ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 3, 2013

Новият Регламент на ЕС за дървения материал

Новият Регламент на ЕС за дървения материал

На 3 март 2013 г. влезе в сила Регламентът на ЕС за дървения материал (EUTR). Той има за цел да спре движението на незаконно добит дървен материал в Европейския съюз. Регламентът забранява пускането на пазара в ЕС на незаконно добит дървен материал и на изделия от него. Прилага се за дървен материал и за изделия от дървен материал, които се пускат за пръв път на пазара в ЕС.

Незаконната сеч води до отрицателно икономическо, екологично и социално въздействие върху горите и свързаните с тях общности. За да спрат проявите на тази престъпна дейност в горското стопанство, преди 10 години ЕС създаде План за действие за FLEGT - Прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията, който предвижда мерки за изключване на незаконно добит дървен материал от пазарите. Двата основни елемента на Плана за действие са Регламента на ЕС за дървения материал и споразуменията за доброволно партньорство (СДП). СДП представляват търговски споразумения с държави, износителки на дървен материал, които помагат за предотвратяване на пускането на незаконен дървен материал на европейския пазар.

Съгласно Регламента на ЕС за дървения материал (EUTR), дървен материал, притежаващ валиден лиценз по силата на Плана за действие на ЕС за FLEGT или на CITES (Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна), се счита за съвместим с изискванията на EUTR. Регламентът е задължителен за всяка държава от ЕС и се допълва от два други нормативни акта, които предлагат повече подробности за конкретни точки в рамките на закона: Регламент за регулиране на процедурните правила за мониторингови организации (Делегиран регламент EС №363/2012) и Регламент за гарантиране на единното прилагане на законодателството (Регламент за изпълнение EС №607/2012).

EUTR разделя субектите, които търгуват с дървен материал и с изделия от дървен материал, на две категории: оператори и търговци. Операторите са тези, които първи пускат изделия от дървен материал на пазара в ЕС. Те носят по-голяма отговорност от търговците, които купуват или продават дървен материал или изделия от дървен материал, вече пуснати на пазара. От търговците се изисква само да съхраняват информация за това от кого купуват и на кого продават, докато от операторите се изисква да полагат „дължима грижа” (надлежна проверка). Тя се полага чрез набор от мерки и процедури, които ефективно свеждат риска до минимум. Разработват се от операторите или от организации за мониторинг.

Законодателят във всяка страна-членка определя ефективни, съразмерни и възпиращи санкции, за да гарантира спазването на EUTR. Регламентът няма действие със задна дата, което означава, че той се прилага единствено за дървен материал и изделия от дървен материал, пуснати на пазара на и след 3 март 2013г. Информация за санкциите във всяка страна може да се получи от компетентния орган, който за България е Изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието и храните. Компетентният орган координира прилагането на регламента и извършва проверки на операторите и организациите за мониторинг.

Как вашият бизнес може да приложи регламента?
Ако сте търговец, просто трябва да съхранявате информация за дружествата, от които купувате изделия от дървен материал, и за дружествата, на които продавате. Ако сте оператор, трябва да използвате „система за надлежна проверка”, която съдържа три елемента – информация, оценка на риска и намаляване на риска. Информацията включва: търговското наименование, вид на изделието и популярното наименование/пълното научно наименование на видовете; страната, в която е добит материала със всяка договореност за даване на правото на добив на дървен материал в определена област; количество (изразено в обем, тегло или брой единици); наименование и адрес на доставчика на съответния оператор; наименование и адрес на купувача (търговеца), който купува дървения материал; документи или друга информация, посочваща съответствието на този дървен материал и на тези изделия от дървен материал с приложимото законодателство.

При оценка на риска, свързан с това дали дървеният материал, с който търгувате, е добит законно, се използват следните критерии: съответствие с приложимото законодателство; разпространение на незаконния добив на конкретни дървесни видове; разпространение на незаконния дърводобив или незаконните практики в страната, в която се добива; санкциите, наложени от Съвета за сигурност на ООН или Съвета на Европейския съюз по отношение на вноса или износа на дървен материал и сложността на веригата на доставка на дървен материал и на изделия от дървен материал.

Ако не сте уверени, че рискът от пускане на незаконно добит дървен материал на пазара е незначителен, трябва да предприемете действия чрез въвеждане на мерки за намаляване на риска. Те могат да включват: изискване на допълнителна информация от вашите доставчици; изискване на допълнителни документи от вашите доставчици и изискване на проверка от трета страна.

Кои продукти попадат в обхвата на регламента?
В обхвата на регламента попада широка гама от изделия от дървен материал, включително изделия от масив, подови настилки, шперплат, дървесна маса и хартии. Не се включват продукти от рециклиране, както и изделия от ратан, бамбук и печатни хартиени изделия като книги, списания и вестници. Обхватът от продукти може да бъде изменян, ако е необходимо. Регламентът се прилага както за вносен дървен материал и изделия от дървен материал, така и за продукти от вътрешния пазар.