ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VI, брой 7, 2012

Разчитаме на добри екипи, познаващи политиките на Европейския съюз

Разговор с г-жа Детелина Николова, кмет на Община Добрич

Разчитаме на добри екипи, познаващи политиките на Европейския съюз

Уважаема г-жо Николова, бихте ли представили за читателите на списание ИНФРАСТРУКТУРНО СТРОИТЕЛСТВО някои от текущите инфраструктурни проекти, които променят облика на общината и обновяват градската среда?
Към момeнта Община Добрич работи по 4 инфраструктурни проекта на обща стойност около 20 милиона лева. Съвсем скоро приключихме дейностите по проект POFTIC, чрез които изградихме нови атракции в Центъра за защита на природата и животните. Построихме мечкарник, волиера за птици, езеро за фламинго, лабиринт, складова база и ветеринарна лечебница, обзаведена с медицинско оборудване. По този проект се направиха инвестиции и в зоопарка в Констанца и вече можем да се похвалим с първите групи деца, желаещи да тестват еднодневните екскурзии в двата обекта. Друг важен проект за нашия град, отново финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013 г., предвижда реконструкция на три важни улици в съществуващата индустриална зона. Този проект цели подобряване на трансграничната достъпност и подобряване на условията за икономическо сътрудничество на фирмите от двата региона Добрич и Констанца. Проект „Предотвратяване на последиците от наводнения на територията на гр. Добрич чрез укрепване на напречното сечение на р. Добричка” по Оперативна Програма „Регионално развитие” се знимава с решаването на един от сериозните проблеми за Добрич, свързан с наводняване на големи територии от града. Обект на интервенция е Добричка река, която преминава през целия град и нейното корито е в изключително амортизирано състояние, непозволяващо нормалното оттичане на прииждащи води, причинени от обилни валежи и снеготопене. С проекта ще се направи реконструкция на съществуваща и нова корекция на общо 8km от дерето. По този начин ще се реши и един от екологичните проблeми на териториите около реката, предизвиквани от лоша инфраструктура и хигиена на досегашното състояние на обекта. Не на последно място ще обърнем внимание на проект „Йовковият Добрич – съвременна туристическа дестинация”. С този проект и с проекта POFTIC имаме категоричната амбиция да правим качествен туризъм в помощ и на местния бизнес. На Община Добрич й предстои сериозната задача в оставащите две години до края на този програмен период да договори и реализира най–мащабните си инфраструктурни проекти, свързани с подобряване на водния цикъл на града и проблeма с депониране на твърди битови отпадъци. Проектът за водния цикъл обхваща реконструкция на около 80km водопровод, основни колектори и канализация, както и на пречиствателна станция за отпадъчни води в с. Врачанци. Стойността на инфраструктурните проекти е 115 милиона лева. До момента сме провели тръжни процедури за избор на изпълнители за СМР на ВиК и строителен надзор. Предстои съвсем скоро да обявим и търга за пречиствателната станция. С Оперативна програма „Околна среда” ще договорим и финансиране за изграждане на Регионално депо за твърди битови отпадъци в село Стожер в партнъорство с още осем общини от региона.

Община Добрич получи наградата „Българска екообщина 2012“ по време на конкурса, организиран през март от Виа Експо. Разкажете за наградата, в коя категория и за какви заслуги на общината беше връченo отличието?
Така е. Община Добрич получи награда в първия конкурс „Българска екообщина" 2012, организиран от Виа Експо. Призът бе връчен през месец март в рамките на Форума за енергийна ефективност, възобновяема енергия и управление на отпадъците за Югоизточната зона, който се проведе в София. Призът на Добрич е в категорията „Енергийна ефективност" - за цялостната енергийна политика и конкретно за изпълнението на мащабния проект „Към по-качествено образование в ареал Добрич", който обнови 5 училища и 2 детски градини.

Основна цел на конкурса бе да се популяризират постиженията на българските общини и да се отличат онези от тях, които полагат специални усилия в секторите "зелена" енергия и екология. Партньори на събитието бяха Фондацията за реформа в местното самоуправление, Националното сдружение на общините, Асоциацията на еколозите от общините и Българската асоциация за устойчива енергия. Проектът на община Добрич получи финансиране по ОП „Регионално развитие" в размер на 5 млн. лева и постигна модерна и ефективна образователна инфраструктура. Изпълнено е детайлно обследване на сградите за енергийна ефективност, реконструирани са вътрешни електрически, отоплителни и ВиК инсталации и мрежи, ремонтирани са покривни конструкции. Извършен е пълен ремонт на класни стаи, ателиета и сервизни помещения, физкултурни салони. Оборудвани са площадки за безопасно движение по пътищата, кухненски блокове, изградена е достъпна архитектурна среда за деца в неравностойно положение. С подобрените енергоефективни характеристики на седемте учебни заведения се създадоха европейски условия за образование и труд на близо 5 000 ученици и техните преподаватели. Нещо повече, Община Добрич изпълнява Енергийна програма 2008-2013 г., както и План за действие за устойчиво енергийно развитие на общината „Енергийно устойчив Добрич 2020". Планът е разработен във връзка с поетите ангажименти по Споразумението на Кметовете - най-амбициозната инициатива за постигане целите на Европейската енергийна политика до 2020 г. чрез устойчиво енергийно развитие.

Бихте ли споделили кои ще са приоритетните инфраструктурни проекти, които са залегнали в програмата на общината? В тази връзка, Вие как виждате развитието на града в близките години?
В момента Община Добрич изпълнява проект за създаване на интегриран план за градско възстановяване и развитие за периода 2014 – 2020 г. Можем смело да заявим, че сме сред първите общини с ясно дефинирана концепция за зоните за въздействие и конкретни инфраструктурни проекти, важни за икономическото и социално развитие на нашия град в следващите седем години.

Разчитаме на добри екипи, познаващи политиките на ЕС и условията за привличане на безвъзмездни средства, без които е невъзможно провеждането на сериозна инфраструктурна програма.