Съчленени самосвалиКонструирани за работа в лоши условия и създаден така, че да си проправят път дори през най-неудобните терени, шарнирно съчленените самосвали (наричани накратко дъмпер), са най-подходящите машини за превозване на тежки материали на къси разстояния при неблагоприятни почвени условия. За разлика от стандартните камиони, дъмперите се огъват при шарнира, който свързва кабината и тялото и може да се завърта на 360 градуса, което позволява всичките шест колела да постигат еднакво добър контакт със земята във всеки момент и независимо от пресечеността на терена. В настоящата статия обръщаме поглед към последните новости при тези незаменими в инфраструктурното строителство и добивните работи машини.
Новата серия B на САТ включва моделът 735B, който предлага 32.7 тона полезен товар, 740B 39.5 тона полезен товар, и 740B EJ с капацитет 38 тона. Bсички модели от серията отговарят на влезлите в сила през тази година по-строги стандарти за ограничаване вредните емисии Tier 4 Interim и Stage IIIB.
В сърцето на новата серия камиони с шарнирна рама Caterpillar са дизелови двигатели с намалени, съгласно разпоредбите на съответните нормативни документи, емисии на изгорели газове. За да отговарят на всички настоящи стандарти за емисии, Caterpillar оборудва машините с изпробвана система за електронно впръскване на горивото и компоненти за подаване на въздух, както и с модулна система за последваща обработка СЕМ, разположена от дясната страна на камиона и вписваща се добре в новото, по-широко отделение за двигателя.
За тази нова система се твърди, че намалява с до 90% образуването на твърди частици и редуцира емисиите на азотен оксид с около 50%. Системата използва филтър за твърди частици (DPF), за улавяне и неутрализиране на саждите. Отстраняването на саждите и освобождаването на филтъра може да се извършва „в движение“, без необходимост от намеса на оператора.
С цел да се направи работата на оператора максимално лесна, новата серия съчленени самосвали са оборудвани с AutoTraction Control (АТС). Тази система е разработена на базата на системата за блокаж на диференциала на съществуващата серия 700, която е изпробвана в практиката и гарантира надеждност на приложението.
Тази автоматична система пренебрегва настройките от страна на оператора, когато те не съответстват на теренните условия. Това улеснява управлението и дава възможност дори оператори с по-малък опит да работят ефективно.
ATC системата е напълно интегрирана в системата за управление на машината, позволявайки да се постигне комбинация от оптимална тяга и улеснено движение при маневри в ограничени пространства.
Софтуерът за превключване на скоростите прави прехода между различни режими на движение по-лесен, като превключването става на минимални обороти и увеличено ускорение. По този начин може значително да се намали времето на работния цикъл и има потенциална възможност за намаляване на разхода на гориво.
В операторската кабина е променен дизайнът на интериора и разположението на контролите – правейки работата по-удобна и лесна. Новост е и цветният многофункционален дисплей, даващ актуална информация за състоянието на машината.
Volvo Construction Equipment също представя на пазара нови съчленени самосвали – серията F – отговарящи на изискванията на разпоредбите за ограничаване на отработените газове на Stage IIIB от съответната директива, валидна в рамките на Европейския Съюз, и отличаващи се от предходните модели с подобрения във функционалността, дизайна и поддръжката. Новата F-серия включва модели в диапазона от 24 тона (A25F) до 39 тона (A40F).
Oт Volvo СЕ традиционно се опитват да предложат надеждност и дълготрайност на всички свои машини. Усилената предна и задна рама са тествани и при условия, представящи най-неудобните за работа терени. Надстройката, предназначена за особено голямо натоварване, е изработена от висококачествена стомана HB400, като геометрията и разположението му са съобразени с изискванията за ефективно изсипване на материала. Системата за издигане е товарочуствителна и според представители на Volvo, позволява безпроблемно изсипване на материала дори при стръмни обратни наклони. Ремаркето е разработено с цел разтоварването да се направи максимално контролируемо и прецизно, което от своя страна да намали допълнително работните цикли и да подобри сигурността. Самият механизъм на разтоварване е максимално улеснен – от операторската кабина, с помощта на системата Contronics, операторът може да зададе максимален ъгъл на повдигане, позволявайки сигурна работа под далекопроводи, в тунели или под земята.
Машините се задвижват от електронно управляван, шест-цилиндров турбо дизелов двигател Volvo V-ACT, постигащ висок въртящ момент при ниски скорости, което позволява ефективно използване на горивото, по-бърза пренастройка на двигателя за различни операции и намалено износване, респективно по-дълъг експлоатационен живот. Двигателите са разработени специално за F серията, съобразно с изискванията за мощност, и особеностите на суровите експлоатационни условия. Моделите от серията F, според проведени от Volvo цялостни тестове, осигуряват до 4% по-добра ефективност на горивото, в сравнение със смятаните за най-икономични на пазара машини от серията Е.
Задвижването включва като стандартна характеристика система за автоматичен контрол на сцеплението (АТС), която не позволява на операторите да оставят машината постоянно в режим на задвижване на всички колела, дори когато това не е необходимо, например при движение по хубави, асфалтирани пътища, когато 6X4 задвижване е напълно достатъчно. Благодарение на тази система се предотвратяват по-високите, отколкото е необходимо, разходи на гориво, както и се намалява механичното износване на гумите. ATC автоматично освобождава задния мост, когато не е необходим, но когато системата усети приплъзване, надлъжната блокировка на диференциала и 6X6 задвижването се включват автоматично: това дава на самосвала оптимално сцепление и сигурност при всякакви условия.
Триточковият дизайн на задвижващия механизъм позволява задните колела да се движат самостоятелно, като се гарантира добър контакт със земята, сцепление, стабилност и намаляване на напрежението върху рамата. Високо позиционираният шарнир (близо до центъра на тежестта) не се нуждае от поддръжка и включва постоянно смазани конусовидни ролкови лагери. По този начин се осигурява висок просвет за отлична мобилност офроуд и се подобрява стабилността при движение с висока скорост. При моделите A25F и A30F скоростта е увеличена, благодарение на мекото, газ-хидравлично предно окачване, което намалява вибрациите на оператора, спомагайки за намаляване на умората и повишаване на производителността. Версията FS на моделите от F-серията е снабдена с напълно хидравлично предно и задно окачване. Това, заедно с автоматичната система за нивелиране и стабилизаторите, увеличава скоростите на движение при натоварени и ненатоварени машини.
Камионите от новата F-серия са снабдени с удобна и обширна операторска кабина Care Cab. Добрата видимост във всички посоки се подпомага от централно разположената операторска станция, скосения капак на двигателя, големи огледала за обратно виждане, широкото предно стъкло и стъклената врата. Просторна, с ниски нива на шум, контроли на микроклимата и удобно разположени ергономични функционални елементи, кабината на новата серия F се смята за работна среда с минимизирано напрежение и стрес. Всичко е разработено с идеята да се осигури на оператора повече време, в което да се концентрира върху това, което се случва извън кабината, като така се подобрява сигурността. В допълнение, подобренията в окачването позволяват по-гладко возене, операторите изпитват по-малко умора, оставайки по-бдителни и по-продуктивни през цялото време на работните си смени.
За улесняване на поддръжката предната решетка с интегрирани стъпала се спуска надолу, като се превръща в помощна платформа. Освен това, предният капак се вдига на 90 градуса, позволявайки по-лесен достъп до отделението на двигателя. Всички точки на смазване и дистанционно монтирани канали са достъпни от нивото на земята или от платформи. Също така, ежедневно или седмично смазване не са необходими.
Новата F-серията е снабдена като стандарт с CareTrack, телематичната система на Volvo, която позволява дистанционно наблюдение на широк спектър от функции на машината (например местоположението, разхода на гориво, сервизните интервали и други).
Hitachi Construction Machinery Europe - HCME - разширява гамата си от самосвали с шарнирно окачване с гоям капацитет с представянетото на EH4000ACII. Новият модел се описва като продукт на напреднала технология, който цели да създаде нов, по-висок стандарт в производителността и степента на комфорт при работа.
Hitachi са заложили на натрупания през годините опит и базата информация, натрупана от специалистите в разработващото звено на фирмата. Фактът, че компанията оперира в различни индустриални сектори допринася допълнително за постигане на отлични резултати при разработката на EH4000ACII. Например, той използва някой от пионерните технологии нa високоскоростните влакове-стрели, също така системи за автоматизация за големи производствени възли, както и последните новости на Hitachi Construction Machinery Co.
Hitachi EH4000ACII е тестван в продължение на няколко месеца в най-тежките минни условия и показва обнадеждаващи реултати. Новият модел обобщава най-доброто от технологиите на Hitachi, според представители на компанията, що се отнася до транспортиране, логистика, мощност и сервизиране. Като резултат от това, машината се характеризира с по-добра производителност от предходните модели, повишен комфорт на оператора, подобрена безопасност на работа и намалени разходи за поддръжка.
EH4000ACII използва AC-задвижваща технология с регулировка спрямо натоварването чрез Insulated Gate Bipolar Transistors (IGBTs), разработка на Hitachi.
Тази комбинация цели осигуряването на безпроблемно опериране и оптимална регулировка на скоростта, както и повишена товароносимост и намалена консумация на гориво по време на работните цикли.
Оборудван с 2500 к.с двигател Cummins QSKTA60-CE, от електро-задвижвания EH4000ACII се очаква по-ефективен трансфер на мощността, в сравнение с камионите, които са с механично задвижване. Това е в резултат на премахването на тежките въртящи се части, като предавателя и преобразувателя на въртящия момент. От Hitachi твърдят, че камионът също се отличава с подобрен контрол на спирачната мощ, в сравнение с предишния модел.
Използването на AC-задвижваща технология има за цел да доведе до по-ниски оперативни разходи в рамките на целия експлоатационен период. По-голямата част от мощността, предоставена от дизеловия двигател се предава до пътя, което също има положително въздействие върху разходите за поддръжка, в частност намален труд, резервни части и престой. В допълнение, безчетковите мотори на AC системата за задвижване сами по себе си имат ниски разходи за поддръжка, като същевременно осигурява по-добра надеждност, според Hitachi.
В новия модел е подобрено и окачването като са намалени страничните сили, действащи върху предните колела, което води до намалено износване на гумите.
Новата система за мониторинг и контрол на Hitachi осигурява информация и диагностика на всички бордови системи и контрол, които включват двигателя и Hitachi AC-системата. Всички функции за събиране и обработка на данните са напълно интегрирани, а резултатите се показват детайлно на цветен дисплей от течни кристали (LCD).
Времето за престой на машината е сведено до минимум с по-бързи и по-надеждни системи за анализ и отстраняване на неизправностите. Камионът е снабден и със система Hitachi за мониторинг на натоварването, която спомага за оптимално използване на оборудването на работната площадка, точно определяне на работните параметри в съответствие с организационните планове и по-добро водене на статистика от работната единица. Работният цикъл може да се измерва и записва като информация, която може да помогне за постигане на по-висока производителност и подобряване на организацията на работната площадка.
Номиналното тегло на модела EH4000ACII е 222 тона, като проектното оперативно тегло е 384 тона.
Гамата съчленени самосвали MOXY на Doosan в момента се състои от четири камиона - MT26, MT31, MT36 и MT41.
Моделите MT26 и MT31 са респективно с 24,1 и 28 тона полезен товар и се задвижват от двигатели на Scania DC9 с мощност съответно 228 kW и 255 kW. MT36 и MT41 са с товароподемност 32,7 и 38 тона, като
294 kW и 331 kW е съответно мощността, предоставяна от двигателя Scania DC12. Scania двигателите са снабдени интеркулер с въздух-въздух за постигане на по-нисък разход на гориво.
Doosan MOXY ADTs се отличават с хидравлични спирачки, разработени по иновативна технология, целяща да обезпечи изключително дълъг живот и подобрена защита от външни въздействия.
Моделите имат постоянно задвижване на четири колела за равномерно разпределение на мощността, докато свободното движение на задната двойка колела, както и специална система за артикулиране предлага според думите на производителите „отлични динамични характеристики в труден терен“. Съчленяващото звено е разположено зад въртящия се пръстен за да се гарантира равномерно разпределение на теглото, дори и при максимално завъртане на камиона спрямо ремаркето, както и оптимален контакт между гумите и пътната настилка. Така максимална част от разхода на гориво се преобразува в тяга и работен капацитет.
Скосеният дизайн на надстройката цели подобряване на стабилността на камионите, благодарение на нискоразположения център на тежестта за да се гарантира бързо и лесно разтоварване за добра производителност дори и при утежнени условия.
За Doosan MOXY гамата се твърди, че заради уникалното, независимо предно окачване - липса на твърда ос, което позволява свободно движение от едната страна, без да се появява движение на противоположната страна. С това се цели да се постигне максимален контакт със земята и редуциране на нивата на вибрации.
Съчленените самосвали Doosan MOXY са оптимизирани за да предложат високо ниво на поизводителност при всякакъв терен. Шасито, отличаващо се с изключителна гъвкавост, им позволява да се справят с всички предизвикателства на различните видове терени. В допълнение, Doosan MOXY са гъвкави в приложението си – подходящи както за кариери, така и за пътностроителни работи и транспорт на суровини.
Гамата съчленени самосвали на JCB включва три машини за високо натоварване – разработени за покриване на нуждите на кариерите, земекопните работи и сектора за обработка на отпадъци.
Моделите JCB 714, JCB 718 и JCB 722 са високо маневрени и годни за ефективна работа през цялата година. От JCB твърдят, че допълнително предимство на дъмперите е възможността да работят върху всякакъв терен, включително почви с ниска носеща способност.
JCB 722 е флагманът на серията и е оборудван с патентована система на окачването, която позволява саморегулиране и цели да намали до минимум вибрациите, предавани в кабината на оператора, гарантирайки по този начин здравословни и безопасни услови на продължителен труд.
Задвижван от 6-цилиндров двигател 260 к.с, самосвалът може да развива работна скорост до 46km/h и 39km/h на заден ход за оптимизане на работните цикли. Шестте колела са задвижващи, което улеснява движението върху трудни терени, както празен, така и с пълно ремарке. Машината е разработена с идеята да работи дори при най-екстремални климатични условия, които обикновено затрудняват тежките машини.
Според представители на компанията, камионът е достатъчно маневрен за да осигури ефективна работа с различни багери и товарачи, включително и в ограничени пространства.
И трите модела от серията са оборудвани с електронна система за мониторинг EMS, която постоянно следи за функциите на машината и, в случай на установяване на грешки в системата, изключват машината, предпазвайки по този начин оборудването, и осигурявайки в същото време сигурност на оператора.
Максималната скорост на движение на машините е от 40km/h до 50km/h, като моделът 718 има възможност за избор между две или четири задвижващи колела. И трите камиона предлагат обширна операторска кабина с удобно разположени контроли, оптимизирана видимост, климатична система и две операторски места за улесняване на обучението на персонал.
Датската компания Hydrema предлага нова надстройка на самосвалите от серията 912, която е с разширение в задната част от 400mm. От компанията твърдят, че особено при изсипване, увеличения обхват е предимство, даващо възможност в същото време да се изсипват чакъл, пясък, и други материали още по-далеч от задното колело.
Високоякостната стомана, от която е изработено уширението на надстройката, има същата якост на опън като останалата част на ремаркето за оптимална сработка на елементите от надстройката. Уширението е на разположение като фабрична опция към новите модели самосвали или като част от преоборудване.
Тя може да бъде монтирана на 912HM, както и на по-старите модели като 910, 912 и 912С. Hydrema 912HM е оборудван с новоразработена система за окачване на предната ос. Това е електрохидравлична система, която разчита на независими цилиндри за окачването и контрол на нивото на предните две колела. От Hydrema твърдят, че, благодарение на тази система, водачът ще бъде по-малко засегнат от вибрациите по време на дългия работен ден и ще се радва на значително по-голяма ефективност, особено при дълги транспортни цикли. 24/03/2012 |