Прилагаме съвременни решения за намаляване загубите на водаРазговор с г-н Жулиен Шапон, директор „Управление на мрежата” в Софийска водаГ-н Шапон, бихте ли казали какво е състоянието на ВиК системата на София?
Експертната оценка на водопроводната мрежа на територията на Столична община сочи съществуването на натрупани с времето проблеми. Бързото разрастване на столицата през последния век е предопределяло изграждане на мрежа за водоснабдяване на новите квартали почти без подмяна на съществуващите. Поради тази причина, в старите квартали водопроводите са на възраст повече от 100 години. Нещо повече – при изграждането на нови водопроводи по някои улици е имало съществуващи, които не са били изключвани. Така в някои части на града по една и съща улица се откриват по два, три и дори повече работещи водопроводи, макар че в официалните кадастри съществува само един.
Същевременно водопроводната мрежа на София е проектирана и изградена като гравитачна високонапорна мрежа (при работно налягане от 8 атмосфери). Това води до високи нива на загуби на вода и чести аварии по мрежата. Друга констатация е, че при изграждането на нови водопроводи не са спазвани техническите изисквания на проектната документация и/или нормативните изисквания. Връзки между основни водопроводи или не са изграждани, или са правени с компромиси в техническите им параметри. Почти ¼ от цялата водопроводна мрежа на територията на Столична община е изграждана без никакви проекти. Липсата на поддръжка на мрежата през годините предопределя факта, че голяма част от арматурите, с които тя се управлява, се намират под земята. Много често откриваме асфалтирани спирателни кранове в различна степен на затвореност, което много силно влияе върху работата и хидравличните параметри на мрежата. Трасетата на редица основни водопроводи към момента са под насипи или под масивни сгради. Основният водопровод на София (т.нар. Нитка 2), преминаващ успоредно на южната дъга на Околовръстно шосе, в някои участъци попада под насипи на дълбочина над 15 метра. Това застрашава нормалното водоснабдяване на големи територии, понеже влошава експлоатационното състояние на тръбите и силно би затруднило или забавило извършването на евентуални ремонтни дейности.
Каква е политиката на дружеството по отношение минимизиране загубите на вода?
Основополагащият проект за стартиране на цялостната програма на дружеството по отношение управление на мрежата и планиране на мерки за нейното подобряване е проектът за Зониране на мрежата (или т.нар. ДМА програма – DMA = District Metering Areas). Територията на Столична община е разделена на 29 големи водомерни зони, всяка от които се водоснабдява от отделен водоизточник.
Всяка от тези зони се зонира допълнително на определен брой по-малки водомерни зони. За всяка зона се монтират измервателни устройства на всички входове и изходи, и се измерват постоянно постъпващите водни количества и налягане.
Към момента мрежата е зонирана с общо 215 ДМА зони, обхващащи територии с население, отделно от това 85 зони, обхващащи стратегически водопроводи и 50 зони, обхващащи основните резервоари на града. Общо по мрежата има изградени 455 пункта за постоянно измерване на водни количества и/или налягане по мрежата.
Данните от измервателните пунктове постъпват дистанционно към Софийска вода чрез системата за Телеметрия (данните се предават чрез GSM мрежата – чрез SMS или чрез GPRS). Те служат за мониторинг, анализ, планиране на дейности и контрол на постигнатите резултати.
Чрез събраната информация се планират всички останали мерки за подобряване на водопроводната мрежа:
Проучване на мрежата – за да се установява фактическото положение на проводите под земята се налага извършването на редица проучвателни дейности. От една страна се извършват шурфове, чрез които се установяват точните параметри на проводите. От друга страна се извършват тестове по мрежата, чрез които се установява работата на мрежата, посока на водата, захранване на обекти и т.н.. За съжаление, проучването на мрежата често е свързано с разкопаване на пътната настилка или със спиране на водата, което води до затруднения на гражданите и гостите на града, но няма друг начин за подобряването и проучването й.
Управление на налягане - чрез този проект Софийска вода редуцира налягането в части на мрежата, за които това е технически възможно и финансово рентабилно. След внимателен анализ на параметрите, нивата на застрояване и консумация се обособява част от мрежата, която се отделя чрез гранични кранове и на нейния вход се монтира предварително оразмерен редуктор на налягане. Чрез този способ - един от най-ефективните за намаляване на загуби в световен мащаб, значително се подобрява работата на мрежата, удължава се животът на активите, постига се масиран ефект върху голяма част от нея, силно се намалява честотата на аварийни събития, както и дебитът на течовете от тръбите. Към момента дружеството има монтирани и работещи 166 редуктора на налягане по водопроводната мрежа, с което сме неоспорим лидер в тази сфера в България.
Активен контрол на течовете - друга ефективна мярка за управление на загубите. Към момента Софийска вода разполага с общо седем екипа за откриване на скрити течове, от които три са насочени към аварийните събития, а останалите четири екипа са насочени към проактивно локализиране на скрити течове – те проучват мрежата в приоритетни ДМА зони (това са зони с констатирани високи нива на загуби), както и в ДМА зони, където отчитаме повишение на подаваните водни количества (нововъзникнали течове). Екипите използват модерна апаратура (микрофони, корелатори, шумови логери, а от скоро и корелиращи логери). Освен откриването на скрити течове, тези екипи съдействат и за трасирането на метални тръби и установяване на точните местоположения и трасета.
СКАДА система за пренос на данни, мониторинг и контрол на елементи и/или съоръжения по ВиК мрежите. Всички основни обекти на водопроводната мрежа – резервоари, помпени и хлораторни станции – са свързани към система СКАДА, което дава възможност както за дистанционно наблюдение и мониторинг на тяхната работа, така и за дистанционен автоматизиран контрол и управление на работата им. Допълнително към СКАДА се свързват разходомери по ключови места по мрежата, спирателни кранове с ел. задвижки и други.
Хидравлично моделиране на водопроводната мрежа Софийска вода започна опити за хидравлични модели още през 2002 г., но поради липсата на достоверни данни за мрежата, подаваните водни количества, както и данни за консуматорите, проектът бе замразен за известно време. От 2011 г., след като бяха събрани достатъчно данни, дружеството възобнови работата по този проект и вече има готови изградени детайлни оперативни модели на първите зони. Хидравличните модели спомагат за по-точни и ефективни анализи на мрежата и дават възможност за изпълнение на симулации в контролирана софтуерна среда преди реални дейности на терен.
Подмяна на улична мрежа – водопроводи и арматури (спирателни кранове, пожарни хидранти, въздушници и изпускатели). Тъй като водопроводната мрежа е стара и в лошо състояние, „Софийска вода” ежегодно планира и реализира проекти за подмяна както на улични водопроводи, така и на арматури по тях. Подмяната на водопроводи се планира въз основа на основните проекти за намаляване на загуби (зониране, измерване, управление на налягане), така и за отделни водопроводи, за които е установено високо ниво на скрити течове, чести аварии или проблеми с налягане. Софийска вода планира и реализира проекти за подмяна на водопроводи по улици, за които Столична община ще извършва цялостно преасфалтиране/ремонт.
Други проекти – реконструкция на резервоари, помпени станции, хлораторни станции и други, гарантиращи ефективната и оптимална работа на тези сложни съоръжения.
Чрез системен и целенасочен подход в последните години значително намаляваме както добиваната сурова вода от водоизточници, така и подаваната вода във Водоснабдителна система София, респективно нивата на категории Общи загуби и Неносеща приходи вода.
Какви са приоритети на Софийска вода по отношение опазване на околната среда и изпълнение на изискванията на ЕС за качество на пречистените отпадъчни води?
Като оператор на водоснабдителната и канализационна система на територията на Столична община, дейността на Софийска вода е тясно свързана с опазването на околната среда. Принципите на устойчивото развитие са основополагащи за всеки аспект от работата на Дружеството. Постигането на баланс между икономическия растеж, съхраняването и подобряването на околната среда и социалното развитие е неразделна част от бизнес стратегията на Софийска вода.
Превантивното и дълготрайно опазване на природните ресурси, енергоспестяването, намаляването на загубите на питейна вода и редуцирането на вредните емисии, както и оптимизираното използване на реагенти и горивата, са приоритетни дейности за Софийска вода.
От началото на декември 2009 г. се въведе в експлоатация пречиствателната станция за отпадъчни води (СПСОВ) в Кубратово най-голямата когенераторна инсталация във ВиК сектора за производство на електрическа и топлинна енергия от биогаз. Генерираната енергия се усвоява от СПСОВ – токът захранва електрическите консуматори на станцията, а топлоенергията я отоплява и подпомага процеса на обработването на утайките.
Утайките от пречистване на отпадъчни води се оползотворяват в земеделието за наторяване на нехранителни култури. Тяхното качество и количество се следи постоянно.
Според Европейската водна директива за отпадни води качеството бива следено по 5 показателя – биологична потребност от кислород (БПК), химична потребност от кислород (ХПК), неразтворени вещества (НВ), общ азот и фосфор. Изискванията за последните два показателя влязоха в сила от 2011 година, след въвеждането в експлоатация на съоръжения за отстраняване на азот и фосфор от отпадъчните води (проект с финансиране от Европейски съюз) в СПСОВ Кубратово, с което се гарантира третично пречистване на водите преди заустването им в река Искър в съответствие с най-строгите европейски екологични норми. Откакто следим тези показатели ежедневно, не е имало несъответствие с нормативната уредба. Стриктното следене на изпълнението на екологичните показатели се извършва от акредитирания лабораторен изпитвателен комплекс (ЛИК) на Софийска вода, който прави изследвания, както на водата за водоснабдяване, така и на отпадните води. През декември м.г. ЛИК получи сертификат и заповед за разширение на обхвата на използваните методи от Българската служба за акредитация.
Бихте ли споделили за някои от бъдещите инвестиции и приоритетни проекти на Софийска вода?
Инвестиционните планове на Софийска вода за 2013 година възлизат на около 50 милиона лева. По-голяма част от инвестициите ще бъдат насочени за подобряване на услугата Водоснабдяване с цел намаляване загубите на вода. В същото време ще се инвестира и в разширение на канализационната мрежа в райони, които са приоритетни за Столична община. Дружеството следва стриктно общинските планове за развитие на инфраструктурата в различните райони и инвестира според тези приоритети.
През 2013 г. ще завършим реконструкцията на канализационните колектори по бул. Витоша в участъка от ул. Неофит Рилски до ул. Солунска, като ще подменим остарялата ВиК инфраструктура. През тази година ще завърши реконструкциите на канализационната и водопроводна мрежа в кв. Павлово, кв. Гео Милев, ще бъде изградена Канализационна помпена станция Илиянци и ще стартираме рехабилитацията на резервоар Под Симеоново. Предстои да се въведе в експлоатация и нов лентов сгъстител на територията на СПСОВ Кубратово, който ще подобри работата на линията за утайки. 21/04/2013 |