ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 2, 2012

Пречиствателни станции за отпадни води

Пречиствателни станции за отпадни води

Дирекция „Кохезионна политика за околна среда” към Министерството на околната среда и водите откри процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за подобряване и развитие на инфраструктурата за отпадъчни води в агломерации между 2000 и 10000е.ж. Целта e да се подпомогне намаляването на несъответствията по отношение на дела от населението, включено към канализационна система, както и постигането на съответствие с Директива 91/271/ЕИО посредством осигуряване на екологосъобразно пречистване и заустване на битовите отпадъчни води от агломерации между 2000 и 10000е.ж. Кандидатстването става чрез проекти, отговарящи на определени изисквания.
Нашата страна, съгласно договора за присъединяване към Европейския съюз, трябва да изпълни изискванията на директивата до 31.12.2014 г. В настоящия, както и следващите броеве на списанието, ще разгладаме изискванията за изграждане на пречиствателни станции, тяхната експлоатация и технологични особености.


Финансирането на приоритетна ос 1 на Оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.” и в частност на процедурата за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации между 2000 и 10000 е.ж. се осигурява от Европейския съюз, чрез Кохезионния фонд и от национални средства. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура се формира като 80% от Кохезионния фонд на Европейския съюз и 20% национално съфинансиране от държавния бюджет. Бенефициентът трябва да осигури собствен принос към финансирането на проекта. В общия случай, участието на общината във финансирането на проекта ще бъде не по-малко от 3% от допустимите разходи. Въз основа на анализа разходи-ползи е възможно да бъде определено и собствено участие за сметка на бенефициента в по-голям размер. Бенефициентът може да осигури собствения си принос с привлечен ресурс от различни източници. Допустими бенефициенти по процедурата са общински администрации, на чиято територия попадат допустимите по процедурата агломерации.

Допустими дейности
Водещо при определянето обхвата на проекта е постигане на изискванията на Директива 91/271/ЕИО, като дейностите се ограничават до: изграждане на ПСОВ съгласно изискванията на Директивата и условията в разрешителното за заустване; реконструкция на съществуващи ПСОВ с цел пречистване на отпадъчните води до определените индивидуални емисионни ограничения, посочени в разрешителното за заустване; изграждане на довеждащ колектор до ПСОВ; изграждане на канализация и довеждащи колектори до ПСОВ на друга агломерация, в определени случаи; изграждане на отвеждащ колектор от ПСОВ до водоприемника на пречистените отпадъчни води; изграждане на главни колектори и при необходимост и канализационни помпени станции, които да съберат отпадъчните води от съществуващи канализационни мрежи, които се заустват без пречистване във водоприемниците.

Допуска се още: изграждане на нова канализационна мрежа при наличието на действаща и отговаряща на изискванията на Директивата и разрешителното за заустване пречиствателна станция за отпадъчни води (или изграждането на такава), с цел присъединяване на нови жители към канализационната система на агломерацията и осигуряване на достатъчно водно количество и товар на замърсяването за нормалната експлоатация на пречиствателната станция; подмяна на канализационни колектори с по-голям диаметър, така че да се преустанови преливане през преливниците на отпадъчни води в сухо време или да се съобрази със съществено нараснало количество отпадъчни води, постъпващи в този клон; подмяна на канализационна мрежа тогава, когато съществуващата мрежа компрометира експлоатацията на пречиствателната станция (поради много голяма инфилтрация например); изграждане и/или рехабилитация на водоснабдителни мрежи, когато е необходимо и обосновано и изграждане на съпътстваща инфраструктура (напр. електроснабдяване, път, водоснабдяване), която обслужва само изгражданите обекти (напр. ПСОВ и помпени станции).

Включването в проектното предложение на допълнителни компоненти (извън горепосочените), като например по-голям водоснабдителен компонент, е възможно с цел изпълнение на проект за интегриран воден цикъл. Разходите за тези компоненти обаче са недопустими за финансиране от оперативната програма.

Определяне на броя на еквивалентните жители за дадена агломерация

Органичният товар на ПСОВ съгласно Директива 91/271/EС се изразява с ЕЖ. Един еквивалентен ж ител (ЕЖ) означава органичен биоразградим товар за денонощие, който има биохимична потребност от кислород за 5 денонощия (БПК) 60g. Еквивалентни жители от промишлеността (PE) са фиктивният брой жители, които биха отделили същото количество замърсителен товар, което се отделя с дадените производствени отпадъчни води.

Еквивалентните жители (ЕЖ) се определят по следната формула:

BOMAG BC 472 RSкъдето:
Cпр - средно денонощна концентрация на замърсителя по БПК5 в производствените отпадъчни води при заустването им в селищната канализация, g/m3

Qпрср.д - средно денонощно водно количество на производствените отпадъчни води, m3/d

a - специфично количество (норма) на замърсителя по БПК5 за населението, g/РЕ.d (а = 60g/РЕ.d)

Еквивалентният брой жители е в основата на формиране на капацитета на пречиствателната станция и се състои от следните елементи: жителите на населеното място, определени чрез демографските данни (от НСИ) към момента на проектиране и прогнозни данни към края на проектния експлоатационен период; приноса на промишлените предприятия, с определен по горната формула брой на ЕЖ, като броя на еквивалентните жители се изчислява само за тези предприятия, които ползват или се предвижда да ползват селищната канализационна система и приноса на приходящи посетители и туристи. Еквивалентният брой жители и капацитетът на пречиствателните станции се определят за настоящия период (пускане на станцията в действие) и за проектния период (30 г.), и се разглежда експлоатационното действие при двата случая, и/или необходимостта от етапно изграждане.

Определяне на водоснабдителната и отводнителната норма на дадена агломерация
Както е известно, водоснабдителната норма за населените места с изключение на курортните комплекси у нас е регламентирана с Наредба 2 от 2005 г. към ЗУТ за Правила и норми за проектиране, строителство и експлоатация на водоснабдителни системи. Необходимото средноденонощно потребление на вода за конкретна урбанизирана територия се определя въз основа на актуални данни за потреблението на вода, предоставени от операторите на водоснабдителните и канализационните системи, които обслужват урбанизираната територия. За целта е необходимо операторът на ВиК услугата да предостави данни за потреблението на питейна вода поне за последните 3 последователни години по месеци. Подадените справки трябва да съдържат данни за подадената вода и инкасираната вода за домакински нужди и за обществено-обслужващи сгради. Разходите за производствени и специални нужди се определят допълнително след извършване на проучвания и се прибавят към приетото средноденонощно водно количество. За определяне на необходимото водоснабдително водно количество, към избраната водоснабдителна норма трябва да бъдат прибавени и физически загуби на вода в системата.

Отводнителната норма за населени места у нас е регламентирана нормативно като 90% от водоснабдителната норма, съгласно действащите Норми за проектиране на канализационни системи. Към определените чрез отводнителната норма отпадъчни водни количества от населението и тези от промишлените предприятия, трябва да бъдат прибавени и тези от дренажни води, инфилтрирали през неплътните тръбни връзки на канализационните колектори.

Ползваемост на канализационната мрежа, при която е целесъобразно изграждането на ПСОВ
В случая е целесъобразно процентът на използваемост на канализационната мрежа да се определя не по степента на застроеност на уличната мрежа с канализационни колектори (какъвто е обичайният статистически подход), а по отношение на броя еквивалентни жители (ЕЖ), обслужвани от съществуващата канализационна мрежа в процент от общия брой еквивалентни жители на населеното място (селищната агломерация), т.е. реалният товар, който се събира в канализационната мрежа.

Наличието на частично застроена канализационна мрежа предполага съответно частично натоварване на бъдещата пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ). При перспективата чрез средносрочно планиране (до 10-15 г.) да бъде реализирано разширение на канализационната мрежа до достигане на почти 100% от нейната ползваемост (по ЕЖ), е целесъобразно бъдещата ПСОВ да бъде проектирана за пълно (100%) натоварване (по ЕЖ), като изграждането й да се извърши на два етапа – първият в краткосрочен план (2-5 г.), а вторият да приключи с пълното разширение на канализационната мрежа.

Етапността на изграждане на ПСОВ следва да бъде съобразена във времето със степента на изграждане на канализационната мрежа, така че се изгражда етап на ПСОВ, съобразен с количеството на довежданите отпадъчни води и на площадката на пречиствателната станция се оставя петно за бъдещо разширение. В случая на курортни ПСОВ се изграждат и бетонните съоръжения на втория етап, но без механичното и ел. оборудване, тъй като изградените обеми на празните резервоари представляват малък процент от цялостните капиталовложения.

Допустим процент на промишлени отпадъчни води, които могат да се включат в селищната канализационна мрежа
Технологичната и икономическата целесъобразност от съвместно пречистване на отпадъчните води от населено място и промишлените предприятия в района е доказана отдавна в световната практика (включително и у нас). Реализирането на това решение не среща особени проблеми, когато липсват изрични ограничения относно легитимното използване на източниците на финансиране и техния обем, както и при коректно и взаимноизгодно договаряне между страните (общината, респ. оператора на системата от една страна и промишлените предприятия – от друга).

При финансиране на проектирането и изграждането на канализационни системи по ОП “Околна среда”, съществуват определени ограничения относно легитимното използване на източниците на финансиране по Кохезионния и структурните фондове на ЕС. Тези фондове могат да бъдат легитимно използвани за развитието на канализационните системи само от общините, при условие че съответните материални активи (системите) са тяхна собственост. В този смисъл, строго погледнато, всякакви мероприятия (включително пречистването на отпадъчните води) на промишлените предприятия в района на дадена община, които са частна собственост, не могат да бъдат финансирани от европейските фондове. Това императивно създава финансови и организационни ограничения относно съвместното пречистване на отпадъчните води от населено място и промишлените предприятия в района.

От друга страна, отчитайки (вероятно) технологичната и икономическата целесъобразност, Европейската комисия допуска съвместното пречистване на отпадъчните води от дадено населено място, и промишлените предприятия в района, при положение, че дебитът на промишлените отпадъчни води не надхвърля 40% от общия дебит на отпадъчните води и товарът по БПК5 не надхвърля повече от 20% от общия товар, постъпващи в пречиствателната станция. Както е известно, този процент за България бе фиксиран преди около 4 години в писмо на отговорен представител на Генерална дирекция “Околна среда” при ЕК до Министерството на околната среда и водите, без в него изрично да се уточняват ограничения относно собствеността на промишлените предприятия, които са легитимни да пречистват отпадъчните си води в селищната ПСОВ.

Кандидатстване, одобряване и изпълнение
Проектните предложения се подават в Министерството на околната среда и водите, Дирекция „Кохезионна политика за околна среда”. Крайният срок за кандидатстване с проектни предложения е 15 август 2012г. Оценяването на проектните предложения ще става по 30 критерия и ще се извършва от експертна работна група, която ще се сформира на всеки два месеца след 30.04.2012г. Експертната работна група може да бъде сформирана и по-рано в случаите, когато са регистрирани минимум 10 проектни предложения по настоящата процедура.

След одобрение на доклада за оценката на дадено проектно предложение за съответствие с изискванията, тогава когато в него е предложено проектът да бъде одобрен за финансиране, ръководителят на УО на ОПОС издава решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. При подготовката на графика за изпълнение на проекта, кандидатите следва да имат предвид, че крайният срок за приключване на строителните работи по проекта е не по-късно от 31.12.2014г.