурява спазването на необходимия режим на заряд и индикации за започването и завършването му. Времето за зареждане зависи от вида на акумулатора и обикновено отнема между 30 минути и 6 часа.
Акумулаторни бормашини
Акумулаторните бормашини се задвижват от електродвигател, захранващ се от акумулатор в самата машина - никел-кадмиева или никел-металхидридна батерия. Осигуряват изцяло автономна работа, без захранващи кабели или маркучи за въздух. Както е характерно и за бормашините с мрежово захранване, освен пробиване, с акумулаторните бормашини могат да се изпълняват и други функции. Имат възможност за завиване и отвиване на винтове. Изпълнението на различни операции обикновено се осигурява по два начина. Вместо свредло, в патронника се поставят накрайници за винтове с шлиц, звезда или шестограм. А може и чрез добавяне на друг патронник. При избора на бормашина трябва да се вземат предвид следните технически характеристики на инструмента: номинална мощност, брой на оборотите, максимален диаметър на пробиване.
Работният капацитет на машината е пропорционален на мощността – колкото по-голяма е мощността, толкова са по-големи възможностите на машината. Мощността на акумулаторните бормашини варира от 300 до 1500W.
За машини, които се използват в бита, с диаметър на свредлото до 13mm, напълно достатъчно е мощност 350W. При ударните машини, номиналната мощност трябва да е повече от 500W, оптимален вариант – 600-800W.
Броят на оборотите е характеристика, която определя възможностите на инструмента за работа с различни материали и приспособления – приставки за шлайфане, полиране или почистване. Обикновено оборотите са ококо 3000min-1, като за професионалните модели е по-висок. Оборите при пробиване с акумулаторни бормашини са 1200-1300min‑1, а при завиване на винтове – 400-500min-1.
Допълнително удобство е регулирането на скоростта на въртене. Обикновено имат две минимални скорости – ниска, която е за завиване на винтове и висока - за пробиване на отвори.
Колкото по-ниска е скоростта, толкова по-голям е въртящият момент на инструмента.
Бормашините могат да бъдат класифицирани и според вида на патронника. Те биват зъбчати и бързозахващаши. Бързозахващащите се делят на едно- и двугилзови, които пък са с два въртящи се пръстена за затягане и разхлабване.
Някои бормашини имат и допълнителни функции, като например превключвател за посоката на въртене и предпазител на спусъка.
Акумулаторен винтоверт
Както и при бормашините, при избора на винтоверт за извършване на определни строително-монтажни операции, трябват да се вземат под внимяние следните технически характеристики: вида на батерията, от това зависи и мощността на инструмента; капацитета на батерията; въртящия момент и броя на оборотите.
Акумулаторните винтоверти са много подходящ инструмент при работа в тесни и ограничени условия. От една страна това е така, защото липсва захранващ кабел, възпрепятстващ свободната работа, а и някои модели са снабдени с допълнително приспособление за работа под ъгъл 90° спрямо оста на инструмента.
Значително по-разпространени са ъгловите винтоверти, чиято работна част, заедно със специален накрайник има дължина 9-11cm. Максималните отвори, които могат да се пробиват с акумулаторен винтоверт са 10mm в метал и 12mm в дърво.
Полезна особеност на някои модели съвременни винтоверти е наличието на електрическа спирачка, чрез която при изключване на двигателя, патронникът не продължава да се върти, а веднага спира.
Най-малките винтоверти обикновено са с тегло 400-700g и често ги наричат акумулаторни отвертки.
Акумулаторни отвертки
Акумулаторните отвертки имат ниска максимална скорост на въртене – 300-500min-1, патронник за шестостенни накрайници и могат да завиват винтове с диаметър до 6-7mm.
На външен вид някои приличат на дебела отвертка, а други имат дръжка от пистолетен тип, в която е разположен акумулатор. Удобство при някои модели е сгъваемата дръжка с 2-3 фиксирани положения. Професионалните акумулаторни отвертки имат механичен регулатор на въртящия момент.
Производителността на тези отвертки се измерва с количеството на завитите винтове с едно зареждане на батерията.
Акумулаторен перфоратор
Перфораторът е основен и неизменен инструмент при всякакъв вид довършителни работи. Използва се при предварителни ремонтни дейности – отстраняване на стари плочки, мазилки и покрития; в разнообразни монтажни операции – пробиване на отвори за дюбели, розетки, разпределителни кутии и др. Много подходящи са леките перфоратори с тегло около 2кг. Съвременните модели обикновено съчетават няколко функции – пробиване с удар, пробиване без удар и дълбаене (къртене). Максималният диаметър на отворите е 20-24mm, но често инструментът се използва за пробиване на голямо количество отвори, но с по-малък диаметър – 4-16mm.
Малките по размери и леки перфоратори са много подходящи при работа на труднодостъпни места. В случаите обаче, когато се налага използването на по-мощни оператори, те обикновено са с по-голямо тегло – около 4кг. Характерно за тях е, че се нагряват по-малко и не изискват често прекъсване при работа. Освен, че дублират функциите на двукилограмовите инструменти, към функциите на по-мощните се добавят и други. Например част от довършителните работи – разбъркване на лепила, бои, мазилки и други строителни смеси.
Акумулаторен гайковерт
По отношение удобството на работа акумулаторните гайковерти превъзхождат пневматичните и захранваните от електрическата мрежа инструменти. За да бъде ефективно използването на такъв инструмент, потребителят трябва да е запознат с техническите характеристики на уреда, особеностите на работа и зареждане на батерията.
От значение са техническите характеристики на акумулатора – напрежение и капацитет.
Напрежението на акумулатора варира от 2,4 до 36V. Капацитетът е в границите – от 0,8 до 3Ah (амперчаса). Необходимостта от зареждане на акумулатора зависи и от естеството на извършваната работа. Затова и в техническата информация на инструмента се дава и броя на завиваните/отвиваните винтове и гайки.
Скоростта на въртене се променя чрез плавно натискане на пусковия бутон. От значение е максималната скорост на въртене без товар, която между 180 и 3000 оборота в минута.
Големите скорости са подходящи за бързо пробиване на твърди материали, а малките – пробиване на меки материали и завиване/отвиване на винтове, гайки и болтове. Друга характеристика на инструмента е неговият въртящ момент. Стойностите му варират от 3 до 220Nm. Има и инструменти, чиито акумулатори могат да осигурят въртящ момент до 490Nm. Последният се използва при силно натоварени и отговорни винтови закрепвания. Колкото по-голям е въртящият момент, толкова по-мощен е инструментът. Чрез въртящия пръстен могат да се избират от 5 до 32 негови стойности и по този начин конкретната работа да се извършва при най-подходящия за целта въртящ момент.
Акумулаторни триони
Електрическите триони отдавна са заменили ръчните, както за професионална употреба, така и в домашната работа и градината. С дългия си захранващ кабел обаче, тези инструменти създават трудности и неудобство при работа. Акумулаторните триони са една добра алтернатива – не отстъпват по качество и технически параметри, осигуряват комфорт и бързина при работа.
Според материалите, подлагани на срязване, трионите биват: за метал, за дърво, за комбинирано рязане – метал, дърво, плочи от дървесни частици, пластмаса за специални приложения.
Трионите за различните приложения се различават по вида на метала, формата, назъбеност, дебелина и широчина на режещия елемент (меча). От това зависи и дебелината на ламарината, която ще се реже или вида и напречното сечение на металните елементи/тръби.
Трионите, предназначени за дърво, могат да се използват както за грубо, така и за фино рязане. Инструментите със специални предназначения обикновено са с твърдосплавни зъби и се използват за рязане на неръждаема стомана, чугун, газобетон, гипсокартон и гипсфазер. Има и триони с вълнообразна форма на острието, които се използват основно за рязане на стиропор, картон, изолационни материали.
Съвременните акумулаторни триони обикновено се захранват от мощни литиево-йонни батерии, с напрежение 18V. Предвит леките батерии трионите са удобни и компактни. Мощността на акумулаторните триони е в рамките на 160-190Wh и осигуряват непрекъсната работа до 40 минути.
Акумулаторна бормашина „RTR–MAX” 334 от Валерий С&М ГрупАкумулаторната бормашина „RTR–MAX” 334 е перфектен избор за изпълнението на ежедневни задачи в дома, гаража и на открито. Работи с 14,4 волта Li-Ion батерия с капацитет 1,3Ah. Инструментът е с пресована противоударна конструкция
С многобройните позиции за настройка на въртящия момент (22 на брой), може да се използва и като отвертка, без опастност от пренавиване. Машината разполага с променлива скорост от 0 до 550 об/мин и реверс, което допълнително улеснява работата с нея. Ергономичният дизайн осигурява оптимални условия за по-удобна работа. 10-милиметровият безключов патронник с двойна втулка осигурява бърза и лесна смяна на консумативите.
За по-удобен захват ръкохватката е с меко покритие и ергономичен дизайн.
Акумулаторен перфоратор – GBH 36 VF-Li от BoschАкумулаторният перфоратор GBH 36 VF-Li е мощен колкото електроинструмент, захранван от мрежата. Пробива до 195 отвора (6 x 40mm в бетон) само с едно зареждане на акумулатора и е оптимален за работа на открито .
Притежава пневматичен ударен механизъм с функция къртене, оптимизиран за отвори от 8-16mm в бетон. В окомплектовката е включен бързозатягащ се патронник, подходящ и за пробиване със свредла с цилиндрична опашка в дърво и метал. Инструментът е бърз като най-добрия 2 kg перфоратор, захранван от мрежата, чрез голяма енергия на удара - 2,8 J.
Зарежда се по уникална литиево-йонна технология Premium на Bosch за 400% по-голяма експлоатационна продължителност и ненадминат ресурс на акумулатора.
Бормашина винтоверт BUR2 15Li от SPARKYАкумулаторната гама инструменти SPARKY e предназначена за работа във всички сфери на индустрията, работилницата, у дома. Електроинструментите са с широк набор от функции, ергономичен дизайн и са предназначени за изпълнение на голям обем работа. Новата Li-Ion технология, която SPARKY използват в последните си модели акумулаторни инструменти предлага голяма мощност, дълъг живот и висока надеждност.
Други характеристики са възможността за промяна на скоростта на вътрене и реверс, висока скорост на втора степен за по-ефикасна работа, висок вътрящ момент, 25 степени на скоростта на въртене, oптимизирана консумация на мощността и тегло с батерията: 1.9 кг. За повече информация може да се свържете с оторизираните дистрибутори в страната.
Мощен акумулаторен трион: STIHL MSA 160 C-BQSTIHL MSA 160 C-BQ задоволява и най-високите изисквания на потребителите по отношение на производителност на рязане и комфорт при работа. Той е окомплектован с новата режеща верига 1/4“ PM3, която се отличава със слаб обратен удар и ниско ниво на вибрации и е разработена специално за използване с леки и компактни моторни триони. В комбинация с 30cm шина STIHL Rollomatic E Mini можете да режете безпроблемно клони и дървета с диаметър до 20cm. Мощната литиево-йонна батерия STIHL АР 160 (160Wh), заедно с електродвигателя (ЕС), осигурява продължителна работа на акумулаторния трион с висока производителност на рязане – до 35 мин., което е напълно достатъчно за извършване на ок. 150 разреза в дъска от смърч с размери 10 х 10cm. За по-голяма безопасност при работа, MSA 160 C е оборудван със спирачка на веригата QuickStop Super.
Акумулаторен винтоверт 6281DWAE от MakitaНай-широко използваният винтоверт с баланс на качество и цена. Приложим е във всички сфери на индустрията и бита. Акумулаторният винтоверт е професионален, двускоростен, с вградена защита от претоварване. Има възможност за блокиране на шпиндела, а също и бързозатягащ патронник за лесна смяна на накрайника с една ръка. Притежава моторна спирачка за прецизно завинтване и защитен от прах 2-скоростен планетен редуктор с метални зъбни колела.
Патронникът е с максимален обхват 10mm. Максималният диаметър на винтовете – 8mm. Максимален диаметър на отвори: за стомана – 10mm, за дърво – 25mm. Регулируем въртящ момент в 16 степени и две скорости за пробиване. Напрежение на акумулатора – 14,4V и капацитет – 2Ah.
Окомплектовката включва 2 броя NiCd батерии, зарядно устройство и куфар.
Професионална акумулаторна бормашина RDP-CD15 от EuromasterАкумулаторната бормашина модел RDP-CD15 може да се използва, като акумулаторен винтоверт и бормашина. Оборудвана е с двустепенна редукторна кутия и бутон за промяна на посоката на въртене. При необходимост въртенето на патронника може да се блокира, когато този бутон се постави в средно положение. Честотата на въртене се регулира плавно в зависимост от степента на натискане на пусковия прекъсвач и избраната предавка на механичната редуктурна кутия. При първа скорост тя е в границите 0- 400 min-1, а на втора скорост 0-1500 min-1. Машината има 21-степенен регулатор на въртящия момент.
Наличието на втора батерия прави възможна продължителната работа почти без прекъсване.
Патронникът е бързозатягащ двувтулков, с метална задна втулка. Диаметърът на употребяваните свредла - 0,8-10mm. 25/08/2011 |