ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 4, 2012

Община Ловеч подкрепя добрите инвестиции

Разговор с г-н Минчо Казанджиев, кмет на община Ловеч

Община Ловеч подкрепя добрите инвестиции

Уважаеми г-н Казанджиев, като кмет на община Ловеч, бяхте отличен с две награди на Международния форум ВЕИ, провел се през март тази година в София. Разкажете повече за реализираните инфраструктурни проекти в тези области, които заслужиха отличието.
Община Ловеч спечели две награди в конкурса „Българска екообщина”, класирахме се на първо място в категорията управление на отпадъци и на второ в категорията енергийна ефективност.

В категорията управление на отпадъците община Ловеч кандидатства с проекта за Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Ловеч, Летница и Угърчин. С изграждането на депото се постигна регламентирано и контролирано депониране на неопасни отпадъци от общините Ловеч, Летница и Угърчин. Преустанови се възможността за създаване на нерегламентирани сметища чрез въведена система за организирано сметосъбиране и сметоизвозване от трите общини. Създаде се възможност за реализация на проекти в Ловеч, Летница и Угърчин за рекултивация на съществуващите незаконни сметища. Чрез избор на оператор за изпълнение на условията на комплексното разрешително се извършва постоянен мониторинг на компонентите на околната среда – въздух, вода, почва, и не се допуска замърсяване на околната среда.

Този проект е залегнал като основна цел в плана за действие на Програмата за управление на отпадъците на община Ловеч. Той има положително въздействие върху околната среда. Битовите отпадъци в настоящия момент не се подлагат на предварително третиране преди депонирането им.

Намерението на община Ловеч, като собственик на депото, е да реализира инсталации за сепариране на общия поток битови отпадъци и за компостиране на биоразградими отпадъци. Вече има изготвен проект за сепарираща инсталация, който очаква финансиране от държавния бюджет, предстои проектиране и на компостираща инсталация. Така ще се изпълнят изискванията на ЕС за предварително третиране на отпадъка преди неговото депониране.

В другата категория – енергийна ефективност, община Ловеч кандидатства с проекта „Реконструкция, обновяване и оборудване на учебни заведения в община Ловеч”.

Пред какви предизвикателства сте изправени Вие и екипът, с който работите, при провеждане на инфраструктурната политика на общината?
В днешния момент, когато общините са с ограничени възможности да привличат повече приходи от местните данъци и такси, оперативните програми са алтернативата. Още повече че ние сме се доказали тук. В Ловеч наложихме практиката със собствени средства да създаваме административен и експертен потенциал за привличане на европари. Създадохме и общински фонд за инвестиции, чиято роля е парите от приватизацията да се влагат в изработването на проекти и за съфинансирането им. След като проектът бъде одобрен и заплатен от оперативната програма, средствата се връщат във фонда и се инвестират в нови инициативи.

Проблем за нас е това, че не можем да си позволим финансиране на инициативи в селата. Това може да стане по Програмата за развитие на селските райони, а нашата община не попада в тази категория. Скоро на среща в Ловеч министър Томислав Дончев обясни, че се обмисля възможността и за инвестиране в селата, но предупреди да не очакваме чудеса. Основно оперативна програма „Регионално развитие” ще се съсредоточи в следващия планов период върху 36-те агломерационни ареала, един от които е Ловеч. Вероятно тогава затруднения ще донесе и изискването на съфинансиране на проектите, което вече става 20 на сто за общините, вместо досегашните 15 на сто. А общините освен кандидатстването с проекти по оперативните програми имат да обезпечават и много други дейности.

В началото на годината в близост до Ловеч беше открит завод за автомобили. Как това ще се отрази на развитието на общината?
Тази най-голяма инвестиция не само в Ловеч, а и в България в последните 20 години, се случи с подкрепата на община Ловеч. Навръх празника на града 11 май направихме и първата копка на довеждащата инфраструктура до автомобилния завод и вече започват строително-монтажните работи. Тук парите са държавно финансиране и аз искрено благодаря на държавата, че веднага след сключване на договора с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма парите ни бяха преведени.

Самото наличие на завода за автомобили подобрява възможностите за привличането на нови инвеститори в съпътстващите го производства на детайли, развойна дейност, снабдяване и търговия. Ние гарантираме пълната си институционална подкрепа на всеки, който иска да инвестира в общината.

Бихте ли споделили плануваните инфраструктурни проекти, които ще продължат да развиват градската среда?
В различни сфери на живота в община Ловеч е изградена необходимата материална база и са подготвени проекти, така че през този мандат сме готови за следващите необходими стъпки. Община Ловеч ще търси начини да реализира инвестиционната си програма, включваща инициативи по благоустрояване и превръщане на Ловеч в европейски град.

Община Ловеч е водеща в страната по усвояване на средства по оперативна програма „Регионално развитие” – над 19 млн. лв. Реновирана е част от четвъртокласна пътна мрежа, две училища и две училищни общежития, три читалища, сградите на домашния социален патронаж, укрепени са две свлачища по селата. Голямата ни инвестиция по проекта за градска среда е ремонтът на двата булеварда в града, възстановени са три подлеза с устройства за инвалиди, изградени са нови светофарни уредби, паркът „Башбунар” е изцяло рехабилитиран, обновена е зелената система. Парка „Стратеш”, любим на ловчалии преди години, също предвиждаме за рехабилитираме, ще кандидатстваме с проект и за него. За хълма с крепостта и пътя наоколо и старата римска баня сме кандидатствали с проект за туристически атракции и вече спечелихме финансирането - става въпрос за 5 млн. лв. Тук обаче е важна ролята на държавата – за да се реализира този проект, Министерството на културата ще трябва да ни предостави крепостта за управление, както вече стори със старата римска баня.

Спечелихме и проект по оперативна програма „Околна среда” – договора подписахме преди десетина дни, той е за 8,3 млн. лв. и е за нова канализация и подмяна на водопроводи на изоставените ни кварталите Дръстене и Гозница, както и на двете промишлени зони „Изток” и „Север”. С това надграждаме един проект по програма ИСПА за строеж на градска пречиствателна станция и главни колектори. С изпълнението на този проект градът ни ще стане изцяло канализиран.

Неотдавна подписах и договора за безвъзмездна финансова помощ по оперативна програма „Регионално развитие” по проект „Прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинската и образователната инфраструктура на община Ловеч”. Проектът е на обща стойност 4 229 684 лв, средствата са насочени към дейности за внедряване на мерки за енергийна ефективност в три основни училища и една детска градина.

Така че, община Ловеч прави всичко възможно да модернизира техническата, екологичната, образователната, социалната инфраструктура, а това гарантира качествена градска среда и така градът става атрактивен за инвеститорите.

Програмата за управление на община Ловеч през мандат 2011 – 2015 г. има много ясна визия - Ловеч - съвременна европейска община с устойчива икономика, в която съществуващият и новият бизнес са стимулирани да се развиват и да бъдат конкурентноспособни, хората от всички социални групи получават качествени социални и здравни услуги и всеки има възможност за образование, обучение и развитие на личните си качества, община с богата и чиста природа, съхранено и споделено културно наследство.