Работим усилено за развитие на инфраструктуратаИнтервю с г-н Димитър Николов, кмет на Община БургасУважаеми г-н Николов, като кмет на Община Бургас бихте ли представили инфраструктурната политика на Общината през последните години, както и по-значителните реализирани проекти?
В последните няколко години в Община Бургас работим усилено за развитие на инфраструктурата – пътна, спортна, образователна, културна, ВиК и други, както на града, така и в съставните селища. Вече имаме значителен брой успешно реализирани инфраструктурни проекти. Не бих искал да степенувам по важност или значимост проектите, които сме реализирали досега, тъй като всички те са една необходимост за града и най-вече са дълго чакани от бургазлии.
Един от наскоро прикючилите проекти, с чиято реализацията се гордеем, е пълното преобразяване на лицето на града – неговото ларго, от площад „Тройката” до ж.п. гарата и перпендикулярните му улици. Завърши и обновяването на Морската ни градина, която преди две години навърши век. Там също подменихме асфалтовата настилка на алеите, монтирахме ново осветление, паркова мебел. Друг символ на Бургас – Морското казино също отвори врати миналата година цялостно обновено, но запазвайки напълно оригиналния си вид и архитектура. След ремонта то функционира като най-новия и оживен културен център в морския град.
За да върнем напълно славата на Бургас като туристически град, подготвихме и проект за възстановяване на Мостика и превръщане на остров „Света Анастасия” в атрактивна туристическа дестинация. Всичко това е част от туристическата зона на града и ще ни гарантира увеличаване на туристите и приятелите на Бургас. Но освен това, работим и в посока подобряване на пътната инфраструктура като извършихме цялостен ремонт на няколко основни улици в града – бул.„Христо Ботев”, ул.„Цар Калоян”, „Места”, „Александър Велики” и други.
В момента се строи един от най-важните инфраструктурни проекти, който ще реши един дългогодишен проблем – пътен възел Юг. Той ще облекчи тежкия трафик в посоките „Меден рудник” и южното Черноморие. Там имаме готово кръгово кръстовище. Сега се издигат колоните, по които над него ще мине нов надлез в посока север – юг. Отделно от това продължаваме и с изграждането на нови спортни комплекси. Скоро открихме новия спортен комплекс в ж.к.„Славейков”, преди това – плувен комплекс в Минералните бани, в Морската градина до „Флората“, спортен к-с в ж.к.„Изгрев“, спортна зала в ж.к.„Меден рудник“. Проектираме и друг плувен комплекс в ж.к.„Меден рудник”. Отново там довършваме и строежа на новата болница с медицински център, който изграждаме на принципа на публично-частно партньорство.
Приоритети още са: обходите на Бургас, 20 километра нови велоалеи, довършване на пътен възел „Юг”, нови канализации в „Меден рудник” , квартал „Горно Езерово”, Банево, пробива на ул.„Струга” към ул.„Янко Комитов”, строителство на нови детски градини, реконструкция на осветлението на Бургас. Сигурно ще пропусна още много проекти, които сме реализирали в областта на инфраструктурата, а и смятам, че по време на криза това не е никак малко.
За читателите на списание Инфраструктурно Строителство ще бъде интересно да разберат пред какви предизвикателства се изправяте при провеждането на инфраструктурната политика. Бихте ли ни разказали за тях?
Община Бургас не е изключение сред останалите големи общини в страната и е изправена пред всички проблеми, свързани с икономическата криза. Трудностите са от различно естество и не винаги се ограничават само до липсата на финансов ресурс. По-важно обаче е да се говори за предизвикателствата и какъв може да бъде адекватният отговор на местната власт. Отговорностите на Общината са много и в изключително разнообразни сфери. Тяхното изпълнение много често е въпрос на инициативност, експертност, ясно дефинирани приоритети и дългосрочна визия.
В условията на криза Община Бургас определя като приоритетни осигуряването на инвестиции в базисната инфраструктура – улична мрежа, канализация и пречиствателни станции, обществен транспорт, социална и културна инфраструктура; разширяване и подобряване на качеството на социалните услуги и подкрепа. Освен това създаване на конкурентна и прозрачна среда за развитие на бизнеса; динамично и открито управление, ориентирано към потребностите на гражданите. Това са и сферите, в които Общината се стреми да осигурява приоритетно финансиране, използвайки целия спектър от инструменти, достъпни за местната власт. А те далеч не се ограничават само и единствено до общинския бюджет, държавното финансиране и Оперативните програми. Община Бургас използва и възможностите, които предлагат Европейските финансови институции като Европейска инвестиционна банка и Европейска банка за възстановяване и развитие, инструменти за подкрепа на Европейския съюз като програмите JASPERS и публично-частните партньорства.
Успешното реализиране на инфраструктурни проекти е свързано с качествени материали, технологии и инженерингови услуги. Как смятате, нашият пазар предлага ли достатъчно такива?
Така е. Успешното реализиране на всеки инфраструктурен проект до голяма степен зависи от качеството на материалите и технологията, която се използва. Смятам, че към този момент на пазара има достатъчно български и чуждестранни фирми, които предлагат наистина качествени материали и услуги, и които разполагат с необходимата техника. Някои от тях дори много често внедряват нови технологии в стрителството, което е още един плюс при изпълнението на инфраструктурните обекти. Голяма част от тези фирми са вече и с достатъчно натрупан опит при изпълнение на различни европроекти или обществени поръчки. Това още повече подпомага нашата работа и цялостния процес по подготовка и успешна реализция на проектите ни, тъй като в тях ние се стремим да заложим максимално високи критерии за подбор на фирмите – изпълнители, на които те трябва да отговарят, за да бъдат избрани.
Като се има предвид колко важен е правилният избор от множеството съществуващи възможности, бихме искали да Ви попитаме какви са критериите при подбор на продукти и решения, които използвате в инфраструктурните проекти на Община Бургас?
Както вече споменах, винаги се стремим при извършване на нашия избор да прилагаме максимално прозрачни, ясни и достатъчно на брой критерии при подбора, както на продукти и решения, така и на избора на изпълнители. Тези критерии по своята същност представляват строги правила и условия, на които трябва да се отговори и да се покрият в пълна степен нашите изисквания, за да може да се реализира инфраструктурния проект по възможно най-добрия и успешен начин.
Общините имат възможност да получават добро финансиране от ЕС за различни инфраструктурни проекти. Как Община Бургас ще се възползва от това и какво да очакваме в бъдеще?
Най-голямото предизвикателство пред общините през 2012 година си остават същите, както през последните няколко години. Това са печелене на средства от европроекти, защото в условията на криза като че ли това остана единственият сигурен източник на финансиране на общините. Това, с което най-много се гордея, са успехите на Община Бургас при усвояването на средства от европейските фондове. Тук ние сме първенец сред всички български градове, а заслугата, разбира се, е на целия ми екип. Много пъти съм казвал и пак ще повторя, че имаме висок административен капацитет и сме готови да се борим за всяко евро, което се отпуска по оперативните програми. В тази криза най-много свежи пари могат да дойдат именно оттам.
Имаме да изпълняваме много водни проекти – канализации и пречистващи съоръжения в града и в кварталите. Започва и изпълнението на най-големия ни проект – „Интегриран градски транспорт”, със закупуването на нови автобуси, изграждане на две нови автогари, сегрегирани ленти за скоростно движение на градския транспорт, велоалеи, електронна система за билети и джипиес система. Стартът за изграждане на първи обход на Бургас – надлез Запад също е важен приоритет за нас. Той ще ни помогне да изведем транзитния трафик от града и така ще спестим време за пътуване, по-малко вредни емисии във въздуха, по-малко шум и стрес в града.
Няма как да не съм доволен от това. Темпото в администрацията е много голямо, стремим се да бъдем конкурентни и да не отминаваме нито един обявен проект, независимо дали е голям или по-малък. В условията на криза и крайно недостатъчните общински бюджети, оперативните програми са единственият начин да привлечем готови пари. Знаем го и ние, знаят го и всички останали български общини, които също работят в тази насока. Освен това скоро ни предстои да влезем и в нов програмен период. Заради всичко това не очаквам да ни бъде лесно. Но въпреки това Община Бургас няма да спре да печели европроекти. До момента ние сме първенец в страната в това отношение и смятам тази тенденция да се запази и занапред. 26/02/2012 |