ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

СТРОИТЕЛИ - списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 8, септември 2011

Радикален подход на Екоинмат за отстраняване на отпадъците от миннодобивната промишленост

Радикален подход на Екоинмат за отстраняване на отпадъците от миннодобивната промишленост

В процеса на всяка миннодобивна дейност в околната среда се натрупват скални маси, които затрудняват използването на терените в близост до мините за други цели, унищожава се растителност, животински свят и речна мрежа. В България съществуват редица такива обекти и е приета държавна програма за рекултивация и ликвидация на щетите от миннопроучвателните и миннодобивните дейности.

По програмата се финансират проекти за възстановяване, но в редица случаи за рекултивирането на целия терен, зает от скална маса, са необходими много средства и време, а пълно възстановяване е почти невъзможно. Обикновено обектът се капсулира, но остава неговото негативно въздействие върху околната среда, като например при валежи изтичат замърсени води. Някои от растенията не могат да се прихванат поради повишена киселинност на водите и е трудно да се намери биологичен вид, който да се приспособи в дадения обект. Проектите се оскъпяват и от това, че допълнително трябва да се изграждат съоръжения за пречистване на водите.

В своята дейност Екоинмат прилагат един различен и радикален подход към проблема като отстраняват отпадъците от миннодобивната промишленост и преработват скалните маси до трошени фракции. По този начин преработените отпадъци могат да бъдат използвани в производството на бетони, асфалтови смеси и др.

Фирмата е поела ангажимент след отстраняването и преработката на отпадъка да остави терена в първоначалния му вид. Тъй като мините обикновено са в долове и дерета, съществува трудност да се засаждат наново растения и повечето досегашни опити са се оказали безуспешни. Разчита се на това, че в почистения район след време ще се прихванат естествените за него растения. От снимките се вижда, че още на следващата година ландшафтът започва да се възстановява.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини