ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 2, 2012

Системи за разделно събиране на отпадъци

Системи за разделно събиране на отпадъци

Разделното събиране на отпадъци е важна част от цялостното управление на битовите отпадъци. С новия Закон за управление на отпадъците то става задължително за всички в България. Това ще допринесе в максимална степен за намаляване на количествата на депонираните отпадъци и оползотворяване на рециклируемите отпадъци като полезни суровини. За целта трябва да има подходящи системи за разделно събиране на битовите отпадъци в населените места и спазване на изискванията на Закона от страна на всички. Ще Ви запознаем с някои основни особености при избора на оптимална система за разделно събиране на отпадъци в селищата.

Системата за разделно събиране и транспортиране на отпадъци се състои от следните елементи: система за предварително събиране; брой, вид и обем на контейнерите (в случай, че системата за предварително събиране се основава на контейнери); честота на събиране; вид на автомобилите, използвани за разделно събиране и транспортиране, както и работни смени на автомобилите за разделно събиране. Отделните елементи на системата са тясно свързани. Поради това окончателното решение за избор на система за разделно събиране може да бъде направено само след анализ на всички компоненти на системата.

Основни определящи фактори
Факторите, които влияят на разделното събиране на отпадъците и трябва да се вземат под внимание при избора на системи, са площ, гъстота и брой на населението, стандарт на живот, местно икономическо развитие и наличие на вече съществуващи системи за разделно събиране. Това са фактори, които не могат да бъдат повлияни от изборното решение на общината за нови системи. Други фактори, които могат да се повлияят и имат значение са размер и вид на контейнерите, честота на извозването и потребителски навици. Системите се оразмеряват в зависимост от количествата на отпадъците, морфологичния им състав и прогноза за следващите 10-15 години. Прогнозите се правят отделно за домакинските и за търговските и административни обекти. Също така трябва да се имат предвид различията в нормата на натрупване и в състава в различните населени места. Затова оценките се правят според големината на селищата.

Видове системи – предимства и недостатъци
При организацията на разделното събиране на отпадъци съществуват две алтернативи: система за разделно събиране с отдалечаване от източника и система с приближаване до източника на генериране. И двата вида системи имат успехи в прилагането в различни европейски градове. Изборът зависи от целите на рециклиране, които трябва да се достигнат, определена тарифна система, навиците на хората и други. Системите с донасяне на отпадъците изискват повече усилия от гражданите за достигането до контейнерите. Освен това в този случай човекът, изхвърлящ отпадъци е анонимен и трябва да се очаква сравнително високо ниво на замърсяване и дори изхвърляне на битови отпадъци в съдовете за разделно събиране. А смесването на отпадъците усложнява и дори понякога прави невъзможно тяхното рециклиране. На практика това означава по-слабо обществено участие, отколкото в системите за събиране от място, по-малки количества на събраните отпадъци, по-голям дял на остатъците след сортиране и по-малък процент на рециклиране.

Системата за разделно събиране от място достига по-високи нива на събираемост в сравнение със системата за донасяне, но тя е много по-скъпа. Качеството на събраните материали при тях е по-високо. Събирането от място трябва да бъде използвано в случай, че целите за рециклиране и оползотворяване не могат да бъдат достигнати чрез събиране с донасяни или, когато времето за убеждаване на жителите да участват в разделното събиране е ограничено. Това е така, защото ако веднъж бъде въведена система за събиране от място, използвайки индивидуални кофи за отпадъци или чували, ще бъде изключително трудно да се премине към система с донасяне на отпадъците и да се убедят хората да изминат значителни разстояния, за да изхвърлят отпадъците си. От своя страна системите за предварително събиране на отпадъците може да е с пластмасови чували; индивидуални съдове: пластмасови кутии, пластмасови кофи или контейнери; улична точкова система за събиране с несменяеми контейнери; система с вкопани (подземни) контейнери и площадки за предаване на отпадъци.

В страната ни се използват два вида системи за разделно събиране по отношение на брой съдове и оцветяване. Едната система е с трицветни контейнери. Тя има син контейнер за хартия и картон, жълт контейнер за пластмаса и метали и зелен контейнер за стъкло. другата система е са два цвята контейнери – жълт за хартия, картон, пластмаса и метали и зелен за стъкло. контейнерите се поставят по дължина на улицата на разстояние от сградите не повече от 100m. Контейнерите тип иглу се поставят неподвижно в близост до уличното платно. Отворите на контейнерите са разположени на дъното им, поради което, за да бъдат изпразнени трябва да бъдат повдигнати над нивото на приемния бункер на автомобила. За целта автомобилът за събиране трябва да бъде с управляем хидравличен кран с необходимата товароносимост. Контейнерите на колела се придвижват до разтоварващото съоръжение на автомобила за събиране, откъдето хидравлично се разтоварват в него. Неподвижните контейнери е необходимо да бъдат директно обслужвани от автомобила за събиране. Обикновено се използва автомобил със странично товарене за хидравлично повдигане и изпразване на контейнерите.

При планиране на системите за разделно събиране е препоръчително използването на определени видове автомобили. Едните са конвенционални автомобили за събиране с неподвижна надстройка с компактиране и задно товарене за контейнерите с колела и пластмасови кофи. Друг вид са компактиращи автомобили с управляем кран за обслужване на контейнерите тип иглу за отпадъците от хартия и картон, пластмаси и метали. Още една възможност са компактиращи автомобили със странично товарене за контейнерите без колела с обем по-голям от 1.1m3. Четвърта алтернатива са саморазтоварващи се автомобили с кран, без компактиране или мултилифт с кран и заменяеми контейнери за отпадъците от стъкло. В случай, че системата за разделно събиране предвижда използването на автомобили с подвижна надстройка, това трябва да бъде допълнително обосновано. Автомобилите за събиране и извозване на отпадъци от първите три групи трябва да отговарят на изискванията на БДС–EN1501 за различните системи за товарене.

При избора на система винаги трябва да се вземат под внимание изискванията към използваните съдове, предлаганите размери и вместимост, удобство за потребителя, изисквания към автомобилите за събиране, необходим персонал за обслужване, подготовка на места за разполагане на контейнерите, ефективност на товаренето, цена на контейнерите, качество на събраните материали и възможни проблеми (разпиляване, изгаряне, напълване с вода при дъжд и др.). Като цяло планирането на такива системи изисква висока компетенция от страна на общинската администрация и съобразяване с препоръките на Министерството на околната среда и водите и Оперативна програма „Околна среда”.

Примери от света
В Швейцария всеки пребиваващ е длъжен да сортира боклука си. Законът е такъв. На нарушителите се налага голяма глоба. Спазването на закона се следи от специален орган – полиция, отговаряща за отпадъците, която открива и глобява дори човек, изхвърлил хартия през прозореца. Който не иска „да си цапа ръцете,“ трябва да плати такса и с отпадъците му да се заеме друго лице или фирма, които да спазят закона. Друго задължение на всеки, спазващи закона швейцарец, е да занесе разделно събираните отпадъци до приемни пунктове, откъдето се препращат в преработвателни предприятия. Системата за сортиране на отпадъци в Швейцария води до оптимални резултати. Повече от 90% от използваното стъкло в страната попада в заводите за рециклиране.

По улиците на Женева са подредени контейнери за бутилки, при това отпадъчното стъкло се сортира по цвят: бяло, зелено, кафяво и контейнерите са обозначени с подходящи етикети. Почти една трета от печатните материали също се връща в пунктовете за прием на вторични суровини. Тъй като батериите съдържат опасни за живите организми реактиви, те никога не се изхвърлят заедно с останалия боклук. Същото се отнася и за излезлите от употреба електрически уреди, битова техника и строителни отпадъци. Например, за изхвърляне на използваните батерии по големи търговски обекти и училища са поставени контейнери във вид на къщички за птици. Разделно се събират пластмаса, лампи, консервни кутии, като преди да ги предадат гражданите трябва да ги пресоват с домашна преса.

САЩ също имат строго установена схема за разделно събиране на отпадъци. Там всеки е длъжен да разделя отпадъците си по вид и да ги изхвърля разделно в предназначените за целта контейнери. Създадена е и работи система за налагане на глоби при нарушения. В САЩ работят повече от 550 завода за рециклиране на различни вторични суровини. Гражданите трябва да предават само годни за рециклиране отпадъци. Налице е също така възможност битовите отпадъци да се сортират, опаковат и предават на преработвателните предприятия от специални фирми срещу заплащане.

Някои американски щати имат система за депозити: при покупка на стоки в даден вид опаковка (например бутилки), които могат да бъдат рециклирани, купувачът плаща определена сума като депозит. При обратна доставка на бутилките, той си получава парите обратно. През последните десетилетия, САЩ започнаха да използват нов метод за справяне с отпадъците – да минимизират. Предприемачите се ориентираха към производство на по-малки опаковки, които могат да се рециклират и оползотворят повторно, а потребителите се научиха как да използват многократно много от стоките. Програмата се нарича RRR - Reduce, Reuse, Recycle (Намалете консумацията, Използвайте отново, Преработете).

Ситуацията в България
Като част от ЕС България ще трябва да се включи в спазване на изискванията от новата рамкова Директива 2008/98/ЕО за отпадъците. Всички държави-членки трябва да изпълняват условията є относно управлението на отпадъците и в частност относно системите за разделно събиране на отпадъците. Именно затова в новия Закон за управление на отпадъците е предвидено задължително наличие на системи за разделно събиране на битови отпадъци от домакинствата в населени места с население над 5000 жители и в курортните селища. Предвижда се и задължително разделно събиране на отпадъците от търговски, административни и производствени обекти. В населените места с население над 10000 жители кметовете ще са задължени да осигурят площадки за безвъзмездно предаване на разделно събирани отпадъци от бита. Предвидени са и санкции при нарушения. Например, при изхвърляне на масово разпространени отпадъци, обозначени с маркировка за разделно събиране в контейнери за смесени битови отпадъци глобата за физическо лице е от 300-1000лв., а при повторно нарушение – 600-2000лв. При спазване на тези изисквания на закона би трябвало да се постигнат задължителните цели за подготовка за повторна употреба и рециклиране на отпадъчни материали, включващи хартия и картон, метал, пластмаса, и ограничаване на количеството депонирани биоразградими битови отпадъци до 35% от общото количество на същите отпадъци, образувани в България през 1995г.

При правилното проектиране и експлоатация на системите за разделно събиране на отпадъците и надграждане на съзнанието за отговорност у всеки един от нас това е напълно постижимо.