Започва рехабилитацията на Ришкия проходMинистърът на Регионалното развитие и Благоустройството Росен Плевнелиев и Председателят на Агенция Пътна Инфрастуктура Сергей Михалев в присъствието на Областния Управител на Бургас Константин Грабенаров, Областния Управител на Шумен Димитър Александров, Кметовете на Общини Бургас, Шумен, Карнобат, Смядово, Сунгурларе даде старт на реконструкцията на Лот 4 по проект „Транзитни пътища V”.
През август 2011 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството направи първа копка на ЛОТ 4: Проект „Път ІІ-73 Шумен – Карнобат от км. 0+000 до км. 90+323,77”, с което даде старта на рехабилитацията на Ришкия проход.
Път ІІ-73 ШУМЕН - КАРНОБАТ пресича Източна Стара планина през Ришкият проход, и е ключова логистична връзки между Северна и Южна България
Цялостна рехабилитация на пътя не е правена през последните 40 години, с изключение на частични реконструкции на настилката и изкърпвания. Състоянието на участъка е много лошо. Съществуващата пътна настилка е със силно влошени характеристики на пътната конструкция, особено в участъците, разположена на висока надморска височина. Пътят е неотводнен или с неефективно отводняване и това e допринесло за влошеното състояние на пътната конструкция.
Съществуващите малки и големи съоръжения са с видими дефекти, за които са предвидени подходящи ремонтни работи/реконструкция. В планинския участък съществуващите хоризонтални криви са със стръмни надлъжни наклони и хоризонтални криви с малки радиуси, което е предпоставка за пътнотранспортни произшествия.
Проектът ТРАНЗИТНИ ПЪТИЩА V LOT4 РЕХАБИЛИТАЦИЯ НА ПЪТ ІІ-73 ШУМЕН - КАРНОБАТ от км. 0+000 до км. 90+323,77 предвижда: извършване на рехабилитация на пътния участък - подобряване характеристиките на пътя, възстановяване експлоатационното му състояние, с цел осигуряване безопасност и комфорт на пътуващите през стратегическия Ришки проход.
С изпълнението на предвидените строителни работи се цели възстановяване носимоспособността, равността и сцепителните качества на пътната настилка, ефективното действие на отводнителните съоръжения; сигурността на пътните и предпазните съоръжения; вертикалната сигнализация и хоризонтална маркировка.
Предвидена е реконструкция на всички големи 23 пътни съоръжения - мостове и жп. надлези, сред които и мостът над р. Камчия.
След рехабилитацията на пътя ще се осигури по-висока степен на безопасност и комфорт на движението, както и ще се удължи експлоатационния живот на пътя.
За населените места по пътя: с. Радко Димитриево, с.Ивански, с. Веселиново, с. Прилеп, с. Лозарево и с. Вълчин, проектът предвижда рехабилитация на прилежащите тротоари и оформяне на входовете към частните имоти, което ще подобри външния облик на селищата и ще придаде допълнителен уют за хората, живеещи в региона.
За изпълнението на 90 километровия проект ще бъдат вложени: повече от 27 000m3 бетон; асфалт – 320 000 тона; фракции само за основа на банкети 80 000m3; облицовъчните канавки ще бъдат 81 km. 19/09/2011 |